Bonsai, czyli miniaturowe drzewo w płytkiej donicy, łączy kunszt, precyzję, cierpliwość, tradycję i naturę. Wywodząca się z krajów azjatyckich sztuka od pokoleń zachwyca pięknem i elegancją. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić drzewko bonsai samodzielnie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Drzewko bonsai – co warto wiedzieć?
- Bonsai to wywodząca się z Chin i Japonii tradycja sadzenia miniaturowych drzewek w płytkich donicach.
- Bonsai możesz wykonać samodzielnie, sadząc młode drzewko wybranego gatunku do płytkiej donicy i odpowiednio je formując. Aby nadać koronie pożądany kształt, stosuje się takie techniki, jak przycinanie i drutowanie pędów.
- Niektóre gatunki bonsai nadają się do uprawy w domu, inne – wyłącznie na zewnątrz.
- Tradycyjne style formowania inspirowane są różnym wyglądem drzew obserwowanych w naturze (np. smagane przez wiatr, rosnące na krawędzi klifu, walczące o przetrwanie). Wykorzystaj to do stworzenia swojego własnego, niepowtarzalnego bonsai!
- Drzewko bonsai – sztuka formowania, która oczarowuje
- Jak zrobić bonsai? Proces formowania i pielęgnacji
- Jakie drzewka bonsai wybrać na początek?
- Bonsai style – poznaj najpopularniejsze formowanie
- Chokkan (Formalny prosty)
- Bonsai – formowanie Bunjin (Literackie)
- Drzewko formowane Kengai (Kaskadowy)
- Fukinagashi (Zawiewany przez wiatr)
- Drzewko formowane Moyogi (Naturalny prosty)
- Drzewko bonsai – sztuka formowania, która oczarowuje
Odkryj niezwykły świat bonsai! Formowanie drzewek na miniaturowe dzieła sztuki to wielowiekowa azjatycka tradycja ogrodnicza, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników roślin.
I Ciebie urzekł wyjątkowy wygląd drzewka bonsai? Jak pielęgnować oraz kształtować te niezwykłe okazy – o tym dowiesz się z poniższego artykułu. Ponadto poznasz historię i pochodzenie tej tradycji, gatunki, sposoby pielęgnacji bonsai, style ich formowania i wiele innych faktów o samodzielnej uprawie miniaturowych drzewek.
Drzewko bonsai – sztuka formowania, która oczarowuje
Bonsai po japońsku oznacza uprawę w płytkim pojemniku, co odzwierciedla jedną z głównych zasad formowania miniaturowych drzewek. Choć tradycja kojarzy się głównie z kulturą japońską, jej korzenie sięgają starożytnych Chin, gdzie praktykowano tworzenie mikro-krajobrazów w donicach (tzw. penjing lub penzai).
Japończycy zafascynowali się tą techniką i nieco ją zmienili, sadząc w naczyniu pojedyncze egzemplarze drzew. Dało to początek współcześnie znanym i uwielbianym formom bonsai, które stanowią elegancki i nietuzinkowy element wystroju domów i ogrodów na całym świecie.
Sprawdź również: Ściana z roślin – zobacz najlepsze aranżacje
Początkowo minidrzewka były uprawiane jedynie przez osoby zamożne i wręczane w postaci ekskluzywnych upominków. Obecnie, pomimo ogromnej popularności, bonsai wciąż kojarzone są z prestiżem, głównie ze względu na czasochłonny i precyzyjny sposób ich wykonania oraz unikatowy charakter – każdy okaz jest inny, a ich ostateczny kształt to wyraz osobistej ekspresji twórcy. Dzięki temu drzewko formowane na bonsai świetnie sprawdzi się jako dekoracja wnętrza lub ogrodu. Miniaturowe okazy w donicach łączą tradycję, nowoczesność, sztukę i naturę, dlatego bez problemu dopasujesz je do każdego stylu i wystroju.
-
Mini sekator do pielęgnacji roślin czarny
6,49 złMini sekator zapewni precyzję cięcia oraz wygodę użytkowania podczas przycinania pędów roślin. Kieszonkowy rozmiar pozwoli na pobranie sadzonek czy wycięcie zmian z liścia jednym ruchem ręki.
Mini sekator zapewni precyzję cięcia oraz wygodę użytkowania podczas przycinania pędów roślin. Kieszonkowy rozmiar pozwoli na pobranie sadzonek czy wycięcie...
-
-
Rękawiczki do przesadzania i pielęgnacji...
4,99 złRękawiczki do przesadzania i pielęgnacji roślin to przydatne akcesorium, które doceni każdy, kto regularnie przesadza czy przycina rośliny doniczkowe. Są lekkie i elastyczne, dzięki czemu łatwiej dopasowują się do kształtu naszych dłoni, zapewniając komfortową pracę. Powłoka antypoślizgowa zapobiegnie wyślizgiwaniu się narzędzi z rąk, zabezpieczy też...
Rękawiczki do przesadzania i pielęgnacji roślin to przydatne akcesorium, które doceni każdy, kto regularnie przesadza czy przycina rośliny doniczkowe. Są...
-
-
Aplikator wody 250 ml do wilgotnych pali i...
od 11,99 złKonweka - nawadniacz będzie idealna do nawadniania małych roślin oraz pali z mchem. Specjalny cienki aplikator zapobiega przypadkowemu rozpryskiwaniu poza doniczkę, a miarka z podziałką pozwala precyzyjnie odmierzyć jej ilość.
Konweka - nawadniacz będzie idealna do nawadniania małych roślin oraz pali z mchem. Specjalny cienki aplikator zapobiega przypadkowemu rozpryskiwaniu poza...
Jak zrobić bonsai? Proces formowania i pielęgnacji
Aby bonsai znalazło się w Twoim domu lub ogrodzie, możesz:
- zakupić gotowe drzewko formowane na bonsai i poprzez odpowiednią pielęgnację, uprawę i przycinanie (tzw. cięcie pielęgnacyjne) utrzymać jego kształt i wielkość,
- pozyskać młodą roślinę ze szkółki, sklepu lub ogrodu i posadzić ją do odpowiedniej doniczki, a następnie samodzielnie ukształtować za pomocą cięcia formującego i drutowania.
Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, poniżej znajdziesz wskazówki, jak zrobić bonsai.
- Na spodzie płytkiej doniczki do bonsai na otworach drenażowych umieść siateczkę. Na dno wsyp cienką warstwę materiału drenażowego, np. drobny keramzyt, żwirek, czy lawę wulkaniczną. Sadzonkę umieść w doniczce, a jeśli będzie taka potrzeba, skróć część korzeni (nie więcej niż o ⅓ długości), aby dobrze się w niej mieściły. Następnie dokładnie zasyp sadzonkę podłożem. Aby wypełnić przestwory między korzeniami, możesz pomóc sobie patyczkiem.
- Po posadzeniu drzewka, czas na nadanie mu kształtu. Ostrym sekatorem wykonaj cięcie formujące – usuń zbędne gałęzie, a resztę przytnij do pożądanej długości. Dzięki temu nadasz koronie odpowiedni wygląd i objętość.
- Kolejnym (choć nie zawsze wymaganym) krokiem jest drutowanie pędów. Dzięki temu zabiegowi możesz modyfikować ich kształt i ułożenie, pochylając je w dół lub unosząc do góry. Jak to zrobić? Nawiń drut pod kątem 45° na pień i gałąź, a następnie delikatnie ukształtuj ją palcami, odginając w wybranym kierunku. W tym kroku zachowaj dużą ostrożność, aby nie doprowadzić do pęknięć lub uszkodzeń pędów. Przy dużych, mocnych gałęziach, możesz również zastosować odciągi, które łączą je z podstawą (np. poprzez wystający korzeń) i ciągną w dół.
Regularnie obserwuj rozwój swojego drzewka i usuń drut, zanim zacznie wrastać w tkanki, co może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn.
Drzewka bonsai – jak pielęgnować?
Poza formowaniem musisz również wiedzieć, jak pielęgnować drzewko bonsai. Najważniejsze zabiegi, które należy wykonywać, to:
- cięcie pielęgnacyjne – ma na celu zachowanie wcześniej nadanego kształtu,
- podlewanie i nawożenie – ilość podawanej wody i nawozu dostosuj do wymagań gatunku, który uprawiasz jako bonsai,
- przesadzanie – jeśli korzenie mocno przerastają doniczkę, konieczne będzie przesadzenie drzewka. Zabieg ten wykonuj na wiosnę. Jeżeli chcesz utrzymać niewielkie rozmiary rośliny, posadź ją z powrotem do tego samego pojemnika, usuwając wcześniej część korzeni ostrym sekatorem (nie więcej niż ⅓ ich objętości),
- zraszanie – niektóre gatunki wymagają wysokiej wilgotności powietrza i dobrze reagują na częste zraszanie.
Jakie drzewka bonsai wybrać na początek?
Zanim wybierzesz gatunek, zastanów się, czy chcesz uprawiać swoje bonsai w domu, czy w ogrodzie. Poniżej znajdziesz nasze propozycje dla początkujących pasjonatów sztuki formowania miniaturowych drzewek w donicach.
Gatunki bonsai do wnętrza
Pierwsza propozycja to fikus (figowiec). Metodą bonsai można uprawiać wiele jego gatunków, jednak najpopularniejszym z nich jest Ficus retusa, czyli figowiec tępy.
Fikusy wymagają bardzo jasnego stanowiska oraz podlewania w momencie, gdy górna warstwa podłoża zacznie przesychać. Bardzo dobrze reagują także na częste zraszanie. Nawożenie wykonuje się wraz z podlewaniem, stosując nawóz do roślin zielonych lub humusowy, 2–4 razy na miesiąc wiosną i latem oraz 1 raz na miesiąc w zimie. Cięcie pielęgnacyjne fikusa w formie bonsai zazwyczaj przeprowadza się, przycinając pędy do wysokości, na której zostaną 2–3 liście.
Inne ciekawe opcje to Portulacaria afra i Crassula ovata (grubosz) – te dwa gatunki sukulentów nadają się do formowania bonsai i są do siebie bardzo podobne, dlatego omówimy je razem. Do prawidłowego rozwoju potrzebują bardzo jasnego stanowiska – przez większość sezonu mogą stać nawet w stanowisku z pełnym nasłonecznieniem, o ile w najgorętsze dni zostaną osłonięte przed bezpośrednim działaniem światła.
Ze względu na zdolność do zatrzymywania wody w liściach, portulakarię i grubosza podlewa się rzadko – w momencie, gdy podłoże wyraźnie przeschnie (zimą nawet raz na 3–4 tygodnie). Sukulenty w formie bonsai równie rzadko się nawozi: zabieg ten wykonuj 1–2 razy w miesiącu, od wiosny do jesieni. Obydwa gatunki bardzo dobrze reagują na przycinanie, natomiast jeśli zdecydujesz się na drutowanie, wykonaj je bardzo ostrożnie – pędy są miękkie i mogą łatwo ulec uszkodzeniu.
Zobacz także: Sukulenty w domu – sprawdź, jak o nie zadbać
Najlepsze ogrodowe bonsai
Na bonsai do ogrodu dobrze sprawdzi się jałowiec, czyli zimozielona roślina iglasta. Do formowania możesz wykorzystać wiele różnych gatunków jałowca, np.
- chiński,
- japoński Shimpaku,
- pospolity.
Przez cały rok uprawiaj jałowiec na zewnątrz, jednak przy temperaturze poniżej -10℃, koniecznie go osłoń. Pamiętaj też, że wymaga bardzo jasnego stanowiska! Jeśli chodzi o nawożenie, od marca do końca lipca jałowiec zasilaj nawozem bogatym w azot, a na przełomie lata i jesieni zmień rodzaj preparatu na taki o obniżonej dawce azotu, za to bogaty w potas i fosfor (tym przypadku sprawdzi się jesienny nawóz do iglaków).
O czym jeszcze pamiętać? Jałowiec bonsai lubi zraszanie, za to źle reaguje na nadmierne podlewanie, dlatego z podaniem wody konewką lepiej poczekać, aż podłoże zdąży dobrze przeschnąć. Z kolei podczas formowania jałowca nie tnij go jak zwykłego żywopłotu – staraj się nadać zielonym częściom kształt chmurek, aby uzyskać efekt typowy dla bonsai.
-
Sedum hernandezii Rozchodnik
9,99 złPiękny, drobny sukulent o minimalistycznej formie i jednolitej kolorystyce. Owalne, wydłużone liście gęsto oblepiają wolno przyrastające pędy tworząc początkowo małe kępki, a później niewielkie drzewka. Liście są mięsiste, twarde i połyskujące. Ich szmaragdowa barwa w połączeniu z połyskującą fakturą oraz interesującym kształtem tworzą harmonijną całość.
Piękny, drobny sukulent o minimalistycznej formie i jednolitej kolorystyce. Owalne, wydłużone liście gęsto oblepiają wolno przyrastające pędy tworząc...
-
Ficus retusa (F. microcarpa) – BONSAI
od 24,99 złJeden z najlepszych gatunków ficusa do formowania bonsai. Świetnie znosi przycinanie, zachwyca ciekawym pokrojem i niewielkim rozmiarem. Tworzy pokrój miniaturowego drzewka.
Jeden z najlepszych gatunków ficusa do formowania bonsai. Świetnie znosi przycinanie, zachwyca ciekawym pokrojem i niewielkim rozmiarem. Tworzy pokrój...
-
-
Portulacaria afra
od 9,99 złSukulent z Afryki o grubych, mięsistych i drobnych liściach, przypominający grubosza. Tworzy gęsty i rozkrzewiony pokrój, świetnie nadaje się do formowania bonsai.
Sukulent z Afryki o grubych, mięsistych i drobnych liściach, przypominający grubosza. Tworzy gęsty i rozkrzewiony pokrój, świetnie nadaje się do formowania...
-
Crassula ovata 'Minor' Grubosz owalny
11,99 złInteresująca odmiana popularnego grubosza owalnego, potocznie zwanego drzewkiem szczęścia. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi o owalnym kształcie. Wyrastają parami i są regularnie osadzone na grubej, mięsistej łodydze. Docelowo osiąga niewielki, krępy kształt.
Interesująca odmiana popularnego grubosza owalnego, potocznie zwanego drzewkiem szczęścia. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi o owalnym kształcie. Wyrastają...
-
Trichodiadema densum Diadema zwarta
od 18,99 złTen niezwykle urokliwy sukulent bywa nazywany Miniaturową Różą Pustyni albo Afrykańskim Bonsai. Pochodzi ze słonecznych i suchych rejonów Południowej Afryki. Roślina zachwyca swym oryginalnym pokrojem oraz widowiskowym kwitnieniem. W miarę rozwoju sukulent nabiera kształtu uroczego, miniaturowego drzewka, które może być formowane jak bonsai.
Ten niezwykle urokliwy sukulent bywa nazywany Miniaturową Różą Pustyni albo Afrykańskim Bonsai. Pochodzi ze słonecznych i suchych rejonów Południowej Afryki....
-
Adenium obesum - Adenium opasłe
od 19,99 złAdenium opasłe, nazywane również różą pustyni to wyjątkowy sukulent w formie uroczego, pięknie kwitnącego drzewka, które wyglądem przypomina miniaturowego baobaba. W naturze rośnie na terenach pustynnych i półpustynnych Afryki Środkowej, Północno-wschodniej oraz na Półwyspie Arabskim. Roślina wyróżnia się ciekawą, oryginalną budową.
Adenium opasłe, nazywane również różą pustyni to wyjątkowy sukulent w formie uroczego, pięknie kwitnącego drzewka, które wyglądem przypomina miniaturowego...
-
Kolejna propozycja na ogrodowe bonsai? Klon palmowy, czyli liściasty gatunek drzewa. Najlepiej rozwija się w stanowisku jasnym i przewiewnym, jednak w najgorętsze dni powinien być ustawiony w bardziej zacienionym miejscu. Przy temperaturach poniżej -10℃ nie zapomnij go osłonić!
W sezonie wegetacyjnym klon palmowy bonsai może potrzebować nawet codziennego podlewania, zwłaszcza jeśli rośnie w małej doniczce. Im mniejsze podłoże, tym szybciej przesycha, więc warto regularnie kontrolować jego wilgotność. Klon nawoź raz w tygodniu nawozem wieloskładnikowym albo raz na 4–6 tygodni użyj długo działającego preparatu organicznego w granulacie jak np. Biogold.
Aby utrzymać ładny kształt drzewka, wykonuj cięcie pielęgnacyjne przez cały sezon. Młode pędy możesz bez problemu uszczykiwać palcami – to prosty sposób na kontrolowanie formy klonu i pobudzanie go do zagęszczania.
Bonsai style – poznaj najpopularniejsze formowanie
Chokkan (Formalny prosty)
To bardzo popularny styl bonsai, który nawiązuje do form drzew często spotykanych w przyrodzie – takich, które mają dostęp do dużej ilości równomiernie padającego światła.
Jak wygląda styl Chokkan? Drzewko ma pionowy, prosty pień, który u podstawy jest wyraźnie grubszy. Wierzchołek tworzy pojedyncza gałąź, a pierwsze rozgałęzienie powinno pojawiać się mniej więcej na wysokości ¼ całej długości pnia. Korona bonsai formowana jest w kształt piramidy lub stożka, z pniem biegnącym idealnie przez jej środek. Całość powinna sprawiać wrażenie harmonii i symetrii.
Bonsai – formowanie Bunjin (Literackie)
Ten styl nawiązuje do kształtu drzewa rosnącego na obszarze o niewielkiej dostępności światła, np. w bliskim sąsiedztwie innych drzew. Wydłużona forma z niewielką koroną na szczycie w naturze jest wynikiem zaciętej konkurencji o promienie słoneczne.
Zainspiruj się: Doświetlenie roślin – poznaj 10 sprawdzonych porad
W taki właśnie sposób formuje się bonsai w stylu bunjin, który ma oddawać dramatyzm walki o przetrwanie. Często dla wzmocnienia tego efektu część gałęzi pozbawia się kory i pozostawia je jako martwe pędy, tzw. jiny.
Drzewko formowane Kengai (Kaskadowy)
Styl Kengai inspirację czerpie z drzew rosnących na stromym, skalnym klifie. W tym przypadku drzewka sadzone są w wysokich doniczkach, a ich wijący się pień formowany jest w dół. Często wierzchołek znajduje się poniżej dna pojemnika (dlatego zazwyczaj są eksponowane na podwyższeniach). Kolejne rozgałęzienia rosną na przemian raz w prawo, raz w lewo, tworząc efekt kaskady spadającego wodospadu.
Fukinagashi (Zawiewany przez wiatr)
Ten bardzo ekspresyjny styl bonsai nawiązuje do kształtu drzew poddawanych działaniu silnego wiatru. Gałęzie wyrastają lub są wygięte w jedną stronę, która wskazuje kierunek podmuchów. Pień jest pochylony w tę samą lub przeciwną stronę.
W kompozycjach Fukinagashi bardzo ważne jest regularne przycinanie młodych pędów, ponieważ ich duże zagęszczenie psułoby zamierzony, dynamiczny efekt.
Drzewko formowane Moyogi (Naturalny prosty)
Ten styl jest podobny do Chokkan z tą różnicą, że w przypadku Moyogi pień nie jest prosty, a skręcony, najczęściej na kształt litery „S”. Gałęzie są równomiernie rozłożone po bokach, a korona wznosi się do góry na kształt trójkąta lub stożka. Drzewka bonsai w stylu Moyogi, podobnie jak Chokkan, są bardzo wyważone i harmonijne.
Drzewko bonsai – sztuka formowania, która oczarowuje
Bonsai to nie tylko żywa roślina i urzekająca ozdoba wnętrza lub ogrodu, ale także forma sztuki – wyraz cierpliwości, wrażliwości i zaangażowania. Każde drzewko odzwierciedla indywidualne podejście twórcy do natury i piękna, a samodzielne formowanie miniaturowego okazu może stać się fascynującą przygodą i nietypowym sposobem na wyrażenie swojej kreatywności.
Pasjonaci tych miniaturowych dzieł sztuki od pokoleń zastanawiają się jak hodować bonsai, by zachwycały swoją formą i niewielkimi rozmiarami. Skoro już wiesz, jak prawidłowo uprawiać i formować drzewka bonsai, może czas zacząć własną przygodę? Zajrzyj do sklepu internetowego Zielony Parapet – znajdziesz u nas wyjątkowe gatunki roślin idealnych do formowania oraz szeroki wybór akcesoriów, które pomogą Ci zadbać o Twoje zielone skarby!

Doktor nauk biologicznych, specjalistka w zakresie fizjologii roślin i opiekunka zieleni z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień łączy pasję do roślin z holistycznym podejściem do ich pielęgnacji, opartym na solidnej wiedzy naukowej i praktyce.
Zajmuje się diagnozowaniem problemów roślinnych – od stanów patologicznych wywołanych czynnikami chorobotwórczymi po zaburzenia wzrostu i rozwoju. Doświadczenie zdobywała w laboratoriach badawczych w Polsce i za granicą, a także pracując jako opiekunka zieleni na Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na co dzień dba o roślinność w przestrzeniach biurowych, a także prowadzi warsztaty dotyczące przesadzania i pielęgnacji roślin. Organizuje spotkania i pokazy edukacyjne dla różnych grup wiekowych, popularyzując wiedzę botaniczną i ucząc, jak świadomie dbać o domową i biurową zieleń.
Prowadzi profil Doktorka od Roślin na Facebooku, gdzie dzieli się sprawdzonymi poradami, ciekawostkami i odpowiedziami na pytania nurtujące miłośników roślin. Jej misją jest wspieranie klientów w rozumieniu potrzeb roślin – tak, by mogli cieszyć się piękną, zdrową i harmonijną zielenią na co dzień.
0 Komentarze