Kalatea bywa kapryśna i jeśli nie zapewni się jej odpowiednich warunków, zaczynają się problemy. Kupując kalateę (Calathea) należy sprawdzić czy jej liście są zdrowe, błyszczące, nie zasychają lub nie więdną. Przy zakupie warto się zastanowić, czy znajdziemy dla niej odpowiednie miejsce i zapewnimy jej dobre warunki. W przeciwnym razie roślina będzie słabnąć, a osłabioną szybko zaatakują szkodniki.

Najczęstsze choroby kalatei

Calathea jest zwykle odporna na choroby, ale z powodu złych warunków może szybko stracić zdrowie i urodę. Kiedy liście zwijają się i więdną, prawdopodobnie jest jej zbyt zimno i sucho albo stoi w przeciągu. Jeśli liście stają się blade, przyczyną może być zbyt silne nasłonecznienie albo brak składników odżywczych. Wystawienie na zbyt silne działanie promieni słonecznych może skutkować pojawianiem się plam pooparzeniowych na liściach. Objawy braku wilgoci to zasychanie i brązowienie brzegów liści.

Calathea leopardina

Kalateę może zaatakować szarą pleśń. Najwcześniej widać to na brzegach najmłodszych, jeszcze zwiniętych liści, na których pojawiają się brązowawe plamy. Nadmierne podlewanie i zalegająca w podłożu woda sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych m.in. zgniliźnie korzeni i pędu. Rdzawe i żółte wodniste plamy na liściach kalatei wskazują na plamistość liści. W przypadku chorób grzybowych najlepiej wykonać oprysk fungicydem i zmienić nawyki w podlewaniu oraz zraszaniu.

Zwalczanie szkodników kalatei

Najczęściej kalateę atakuje przędziorek. Pojawia się wtedy, kiedy jest zbyt mała wilgotność powietrza. Objawy żerowania przędziorka to matowiejące liście i delikatna pajęczynka na ich spodzie. Przy małej liczebności przędziorków może wystarczyć przemywanie liści letnią woda z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń lub oprysk z wyciągu czosnku i cebuli. Ekologicznym sposobem zwalczania przędziorka jest wykorzystanie jego naturalnego wroga - dobroczynka kalifornijskiego. W ostateczności pozostaje oprysk chemiczny środkiem z grupy akarycydów np. Floramite, Karate Zeon 050 CS.

Pojawieniu się przędziorków sprzyja okres grzewczy, kiedy zmniejsza się wilgotność powietrza w mieszkaniu. Warto więc zadbać zawczasu o zwiększenie wilgotności – systematyczne zraszać rośliny, ustawić w pobliżu nawilżacze i ustawić roślin w grupach, gdzie utworzą wilgotny mikroklimat. Jak jeszcze zwiększyć wilgotność wśród roślin dowiesz się z wpisu:  "Jak zwiększyć wilgotność powietrza roślinom? Nawilżacze powietrza."

Suche powietrze i wysoka temperatura sprzyja również rozwojowi tarczników, które mogą pojawić się na pędach i liściach. Tarczniki usuwa się mechanicznie, czyszcząc pędy wilgotną ściereczką nasączoną denaturatem lub roztworem wody i szarego mydła, uważając aby larwy znajdujące się pod tarczkami nie zostały rozprowadzone po całej roślinie. W ostateczności należy zrobić oprysk odpowiednim insektycydem.