Monstera to tropikalna piękność, która kusi swą tajemniczością.

Niewiele jest tak nietuzinkowych roślin, które nie tylko wykształciły ciekawe przystosowania, których oznaką są ażurowe, dziurkowane liście, zwieszające się korzenie powietrzne, a także zachwycały przebarwieniami blaszki liściowej. Dawniej powszechne były czyste gatunki z monsterą dziurkowaną na czele, obecnie królują odmiany, u których walory zdobnicze są jeszcze bardziej wyselekcjonowane. Monstera jest pnączem mało wymagającym jeżeli chodzi o warunki uprawowe. Świetnie sprawdzi się w amatorskiej uprawie ze względu na duże spektrum adaptacyjne. Wszystkie szczegóły dotyczące prawidłowej pielęgnacji monstery znajdziesz tutaj: Monstera pielęgnacja i uprawa bez tajemnic.

 

Monstera deliciosa.

Monstera dziurkowana (Monstera deliciosa) to roślina, której młode liście są sercowate i pełne. Wraz ze wzrostem rośliny, blaszki liściowe stają się wyraźnie dziurkowane i powcinane. Osiągają bardzo duże rozmiary, zwłaszcza jeśli zapewnimy im odpowiednie natężenie światła. W warunkach domowych pnącze osiąga ponad dwa metry, a jego efektowne i grube korzenie powietrzne, zwisają aż do samej podłogi. Dodając monsterze dziurkowanej dodatkowego uroku. Kwiatostan w kształcie kolby, w warunkach domowych pojawia się sporadycznie. Jeśli jednak zagwarantujemy monsterze naprawdę optymalne warunki uprawowe, możemy nawet doczekać się smacznych owocostanów. Są atrakcyjne ze względu na swą kremową barwę, długo utrzymują się na monsterze. W smaku są słodkie i delikatne.

Credit to: bloomandgrowradio.com

Monstera 'Monkey Mask'.

Monstera ‘Monkey Mask’ -to idealna odmiana dla miłośników monster, którzy nie dysponują w mieszkaniach dużą przestrzenią. Maska małpy, bo tak brzmi tłumaczenie na język polski nazwy odmianowej, ma całobrzegie liście, mocno upstrzone efektownymi i licznymi dziurami, które zachwycają swą eterycznością. Nie jest to roślina duża, maksymalnie osiąga do około metra wysokości, ale zazwyczaj jest niższa. Liście mają barwę intensywnie zieloną. 

 • Monstera deliciosa 'Thai Constellation'
  1 499,00 zł
  Monstera deliciosa 'Thai Constellation'
  1 499,00 zł

  Unikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi wycięciami cechują się pięknym pstrym ubarwieniem.

  Unikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi...

  Wyprzedany
  I
 • Monstera obligua Monstera ukośna
  14,99 zł
  Monstera 'Monkey Mask'
  14,99 zł

  Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak monstera dziurawa. Maksymalnie dorasta do około 100 cm wysokości.

  Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących...

 • Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  24,99 zł
  Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  24,99 zł

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm.

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i...

 • Monstera deliciosa 'Variegata'
  579,00 zł
  Monstera deliciosa 'Variegata'
  579,00 zł

  Unikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi wycięciami cechują się pięknym pstrym ubarwieniem.

  Unikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi...

Monstera deliciosa 'Variegata' i 'Thai Constellation'-dla kolekcjonerów.

Najwierniejsi miłośnicy monster, szczególnie zainteresowani są odmianami rzadkimi, które nie są dostępne dla każdego. Są to tak zwane odmiany kolekcjonerskie, które chociaż cieszą się niezwykłymi walorami estetycznymi, to ze względu na trudność ich pozyskania (a co za tym idzie koszt sadzonek) znajdują się w niewielu kolekcjach. To z pewnością podnosi ich rangę i kusi chęcią posiadania tak niecodziennych rarytasów. Największym zainteresowaniem z tych najrzadszych, unikatowych odmian cieszą się zwłaszcza Monstera deliciosa ‘Variegata’ oraz Monstera deliciosa ‘Thai Constellation’. Są to odmiany stworzone z dobrze znanego gatunku, który nie sprawia trudności w uprawie doniczkowej. Osiągają spore wielkości, mają duże dziurkowane i powcinane liście, co jest typowe dla czystego gatunku. O ich wartości stanowi niezwykłe wybarwienie liści. Barwne jasne mozaiki pojawiają się na blaszce liściowej, niekiedy i na pędach, w sposób nieregularny. Każda roślina jest nieco inna i nie sposób przewidzieć w jaki sposób będzie się przebarwiać. Obserwacje na każdym etapie rozwoju, będą stanowić emocjonujące doznanie, bowiem każdy liść będzie nieco inny. Czasami zamiast mozaiki stworzonej z odcieni bieli i zieleni, cześć liścia jest czystko biała. Te niezwykle ciekawe odmiany wymagają więcej światła do prawidłowego rozwoju. W przypadku zbyt dużego zacienienia cechy odmiany nie są tak efektownie wykształcone, a niektóre liście wyrastać całkowicie zielone, tak jak jest to w przypadku gatunku, od którego odmiany zostały wyselekcjonowane. Warto pokusić się o te unikatowe piękności, bo zachwycają swym wyglądem, a mimo dużej różnorodności w świecie przyrody, trudno dorównać im urodą.

Credit to: @Harrison_plants

 

Monstera jest stosunkowo łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki siedliskowe, by odwdzięczyła się pięknym wyglądem. Zazwyczaj największe problemy stwarza niewłaściwe warunki wilgotnościowe zarówno powietrza jak i podłoża. Roślina alarmuje o nieprawidłowościach zmianami w swoim wyglądzie. Przeczytaj wpis: Monstera i jej najczęstsze problemy w uprawie.