Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest bardzo wytrzymałą, zimozieloną rośliną pnącą. Występuje pospolicie w Europie i Azji Mniejszej. Ze względu na swoje wiecznie zielone liście, chętnie uprawiany jest w ogrodach, jak i w kompozycjach pojemnikowych. Podstawowy gatunek tego łatwego w uprawie pnącza, rośnie doskonale przez cały rok na zewnątrz. Natomiast jego liczne, karłowe odmiany polecane są do uprawy w donicach oraz w pomieszczeniach, gdyż niektóre z nich odznaczają się wrażliwością na mróz.

 • Hedera helix 'Variegata' Bluszcz
  12,99 zł
  Hedera helix 'Variegata' Bluszcz
  12,99 zł

  W naturalnym środowisku cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnym rozmiarem docelowym. Odmiana 'Variegata' wyróżnia się wspaniałymi liśćmi w ciemnozielonym kolorze, którym blasku dodaje kremowo-białe obrzeżenie. 

  W naturalnym środowisku cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnym rozmiarem docelowym. Odmiana 'Variegata' wyróżnia się wspaniałymi liśćmi w ciemnozielonym...

 • Hedera helix 'Mint Kolibri' Bluszcz pospolity
  9,99 zł
  Hedera helix 'Mint Kolibri' Bluszcz pospolity
  9,99 zł

  Uroczy bluszcz o niewielkich liściach w pstrokate, zielono-białe, marmurkowe desenie. Zachwyca pięknym malunkiem. Roślina cienioznośna.

  Uroczy bluszcz o niewielkich liściach w pstrokate, zielono-białe, marmurkowe desenie. Zachwyca pięknym malunkiem. Roślina cienioznośna.

 • Hedera helix 'Wonder' Bluszcz
  9,99 zł
  Hedera helix 'Wonder' Bluszcz
  9,99 zł

  W naturalnym środowisku cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnym rozmiarem docelowym. U jego domowej odmiany 'Wonder' jednak tempo wzrostu jest zdecydowanie powolniejsze, a oczekiwany rozmiar można regulować za pomocą przycinania.

  W naturalnym środowisku cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnym rozmiarem docelowym. U jego domowej odmiany 'Wonder' jednak tempo wzrostu jest zdecydowanie...

 • Hedera helix Inga
  13,99 zł
  Hedera helix 'Golden Ingot' Bluszcz
  13,99 zł

  Atrakcyjny i elegancki, pstrolistny bluszcz o żółto- kremowych liściach, nakrapianych ciemnozielonymi i szarymi plamkami. Roślina cienioznośna i do chłodniejszych pomieszczeń.

  Atrakcyjny i elegancki, pstrolistny bluszcz o żółto- kremowych liściach, nakrapianych ciemnozielonymi i szarymi plamkami. Roślina cienioznośna i do...

  Wyprzedany
  I

Bluszcz do ogrodu i bluszcz do domu

Bluszcz zdobył serca wielu miłośników ogrodnictwa i nie tylko. Nie bez powodu. Ceniony jest za swoje niewygórowane wymagania, długowieczność oraz imponującą wytrzymałość. Upiększa przestrzeń swoimi zielonymi liśćmi, ale także wprowadza do wnętrz i ogrodów nutę natury i harmonii. Bluszcz pospolity doskonale sprawdzi się do hodowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jego zdolność do adaptacji oraz zdrowy wzrost sprawiają, że jest niezastąpiony zarówno dla tych, którzy cenią sobie urok roślin w mieszkaniu, jak i dla tych, którzy pragną ozdobić swoje ogrody czy balkony.

Czy bluszcz można uprawiać w domu?

Hedera helix jest rośliną, która zachwyca miłośników roślin i z powodzeniem może rosnąć w domu. Wystarczy trzymać bluszcz w odpowiednich warunkach, aby z sukcesem uprawiać go w mieszkaniu. Sprawdź, gdzie bluszcz powinien stać w domu.

Wymagania bluszczu

Do uprawy bluszczu w domu doskonale sprawdzi się stanowisko o rozproszonym świetle i wyższej wilgotności powietrza. Idealne do tego celu będzie postawienie rośliny w łazience z oknem, lub w jasnym pokoju z nawilżaczem powietrza. Odpowiednia będzie również sypialnia o oknach skierowanych na wschód lub zachód.

Bluszcz domowy nie może być w cieniu. Jak każda roślina, tak i bluszcz domowy do wzrostu potrzebuje światła. Blaszki liściowe są małymi panelami słonecznymi, które zamieniają światło w pożywienie potrzebne roślinie do wzrostu. Hedera jest rośliną, która poradzi sobie w miejscach słabiej oświetlonych, jednak odmiany o różnokolorowych liściach uzyskują najatrakcyjniejsze wybarwienie na jaśniejszych stanowiskach.

Pnącze domowe do zdrowego wzrostu wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Źle reaguje na suche i gorące powietrze w okresie grzewczym, przez co jego liście mogą usychać i opadać. Osłabiona w ten sposób roślina staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki.

Hedera helix należy do roślin, które preferują niższą temperaturę powietrza. Odpowiednie będzie pomieszczenie o temperaturze 15 - 20 stopni Celsjusza. Uprawiając bluszcz w wyższej temperaturze zadbaj o wysoką wilgotność powietrza wokół rośliny.

Te zimozielone rośliny wymagają stale wilgotnego podłoża. Odpowiednim będzie podłoże dla roślin wilgociolubnych z Zielonego Parapetu.

 • Podłoże specjalistyczne dla roślin wilgociolubnych DOKTOR GRUNT
  6,99 zł
  Podłoże dla roślin wilgociolubnych DOKTOR...
  6,99 zł

  Specjalistyczne podłoże Zielonego Parapetu DOKTOR GRUNT dla roślin wilgociolubnych sprawdzi się w uprawie roślin lubiących stały, wysoki poziom wilgoci w podłożu takich jak: skrzydłokwiat, bluszcz, zielistka, gynura, fitonia, niedośpian, bananowiecI wilee innych.

  Specjalistyczne podłoże Zielonego Parapetu DOKTOR GRUNT dla roślin wilgociolubnych sprawdzi się w uprawie roślin lubiących stały, wysoki poziom wilgoci w...

 • Keramzyt 5 LDrenaż i dodatek do podłoża
  4,99 zł
  Keramzyt. Drenaż i dodatek do podłoża
  4,99 zł

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...

 • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
  8,99 zł
  SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
  8,99 zł

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

 • Higrometr + termometr - baterie w zestawie
  15,99 zł
  Higrometr + termometr - baterie w zestawie
  15,99 zł

  Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.

  Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.

Dlaczego bluszcz nie rośnie?

Bluszcz pospolity z natury jest rośliną wolno rosnącą. Odmiany domowe często są karłową wersją bluszczu występującego naturalnie w naszym klimacie. Jednak jeżeli Twój bluszcz słabo rośnie i od dłuższego czasu nie zauważasz nowych przyrostów, może wskazywać to na kilka problemów.

Jedną z głównych przyczyn tego, że bluszcz nie rośnie, jest uprawianie go na zbyt ciemnym stanowisku. Do rośliny nie dociera wówczas wystarczająca ilości energii, aby wytworzyć nowe liście i pędy. Znalezienie miejsca bliżej okna rozwiąże ten problem.

Hedera helix 'Variegata' BluszczInnym powodem słabego wzrostu rośliny może być brak składników odżywczych. Aby bluszcz rósł szybciej, od wiosny do jesieni zasil go nawozem dedykowanym do roślin zielonych.

Bluszcz nie rośnie również wtedy, gdy zostanie zaatakowany przez szkodniki, np. przędziorki. To małe roztocza, które wysysają soki roślinne. Tym samym uszkadzają tkanki rośliny i doprowadzają do jej osłabienia. Skutecznym sposobem na zwalczanie przędziorków jest wprowadzenie na roślinę ich naturalnych wrogów.

Bluszcz domowy - rodzaje

Mnogość odmian tej rośliny sprawia, że można stworzyć imponujące kompozycje, składające się wyłącznie z samych bluszczy. Odmiany tego gatunku różnią się między sobą kształtem oraz kolorem liści. Pokazują nam swoją różnorodność od niemal okrągłych blaszek liściowych po te mocno zredukowane, nadające roślinie ażurowy pokrój.

Wzrok przyciąga również niesamowita kolorystyka liści, od szlachetnie ciemnozielonych, przez rozświetlone limonkowym, szarym czy białym kolorem.

Hedera helix 'Mint Kolibri' Bluszcz pospolityNajpopularniejsze odmiany bluszczu domowego:

1. Bluszcz pospolity 'Variegata' (Hedera helix 'Variegata') - przyciąga wzrok lśniącymi, pięcioklapowanymi liśćmi, których zieleń rozjaśniona jest białymi akcentami. Charakteru dodaje tu biała obwódka biegnąca wzdłuż krawędzi liścia. Całość prezentuje się szalenie elegancko. Odmiana cechująca się szybkim wzrostem i pokaźnymi rozmiarami.

2. Bluszcz pospolity 'Gold Child' (Hedera helix 'Gold Child') - liście osiągają średnicę 5 do 2 cm i zdobione są marmurkowym wzorem, będącym połączeniem jasnej i ciemnej zieleni w towarzystwie soczyścieżółtych akcentów. Odmiana cechuje się szybkim wzrostem i znacznymi rozmiarami.

3. Bluszcz pospolity 'Mint Kolibri' (Hedera helix 'Mint Kolibri') - liście tej odmiany osiągają od 3 do 6 cm długości, a każdy z nich ma swój niezwykle atrakcyjny, niepowtarzalny, marmurkowy wzór. Połączenie kolorów jasno i ciemno zielonego, bieli oraz szarości sprawia, że roślina oglądana z większej odległości, nabiera miętowozielonej barwy. Odmiana osiągająca niewielkie rozmiary i cechująca się powolnym wzrostem.

Hedera helix 'Mint Kolibri' Bluszcz pospolity4. Bluszcz pospolity 'Sweetheart' (Hedera helix 'Sweetheart') - liście mają kształt uroczych serc. Ich kolor zmienia się z wiekiem od soczystej zieleni nowych liści, po głęboką zieleń liści starszych. Każdy liść zdobi jasnozielone unerwienie. Odmiana rosnąca szybko i osiągająca pokaźne przyrosty.

Kompozycje z bluszczu

Hedera helix 'Sweetheart' BluszczŁatwość uprawy bluszczu oraz jego zwisający pokrój sprawiają, że jest rośliną chętnie wybieraną do uprawy w domu. Nie sposób się temu dziwić, widząc mnogość fantazyjnie powcinanych, dekoracyjnych liści.

To wiecznie zielone pnącze charakteryzuje się licznymi, długimi pędami, które mogą malowniczo przewieszać się z pojemników i osłonek. Doskonale wyglądają z innymi roślinami domowymi uzupełniając roślinną kompozycję. Soczyście zielona kaskada wpasowuje się w przestrzeń, która potrzebuje ożywienia i niebanalnej roślinnej aranżacji.

Bluszcze domowe równie wspaniale prezentują się uprawiane przy podporach dla pnączy. Ich pędy posiadają korzenie czepne, które licznie pojawiają się na całej długości pędu. Korzenie w kontakcie z podporą silnie się w nią wczepiają, stabilizując cały pęd, który od tej pory ma możliwość wzrastania do góry.

Rozmnażanie bluszczu domowego

Hedera helix to roślina oczyszczająca powietrze z toksyn, więc warto mieć ją w kilku miejscach w domu. Z łatwością rozmnożysz bluszcz z sadzonek pędowych. Wystarczy ostrym sekatorem pociąć pędy z widocznymi korzeniami powietrznymi na odcinki długości 10 cm. Następnie umieścić je w wilgotnym podłożu. Sadzonki z korzeniami powietrznymi ukorzeniają się bardzo szybko i bez większych problemów.