Wprowadź tillandsie do wnętrza.

Oplątwy to wyjątkowe rośliny, które podbiły nasze serca oryginalna urodą, niezwykłym przystosowaniem do życia bez ziemi oraz zadziwiającą łatwością w uprawie. Potrafią szybko zaaklimatyzować się w naszych mieszkaniach i uznawane są za rośliny bezobsługowe. Oplątwy rosną w naturze w tropikalnych strefach obu Ameryk, można je znaleźć również na terenach pustynnych. Występują zarówno na szczytach gór, jak i na mokrych grzęzawiskach. Porastają drzewa w lesie tropikalnym jako epifity, ale rosną również w gruncie. Oplątwy odżywiają się samodzielnie, a swoich gospodarzy - drzewa, traktują jedynie jako podpórki. Dzięki temu, że rosną w koronach drzew, zdobywają więcej światła.

 

Jak zaaranżować oplątwy?

Niesamowicie komfortowe w aranżowaniu oplątw i dekorowaniu nimi pomieszczeń jest to, że nie wymagają one podłoża. Dzięki temu można umieścić oplątwy w takich miejscach, w których zwykle nie postawilibyśmy rośliny w doniczce np. na zagłówku łóżka, na półce z książkami czy powieszone na ścianie. Szeroki wachlarz rozmiarów, kształtów i kolorów czyni oplątwy idealnymi roślinami do każdego, nawet najmniejszego wnętrza. Ważne jest, aby aranżując dekoracje z oplątw, pamiętać o ich wymaganiach: odpowiedniej ilości światła, cyrkulacji powietrza i wysokiej wilgotności. Oplątwy -jak uprawiać i pielęgnować?

 

Oplątwy można umieścić w szklanej kuli, stworzyć z nich żywy obraz w ramie lub ulokować w muszli morskiej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Oplątwy pasują zarówno do naczyń rustykalnych, koszyków, jak i nowoczesnych geometrycznych pojemników i ażurowych drucianych podstawek. Oplątwy sprawdzają się też znakomicie jak dekoracja stołu. Można je umieścić na wysokich świecznikach, w kryształowych kieliszkach czy w porcelanowych naczyniach.

Pięknie i naturalnie wyglądają oplątwy przytwierdzone do konarów lub kawałków drewna, zarówno zawieszone na ścianie, jak i ustawione np. na komodzie. Taka aranżacja imituje ich naturalne stanowisko. Aby przyczepić oplątwy do konaru, potrzebna będzie druciana siatka, mech i drut. Nie używa się w tym celu miedzianych drutów i akcesoriów, gdyż oplątwy nie tolerują miedzi.

Praktycznym sposobem na wyeksponowanie oplątw jest umieszczenie ich w magnetycznych osłonkach. Więcej o nich przeczytasz TUTAJ.

 

 

 • Szklana kula wisząca do Tillandsii -śr.10 cm
  12,99 zł
  Szklana kula wisząca do Tillandsii -śr. 9...
  12,99 zł

  Szklane kule o przeźroczystych ściankach ze specjalnymi otworami są idealnym elementem do zawieszenia oplątw (Tillandsii) i tworzenia atrakcyjnych aranżacji. Oferowany model ma średnicę całkowitą 10 cm (otwór średnicy 5,5 cm). Kulę można wykorzystać jako element zarówno wiszący jak również stojący dzięki spłaszczonemu dnu.

  Szklane kule o przeźroczystych ściankach ze specjalnymi otworami są idealnym elementem do zawieszenia oplątw (Tillandsii) i tworzenia atrakcyjnych aranżacji....

  Wyprzedany
  I
 • Gruszka szklana duża -śr. 11 cm
  29,99 zł
  Gruszka szklana duża -śr. 11 cm 50.503.27
  29,99 zł

  Ozdobna, szklana gruszka, która pozwoli nam pięknie wyeksponować niezwykłą urodę tillandsii. Umieszczając w niej rośliny możemy stworzyć ciekawe, oryginalne kompozycje. Naczynie posiada przeźroczyste ścianki, jest szersze u dołu i delikatnie, zwęża się ku górze.

  Ozdobna, szklana gruszka, która pozwoli nam pięknie wyeksponować niezwykłą urodę tillandsii. Umieszczając w niej rośliny możemy stworzyć ciekawe, oryginalne...

 • Tillandsia ionantha -oplątwa
  16,99 zł
  Tillandsia ionantha var. rubra -oplątwa
  16,99 zł

  Oryginalna, niewielka roślina będąca hitem  wystroju nowoczesnych wnętrz. Do jej hodowli nie potrzebujemy doniczki, podłoża i nie musimy też pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Idealna propozycja dla osób zapracowanych oraz miłośników rzadkich, niespotykanych roślin.

  Oryginalna, niewielka roślina będąca hitem  wystroju nowoczesnych wnętrz. Do jej hodowli nie potrzebujemy doniczki, podłoża i nie musimy też pamiętać o jej...

 • Tillandsia 'Caput Medusae' -oplątwa
  17,99 zł
  Tillandsia 'Caput Medusae' -oplątwa
  17,99 zł

  Oplątwa 'Caput Medusae' pochodzi z centralnej Ameryki i Meksyku. Pod względem formy zdecydowanie wyróżnia się spośród wszystkich Tillandsii. Nazwa odmiany dobrze opisuje jej kształt -Caput Medusae -martwa meduza. 

  Oplątwa 'Caput Medusae' pochodzi z centralnej Ameryki i Meksyku. Pod względem formy zdecydowanie wyróżnia się spośród wszystkich Tillandsii. Nazwa odmiany...

 • Osłonka magnes Ø 7 cm MAGNETYCZNA Drewno 2
  21,99 zł
  Osłonka magnes Ø 7 cm MAGNETYCZNA Drewno 2
  21,99 zł

  Za pomocą ukrytego magnesu zawiesimy te doniczki na dowolnej metalowej powierzchni np. na lodówce w kuchni. A jeśli nie ma w pobliżu takiego elementu, wystarczy samoprzylepna taśma magnetyczna, którą przyklejamy np. do ściany. Średnica otworu osłonki wynosi 6 cm.

  Za pomocą ukrytego magnesu zawiesimy te doniczki na dowolnej metalowej powierzchni np. na lodówce w kuchni. A jeśli nie ma w pobliżu takiego elementu,...

  Wyprzedany
  I
 • Osłonka magnetyczna Ø 6 cm biała
  18,99 zł
  Osłonka magnes Ø 7 cm MAGNETYCZNA biała
  18,99 zł

  Za pomocą ukrytego magnesu zawiesimy te doniczki na dowolnej metalowej powierzchni np. na lodówce w kuchni. A jeśli nie ma w pobliżu takiego elementu, wystarczy samoprzylepna taśma magnetyczna, którą przyklejamy np. do ściany. Średnica otworu osłonki wynosi 6 cm.

  Za pomocą ukrytego magnesu zawiesimy te doniczki na dowolnej metalowej powierzchni np. na lodówce w kuchni. A jeśli nie ma w pobliżu takiego elementu,...

  Wyprzedany
  I
 • Osłonka magnes Ø 5 cm MAGNETYCZNA Drewno 3
  14,99 zł
  Osłonka magnes Ø 5 cm MAGNETYCZNA Drewno 3
  14,99 zł

  Za pomocą ukrytego magnesu zawiesimy te doniczki na dowolnej metalowej powierzchni np. na lodówce w kuchni. A jeśli nie ma w pobliżu takiego elementu, wystarczy samoprzylepna taśma magnetyczna, którą przyklejamy np. do ściany. Średnica otworu osłonki wynosi 4 cm.

  Za pomocą ukrytego magnesu zawiesimy te doniczki na dowolnej metalowej powierzchni np. na lodówce w kuchni. A jeśli nie ma w pobliżu takiego elementu,...

  Wyprzedany
  I

 

Oplątwy - najciekawsze gatunki. 

Istnieje około 700 gatunków oplątw, z których możemy stworzyć niebanalne aranżacje. Nie wszystkie oplątwy są łatwo dostępne w sprzedaży, niemniej jednak możemy wybiera spośród oplątw o różnych wielkościach, fakturach, kolorach i kwiatach. Jest to bardzo zróżnicowany rodzaj – rośliny mogą mieć liście zielone, srebrne, żółte lub czerwone. Oplątwy ze względu na wygląd liści można podzielić na dwie grupy: gatunki o białych lub szarych liściach, pokrytych w większości łuskami oraz gatunki o liściach zielonych i gładkich.

Tillandsia xerographica

Dzięki szerokim i kręconym liściom jest niezwykle atrakcyjna. Pochodzi z półpustynnego regionu Gwatemali, można ją również znaleźć w Meksyku. Jest jednym z niewielu gatunków, które potrafią poradzić sobie w słońcu i przy mniejszej wilgotności powietrza.

Tillandsia ‘Caput medusae’ 

Kształtem przypomina meduzę i doskonale wygląda umieszczona w muszli morskiej.

Tillandsia seleriana

Ma bardzo grubą rozetkę i pofalowane liście pokryte gęsto drobnymi, srebrzystymi włoskami.

Tillandsia argentea

Kształtem nieco przypomina szyszkę, z której wychodzą długie, cieniutkie liście tworzące rozczochraną czuprynkę.

Tillandsia 'Curly Slim'

Wyróżnia się grubymi, zwiniętymi i finezyjnie poskręcanymi liśćmi. Dorasta nawet do 60 centymetrów długości.

Oplątwy - najpiękniejsze kompozycje.

etsy.com

markkintzel.com

ohlovelyday.com

contemporist.com