Uprawa kwiatów doniczkowych dostarcza Ci wiele radości, jednak zastanawiasz się dlaczego przyrost Twojej Monstery, Philodendrona, czy Epipremnum zupełnie nie przypomina tego, jaki obserwujemy w naturze. Jeśli masz pewność, że Twoje kwiaty domowe ma pod dostatkiem światła, wody i pokarmu, przyczyna może leżeć w braku wilgotnej podpory, odwzorowującej formacje występujące w naturalnym wilgotnym środowisku w postaci konarów drzew oraz ścian skalnych. To oczywiście fizyczne podparcie dla wzrastających ku górze pędów pnączy. Natomiast taka podpora przede wszystkim staje się środowiskiem wrastania korzeni, które stabilnie utwierdzają roślinę w podporze i powodują, że „czuje się” ona bezpiecznie. Dzięki temu rośliny pnące i zwisające mogą w pełni rozwinąć swoje wdzięki. Liście Epipremnum stają się wówczas ogromne i zaczynają dzielić się niczym liście Monstery. Zupełnie nie przypominają kształtem i rozmiarem tego, co znamy z domowych parapetów.

Dlaczego powszechnie stosowane w uprawie bambusowe tyczki, czy podpory wydrukowane w technologii 3D nigdy nie przyniosły Ci upragnionych efektów uprawy w postaci pokroju, zbliżonego do tego, który obserwujemy w naturze? Ponieważ nie są w stanie zapewnić roślinom odpowiedniego podparcia ze środowiskiem do wrastania korzeni.
Właśnie dlatego doskonałe rozwiązanie stanowią paliki modułowe nowej generacji. Nie tylko zapewniają odpowiednie podparcie kwiatom doniczkowym, ale też umożliwiają łatwe wrastanie w nie korzeni powietrznych. Unikalne wypełnienie w postaci mchu Sphagnum zapewnia warunki uprawy zbliżone do naturalnych, dodatkowo umożliwiając kwiatom domowym pobieranie składników pokarmowych. Dzięki temu palik ZP może stanowić swoiste przedłużenie doniczki, co dodatkowo przełoży się na rzadszą konieczność jej wymiany na większy rozmiar. W dalszej części wpisu dowiesz się jak za pomocą palika z mchu skutecznie pobudzić rośliny pnące do wzrostu, jakich efektów można się spodziewać w uprawie domowej, oraz jak samodzielnie przygotować taką podporę.

Porównanie wyglądu Epipremnum aureum w uprawie domowej i w naturzePnące rośliny doniczkowe - monstera, philodendron, epipremnum w środowisku naturalnym

Żeby zrozumieć zachowanie naszych roślin, warto przyjrzeć ich wzrostowi w warunkach naturalnych. Obserwując popularne w uprawie domowej monstery, filodendrony czy epipremnum, możemy zauważyć, że szukają w swoim otoczeniu podpory, którą zwykle stają się wilgotne pnie drzew oraz skalne urwiska. Wrastają w nie z pomocą tzw. korzeni powietrznych, dzięki czemu zyskują zarówno większą stabilność, jak i możliwość pobierania dodatkowych składników pokarmowych z otoczenia.
Z tego powodu gładkie podpory jak np. tyczki bambusowe nie są w stanie efektywnie symulować naturalnych warunków wzrostu. W efekcie nie pobudzają pnączy do wypuszczania coraz to większych liści. Pozbawione możliwości wrośnięcia w podporę rośliny wyczuwają brak odpowiedniej stabilizacji niezbędnej dla wytworzenia grubszych pędów. W efekcie zamiast zwiększenia pokroju nierzadko obserwujemy spowolnienie czy nawet zatrzymanie wzrostu, a także coraz drobniejsze liście. W ten sposób roślina stara się zminimalizować ryzyko złamania pędów pod ciężarem ogromnych liści, które w naturze uległyby degradacji już przy pierwszej ulewie. Stale wilgotna podpora sprzyja więc rozbudowie nadziemnego systemu korzeniowego, który umożliwia dostęp do większej ilości składników pokarmowych pobieranych zarówno z powietrza, jak i z podpory. Solidne podparcie korzystnie wpływa na budowę grubszych pędów. Dzięki temu roślina może bez obaw wypuszczać większe liście, zwiększając tym samym powierzchnię do przyswajania energii z otoczenia.

 • Palik modułowy/ podpora do roślin 67 cm - kolor do wyboru
  39,99 zł
  Palik modułowy 67 cm podpora do roślin -...
  39,99 zł

  Zestaw do stworzenia palika modułowego składa się z kilku części – trzonu, złączek i przedłużek. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem GEOMIN. Rośliny pnące prowadzone na paliku rosną szybciej i wypuszczają większe liście. Zestawy palików występują w dwóch kolorach – mlecznym i czarnym oraz dwóch długościach.

  Zestaw do stworzenia palika modułowego składa się z kilku części – trzonu, złączek i przedłużek. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub...

 • Palik 58 cm podpora do roślin pnących
  32,99 zł
  Palik składany 58 cm na mech - podpora do...
  32,99 zł

  Palik składany na mech, to podpora nowej generacji, która zapewni wszystko czego potrzebują rośliny pnące: odpowiednie podparcie oraz łatwe wrastanie korzeni powietrznych. Unikatowe wypełnienie w postaci mchu spaghnum stworzy warunki uprawy, dzięki którym rośliny będą mogły pobierać składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

  Palik składany na mech, to podpora nowej generacji, która zapewni wszystko czego potrzebują rośliny pnące: odpowiednie podparcie oraz łatwe wrastanie korzeni...

 • Mech torfowiec Sphagnum -dodatek do podłoża
  9,99 zł
  Mech torfowiec Sphagnum - dodatek do podłoża
  9,99 zł

  Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i nieocenionym dodatkiem stosowanym w podłożach dla roślin mięsożernych, storczyków i roślin bromeliowatych, a w połączeniu z torfem jest świetnym podłożem do ukorzeniania sadzonek.

  Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i...

 • Palik 19 cm - moduł dodatkowy/ przedłużka - kolor do wyboru
  9,99 zł
  Palik 19 cm - moduł dodatkowy/ przedłużka...
  9,99 zł

  Element przedłużający palik modułowy. Składa się z dwóch części – złączki i przedłużki. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem GEOMIN. Rośliny pnące prowadzone na paliku z mchu rosną szybciej i wypuszczają większe liście. Zestawy występują w dwóch kolorach – mlecznym i czarnym oraz w dwóch długościach.

  Element przedłużający palik modułowy. Składa się z dwóch części – złączki i przedłużki. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem...

 

 

Jak prowadzić kwiaty domowe pnące przy paliku z mchu? Niech pnącza poczują się jak w domu!

Najważniejszym czynnikiem uprawy kwiatów domowych pnących przy podporze z mchem jest dbanie o jego stałe nawilżenie, niezbędne do wytworzenia korzeni powietrznych. Dzięki warstwie welamenu, składającego się z martwych komórek, zaczną chłonąć wodę, parę wodną i pobierać składniki pokarmowe. To właśnie dzięki nim kwiaty doniczkowe odwdzięczą nam się bujniejszym wzrostem, a z czasem także imponującym rozmiarem liści. Dlatego podlewając palik z mchu w okresie wegetacyjnym, warto stosować roztwór nawozu odpowiednio dobranego do potrzeb rośliny. Co ciekawsze już sam mech Sphagnum bez dodatkowej pożywki jest w stanie zainicjować wytwarzanie korzeni u Epipremnum pinnatum zaledwie po kilku dniach od przypięcia do podpory.

Efekty uprawy monstery dubii przy paliku z mchu przez sydneyplantguy

Monstera dubia i jej wielkie liście przy podporze z mchu – Sydney Plant Guy

Jeśli zastanawiasz się jakich efektów można spodziewać się w praktyce, poniżej znajdziesz efekty uprawy Monstery dubia przy podporze z mchu przez Sydney Plant Guy, który jest też mistrzem w rozsadzaniu roślin, prowadzonych na paliku z wilgotnym mchem.
Wilgotna podpora umożliwia nie tylko uzyskanie większego pokroju, ale też szybszego rozwoju rośliny do formy dojrzałej. Dodatkową zaletą palików z mchem jest łatwa rozsada roślin: wystarczy odciąć pęd, odpiąć moduł, ulokować go w osobnej doniczce i zadbać, aby w palu nie zabrakło wody oraz pokarmu do czasu aż pęd ukorzeni się na nowo.

Palik z mchu w porównaniu z kokosowym – wyniki eksperymentu

Przedstawiamy wyniki eksperymentu przeprowadzonego z udziałem Epipremnum auremum ‘Snow Queen’ uprawianym na paliku z mchem. Jak widać podążanie za światłem po solidnej podporze, w którą mogły wrosnąć korzenie, przyniosło niesamowite efekty! Badanie trwało 10 tygodni. Rośliny zaczynały od identycznej wielkości szczepek przedstawionych na zdjęciu.Wyniki testu na dwóch sadzonkach Epipremnum aureum 'Snow Queen', uprawianych 10 tygodni w identycznych warunkach

 

Palik z mchem – DIY – zrób to sam

Jeśli masz trochę czasu i żyłkę majsterkowicza, możesz wykonać taki palik samodzielnie. Potrzebne będą: nożyczki, plastikowa siatka rabatowa, obejmy i mech torfowiec Sphagnum.

1. Umieść mech w pojemniku z wodą i pozwól mu napęcznieć.
2. Odmierz i odetnij fragment siatki o szerokości 16 centymetrów (przy takim obwodzie, średnica wyniesie ok 5 cm) lub większy, w zależności od potrzeb i rozmiaru roślin.
3. Wypełnij odcięty fragment siatki napęczniałym mchem torfowcem Sphagnum. Warto wypełnić mchem jedynie ok. 7/8 palika, natomiast dolną część pozostawić pustą. Ułatwi to późniejszy montaż podpory: wypełnienie dołu takiego palika podłożem zapewni mu dodatkową stabilizację.
4. Łączymy krawędzie siatki obejmami co kilka centymetrów, zaczynając od środkowej części podpory.
5. Obcinamy odstające końcówki obejm.
6. Zapięcia obejm można delikatnie obrócić do wnętrza palika tak, żeby w przyszłości nie pokaleczyły pędów i liści naszych roślin.

Gotowe! Teraz wystarczy wyjąć roślinę z doniczki, ostrożnie przymocować do palika, wypełnić jego pustą przestrzeń podłożem, a następnie umieścić podporę wraz z rośliną w doniczce z drenażem i dosypać resztę podłoża.

Niecierpliwi mogą je spotęgować, stosując zimą energooszczędne doświetlanie światłem LED.

Gotowy palik modułowy do wypełnienia mchem - szybki i łatwy sposób na większe liście!

Jeśli jednak cierpisz na brak czasu lub preferujesz gotowy i prostszy w montażu palik, poniżej znajdziesz instrukcję użycia palików modułowych ZP.
Ich montaż jest tak łatwy i szybki, że będzie idealną opcją dla zapracowanych:

• Umieść mech w pojemniku z wodą i pozwól mu napęcznieć.
• Moduł palika wypełnij napęczniałym mchem torfowcem Sphagnum.
• Połącz ze sobą moduły podpory dla pnączy według potrzeby i wysokości rośliny
• Umieść podporę z mchem w ziemi dla roślin domowych.
• Należy pamiętać o regularnym zraszaniu palika, aby mech był stale wilgotny. Na szczycie modułowego palika można umieścić także szklany nawadniacz.

Instrukcja montażu palika modułowego krok po kroku

 

Palik z mchu Sphagnum – jak podlewać/nawadniać?

Czy wiesz, że montaż palika z mchem ułatwi Ci podlewanie Twoich zielonych podopiecznych? Koniec z pochylaniem się z konewką nad każdą doniczką!
Od tej pory wystarczy podlać samą podporę z mchem – jej konstrukcja pozwoli wodzie swobodnie spłynąć także w głąb podłoża, nawadniając nie tylko sam mech w paliku, ale także ziemię w doniczce.
Wystarczy powoli wlać wodę przez górny otwór palika i odczekać aż jej nadmiar przesączy się do osłonki lub podstawki, a następnie go usunąć, żeby nasza roślina nie stała w wodzie. Proste, prawda?
Można wspomóc się też lejkami do wody DIY. W tym celu odcinamy wierzchnią część plastikowej butelki i umieszczamy w górnym otworze palika gwintem w dół. Dzięki temu łatwiej będzie nam podlać roślinę bez rozlewania wody.
W przypadku większych donic oraz wyższych, a co za tym idzie cięższych palików, można je dodatkowo ustabilizować z pomocą keramzytu tak jak na poniższej grafice:Sposób nawadniania rośliny prowadzonej przy paliku z mchu

Jak przyczepić roślinę do palika z mchu?

Osiąganie coraz to większych liści jest możliwe dopiero po wytworzeniu stabilnej, zdrewniałej podpory, nasze rośliny muszą najpierw wrosnąć w palik. Dlatego początkowo mogą potrzebować naszej pomocy w postaci umocowania do palika.
Można to zrobić na wiele sposobów, wykorzystując do tego sznurek, wstążkę czy taśmy na rzepy. Do dyspozycji mamy drut do podwiązywania roślin domowych, obejmy lub tanie i wygodne żabki. W miarę wrastania rośliny w palik, podpięcia można będzie usunąć, gdyż roślina sama zacznie piąć się po podporze.

Jak przedłużyć palik z mchem bez przesadzania kwiatów doniczkowych?

Jeśli chcesz, aby Twój palik rósł wraz z rośliną, wystarczy zaopatrzyć się w dodatkowe przedłużki w dwóch rozmiarach, dostępne w naszej ofercie.
W skład zestawu wchodzi jeden ażurowy moduł oraz jedna złączka w formie pierścienia, który pozwala na łączenie poszczególnych modułów. Wystarczy umocować złączkę na szczycie palika i osadzić w niej moduł węższym końcem w dół. Gotowe! Odpowiednia ilość takich przedłużek pozwoli na dopasowanie wysokości palika do wymagań rośliny bez konieczności przesadzania rośliny czy oddzielania jej od palika.

Montaż modułów palika z mchem

 

 

Credit to: //www.instagram.com/sydneyplantguy/

Modułowy palik z mchem – nieskończona możliwość rozbudowy podpory.

Czy wiecie, że paliki modułowe z Zielonego Parapetu mogą rosnąć razem z rośliną?
Dzięki dostępnym w naszej ofercie dodatkowym przedłużkom nie trzeba obawiać się konieczności regularnej wymiany podpory na coraz większą. Wystarczy przyłączyć do niej kolejny moduł z pomocą złączki i gotowe!
W celu optymalnego ustabilizowania palika warto upewnić się, że głębokość jego osadzenia jest proporcjonalna do jego wysokości. Oznacza to, że nie powinien być osadzony zbyt płytko. Rozbudowywany palik będzie stopniowo wzmacniany także przez samą roślinę, która w miarę wrastania w podporę, z czasem usztywni całą konstrukcję.
Łatwe do zdemontowania moduły umożliwią wygodną rozsadę, kiedy zapragniemy rozmnożyć roślinę lub zacznie nas ograniczać sufit czy prawa fizyki.
Jeśli więc marzy Ci się domowa dżungla pełna roślin o imponująco dużych, soczyście zielonych liściach, warto podarować swoim zielonym podopiecznym wilgotne podpory w postaci palików modułowych z mchem. Nie zapomnij podzielić się efektami uprawy!