Ziemiórki są owadami, które mimo niewielkich rozmiarów mogą skutecznie zaszkodzić naszym kwiatom domowym. Maleńkie muszki pojawiające się wokół roślin doniczkowych to znak, aby dokładnie przyjrzeć się roślinom i wziąć pod lupę podłoże, w którym rosną. Ziemiórkom niewątpliwie sprzyja ciepło w pomieszczeniach i nadmierna wilgotność podłoża, a objawami ich żerowania jest żółknięcie, brązowienie i stopniowe zamieranie roślin.
Ziemiórka pleniówka Sciara militaris w naturze żyje w wilgotnych górskich lasach, również w Polsce. Postać dorosła jest małym latającym owadem, a większa od niej postać larwalna żeruje w glebie, żywiąc się obumarłą materią organiczną i korzeniami roślin. W naturalnym środowisku u ziemiórek spotyka się bardzo ciekawe i rzadkie zjawisko. Larwy ziemiórek gromadzą się masowo, formując tzw. pleń i wędrują gromadnie w inne miejsca. Tego zjawiska na szczęście nie zaobserwujemy w domu, ale ziemiórki i tak mogą uprzykrzyć nam i roślinom życie.
-
Lep na ziemiórki 12 szt. MONSTERA –...
14,99 złŻółty lep na ziemiórki i inne owady latające łączy w sobie łatwość użycia, skuteczność i estetykę. Przyjemna dla oka forma nawiązująca do liścia monstery zapewnia ergonomię kształtu, która w parze z kompaktowym rozmiarem pułapki umożliwia wygodne stosowanie go nawet w mniejszych doniczkach. Ponadto, lep jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu...
Żółty lep na ziemiórki i inne owady latające łączy w sobie łatwość użycia, skuteczność i estetykę. Przyjemna dla oka forma nawiązująca do liścia monstery...
-
BIONEM–OFF 2,5 mln nicieni na ziemiórki i...
29,99 złPreparat BIONEM–OFF jest przeznaczony do zwalczania ziemiórek i wciornastków w domowych uprawach roślin doniczkowych. Ta naturalna metoda zwalczania szkodników jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, ludzi i środowiska. Bionem-off wyeliminuje ziemiórki i wciornastki bez użycia chemii.
Preparat BIONEM–OFF jest przeznaczony do zwalczania ziemiórek i wciornastków w domowych uprawach roślin doniczkowych. Ta naturalna metoda zwalczania...
-
Higrometr + termometr - baterie w zestawie
15,99 złKompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.
Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.
-
-
-
-
Środek owadobójczy NEEMAZAL na ZIEMIÓRKI 3...
17,99 złPreparat na owady ssące, gryzące oraz minujące liście na warzywach, ziołach i jabłoni. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i stosuje w formie oprysku nalistnego.
Preparat na owady ssące, gryzące oraz minujące liście na warzywach, ziołach i jabłoni. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i stosuje w formie oprysku nalistnego.
-
SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
8,99 złSERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.
SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...
-
GEOMIN - podłoże nowej generacji
4,49 złGEOMIN to kostki z wełny mineralnej, tworzące idealne warunki dla szybkiego rozwoju roślin domowych. Najlepsze podłoże do hydroponiki i ukorzeniania sadzonek. GEOMIN eliminuje choroby grzybowe, jest wolny od szkodników i zapewnia doskonałe dla bryły korzeniowej warunki wodno-powietrzne.
GEOMIN to kostki z wełny mineralnej, tworzące idealne warunki dla szybkiego rozwoju roślin domowych. Najlepsze podłoże do hydroponiki i ukorzeniania...
Ziemiórki najczęściej przynosimy do domu z nowo zakupionymi roślinami i z podłożem. Jeśli trafią na dobre warunki do rozwoju, zadomowią się i będą się mnożyć, a nasze błędy w podlewaniu i pielęgnacji mogą tę sytuację istotnie pogorszyć. W przypadku nowo zakupionych roślin ważne jest więc poddanie ich kwarantannie i dokładnej obserwacji, gdyż rośliny produkowane są w tymczasowym podłożu torfowym. Jest ono bardzo chłonne i niewiele trzeba, aby ziemiórki właśnie tam postanowiły się zadomowić. To jednak nie jedyny powód pojawienia się ziemiórek w mieszkaniu. Nawet jeśli nie przynosimy nowych roślin do naszej domowej dżungli, ziemiórki mogą wkraść się do domu różnymi innymi drogami. Wystarczy chociażby uchylone w celu przewietrzenia okno i dogodne siedlisko w postaci mokrego lub przelanego podłoża. Dbajmy zatem o wybór odpowiedniego podłoża, w którym woda nie będzie zalegać!
Jak dobrać podłoże do roślin egzotycznych przeczytasz TUTAJ.
Larwy ziemiórek w podłożu
O ile dorosłe ziemiórki łatwo jest dostrzec, to larwy ukrywają się w podłożu, żerując i uszkadzając korzenie roślin. Są szklisto białe, prawie przeźroczyste z czarną główką i dlatego w ziemi trudno je zobaczyć. Mają 7-12 mm długości i są szczególnie niebezpieczne dla młodych roślin. Aby mieć pewność, że w podłożu znajdują się larwy ziemiórek, można wykonać test, kładąc w doniczce przekrojonego surowego ziemniaka. Larwy ziemiórki po jednym dniu powinny zgromadzić się pod ziemniaczanym wabikiem. Taki test warto przeprowadzać szczególnie u nowo zakupionych roślin.
Cykl rozwojowy ziemiórki trwa około trzy tygodnie. Samica składa jaja w wilgotnej glebie, a przy temperaturze ok. 24 °C jest w staniej złożyć nawet 100 jaj! W zależności od temperatury, po 5 - 10 dniach wylęgają się larwy, które żerują w podłożu 10 - 11 dni. Po tym czasie przyjmują postać imago i zmieniają się w latające owady.
Credit to: http://ncsupdicblog.blogspot.com/2015/06/
Ziemiórki - szkodniki glebowe roślin domowych
Dorosłe ziemiórki nie są szkodliwe dla roślin (pomijając to, że składają jaja). Największymi szkodnikami są niewątpliwie żerujące larwy. Oprócz podgryzania korzeni i pędów, osłabiania i doprowadzania do obumarcia roślin, stwarzają też warunki do rozwoju infekcji grzybowych.
Jak zwalczać ziemiórki?
Walka z ziemiórkami może trwać blisko miesiąc lub dłużej. Aby zwalczyć ziemiórkę skutecznie, trzeba niszczyć jednocześnie wszystkie stadia rozwoju: osobniki dorosłe, jaja oraz larwy. Zaatakowane przez ziemiórki rośliny izolujemy od zdrowych roślin i zaczynamy od najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia, domowych sposobów walki. Tradycyjne metody zwalczania ziemiórek są skuteczne głównie na początku, gdy muszek nie jest zbyt dużo i nie zdążyły jeszcze złożyć wielu jaj.
-
Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® 2...
19,99 złWskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin doniczkowych.
Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin...
-
SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
8,99 złSERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.
SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...
-
Środek owadobójczy NEEMAZAL na ZIEMIÓRKI 3...
17,99 złPreparat na owady ssące, gryzące oraz minujące liście na warzywach, ziołach i jabłoni. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i stosuje w formie oprysku nalistnego.
Preparat na owady ssące, gryzące oraz minujące liście na warzywach, ziołach i jabłoni. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i stosuje w formie oprysku nalistnego.
-
Żółty lep na ziemiórki i inne owady...
14,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.
Ziemiórki - domowe sposoby walki z ziemiórkami
Żółte lepy – latające ziemiórki zwabione żółtym kolorem przyklejają się do pułapki bez możliwości ucieczki. Tabliczki lepowe wtyka się na patyczkach do podłoża, tak aby nie stykały się powierzchnią liści.
Miseczka z wodą, octem i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń – wabik, który przyciąga muszki octowym zapachem. Płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i zwabiona muszka topi się w wodnej pułapce.
Wymiana podłoża z czyszczeniem i kąpielą korzeni – usunięcie starego podłoża z dokładnym oczyszczeniem korzeni. Przed przesadzeniem do nowego podłoża warto wymoczyć korzenie w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.
Podlewanie naparem z czosnku - rozgniecioną główkę czosnku należy zalać szklanką gorącej wody. Gdy napar ostygnie, rozcieńczyć go dodatkowym litrem wody i podlać rośliny.
Krótkotrwałe przesuszenie podłoża w celu ograniczenia rozwoju larw ziemiórek nie jest do końca skutecznym sposobem. Larwy ziemiórek w tej sytuacji natychmiast będą szukały pożywienia zawierającego wodę i zaatakują młode korzenie oraz szyjki korzeniowe.
Credit to: http://ncsupdicblog.blogspot.com/2015/06/, https://www.diys.com/fungus-gnats/
BIONEM–OFF - najlepszy sposób na usunięcie ziemiórek raz na zawsze
Produkt BIONEM–OFF zawiera nicienie gatunku Steinernema feltiae. Ta metoda biologiczna jest najskuteczniejszą z dostępnych na rynku sposobów na trwałe usunięcie muszek z ziemi. Do podłoża wprowadza się naturalnego wroga ziemiórek, którego zadaniem jest zniszczenie populacji szkodnika. Nicienie zabijają larwy ziemiórki. Środek z nicieniami aplikuje się w formie płynnej do podłoża. Ilość 2 mln nicieni to odpowiednia dawka, dostosowana do uprawy doniczkowej w domu. Tylko w Zielonym Parapecie znajdziesz BIONEM–OFF do domowej dżungli. Więcej na temat tej, przyjaznej dla środowiska, metody na ziemiórki przeczytasz TUTAJ.
Zwalczanie ziemiórek – opryski
W masowym i zaawansowanym ataku ziemiórki na rośliny doniczkowe ostateczną, ale skuteczną i szybką bronią będzie zastosowanie środków chemicznych. Polecanym sposobem jest podlanie roślin owadobójczymi środkami chemicznymi, jak np. Decis 2,5 EC lub oprysk np. Nomoltem 150, Actellicem 500 EC, Decisem 2,5 EC. Jeśli decydujemy się na oprysk środkiem chemicznym, najlepiej wykonać go na tarasie lub balkonie z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Innym chemicznym sposobem zwalczania ziemiórki są pałeczki owadobójcze, które umieszcza się w podłożu w okolicach systemu korzeniowego.
Jak zapobiegać rozwojowi ziemiórek?
Ziemiórki uwielbiają ciepłą temperaturę i dużą wilgotność podłoża. Aby nie sprawiać im sprzyjających warunków do rozwoju, a jednocześnie nie przesuszać roślin, należy sadzić rośliny domowe do nieskażonego, przepuszczalnego podłoża i utrzymywać jego właściwą wilgotność. Większość roślin doniczkowych preferuje przepuszczalne podłoże, które utrzymuje wilgoć, ale chroni korzenie przed zalaniem. Idealnie w tej roli sprawdzi się przewiewne i zasobne podłoże o dużej zawartości składników porowatych.
Seramis i GEOMIN - ziemiórkom się nie spodoba
Przepuszczalne i przewiewne podłoże utrudni rozwój ziemiórkom i stworzy niesprzyjające im warunki. Świetnie sprawdzi się w tej sytuacji podłoże z Seramisu oraz podłoże z włókna mineralnego GEOMIN, których nie można przelać, a jednocześnie zapewniają one odpowiednią wilgotność wokół korzeni. Seramis i GEOMIN wchłaniają wodę tylko w takiej ilości, jaka jest potrzebna roślinie, a następnie stopniowo oddają ją korzeniom. Struktura tych podłoży jest luźna i dobrze wentylowana, więc larwy ziemiórki z pewnością nie będą się w nim rozwijać.
94 Komentarze
jeśli masz plage dorosłych, latających osobników- najlepiej sprawdzają się żółte lepy. Jeśli wypróbowałaś już wszystkie możliwości, spróbuj przyjrzeć się owadomo, być może to nie ziemiórka,a inny szkodnik.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, w instrukcji Bionem jest informacja, aby rozpuścić nicienie w nie mniej niż10 litrach wody. Ogładałam przed chwilą Wasz filmik i tam Pani Karolina rozprowadziła całość w małej ilości wody, tylko takiej, jakiej potrzebowała do podlania kilku doniczek. W takim razie, w domowej hodowli, w jakiej ilości wody rozpuścić nicienie?
https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/nicienie-na-roslinach-jak-rozpoznac-zerowanie-nicieni-szkodliwosc-i-zwalczanie-nicieni-preparaty-na-nicienie-aa-kwgT-kFWV-dYCD.html
Można go wykorzystać do oprysku - działa systemicznie czyli jest absorbowany przez roślinę i wraz z sokiem rozprzestrzenia się po jej częściach, wtedy jeśli larwy spróbują zaatakować korzenie, to powinny zacząć zamierać.
Zdecydowanie najwięcej nicieni należy do grupy saprofitów. Te nicienie są nieszkodliwe i żywią się martwą materią organiczną, aby zapewnić bogate życie gleby.
Ostatnia grupa, czyli nicienie chorobotwórcze dla roślin szkodzą roślinom.
Od około pół roku walczę z muszkami fruwającymi przy storczykach i już nie mam siły.Stosowalam decis,polysect,zmieniłam ziemię, umyłam korzenie i po miesiącu znowu plaga.ratunku!!
- Bonide Systemic Houseplant Insect Control, 8 oz Ready-to-Use Granules for Indoors and Outdoors
- Safer Brand 5026 Houseplant Sticky Stake Insect Traps for Indoor Plants - Controls Fungus Gnats, Whiteflies, Midges, Thrips, Fruit Flies, and Black Flies
Zginelo wszystko w ciagu dnia i juz tydzien nic nie widac.
Inna możliwość to Neemazal i lepy: https://zielony-parapet.pl/zwalczanie-szkodnikow-roslin/3212-srodek-owadobojczy-neemazal-na-ziemiorki-3-ml-2393-5902341105312.html