Skrzydłokwiat to zjawiskowy kwiat doniczkowy, który nie tylko stanowi olśniewającą ozdobę wnętrz, ale także posiada niesamowitą zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych. Skrzydłokwiat pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Tworzy gęste kępy lancetowatych, długich, ciemnozielonych liści o pięknie błyszczącej powierzchni, osadzonych na długich ogonkach. W momencie kwitnienia na wzniesionych pędach ponad ulistnieniem pojawiają się oryginalne, białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. Roślina może kwitnąć nawet cały rok, jeżeli zapewnimy jej jak najlepsze warunki oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Skrzydłokwiat pięknie się prezentuje, a dodatkowo jest rośliną niewymagająca, łatwą w uprawie, odporną na choroby i szkodniki.

Miniaturowy skrzydłokwiat 'Pearl Cupido'

Skrzydłokwiat -najlepsze odmiany

Skrzydłokwiat to wspaniały kwiat doniczkowy, która potrafi oczarować swym zjawiskowym, długim kwitnieniem. Przy odpowiedniej wilgotności powietrza eleganckie, białe kwiaty zdobią roślinę przez cały rok. Skrzydłokwiat występuje w wielu ciekawych odmianach, różniących się docelową wysokością, wielkością kwiatu, a także wielkością i kształtem liści. Imponujące rozmiary osiąga skrzydłokwiat Wallisa 'Sensation' (Spathiphyllum wallisii) o dużych, szerokich liściach, dorastający nawet do 180 cm wysokości. Wśród wyższych odmian na uwagę zasługuje również skrzydłokwiat Wallisa 'Euro Giant' (Spathiphyllum wallisii), który osiąga około 100 cm wysokości. Znacznie niższy jest skrzydłokwiat kwiecisty 'Sweet Silvio' (Spathiphyllum floribundum), dorastający do około 60-80 cm wysokości oraz około 50 cm szerokości. Uroczą, miniaturową odmianą skrzydłokwiatu jest 'Pearl Cupido', osiągający docelowo około 30 cm wysokości. Ta odmiana świetnie sprawdzi się w uprawie  w małym mieszkaniu na okiennym parapecie lub półce nieopodal okna.

Uprawa skrzydłokwiatów -wymagania i pielęgnacja

Skrzydłokwiat jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Uwielbia dużą wilgotność powietrza, dlatego konieczne jest jego częste zraszanie. Roślina preferuje stanowiska jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Latem temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-22 st C, zimą 16-18 st C. Skrzydłokwiat przesadzamy wiosną każdego roku. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, luźne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Na dnie doniczki warto usypać kilkucentymetrową warstwę drenażu, który będzie zapobiegał zaleganiu wody w strefie rozwoju korzeni, W okresie letnim podlewamy 2-3 razy w tygodniu wodą przegotowaną, odstałą o temperaturze pokojowej. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Skrzydłokwiat bardzo dobrze znosi chwilowe przesuszenie.  W okresie intensywnego wzrostu zasilamy roślinę raz w tygodniu płynnym nawozem wieloskładnikowym do kwitnących roślin doniczkowych, stosując 1/4 zalecanej dawki. Skrzydłokwiat nie znosi przeciągów, bezpośredniego nasłonecznienia oraz zbyt wysokiej temperatury. Wilgotną ściereczką należy regularnie usuwać kurz z liści, aby roślina mogła oczyszczać powietrze. Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu zostały opisane TUTAJ.

Skrzydłokwiat jako roślina oczyszczająca powietrze

Skrzydłokwiat to efektowna roślina domowa, która posiada zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Pochłania on również zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Skrzydłokwiat w procesie fotosyntezy pobiera i rozkłada szkodliwe substancje z otoczenia. Dodatkowo nawilża powietrza i przetwarza dwutlenek węgla w tlen. Badania przeprowadzone przez NASA udowodniły, że skrzydłokwiat pochłania niebezpieczne związki takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten, tlenek węgla (czad). Roślina stanowi elegancką ozdobę wnętrz, a dodatkowo zapewnia nam czyste, odpowiednio nawilżone powietrze, które w obecnych czasach jest na wagę złota.

Skrzydłokwiat w sypialni. To dobry wybór. 

Skrzydłokwiat oprócz walorów dekoracyjnych zaliczany jest do roślin oczyszczających powietrze z toksyn, dlatego świetnie sprawdzi się jako atrakcyjny, żywy i pożyteczny element wystroju sypialni. Dodatkowo poradzi sobie ze słabszym oświetleniem, którym zwykle cechują się pomieszczenia sypialniane. Skrzydłokwiat nie znosi też przeciągów i wyziewów z urządzeń gazowych, a sypialnia daje mu zaciszne i komfortowe warunki.

Często boimy się umieszczać rośliny w sypialni z powodu przeprowadzania przez nie w nocy procesu odwrotnego do fotosyntezy. Słyszy się, że rośliny zabierają nam tlen. Po części to prawda, ale skrzydłokwiat w ciągu dnia produkuje tak dużo tlenu, że w efekcie ogólny bilans jest korzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Skrzydłokwiat lubi też towarzystwo innych roślin o podobnych wymaganiach. Ustawiony w grupie będzie czerpał korzyści ze sprzyjającego mikroklimatu , który tworzy się w takich kompozycjach.