Skrzydłokwiat Spathyphyllium w naturze rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, głównie w tropikalnej Ameryce oraz na azjatyckich wyspach, m.in. Filipinach i w Malezji. Chociaż najpopularniejszy gatunek Spathyphyllium wallisii pochodzi z tropikalnej Kolumbii, to w sprzedaży są głównie jego mieszańce. W sklepie internetowym Zielony Parapet znajdziesz najciekawsze odmiany kultowych białych kwiatów. Odmiana 'Sensation' jest większą wersją popularnego skrzydłokwiatu o równie zachwycających, błyszczących, ciemnozielonych liściach. Skrzydłokwiat 'Domino' jest wyjątkową i poszukiwaną przez miłośników roślin domowych odmianą variegata o pstrym, biało-zielonym wybarwieniu. 'Silver Cupido' wybija się na tle innych, odmian głównie kolorystyką liści. Zwłaszcza u tych najmłodszych dostrzec można wyraźne, srebrzysto niebieskie przebarwienie. Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, dlatego zakodowane ma w genach umiłowanie do ciepła, dużej wilgotności powietrza i rozproszonego światła. Oczywiście kocha też wilgotne podłoże, gdyż w naturze często rośnie nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w płytkiej wodzie.

 • Spathiphyllum 'Diamond Cupido' Skrzydłokwiat
  69,99 zł
  Spathiphyllum 'Domino' Skrzydłokwiat...
  69,99 zł

  Wyjątkowa i rzadka odmiana variegata o biało-zielonych, pstrokato wybarwionych liściach. Niezwykle eleganckie i bujne kępy pięknych liści i kwiatów. Skrzydłokwiat rarytas!

  Wyjątkowa i rzadka odmiana variegata o biało-zielonych, pstrokato wybarwionych liściach. Niezwykle eleganckie i bujne kępy pięknych liści i kwiatów....

 • Spathiphyllum wallisii 'Sensation' Skrzydokwiat
  299,00 zł
  Spathiphyllum wallisii 'Sensation'...
  299,00 zł

  Elegancki skrzydłokwiat w rozmiarze XXL o dużych, błyszczących, ciemnozielonych liściach. Kwitnie obficie przez cały rok i jest dobrą rośliną dla początkujących.

  Elegancki skrzydłokwiat w rozmiarze XXL o dużych, błyszczących, ciemnozielonych liściach. Kwitnie obficie przez cały rok i jest dobrą rośliną dla...

  Wyprzedany
  I
 • Spathiphyllum 'Sweet Silvio' Skrzydłokwiat
  39,99 zł
  Spathiphyllum 'Sweet Silvio' Skrzydłokwiat
  39,99 zł

  Atrakcyjna roślina domowa, której ozdobą są dekoracyjne liście oraz oryginalne kwiaty. Odmiana 'Sweet Silvio' dorasta do maksymalnie 60-80 centymetrów wysokości. Jest to roślina niezwykle elegancka i pełna wdzięku. Jej liście są długie o sercowatym kształcie i szlachetnym ciemnozielonym ubarwieniu. Ich powierzchnia jest błyszcząca. Są osadzone na długich...

  Atrakcyjna roślina domowa, której ozdobą są dekoracyjne liście oraz oryginalne kwiaty. Odmiana 'Sweet Silvio' dorasta do maksymalnie 60-80 centymetrów...

 • Spathiphyllum 'Silver Cupido' Skrzydłokwiat
  64,99 zł
  Spathiphyllum 'Silver Cupido' Skrzydłokwiat
  64,99 zł

  Odmiana skrzydłokwiatu o srebrzysto zielonym ulistnieniu. Księżycowy kolor niektórych liści podkreślany jest przez wyraziste unerwienie. Kwitnie równie obficie jak inne odmiany.

  Odmiana skrzydłokwiatu o srebrzysto zielonym ulistnieniu. Księżycowy kolor niektórych liści podkreślany jest przez wyraziste unerwienie. Kwitnie równie...

  Wyprzedany
  I
 • Spathiphyllum 'Pearl Cupido' Skrzydłokwiat
  - 3,00 zł
  15,99 zł 12,99 zł
  Spathiphyllum 'Pearl Cupido' Skrzydłokwiat
  15,99 zł 12,99 zł

  Wyjątkowa roślina domowa, której ozdobą są dekoracyjne liście oraz oryginalne kwiaty. Skrzydłokwiat 'Pearl Cupido' dorasta do około 30 cm wysokości, tworząc gęste, efektowne kępy. Roślina jest pełna wdzięku i elegancji. Posiada długie, lancetowate, błyszczące, ciemnozielone liście, osadzone na długich ogonkach, wyrastających bezpośrednio z podziemnego...

  Wyjątkowa roślina domowa, której ozdobą są dekoracyjne liście oraz oryginalne kwiaty. Skrzydłokwiat 'Pearl Cupido' dorasta do około 30 cm wysokości, tworząc...

Skrzydłokwiat – najlepsze stanowisko

Skrzydłokwiat w uprawie domowej preferuje stanowiska dobrze oświetlone, ale bez działania bezpośredniego światła. W naturalnym środowisku, w deszczowym lesie tropikalnym rośnie w cieniu koron drzew, które filtrują mocne światło słoneczne. Oczywiście domowe pomieszczenia są dużo słabiej oświetlone niż najniższe piętra lasów tropikalnych, dlatego nie można uprawiać tych roślin w ciemnych kątach. Przede wszystkim nie należy ustawiać skrzydłokwiatu na południowych parapetach.

Reasumując idealnym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu będą okolice okna wschodniego i zachodniego. Tam może być ustawiony maksymalnie 1 m od okna. W pokoju z oknem południowym latem może stać nawet parę metrów od okna, natomiast zimą należy go przysunąć bliżej światła słonecznego. Na wystawie północnej istotnie wskazana jest uprawa jak najbliżej okna, najlepiej na parapecie. Mimo, że skrzydłokwiat uznawany jest za roślinę cienioznośną, to najlepiej będzie rósł w delikatnym półcieniu lub jasnym miejscu z rozproszonym światłem.

Jako roślina tropikalna z pewnością wymaga przez cały rok dużej wilgotności powietrza oraz temperatury latem 18 - 22 °C, zimą 16 - 18 °C. Bezsprzecznie minimalna i ryzykowna temperatura uprawy to 13 °C. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura, tym skrzydłokwiat będzie wymagał większej wilgotności powietrza.

 

Podlewanie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat ma spore zapotrzebowanie na wodę, jest rośliną wilgociolubną. W rezultacie powinien mieć stale wilgotne podłoże, przy czym nie mogą tworzyć się zastoje wodne. Oczywiście do podlewania używamy odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Godnym uwagi jest fakt, że skrzydłokwiat sygnalizuje niedostatek wody wiotczeniem i zwieszaniem liści. To fantastyczny system informujący nas o konieczności podlania. Nie powinniśmy jednak do tego stanu zbyt często dopuszczać, bo niewątpliwie odbije się to niekorzystnie na kondycji rośliny. W wyniku podlania liście wracają do właściwej formy, podnoszą się i sztywnieją. Najlepiej podlewać systematycznie -często, ale nie za dużo. Bez wątpienia przelanie i dostarczanie wody z nawiązką w ramach zadośćuczynienia po kilkudniowej suszy może w rezultacie być zabójcze dla rośliny.

Podlewamy latem 3-4 razy w tygodniu, podczas gdy zimą rzadziej. Zawsze dostosowujemy częstotliwość podlewania do temperatury otoczenia, rodzaju podłoża i wielkości doniczki. Przed podlaniem najlepiej sprawdzić, czy ziemia nie jest zbyt mokra, wkładając palec w podłoże. Z racji wysokiego zapotrzebowania na wodę skrzydłokwiat dobrze sprawdzi się w uprawie hydroponicznej. 

Co zrobić w przypadku, gdy trafimy na trudności z uprawą skrzydłokwiatu? Skrzydłokwiat ma czarne liście! Pojawiły się choroby lub szkodniki na roślinie. Brązowe plamy na liściach? Żółte liście? Skrzydłokwiat nie ma kwiatów.

Na podstawie najpopularniejszych zapytań stworzyliśmy wpis z którego dowiesz się co poprawić w pielęgnacji: Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu.

Kwitnienie skrzydłokwiatu

Nazwa Spathyphyllium pochodzi od charakterystycznego kolbiastego kwiatostanu, okrytego białą pochwą „spathe”. Maleńkie kwiaty zebrane są w kolbiasty kremowy kwiatostan. Najbardziej dekoracyjna biała część, która jak żagielek ozdabia kolbę, to w rzeczywistości przekształcony liść. W uprawie doniczkowej skrzydłokwiat może kwitnąć przez okrągły rok. Długość kwitnienia istotnie zależy od warunków jakie stworzymy roślinie, szczególnie od poziomu wilgotności powietrza. Oczywiście im większa wilgotność, tym skrzydłokwiat kwitnie obficiej i dłużej. Do pielęgnacji skrzydłokwiatu przyda się wielofunkcyjne urządzenie bezprzewodowe do pomiaru wilgotności powietrza oraz temperatury wokół roślin: higrometr + termometr. 

Skrzydłokwiat pokocha podłoże dla roślin wilgociolubnych Zielonego Parapetu

W naturze skrzydłokwiat rośnie na glebach mało żyznych. Roślinność lasów deszczowych, dzięki obfitym i częstym deszczom otrzymuje składniki pokarmowe przede wszystkim z wodą opadową. Chociaż gleba jest mocno przepuszczalna, uboga, to rozkład materii organicznej następuje bardzo szybko. Natomiast w uprawie doniczkowej z pewnością musimy skrzydłokwiat potraktować trochę inaczej. Przede wszystkim podłoże powinno być równie przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym, świetnie utrzymujące wilgoć, lecz nie powodujące zastojów wodnych i co ważne, zawierające dużą ilość substancji organicznych. Oczywiście podłoże można przygotować samemu mieszając uniwersalną ziemię kwiatową z wermikulitem i długodziałającym nawozem. Istnieje też możliwość użycia gotowego podłoża dla roślin wilgociolubnych na bazie ziemi kompostowej, bogatej w próchnicę oraz sole mineralne. Niewielki dodatek torfu wysokiego podnosi zdolności sorpcyjne mieszanki, podczas gdy perlit i keramzyt drobnej frakcji poprawiają jej napowietrzenie. Odpowiednio dobrane proporcje oraz frakcje poszczególnych składników zapobiegają zbrylaniu się podłoża, co korzystnie wpłynie na rozrost korzeni.

Przetestowane i przebadane podłoża przygotowane zostały w Polsce przez specjalistów uprawy kwiatów doniczkowych. Ich jakość gwarantują pozytywne opinie odpowiednich instytucji badawczych i certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Specjalistyczne podłoże znakomicie będzie odpowiadało skrzydłokwiatowi. Używając takiego podłoża nie ma konieczności nawożenia rośliny nawet do 6 miesięcy od posadzenia. Po 6 miesiącach należy zasilić skrzydłokwiat nawozem dla roślin kwitnących. Reasumując, sadząc i przesadzając skrzydłokwiat, należy pamiętać o obowiązkowej warstwie drenażu na dnie doniczki, np. z keramzytu.