Aloe vera (Aloes zwyczajny, Aloes leczniczy) to pochodzący z Ameryki Południowej sukulent o niesamowitych właściwościach leczniczych.  Sukulent ten wyróżniają grube, mieczowate, szaro-zielone liście o ząbkowanym brzegu, które zebrane są w okazałe rozety. Powierzchnia blaszki liściowej pokryta jest grubą warstwą wosku, który ogranicza parowanie wody z liści. Aloe vera dorasta do około 60 cm wysokości. Miąższ liści bogaty jest w wiele cennych składników, witamin oraz soli mineralnych, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Aloe vera to wyjątkowa roślina domowa, która pięknie się prezentuje, a dodatkowo jest niewymagająca i łatwa w uprawie.

 • Aloe peglerae
  8,49 zł
  Aloe peglerae
  8,49 zł

  Piękny gatunek aloesu o grubych, ostro zakończonych liściach. Ozdobę stanowi zarówno jego piękna, regularna forma, jak i ciekawe, oliwkowo niebieskie ubarwienie wynikające z wytwarzania na powierzchni liści wosków chroniących przed słońcem.

  Piękny gatunek aloesu o grubych, ostro zakończonych liściach. Ozdobę stanowi zarówno jego piękna, regularna forma, jak i ciekawe, oliwkowo niebieskie...

 • Aloes tygrysi Aloe variegata
  10,99 zł
  Aloe variegata Aloes tygrysi
  10,99 zł

  Jedna z najbardziej trwałych i odpornych na suszę roślin domowych. O aloesie tygrysim czasem mówi  się, że jest żelazną rośliną – w naturze potrafi wytrzymać nawet rok bez kropli wody, co w uprawie doniczkowej przekłada się na niebywałą tolerancję suszę.  

  Jedna z najbardziej trwałych i odpornych na suszę roślin domowych. O aloesie tygrysim czasem mówi  się, że jest żelazną rośliną – w naturze potrafi wytrzymać...

 • Aloe rauhii 'Demi' Aloe
  12,99 zł
  Aloe rauhii 'Demi' Aloe
  12,99 zł

  Piękna odmiana aloesu, która tworzy rozetową formę złożoną z trójkątnych, ostro zakończonych liści. Jej kolorystyka zdecydowanie wyróżnia się wśród wielu innych aloesów dostępnych na rynku. Mleczno kremowa barwa liści przeplata się z jasnozielonymi wzorami tworzącymi charakterystyczny dla odmiany 'Demi' motyw panterki.

  Piękna odmiana aloesu, która tworzy rozetową formę złożoną z trójkątnych, ostro zakończonych liści. Jej kolorystyka zdecydowanie wyróżnia się wśród wielu...

  Wyprzedany
  I
 • Aloe 'Jurrasic Chameleon' Aloes
  9,99 zł
  Aloe 'Jurrasic Chameleon' Aloes
  9,99 zł

  Jedna z nowości wśród ozdobnych aloesów! Zmieniający ubarwienie jak kameleon aloes jest świetną propozycją dla kolekcjonerów ciekawych sukulentów i osób lubiących rośliny domowe o szczególnych walorach. 'Jurrasic Chameleon' tworzy rozety grubych, ostrokrawędzistych liści, które zdobione są przez kontrastujące jasnozielone wypustki. 

  Jedna z nowości wśród ozdobnych aloesów! Zmieniający ubarwienie jak kameleon aloes jest świetną propozycją dla kolekcjonerów ciekawych sukulentów i osób...

  Wyprzedany
  I
 • Aloe 'Sonia' Aloes
  26,99 zł
  Aloe 'Red Dragon' Aloes
  26,99 zł

  Nowość wśród ozdobnych aloesów! Jego ciemne, oliwkowo zielone liście układają się w regularne rozety o łukowo zagiętych końcach. Fascynującym detalem, który przyciąga wzrok od pierwszego wejrzenia jest ząbkowany brzeg liści o wyrazistej, kontrastującej barwie.

  Nowość wśród ozdobnych aloesów! Jego ciemne, oliwkowo zielone liście układają się w regularne rozety o łukowo zagiętych końcach. Fascynującym detalem, który...

  Wyprzedany
  I
 • Aloes 'Christmas Carol' Aloe
  15,99 zł
  Aloes 'Christmas Carol' Aloe
  15,99 zł

  Zjawiskowa odmiana aloesu o ciekawym pokroju i pięknym, intensywnym ubarwieniu. Tworzy efektowne rozety sztywnych , twardych, ostro zakończonych liści. Zielona powierzchnia blaszki liściowej zdobiona jest licznymi, kremowymi narostami. Dodatkowo na obrzeżeniu pojawiają się charakterystyczne, czerwone ząbki. 

  Zjawiskowa odmiana aloesu o ciekawym pokroju i pięknym, intensywnym ubarwieniu. Tworzy efektowne rozety sztywnych , twardych, ostro zakończonych liści....

  Wyprzedany
  I
 • Aloe mitriformis Aloe perfoliata
  8,99 zł
  Aloe mitriformis Aloe perfoliata
  8,99 zł

  Liście aloesu mitriformis są mięsiste, krótkie, szerokie, mają trójkątny kształt i ostre zakończenia. Ozdobione są białymi kolcami, które są ostre i kłujące. Z wiekiem kolor kolców ciemnieje i staje się ciemnobrązowy. Liście mają bardzo ładny, intensywnie zielony kolor, a w pełnym słońcu otrzymują dodatkowo niebieskawy odcień.

  Liście aloesu mitriformis są mięsiste, krótkie, szerokie, mają trójkątny kształt i ostre zakończenia. Ozdobione są białymi kolcami, które są ostre i kłujące....

 • Aloe 'White Lightning' Aloes
  11,99 zł
  Aloe 'White Lightning' Aloes
  11,99 zł

  Niewielka hybryda aloesu o bajecznej urodzie i unikatowym ubarwieniu. Jego twarde, mięsiste liście zdobione są chropowatą teksturą, w której mleczną biel przelata delikatnie kontrastująca zieleń. Szerokie, ostro zakończone liście układają się w sztywne, masywne rozety, które z czasem zaczynają produkować małe rozety potomne. Brzeg liści zdobiony jest...

  Niewielka hybryda aloesu o bajecznej urodzie i unikatowym ubarwieniu. Jego twarde, mięsiste liście zdobione są chropowatą teksturą, w której mleczną biel...

  Wyprzedany
  I
 • Aloe aristata Aloes ościsty
  7,99 zł
  Aloe aristata Aloes ościsty
  7,99 zł

  Łatwy w uprawie sukulent o kępiastej, rozetowej formie i mięsistych liściach zdobionych kremowymi brodawkami. 

  Łatwy w uprawie sukulent o kępiastej, rozetowej formie i mięsistych liściach zdobionych kremowymi brodawkami. 

 • Aloe brevifolia -Aloes krótkolistny
  7,99 zł
  Aloe brevifolia -Aloes krótkolistny
  7,99 zł

  Piękny aloes o mięsistych, masywnych liściach, które zdobione są charakterystycznymi ząbkami. Potocznie nazywany jest aloesem krokodylowym. 

  Piękny aloes o mięsistych, masywnych liściach, które zdobione są charakterystycznymi ząbkami. Potocznie nazywany jest aloesem krokodylowym. 

  Wyprzedany
  I
 • Aloe 'Asia' Aloes
  11,99 zł
  Aloe 'Asia' Aloes
  11,99 zł

  Wyprzedany
  I
 • Aloe 'Rafael' Aloes
  11,99 zł
  Aloe 'Rafael' Aloes
  11,99 zł

  Wyprzedany
  I
 • Aloe arborescens -Aloes drzewiasty
  32,99 zł
  Aloe arborescens -Aloes drzewiasty
  32,99 zł

  Gatunek aloesu o niezwykłych właściwościach leczniczych.

  Gatunek aloesu o niezwykłych właściwościach leczniczych.

 • Aloe squarosa
  7,99 zł
  Aloe squarrosa Aloes
  7,99 zł

  Rzadki aloes z Jemenu o jasnozielonych liściach, nakrapianych białymi plamkami. Zdobią go uroczo wywinięte do dołu końcówki liści, a ich brzegi uzbrojone są w liczne ząbki. Roślina łatwa w uprawie.

  Rzadki aloes z Jemenu o jasnozielonych liściach, nakrapianych białymi plamkami. Zdobią go uroczo wywinięte do dołu końcówki liści, a ich brzegi uzbrojone są...

  Wyprzedany
  I
 • Aloe Nowy
  7,99 zł
  Aloe 'Vincent'
  7,99 zł

  Odmiana aloesu o subtelnej kremowo błękitnej barwie i delikatnych wzorach na powierzchni liści. Tworzy malownicze rozety o sztywnym, kompaktowym pokroju. 

  Odmiana aloesu o subtelnej kremowo błękitnej barwie i delikatnych wzorach na powierzchni liści. Tworzy malownicze rozety o sztywnym, kompaktowym pokroju. 

  Wyprzedany
  I
 • Aloe nowość
  11,99 zł
  Aloe 'White Surprise' Aloes
  11,99 zł

  Aloes 'White Surprise to kompaktowy sukulent o rozetowym pokroju. Zieleń liści przełamują kremowe prążki. Obrzeża blaszki ząbkowane. Sukulent do pokoju dziecięcego. 

  Aloes 'White Surprise to kompaktowy sukulent o rozetowym pokroju. Zieleń liści przełamują kremowe prążki. Obrzeża blaszki ząbkowane. Sukulent do pokoju...

  Wyprzedany
  I

Aloes leczniczyUprawa aloesu leczniczego -pielęgnacja, podlewanie, podłoże

Aloe vera ma niewielkie wymagania uprawowe. Do prawidłowego wzrostu rośliny wystarczy przepuszczalne podłoże oraz jasne stanowisko. Grube, mięsiste liście rośliny magazynują wodę, dlatego dobrze znosi ona okresowe susze. Aloes leczniczy nie znosi nadmiaru wody. Lepiej jest go przesuszyć niż przelać. Sukulent podlewamy niewielką ilością wody dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie. Zimą podlewanie należy znacznie ograniczyć. 

Aloe vera -miejsce i stanowisko

Aloe vera uwielbia stanowiska słoneczne. Najlepszy będzie dla niego parapet okna południowego lub południowo-zachodniego. W okresie, w którym promienie słońca są najostrzejsze, lepiej przestawić aloes w miejsce o rozproszonym świetle, aby nie doszło do poparzenia jego liści.  Latem temperatura powinna wynosić około 20-25 st C, zimą natomiast około 8-10 st C.

Przesadzanie i podłoże dla aloesu leczniczego

Aloes leczniczy przesadzamy dopiero w momencie, gdy doniczka staje się za ciasna. Najlepiej jest robić to wiosną lub wczesnym latem. Doniczka powinna być tylko nieznacznie większa od poprzedniej. Możemy wykorzystać gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów lub samodzielnie przygotować mieszankę 1/3 kompostu, 1/3 ziemi ogrodowej i 1/3 drobnego żwiru. Właściwe podłoże powinno być przepuszczalne, tak aby nie zatrzymywało wody. Na dnie doniczki warto jest usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu. Kupując sadzonkę aloesu w sklepie bardzo prawdopodobne jest, że będzie ona rosła w podłożu torfowym, które niestety nie nadaje się do docelowej uprawy. Roślinę najlepiej od razu przesadzić do właściwej mieszanki pozbywając się całkowicie torfu spomiędzy korzeni. Idealnie skomponowane podłoże dla tego typu sukulentów znajdziesz tutaj.

Choroby i szkodniki na aloesie

Aloesowi bardzo szkodzi nadmiar wody. Zbyt częste i obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, żółknięcia, a następnie brązowienia liści. Szkodnikami, które mogą pojawić się na roślinie są wełnowce, rzadziej tarczniki i mszyce. Jest to jednak gatunek o dużej odporności na działanie szkodników i grzybów pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków uprawy.

Właściwości lecznicze i zastosowanie Aloe vera

Aloe vera ceniony jest ze względu na niesamowite właściwości lecznicze. Liście rośliny zawierają mnóstwo substancji aktywnych, które wykorzystywane są do produkcji leków oraz kosmetyków. Galaretowaty, zielonkawy miąższ obfituje w witaminy: A, C, E oraz witaminy z grupy B, sole mineralne takie jak: potas, wapń, magnez, chrom, selen, żelazo, fosfor, siarka, cynk, miedź, mangan, sód, a także sterole roślinne, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy. Bogaty skład sprawia, że aloe vera wykazuje właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, regenerujące błonę śluzową i skórę, przeciwzapalne, pobudzające układ odpornościowy, łagodzące poparzenia, podrażnienia i ukąszenia. Do celów leczniczych wykorzystywane są rośliny minimum 3-letnie o liściach długości minimum 20 cm. Świeży przekrojony liść można przyłożyć bezpośrednio do skóry lub wycisnąć z niego miąższ. Z rośliny przygotowuje się również sok wzmacniający.  Aloes działa przeczyszczająco, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego oraz układu sercowo-naczyniowego, pobudza apetyt, poprawia funkcjonowanie wątroby.

Aloe vera Aloes leczniczy: sukulent o leczniczych właściwościach