Któż z nas nie przelał chociażby raz swojej rośliny? Sporo problemów przysparza nam też dobieranie odpowiedniego podłoża dla naszych zielonych podopiecznych. W większości powszechnie dostępnych gotowych podłoży dominuje torf, który jest bardzo chłonny. Po podlaniu na długo zatrzymuje wodę, a kiedy ta zalega–blokuje korzeniom dostęp do powietrza. Korzenie "duszą się" i gniją, a cała roślina choruje, ostatecznie zamierając. Wśród roślinoholików przybywa entuzjastów gatunków wyjątkowych, lecz szczególnie wymagających pod względem gospodarki powietrzno–wodnej strefy korzeniowej. W gronie tych roślin z pewnością częstym problemem jest zalegająca woda w gotowych podłożach z torfem. Z pomocą przychodzi nam absolutnie innowacyjna, opatentowana przez naukowców formuła. Nadaje ona podłożu wyjątkowych właściwości, których nie gwarantuje żadne z podłoży, powszechnie dostępnych na rynku.

Granulki SERAMIS® dla roślin domowych oferują rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin domowych, które nie tolerują przelania. Jednocześnie zmniejszają koszty i czas, który należy poświęcić pielęgnacji naszych domowych dżungli.

 • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
  8,99 zł
  SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
  8,99 zł

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

 • Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS®
  19,99 zł
  Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® 2...
  19,99 zł

  Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin doniczkowych. 

  Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin...

 • Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml SERAMIS
  29,99 zł
  Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml...
  29,99 zł

  Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.

  Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...

 • SERAMIS® podłoże dla storczyków i epifitów
  38,99 zł
  SERAMIS® podłoże dla storczyków i epifitów
  38,99 zł

  Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla storczyków i epifitów. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w połączeniu z opatentowaną formułą bryłek seramisu wspomaga silny wzrost i obfite kwitnienie storczyków i epifitów.

  Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla storczyków i epifitów. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną...

 • SERAMIS® podłoże dla palm
  9,99 zł
  SERAMIS® podłoże dla palm
  9,99 zł

  Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w połączeniu z opatentowaną formułą bryłek seramisu wspomaga silny wzrost i obfite kwitnienie storczyków i epifitów.

  Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w...

Czym jest innowacyjne podłoże SERAMIS® i jak działa w praktyce?

Granulki roślinne SERAMIS® produkowane są w 100% z całkowicie naturalnej palonej gliny. Surowiec ten pozyskiwany jest z jednego z najważniejszych obszarów wydobycia gliny w Europie, Westerwald. Wyliczone na podstawie długotrwałych badań parametry granulacji i porowatości bryłek seramisu pozwoliły stworzyć opatentowaną formułę, gwarantującą wysoką jakość produktu.

Seramis nie zawiera torfu, ani innych dodatków dzięki czemu pory nigdy nie będą zatkane! Małe, drobnoporowate bryłki z gliny wchłaniają wodę przy podlewaniu niczym gąbka i magazynują ją wraz ze składnikami odżywczymi w swojej strukturze. Jej nadmiar odpływa do podstawki lub na dno osłonki, a niezbędna jej ilość potrzebna do odżywiania rośliny zostaje wchłonięta i stopniowo dawkowana korzeniom. Granule uwalniają wodę i zaopatrują roślinę stosownie do jej aktualnych wymogów, w rezultacie zapewniając optymalną wilgotność.

Unikalna, porowata struktura gwarantuje również odpowiednie zaopatrzenie korzeni w tlen, zapewniając doskonały klimat dla ich prawidłowego rozwoju. Korzenie rośliny wrastają w porowatą powierzchnię granulek i w ten sposób są stale zaopatrywane w wodę, składniki odżywcze i niezbędny tlen stosownie do swoich potrzeb.

Ponadto gliniane granule są proste, czyste i szybkie w aplikacji. Bezpieczne w użyciu podłoże, nie brudzi, jest wolne od szkodników, grzybów, czy pleśni. Z tego względu unikalna formuła znacznie uprości pielęgnację zieleni w naszych mieszkaniach.

Podłoże SERAMIS® kontra powszechnie dostępne gotowe podłoża

Specjalistyczne podłoże SERAMIS® nie jest po prostu mieszanką ziemi. Stanowi ono materiał, który został zaprojektowany pod potrzeby, związane z uprawą roślin doniczkowych. Rozwiązuje najczęstsze problemy w pielęgnacji roślin domowych jak np. przelanie. Granulacja, porowatość, przekrój poprzeczny porów to nie przypadek! Są to przemyślane, świadomie dobrane parametry, które w innych materiałach są raczej wypadkową naturalnych procesów i zmieniają się w czasie. Przykładem jest torf, o równej seramisowi porowatości w początkowym stadium uprawy. Po kilku miesiącach torf jest już zbity i zamiast przepuszczać powietrze, blokuje je. W mieszankach różnych materiałów poszczególne frakcje wraz z podlewaniem ubijają się od siły grawitacji, a drobniejsze ziarna (np. piasek) zatykają pory między grubszymi frakcjami. W seramisie porowatość jest stabilna, materiał nie zbryla się i nie starzeje. Ponadto granule są produktem naturalnym, są zatem odpowiednie dla alergików. Tabela poniżej zestawia cechy podłoża SERAMIS® i gotowej mieszanki marketowej.

Zapomnij o przelewaniu roślin.

Powietrze, stale obecne między bryłkami seramisu, zajmuje objętość nie mniejszą niż próg bezpieczeństwa tlenowego dla korzeni niezależnie od ilości wlanej do doniczki wody. Po podlaniu cząsteczki powietrza wypierają wodę aż do uzyskania odpowiedniego optimum. Wówczas gospodarka powietrzno–wodna rośliny nie będzie narażona na zakłócenia. Między granulami cały czas dostępne jest powietrze, zatem stosując seramis ryzyko przelania niwelujesz do zera! Woda nigdy nie zalega nawet po obfitym, nieumiejętnym podlaniu. Dzięki temu korzenie pozostają dobrze wentylowane i zaopatrzone w tlen niezależnie od tego ile wody dostarczymy przy podlewaniu.

Nawet po bardzo agresywnym podlaniu granule wchłaniają wodę tylko w takiej ilości, jaka będzie potrzebna dla rośliny. Nadmiar wody swobodnie odpływa do podstawki lub na dno osłonki, a przestrzenie między granulami na nowo wypełniają się powietrzem. Powietrze obecne jest także w drobnych porach granulek podłoża. Wody nigdy nie jest więcej niż precyzyjnie wyliczona przez naukowców objętość, nieprzekraczająca progu optimum potrzebnego do oddychania korzeni. Trudno to zaobserwować gołym okiem, ale działa! Po włożeniu palca nawet do świeżo obficie podlanego podłoża, będziesz czuł, że jest ono co najwyżej wilgotne. Kiedy granule wchłoną wodę, która wniknęła w ich strukturę, seramis będzie wydawał się suchy, a mimo to ciągle będzie zawierał ilość wody, optymalną do życia rośliny. Przy tak dużej ilości powietrza w obrębie korzeni, nie ma także praktycznie żadnego ryzyka inicjacji procesów gnilnych. Na koniec warto podkreślić, że brak zastoju wody to brak problemów z ziemiórkami i pleśnią!

Podłoże SERAMIS® doskonale sprawdzi się zatem jako alternatywa dla zwykłego podłoża dla osób, które za sprawą nadmiernej opieki, dostarczają im za dużo wody. Aby mieć jeszcze większą kontrolę nad wilgocią podłoża warto zaopatrzyć się w specjalny wskaźnik, który pokazuje, kiedy Twoje rośliny potrzebują wody. Musisz jedynie pamiętać, aby go przeczytać i podlać rośliny.

Przesadzaj rośliny o dowolnej porze roku.

Przesadzać niezależnie od pory roku, czy poczekać do wiosny? Duże rośliny należy rozsadzić bezwzględnie i jak najszybciej, czy przełożyć tę czynność na bardziej sprzyjające roślinie warunki? Koniec z wątpliwościami dotyczącymi przesadzania roślin domowych, którymi byliśmy obarczeni stosując podłoże tradycyjne! Jeszcze nigdy wymiana podłoża nie była taka prosta! Dzięki podłożu SERAMIS® jest ona możliwa w dowolnym momencie, niezależnie od wieku, czy wielkości roślin doniczkowych. Wystarczy tylko delikatnie strząsnąć nadmiar torfu z systemu korzeniowego rośliny i przełożyć ją do nowej donicy z glinianymi granulkami. Ponadto innowacyjne podłoże jest lekkie, nie starzeje się ani nie zbryla. W rezultacie jego struktura jest luźna i dobrze wentylowana. Sama roślina natomiast lepiej się rozwija i bujniej kwitnie, aniżeli w jakiejkolwiek innej ziemi

Podłoże SERAMIS® w porównaniu z marketową mieszanką

Które z roślin wybrałyby podłoże SERAMIS®?

Czysty torf, dostępny w większości tanich podłoży marketowych, a może mieszanka uniwersalna, optymalna dla większości roślin, ale dla niektórych zbyt chłonna? Bywa, że ciężko dobrać nam odpowiednie podłoże dla naszych zielonych podopiecznych. Innowacyjne granulki mają odczyn 5,7, czyli optymalny dla większości roślin doniczkowych, nawet tych bardzo delikatnych! Przede wszystkim ważne jest zapewnienie odpowiedniej podwaliny roślinom doniczkowym, preferującym wilgotne podłoże, ale jednocześnie nie tolerującym nadmiaru i zastoju wody. Szczególnie wrażliwe na zalanie są alokazje, ceropegie, draceny, hoje, odmiany o dużej ilości tkanek bezchlorofilowych np. epipremnum 'N'joy' i ‘Happy Leaf’, filodendrony–zwłaszcza ‘Prince of Orange’, monstera 'Monkey Mask', peperomia zwisająca i 'Pepperspot', czy Senecio rowleyanus. Rośliny te zatem idealnie odnajdą się w przepuszczalnym podłożu SERAMIS®.

 • Peperomia prostrata
  15,99 zł
  Peperomia prostrata
  15,99 zł

  Wyprzedany
  I
 • Monstera 'Monkey Mask'
  -40%
  19,99 zł 11,99 zł
  Monstera 'Monkey Mask'
  19,99 zł 11,99 zł

  Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak monstera dziurawa. Maksymalnie dorasta do około 100 cm wysokości.

  Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących...

 • Philodendron 'Prince of Orange' Filodendron
  21,99 zł
  Philodendron 'Prince of Orange' Filodendron
  21,99 zł

  Widowiskowa odmiana filodendrona o liściach w bogatej palecie barw. Młode liście są intensywnie wybarwionych na miedziano i pomarańczowo, starsze przybierają barwę żółtą i zieloną. Kolorowy rarytas!

  Widowiskowa odmiana filodendrona o liściach w bogatej palecie barw. Młode liście są intensywnie wybarwionych na miedziano i pomarańczowo, starsze przybierają...

 • Epipremnum aureum 'N'joy' Epipremnum złociste
  15,99 zł
  Epipremnum aureum 'N'joy' Epipremnum złociste
  15,99 zł

  Akcentem charakterystycznym odmiany 'N'joy' są niesamowite satynowe, drobne liście o rozmiarach oscylujących w granicach 5-7 centymetrów. Są one zdobione nieregularnymi płomienistymi kremowo-białymi przebarwieniami. Mają sercowaty kształt, są matowe, delikatnie pofałdowane, marmurkowe.

  Akcentem charakterystycznym odmiany 'N'joy' są niesamowite satynowe, drobne liście o rozmiarach oscylujących w granicach 5-7 centymetrów. Są one zdobione...

 • Scindapsus 'Happy Leaf'
  34,99 zł
  Epipremnum 'Happy Leaf'
  34,99 zł

  U odmiany 'Happy Leaf' liście mają olśniewająca, jasną kolorystykę, w której barwa kremowa przeplata się  nieregularnie z zieloną. Najjaśniejsze kolory można obserwować na najmłodszych liściach. Wraz z dojrzewaniem kontrasty na liściach łagodnieją, lecz kępę rozświetlają nadal stale przybywające, nowe liście. 

  U odmiany 'Happy Leaf' liście mają olśniewająca, jasną kolorystykę, w której barwa kremowa przeplata się  nieregularnie z zieloną. Najjaśniejsze kolory można...

  Wyprzedany
  I

Podłoże SERAMIS® dla kompleksowej pielęgnacji roślin doniczkowych

Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki i zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze warto używać całego systemu SERAMIS®, w skład którego wchodzą: podłoże do roślin doniczkowych, praktyczny wskaźnik wilgotności podłoża oraz płynny nawóz dla roślin zielonych, który po prostu dodaje się do wody podczas podlewania. Zaleca się nawożenie po przesadzeniu nie wcześniej niż po 2 tygodniach nawozem w płynie.

 • Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml SERAMIS
  29,99 zł
  Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml...
  29,99 zł

  Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.

  Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...

 • Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS®
  19,99 zł
  Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® 2...
  19,99 zł

  Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin doniczkowych. 

  Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin...

 • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
  8,99 zł
  SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
  8,99 zł

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

 • SERAMIS® podłoże dla palm
  9,99 zł
  SERAMIS® podłoże dla palm
  9,99 zł

  Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w połączeniu z opatentowaną formułą bryłek seramisu wspomaga silny wzrost i obfite kwitnienie storczyków i epifitów.

  Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w...

Zastosowanie podłoża SERAMIS®

Gliniane granule należy stosować jako samodzielne podłoże do uprawy lub jako dodatek do mieszanek w proporcji dostosowanej do wrażliwości rośliny na nadmiar wody oraz jej podatności na gnicie. Wraz ze wzrostem seramisu lepsze będzie zaopatrzenie korzeni w powietrze, a zatem lepsze warunki dla roślin wrażliwych na nadmiar wody. Natomiast im większe potrzeby wodne przesadzanego gatunku, tym więcej w podłożu powinno znaleźć się komponentów zatrzymujących wodę np. kompostu. Minimalna zawartość seramisu w mieszance dla zachowania optymalnych właściwości powietrzno–wodnych, to 30%. Stwórz idealne podłoże, łącząc komponenty podłoża, dostępnych w naszej ofercie, bazując na znajomości wymogów i kaprysów Twoich zielonych podopiecznych.

Instrukcja przesadzania rośliny do podłoża SERAMIS®

Z pewnością w wielu przypadkach nie warto ryzykować uprawy delikatnych roślin domowych w tradycyjnym podłożu. Na pewno wypada skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferują nam współczesne metody uprawy roślin doniczkowych. Tym bardziej, że od prostej i przyjemnej uprawy dzieli nas zaledwie kilka kroków.

Oto nieskomplikowana instrukcja przesadzania do podłoża SERAMIS®:

 1. 1. Ostrożnie wyjmij roślinę ze starej doniczki i usuń częściowo podłoże produkcyjne (min. 50%), zwracając uwagę na to, aby nie uszkodzić korzeni. 
  2. Napełnij nową, większą doniczkę lub osłonkę w 1/3 wysokości granulatem roślinnym SERAMIS®.
  3. Umieść roślinę na środku nowej doniczki i wolną przestrzeń wypełnij granulatem roślinnym SERAMIS®.
  4. Delikatnie wstrząśnij doniczką, aby granulki równomiernie otoczyły korzenie, dosyp podłoża w razie potrzeby.
  5. Jeśli zaopatrzyłeś się we wskaźnik nawadniania SERAMIS®- umieść go aż do dolnej krawędzi pola wyświetlania w obszarze korzeni rośliny.
  6. Podlej roślinę (nie dotyczy kaktusów i sukulentów, których nie podlewamy po przesadzeniu). W przypadku, gdy przesadzamy roślinę bezpośrednio do osłonki bez otworu odpływowego w dnie, nie należy podlewać jej zbyt dużą ilością wody, ponieważ jej nadmiar, przekraczający optymalną chłonność seramisu, może zaszkodzić korzeniom. Odpowiednia ilość wody do podlewania to około ¼ pojemności osłonki.
 2. 7. Aby zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze, rekomendujemy używanie przy podlewaniu płynnego nawozu marki Seramis, który ma obniżone stężenie NPK, czyli głównych makroelementów wpływających na wzrost rośliny. W połączeniu ze składnikami odżywczymi zawartymi w granulkach Seramisu nawóz stanowi optymalne stężenie, potrzebne do bujnego wzrostu. Podlanie rośliny w SERAMISIE (który sam w sobie ma już makroelementy) zwykłym nawozem może uszkodzić korzenie. Po przesadzeniu zaleca się odczekanie 2 tygodni przed pierwszą aplikacją nawozu SERAMIS.
 3. 8. Ciesz się bujną i zdrową rośliną, bez obaw o jej kondycję!

Seramis zawiera pył, którego nadmiar może podsuszać korzenie niektórych gatunków roślin.

Jak przesadzić rośliny o drobnym systemie korzeniowym czyli monsterę, filodendrona, peperomię, palmę lub alokazję do podłoża SERAMIS®? CZĘŚCIOWE OCZYSZCZANIE korzeni z podłoża produkcyjnego. 

Instrukcja przesadzania kaktusów, sukulentów, aglonem, zamiokulkasów do podłoża SERAMIS® CAŁKOWITE OCZYSZCZANIE korzeni z podłoża produkcyjnego.