Bardzo często powstaje pytanie czy kaktusy i sukulenty to, to samo? Otóż każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Inaczej mówiąc kaktusy to sukulenty z cierniami. Sukulenty potrafią przybierać przeróżne formy, kształty, rozmiary, kolory. Są roślinami, które posiadają zdolność magazynowania wody, dzięki czemu radzą sobie nawet podczas długich okresów suszy. Zarówno kaktusy jak i inne sukulenty mogą rozwijać się w naprawdę niekorzystnych warunkach. Umożliwia im to ich metabolizm, a także kształt i budowa ciała. Rośliny te wytworzyły grubą warstwę spichrzowej tkanki wodnej, mającej zdolność gromadzenia dużej ilości wody. Zmagazynowana woda jest następnie stopniowo zużywana w okresie suszy. W zależności od umiejscowienia tkanki spichrzowej wyróżniamy sukulenty łodygowe, korzeniowe i liściowe. Do grupy jaką stanowią sukulenty należą rośliny z rodzin kaktusowatych, gruboszowatych, przypołudnikowatych i wilczomleczowatych. 

Kaktusy

Kaktusy to oryginalne rośliny należące do wielkiej grupy roślin zwanej sukulentami. Posiadają one zdolność zatrzymywania wody, co pozwala im przetrwać nawet długie okresy suszy. Magazynowanie wody w przypadku kaktusów odbywa się w silnie zgrubiałych łodygach, dlatego też rośliny te należą do sukulentów łodygowych. Część z nich dodatkowo gromadzi wodę także w korzeniach. Nadziemna część kaktusa, stanowiąca wielki zbiornik wody, nazywana jest korpusem. Woda zostaje rozprowadzona w roślinie za pomocą wiązek przewodzących, biegnących od korzeni ku wierzchołkowi. Korpus jest dodatkowo podzielony na żebra i brodawki, co umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie objętości. Kaktusy posiadają również skórkę, czyli epidermę. Jest to tkanka okrywająca, która stanowi ochronę przed nagłymi zmianami temperatury oraz nadmiernym naświetleniem. Kaktusy są wyposażone w charakterystyczne miejsca, z których wyrastają ciernie, a także pędy boczne i kwiaty. Nazywane są one aureolami i mogą być pokryte długimi, wełnistymi lub krótkimi i zbitymi włoskami. Niezwykłego charakteru nadają kaktusom ich ciernie, które  powstały w wyniku przekształcenia się liści. Kształt i barwa cierni zależy od danego gatunku. Stanowią one przede wszystkim ochronę przed palącym słońcem oraz zwierzętami. Niektóre gatunki kaktusów kwitną, wytwarzając zjawiskowe kwiaty o różnych kształtach, wielkości i kolorystyce.

Sukulenty

Sukulenty to niezwykłe rośliny potrafiące urzekać swym zabarwieniem oraz kształtem. Posiadają one zdolność magazynowania wody w organach takich jak łodygi, liście lub korzenie. Charakteryzują się one zredukowaną ilością włókien oraz tkanki zdrewniałej, dzięki czemu mogą wchłonąć duże ilości wody. Rosną one praktycznie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie panują warunki pustynne, związane z gorącym klimatem. Sukulenty to rośliny bardzo zróżnicowane pod względem budowy, wielkości, ubarwienia. Ozdobne są głównie z pędów i liści. Niektóre z nich  tworzą okazałe rozety, inne prezentują swoje barwne liście na wzniesionych pędach. Bogactwo rodzajowe i gatunkowe sukulentów, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do sukulentów oprócz kaktusów zaliczamy rośliny agawowate, wilczomleczowate, gruboszowate czy też przypołudnikowate. Istnieją również sukulenty wytwarzające kolce, które do złudzenia przypominają kaktusy. Sukulenty to bardzo oryginalne rośliny, stanowiące wspaniałą ozdobę wnętrz. Ich niewielkie wymagania i niezwykła uroda sprawiają, że są one coraz częściej poszukiwane i uprawiane na domowych parapetach.