Uprawa sukulentów jest bardzo prosta, gdyż nie wymagają one skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są to rośliny odporne na zaniedbania, a więc idealne dla osób zapracowanych i zapominalskich. Rośliny te charakteryzują się sporą wytrzymałością i niezwykłymi zdolnościami adaptacji. Ich mięsiste liście magazynują wodę, dlatego też świetnie radzą sobie w przypadku okresowej suszy. Uprawiając sukulenty należy stworzyć im odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże, a odwdzięczą się one pięknym wzrostem i będą stanowiły wspaniałą ozdobę naszych domów.

Stanowisko do uprawy sukulentów

Stanowisko do uprawy sukulentów powinno być przede wszystkim ciepłe i odpowiednio nasłonecznione. Większość gatunków sukulentów uwielbia słońce, dzięki któremu zachowuje odpowiedni pokrój i ubarwienie. Najlepszym miejscem dla nich będą jasne parapety południowych lub południowo-wschodnich lub zachodnich okien. Z kolei najmniej korzystna do uprawy sukulentów jest zimna, północna wystawa. Przy uprawie tych roślin domowych ważne jest także utrzymanie odpowiedniej temperatury. Od kwietnia do września powinny one stać w jak najcieplejszym miejscu naszego domu, a jesienią należy zapewnić im chłodniejsze miejsce o temperaturze 5-15°C, aby mogły odbyć naturalny spoczynek –wówczas niemal całkowicie ogranicza się ich podlewanie. Sukulenty nie powinny być uprawiane w miejscach dusznych i wilgotnych, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Pomieszczenia, w których rosną należy często wietrzyć, unikając jednak zimnych przeciągów. Zanim zaczniemy uprawiać sukulenty, upewnijmy się czy jesteśmy w stanie zapewnić im stanowisko o odpowiednim nasłonecznieniu, temperaturze oraz wilgotności.

Podłoże

Podłoże dla sukulentów

Idealne podłoże do uprawy sukulentów powinno być suche, ubogie w składniki pokarmowe, lekkie, przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Ważne jest, aby umożliwiało ono cyrkulację powietrza wokół korzeni. Ziemia nie powinna zatrzymywać zbyt dużej ilości wody, by nie doprowadzić do gnicia korzeni. Przygotowując podłoże do uprawy sukulentów można wymieszać standardową ziemię kompostową z drobnym żwirem, najlepiej pochodzenia wulkanicznego, keramzytem, gruboziarnistym piaskiem i perlitem w równych proporcjach. Podłoże powinno być porowate, tak aby woda szybko przenikała do głębszych warstw i łatwo mogła zostać odprowadzona.  Powinno ono zawierać podstawowe składniki pokarmowe w postaci soli mineralnych, które zapewniają prawidłowy rozwój roślin. Jeżeli chcemy sprawdzić czy podłoże zostało odpowiednio przygotowane, mieszankę należy zwilżyć, a następnie ścisnąć w dłoni. Prawidłowo skomponowane podłoże po odciśnięciu nie będzie stanowiło zbitej bryły, lecz nadal będzie się kruszyć. Podłoże do uprawy kaktusów i sukulentów przygotowane przez nas i zawierające odpowiednio dobrane komponenty znajdziesz w naszej ofercie –kliknij. Kupując sukulenty należy zwrócić uwagę na podłoże w jakim rosną, gdyż standardowa produkcja sukulentów odbywa się w podłożu torfowym, które nie nadaje się do uprawy docelowej ze względu na nadmierną absorpcję wody. Zaleca się jak najszybsze przesadzenie sukulentów do odpowiedniego podłoża, aby uniknąć gnicia korzeni sukulentów i rozwoju chorób. 

Kiedy i jak przesadzać sukulenty

Sukulenty przesadzamy w momencie, gdy doniczka robi się dla nich za ciasna lub znacznie pogorszy się jakość podłoża. Najlepiej jest robić to na wiosnę, jednak w innych porach roku również jest to możliwe. Zwłaszcza kiedy kupujemy nowe sukulenty rosnące w podłożu torfowym, przesadzanie do nowego, odpowiednio przepuszczalnego podłoża należy wykonać niezwłocznie niezależnie od pory roku. Nowa doniczka powinna być niewiele większa (o 3-4 cm) od poprzedniej oraz dostosowana do systemu korzeniowego i gatunku rośliny. Jeżeli doniczki do przesadzania nie mają otworów odpływowych w dnie, należy zrobić kilku centymetrowy drenaż na dnie naczynia, co umożliwi właściwy odpływ wody. Do uprawy sukulentów najlepiej sprawdzają się doniczki terakotowe, które cechują się dobrą przepuszczalnością pary wodnej oraz powietrza i zwykle mają już otwory odpływowe w dnie. Ponadto są tanie i bardzo żywotne, a ich ceglany kolor jest naturalny i świetnie podkreśla urodę sukulentów. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu!

Należy pamiętać o tym, aby nie podlewać sukulentów, które zamierzamy przesadzić, tak by zdążyły one dobrze obeschnąć przed tym zabiegiem. Po wyjęciu z doniczki pozbywamy się starej ziemi, oglądamy system korzeniowy, usuwając zbyt długie lub zniszczone korzenie. Oczyszczoną roślinę  odkładamy na kilka godzin w ocienione, suche miejsce, aby zagoiły się wszelkie uszkodzenia. Tak przygotowane sukulenty przesadzamy do świeżego podłoża, pamiętając o tym, aby ich korzenie były skierowane do dołu. Warto pamiętać o tym, że sukulentów nie należy podlewać, nawozić oraz stawiać w pełnym słońcu tuż po przesadzeniu.  Pierwsze podlewanie wykonujemy dopiero po kilku dniach od przesadzenia.

Podlewanie i nawożenie sukulentów

Sukulenty nie tolerują nadmiaru wody. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, gnicia, a nawet zamierania roślin. W tym przypadku lepiej jest dwa razy zapomnieć, niż podlać o jeden raz za dużo. W okresie wegetacji sukulenty należy regularnie podlewać. Dostarczenie nieodpowiedniej ilości wody w tym czasie może doprowadzić do wysuszenia korzeni i zahamowania wzrostu rośliny. W okresie spoczynku znacznie ograniczamy podlewanie sukulentów, a w przypadku niektórych gatunków zupełnie z niego rezygnujemy. Najlepiej jest podlewać sukulenty  dopiero w momencie, gdy podłoże jest zupełnie suche. Czynność wykonujemy rano lub późnym wieczorem, nigdy zaś podczas upalnego dnia, aby nie poparzyć roślin. Zamiast podlewać sukulenty z góry, lepiej wstawić je na krótko do naczynia z wodą i namoczyć. Mamy wtedy pewność, że nie tylko wierzchnia warstwa, ale całość jest odpowiednio nawilżona. Ta metoda nawilżania zalecana jest wyłącznie dla sukulentów rosnących w odpowiednio dobranym podłożu –które nie zatrzyma nadmiaru wody. W przypadku podłoża torfowego, które jest typowym substratem w masowej produkcji sukulentów, taki zabieg może doprowadzić do gnicia korzeni. Woda powinna być miękka, tj. odstała, gdyż woda bezpośrednio z kranu może zawierać zbyt wiele wapnia. Sukulenty wymagają również odpowiedniego nawożenia, aby zachować ich prawidłowy wzrost. Najlepiej jest łączyć nawożenie z podlewaniem. Odpowiedni nawóz dla sukulentów powinien zawierać dużo fosforu i potasu, ale za to bardzo mało azotu. Rośliny zasilamy kilka razy w okresie intensywnego wzrostu zgodnie z zalecaniami producenta nawozu. Należy pamiętać o tym, że nie nawozimy sukulentów w okresie spoczynku oraz tuż po przesadzeniu.