Kwiaty domowe zdecydowanie powinny się znaleźć w biurze, gdzie spędzamy znaczną część naszego życia. Warto zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, aby była dla nas jak najbardziej przytulna i komfortowa. Nie dałoby się osiągnąć takiego efektu bez udziału roślin! Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych nie należy zapominać o tym, że podnoszą jakość powietrza oraz wpływają pozytywnie na nasz nastrój za sprawą swojego zielonego wybarwienia. Ale to nie wszystkie zalety uprawy kwiatów domowych w biurze – o pozostałych dowiecie się z tego artykułu.

 • Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  -50%
  15,99 zł 8,00 zł
  Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  15,99 zł 8,00 zł

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm.

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i...

 • Hoya australis Lisa
  18,99 zł
  Hoya australis 'Lisa'
  18,99 zł

  Hoja o zachwycającej kolorystyce i ciekawym wzorze na liściach. Urzeka białymi baldachami cudownie pachnących kwiatów. Jedna z piękniejszych hoi.

  Hoja o zachwycającej kolorystyce i ciekawym wzorze na liściach. Urzeka białymi baldachami cudownie pachnących kwiatów. Jedna z piękniejszych hoi.

 • Maranta Light Veins
  49,99 zł
  Maranta leuconeura ‘Light Veins’
  49,99 zł

  Maranta leuconeura ‘Light Veins’ zachwyca wyrazistą kolorystyką liści w kilku odcieniach zieleni. Bezpieczna dla zwierząt, nadaje się do cienia. Roślina kolekcjonerska.

  Maranta leuconeura ‘Light Veins’ zachwyca wyrazistą kolorystyką liści w kilku odcieniach zieleni. Bezpieczna dla zwierząt, nadaje się do cienia. Roślina...

Kwiaty doniczkowe do biura - praca w relaksującej zieleni

Kwiaty doniczkowe to przede wszystkim zielony kolor, który uspokaja organizm – wycisza go. Osoby, które obcują z zielenią czują się zrelaksowane i odprężone. To naturalny kolor, który kojarzy się ze wzrostem, rozwojem, odrodzeniem, a przede wszystkim – z życiem! To właśnie wybijające się, zielone pędy zwiastują wiosnę, ze zniecierpliwieniem oczekiwaną przez nas po szarej zimie. Jasny odcień limonki przywodzi na myśl świeżość, energię. Podczas gdy głęboka, ciemna zieleń wywołuje w nas poczucie harmonii, spokój ducha. Nic zatem dziwnego, że odczuwamy naturalny pociąg do tego koloru i kwiatami domowymi chcemy się otaczać nawet w pracy.

Kwiaty domowe w pracy zwiększają produktywność i zadowolenie pracowników

Skoro już znamy wpływ kwiatów domowych na nasz umysł i samopoczucie, to warto też wspomnieć o jego praktycznych funkcjach, które mogą być przydatne w pracy. Czy kwiaty doniczkowe opracują za nas dane, albo poprowadzą prezentację Power Point? Niekoniecznie. Natomiast na pewno wpłyną na naszą efektywność! Pssst… przedsiębiorcy – to informacje głównie dla Was.

Pracownicy przebywający w biurze, w którym znajduje się co najmniej 6 kwiatów domowych w zasięgu ich wzroku wykazują następujące cechy:

 • • Podnoszą swoją produktywność.
  • Wykazują obniżony poziom stresu, jeśli mają możliwość spędzać przerwy i spożywać posiłki w miejscach udekorowanych roślinami.
  • Rzadziej korzystają ze zwolnienia chorobowego.

Kwiaty domowe w biurze to same zalety!
Duże i małe kwiaty doniczkowe do biura

W związku z tym, że korytarze i lobby biurowców często są przestrzenne i wysokie, warto rozważyć kupno okazałego kwiatu doniczkowego, który będzie w takim miejscu idealnie wyeksponowany. Bardzo dobrze w roli solitera odnajdą się takie okazy, jak na przykład Strelicja Nicolai, Chamaedora elegans, bananowiec, modna Monstera deliciosa albo drzewkowaty grubosz – drzewko szczęścia. Ponadto, warto zaopatrzyć się w powyższe kwiaty domowe w mniejszych rozmiarach, żeby móc cieszyć się ich wzrostem od małej sadzonki. W bardziej kameralnych biurowcach sprawdzą się te gatunki, które mają wolne tempo wzrostu i nie zaanektują zbyt szybko przestrzeni. Do takich roślin zalicza się np. Hoya australis 'Lisa', czy Sedum Burrito.
Niezależnie od wielkości biura, dobór kwiatów doniczkowych powinien przede wszystkim uwzględniać ich wymagania uprawowe oraz upodobania co do ilości światła.

 • Strelitzia nicolai Strelicja biała
  -55%
  21,99 zł 9,90 zł
  Strelitzia nicolai Strelicja biała
  21,99 zł 9,90 zł

  Strelitzia Nicolai to niezwykła roślina doniczkowa pochodząca z południowych regionów Afryki. Posiada dużych rozmiarów ciemnozielone liście, które docelowo przybierają postrzępioną formę. Jej największą ozdobą są kwiaty, o wspaniałym, czarującym kształcie i efektownym ubarwieniu.

  Strelitzia Nicolai to niezwykła roślina doniczkowa pochodząca z południowych regionów Afryki. Posiada dużych rozmiarów ciemnozielone liście, które docelowo...

 • Chamaedorea elegans
  15,99 zł
  Chamaedorea elegans - palma koralowa
  15,99 zł

  Ciekawa roślina doniczkowa o pięknym, jasno zielonym, pierzastym ulistnieniu. W naturze gatunek ten występuje w lasach tropikalnych na południu Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie pod koronami wysokich drzew. Roślina w warunkach domowych osiąga około 150 cm wysokości. 

  Ciekawa roślina doniczkowa o pięknym, jasno zielonym, pierzastym ulistnieniu. W naturze gatunek ten występuje w lasach tropikalnych na południu Meksyku i...

 • Musa' Oriental Dwarf' (Mini Bananowiec)
  17,99 zł
  Musa 'Oriental Dwarf' (Mini bananowiec)
  17,99 zł

  Musa Oriental Dwarf -egzotyczna roślina doniczkowa, która przy uprawie mieszkaniowej osiąga do około 50-60 centymetrów wysokości. Cechuje się ulistnieniem o soczystej zielonej barwie. Dodatkowo posiada zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn. 

  Musa Oriental Dwarf -egzotyczna roślina doniczkowa, która przy uprawie mieszkaniowej osiąga do około 50-60 centymetrów wysokości. Cechuje się ulistnieniem o...

 • Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  -50%
  15,99 zł 8,00 zł
  Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  15,99 zł 8,00 zł

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm.

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i...

Duże kwiaty doniczkowe do biura - zielona ściana

Ponadto, świetnym pomysłem na zaaranżowanie biura jest zamontowanie w nim zielonej ściany z kwiatami doniczkowymi. Taka żywa ściana wprowadzi do codziennej pracowniczej przestrzeni powiew egzotyki i zachwyci wszystkich klientów. Do ścianki można dobrać rośliny w zależności od ich upodobań świetlnych lub uprawowych. Na przykład na ściance dla roślin wilgociolubnych możemy zawiesić skrzydłokwiat, Marantę czy zielistkę. Jeśli natomiast dysponujemy słonecznym miejscem, to możemy zaaranżować ściankową kompozycję z sukulentów, kaktusów oraz semi-sukulentów.

Nutkę elegancji do biura wprowadzi panel do eksponowania roślin Guto, na którym wyjątkowo pięknie zaprezentuje się zwisający Scindapsus czy Epipremnum. Największą zaletą roślinnej ściany, w jakiejkolwiek by nie była formie, jest jej wertykalne ułożenie, dzięki któremu przestrzeń użytkowa w biurze pozostaje nienaruszona.

Kwiaty na biurko – jakie gatunki wybrać?

Praca od razu wydaje się przyjemniejsza, kiedy mamy przy monitorze zielonego kompana, który nie ocenia wyników pracy, nie komentuje, tylko w ciszy słucha naszych westchnień. Jakie kwiaty domowe w takim razie będą najlepsze na takie stanowisko? Biorąc pod uwagę, że biurko ma ograniczoną szerokość i każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, najbezpieczniej będzie wybrać okazy, które nie rosną zbyt mocno wszerz i są raczej kompaktowe. W związku z tym godne uwagi kwiaty doniczkowe na biurko to np. Fikusy, czy Syngonia. Drobne sukulenty też świetnie się sprawdzą, zwłaszcza jeśli pracownicy mają tendencję do zapominania o podlewaniu: Sansevieria cylindrica 'Mini Rocket', która świetnie oczyszcza powietrze, czy Trichocereus bridgesii var. Monstrose, o niepospolitym kształcie. Kolejnym okazem godnym polecenia jest kolekcjonerski storczyk Macodes lowii, który zadowoli bardziej doświadczonych miłośników roślin.

Kwiaty doniczkowe, które tolerują ciemne biuro

Jeśli nasze stanowisko pracy znajduje się w miejscu ocienionym, warto wziąć to pod uwagę przy doborze kwiatów doniczkowych do biura. Niektóre gatunki wyjątkowo lubią słońce i postawione w ciemnym kącie mogą znacznie zmienić pokrój lub podupaść na zdrowiu. W konsekwencji będą stanowić raczej przygnębiający widok, niż ożywiać wnętrze. Piękne i cienioznośne rośliny do ciemnego biura to między innymi: Zamiokulkas Zenzi, Hedera helix 'Wonder', czy wytrzymałe Epipremnum aureum. Większość filodendronów również toleruje cień, a w dodatku zachwyca różnorodnością odmian. Philodendron ‘Malaya Gold’ poleca się dla miłośników neonów, a Philodendron 'Green Princess' urzeknie zwolenników klasyki.

 • Zamioculcas zamiifolia 'Zenzi' Zamiokulkas zamiolistny
  44,99 zł
  Zamioculcas zamiifolia 'Zenzi' Zamiokulkas...
  44,99 zł

  'Zenzi' to nowa, kompaktowa odmiana wyróżniająca się atrakcyjnym, zwartym pokrojem. Roślina posiada bardzo grube, wzniesione pędy, na których osadzone są dekoracyjne, ciemnozielone liście o pięknie błyszczącej powierzchni. W porównaniu z gatunkiem liście tej odmiany są drobniejsze, ułożone blisko siebie na łodyżkach. 

  'Zenzi' to nowa, kompaktowa odmiana wyróżniająca się atrakcyjnym, zwartym pokrojem. Roślina posiada bardzo grube, wzniesione pędy, na których osadzone są...

 • Hedera helix 'Wonder' Bluszcz
  9,99 zł
  Hedera helix 'Wonder' Bluszcz
  9,99 zł

  W naturalnym środowisku cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnym rozmiarem docelowym. U jego domowej odmiany 'Wonder' jednak tempo wzrostu jest zdecydowanie powolniejsze, a oczekiwany rozmiar można regulować za pomocą przycinania.

  W naturalnym środowisku cechuje się szybkim wzrostem i pokaźnym rozmiarem docelowym. U jego domowej odmiany 'Wonder' jednak tempo wzrostu jest zdecydowanie...

 • Epipremnum aureum
  15,99 zł
  Epipremnum aureum
  15,99 zł

  Epipremnum złociste to przepiękne pnącze, które przywędrowało do nas z Wysp Salomona, znajdujących się na Pacyfiku. Roślina zachwyca pokrojem oraz uroczym, pstrym ulistnieniem.

  Epipremnum złociste to przepiękne pnącze, które przywędrowało do nas z Wysp Salomona, znajdujących się na Pacyfiku. Roślina zachwyca pokrojem oraz uroczym,...

 • Philodendron 'Burle Marx' Filodendron
  79,99 zł
  Philodendron 'Burle Marx' Filodendron
  79,99 zł

  Unikatowy, pnący filodendron o mocno wydłużonych, sercowatych liściach. Liście układają się pionowo, tworząc wertykalną, zieloną ścianę. Roślinny rarytas.

  Unikatowy, pnący filodendron o mocno wydłużonych, sercowatych liściach. Liście układają się pionowo, tworząc wertykalną, zieloną ścianę. Roślinny rarytas.

  Wyprzedany
  I

Jest w czym wybierać! Jeśli biuro mamy ciemne, ale przestrzenne, to z pewnością dobrze zaprezentuje się w nim każdy rozłożysty skrzydłokwiat, jak na przykład urocze Spathiphyllum 'Pearl Cupido', czy spektakularne Spathiphyllum wallisii 'Sensation'. Reasumując - możliwości jest naprawdę sporo.

 

 

Dlaczego liście żółkną?

Jednym z najczęstszych problemów, jakie można napotkać w uprawie kwiatów domowychżółknące liście. Niestety takie zjawisko nie ma jednego, prostego wytłumaczenia.

Najczęstsze problemy w uprawie, które mogą prowadzić do pożółknięcia liści to między innymi:

a) przelanie rośliny, a w konsekwencji podgniwanie korzeni lub choroba grzybowa

Warto podkreślić, że przede wszystkim należy sprawdzić podłoże kwiatów doniczkowych, ponieważ każdy z nich w momencie zakupu znajduje się w podłożu produkcyjnym, które składa się głównie z torfu. Torf może się sprawdzić na krótką metę w kontrolowanych warunkach. Jego zdolność do „trzymania” wody powoduje, że do korzeni nie dociera wystarczająca ilość powietrza, które jest niezbędne w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodno-powietrznej. Korzenie „duszą się” pod mokrą warstwą torfu, co w następstwie doprowadza do ich gnicia. W uprawie kwiatów domowych zaleca się stosować bardziej przepuszczalne podłoże, ponieważ pozwala ono wodzie swobodnie przepływać przez bryłę korzeniową. W przeciwieństwie do podłoża torfowego, wilgoć będzie mogła dotrzeć do każdej części korzenia. Dodatkowo, struktura szkieletowa takiego podłoża pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Przepuszczalne podłoże to jeden z ważniejszych czynników, który eliminuje gnicie korzeni, prowadzące do żółknięcia liści rośliny.

b) przesuszenie, a następnie zbyt obfite podlanie

Kolejny istotny element uprawy kwiatów domowych to regularne podlewanie, które utrzyma podłoże stale umiarkowanie wilgotne. Niektóre rośliny bardzo źle znoszą całkowite wysuszenie podłoża pomiędzy podlewaniami, ponieważ doprowadza ono do kurczenia się i obumierania części korzeni. Kiedy po mocnym przesuszeniu podlejemy roślinę dużą ilością wody, to osłabione już korzenie będą miały trudność z wchłonięciem całej wilgoci, której zastój doprowadzi do ich gnicia. Efekt będzie taki sam jak w poprzednim punkcie – pożółkłe liście.

c) ślady żerowania szkodników

Nie zawsze powód żółknięcia kwiatów doniczkowych kryje się w korzeniach. Niektóre szkodniki nakłuwają blaszkę liściową i wysysają z niej sok, co może doprowadzić do prześwitów i zmiany koloru liścia. Warto zatem przyjrzeć się z bliska wszystkim częściom rośliny, żeby móc wyeliminować także ten czynnik. Najczęstszymi szkodnikami roślin są wciornastki, przędziorki oraz wełnowce. Można przeciwko nim użyć naturalnych środków, takich jak olejek neem, czy drapieżne roztocza.

O sposobach zwalczania innych chorób oraz szkodników poszczególnych roślin możesz przeczytać w naszych artykułach:
Co dolega skrzydłokwiatowi?
Monstera i jej najczęstsze problemy w uprawie.
Senecio rowleyanus - pielęgnacja i problemy w uprawie.
Choroby i szkodniki kalatei.

Top 10 kwiatów domowych do biura

Jakie zatem będzie TOP 10 kwiatów domowych do biura?

Oto nasze propozycje:

1. Wytrzymałe Zamiokulkasy

2. Żelazne Sansevierie

3. Cieniolubne Bluszcze

4. Kolorowe Syngonia

5. Oczyszczające powietrze Skrzydłokwiaty

6. Modne Monstery

7. Zwisające Epipremnum

8. Długowłose Zielistki

9. Bezobsługowe Tillandsie

10. Drzewkowate Grubosze

Reasumując, zieleń biurowa nie spełnia wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Obecność kwiatów doniczkowych wpływa również na efektywność pracowników, polepsza ich samopoczucie i zmniejsza poziom odczuwanego stresu. Oszałamiająca liczba gatunków i odmian z pewnością pozwoli każdemu wybrać roślinę odpowiednią dla siebie.