Skrzydłokwiat Spathyphyllium w naturze rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, głównie w tropikalnej Ameryce oraz na azjatyckich wyspach, m.in. Filipinach i w Malezji. Chociaż najpopularniejszy gatunek Spathyphyllium wallisii pochodzi z tropikalnej Kolumbii, to w sprzedaży są głównie jego mieszańce. Jest rośliną tropikalną, dlatego zakodowane ma w genach umiłowanie do ciepła, dużej wilgotności powietrza i rozproszonego światła. Oczywiście kocha też wilgotne podłoże, gdyż w naturze często rośnie nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w płytkiej wodzie.

Skrzydłokwiat – najlepsze stanowisko.

Skrzydłokwiat w uprawie domowej preferuje stanowiska dobrze oświetlone, ale bez działania bezpośredniego światła. W naturalnym środowisku, w deszczowym lesie tropikalnym rośnie w cieniu koron drzew, które filtrują mocne światło słoneczne. Oczywiście domowe pomieszczenia są dużo słabiej oświetlone niż najniższe piętra lasów tropikalnych, dlatego nie można uprawiać tych roślin w ciemnych kątach. Przede wszystkim nie należy ustawiać skrzydłokwiatu na południowych parapetach.

Reasumując idealnym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu będą okolice okna wschodniego i zachodniego. Tam może być ustawiony maksymalnie 1 m od okna. W pokoju z oknem południowym latem może stać nawet parę metrów od okna, natomiast zimą należy go przysunąć bliżej światła słonecznego. Na wystawie północnej istotnie wskazana jest uprawa jak najbliżej okna, najlepiej na parapecie. Mimo, że skrzydłokwiat uznawany jest za roślinę cienioznośną, to najlepiej będzie rósł w delikatnym półcieniu lub jasnym miejscu z rozproszonym światłem.

Jako roślina tropikalna z pewnością wymaga przez cały rok dużej wilgotności powietrza oraz temperatury latem 18 - 22 °C, zimą 16 - 18 °C. Bezsprzecznie minimalna i ryzykowna temperatura uprawy to 13 °C. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura, tym skrzydłokwiat będzie wymagał większej wilgotności powietrza.

Podlewanie skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat ma spore zapotrzebowanie na wodę, jest rośliną wilgociolubną. W rezultacie powinien mieć stale wilgotne podłoże, przy czym nie mogą tworzyć się zastoje wodne. Oczywiście do podlewania używamy odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Godnym uwagi jest fakt, że skrzydłokwiat sygnalizuje niedostatek wody wiotczeniem i zwieszaniem liści. To fantastyczny system informujący nas o konieczności podlania. Nie powinniśmy jednak do tego stanu zbyt często dopuszczać, bo niewątpliwie odbije się to niekorzystnie na kondycji rośliny. W wyniku podlania liście wracają do właściwej formy, podnoszą się i sztywnieją. Najlepiej podlewać systematycznie -często, ale nie za dużo. Bez wątpienia przelanie i dostarczanie wody z nawiązką w ramach zadośćuczynienia po kilkudniowej suszy może w rezultacie być zabójcze dla rośliny.

Podlewamy latem 3-4 razy w tygodniu, podczas gdy zimą rzadziej. Zawsze dostosowujemy częstotliwość podlewania do temperatury otoczenia, rodzaju podłoża i wielkości doniczki. Przed podlaniem najlepiej sprawdzić, czy ziemia nie jest zbyt mokra, wkładając palec w podłoże. Z racji wysokiego zapotrzebowania na wodę skrzydłokwiat dobrze sprawdzi się w uprawie hydroponicznej.

Kwitnienie skrzydłokwiatu.

Nazwa Spathyphyllium pochodzi od charakterystycznego kolbiastego kwiatostanu, okrytego białą pochwą „spathe”. Maleńkie kwiaty zebrane są w kolbiasty kremowy kwiatostan. Najbardziej dekoracyjna biała część, która jak żagielek ozdabia kolbę, to w rzeczywistości przekształcony liść. W uprawie doniczkowej skrzydłokwiat może kwitnąć przez okrągły rok. Długość kwitnienia istotnie zależy od warunków jakie stworzymy roślinie, szczególnie od poziomu wilgotności powietrza. Oczywiście im większa wilgotność, tym skrzydłokwiat kwitnie obficiej i dłużej. Co zrobić w przypadku gdy Twoja roślina nie kwitnie lub kwiaty zmieniają barwę na zieloną, lub brązową dowiesz się tutaj: Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat - podłoże dla roślin wilgociolubnych.

W naturze skrzydłokwiat rośnie na glebach mało żyznych. Roślinność lasów deszczowych, dzięki obfitym i częstym deszczom otrzymuje składniki pokarmowe przede wszystkim z wodą opadową. Chociaż gleba jest mocno przepuszczalna, uboga, to rozkład materii organicznej następuje bardzo szybko.

Natomiast w uprawie doniczkowej z pewnością musimy skrzydłokwiat potraktować trochę inaczej. Przede wszystkim podłoże powinno być równie przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym, świetnie utrzymujące wilgoć, lecz nie powodujące zastojów wodnych i co ważne, zawierające dużą ilość substancji organicznych. Oczywiście podłoże można przygotować samemu mieszając uniwersalną ziemię kwiatową z wermikulitem i długodziałającym nawozem. Istnieje też możliwość użycia gotowego podłoża dla roślin wilgociolubnych na bazie ziemi kompostowej, które znakomicie będzie odpowiadało skrzydłokwiatowi. Używając takiego podłoża nie ma konieczności nawożenia rośliny nawet do 6 miesięcy od posadzenia. Reasumując , sadząc i przesadzając skrzydłokwiat, należy pamiętać o obowiązkowej warstwie drenażu na dnie doniczki, np. z keramzytu.