Doniczka głowa nowym trendem w aranżacji roślin. Wydaje się, że rośliny i kwiaty domowe, w szczególności te egzotyczne, na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Umacniają trend bliskości natury w życiu codziennym. Tak jak obraz potrzebuje swojej oprawy, tak bez wątpienia każda roślina musi być odpowiednio wyeksponowana. Na rynku ujmuje nas mnogość barw i pokrojów kwiatów. W ślad za nimi do wyboru mamy coraz bardziej oryginalne donice i osłonki. Godnymi uwagi są te w kształcie popiersia, głowy lub twarzy.

Doniczka czy osłonka w kształcie głowy? Porównanie doniczki głowy do osłonki.

Prawie zawsze nazwy doniczka i osłonka stosowane są przez nas zamiennie. Na czym polega różnica między tymi dwoma terminami? Otóż donica, w przeciwieństwie do osłonki, ma otwór w swej podstawie, co z pewnością umożliwia lepszą wentylację oraz łatwiejsze odprowadzanie nadmiaru wody. Oczywiście wybierając osłonkę również możemy zapewnić roślinie doniczkowej optymalne warunki do wzrostu. Wystarczy pamiętać o zastosowaniu warstwy keramzytu na dnie naczynia, który będzie miejscem zgromadzenia nadmiaru odpływającej wody. Niezależnie od nazewnictwa warto zainteresować się takimi formami aranżacji roślin. Oryginalne doniczki głowy, obecnie wiodą prym w social mediach, przede wszystkim na Instagramie czy Pinterescie.

Od antyku do współczesności. Rzeźby i popiersia dekoracją wnętrz.

Rzeźby i popiersia obecne są we wnętrzach już od czasów prehistorycznych, przybierając formy prostych glinianych figurek, dziś określanych jako przedstawienia Wenus. Figury te były uogólnieniem wyobrażenia kobiety z podkreślonymi elementami, oznaczającymi jej płodność. Czasy starożytne to prawdziwa kulminacja przedstawień rzeźbiarskich, głównie bóstw i władców. Postacie pokazywane były w sposób idealizujący, podporządkowany obowiązującemu w danej kulturze kanonowi. Apogeum mody na popiersia przypada na czasy Starożytnego Rzymu, gdzie rzeźbiono swoich przodków w sposób weryczny. Eksponowano cechy charakterystyczne, blizny, zmarszczki w celu upamiętnienia bliskich zmarłych, co stało w opozycji do idealnych ciał greckich bogów.

Czasy nowożytne to jeszcze bardziej bezkrytyczne popiersia, przede wszystkim królów i możnowładców, ukazujące ich wielkość i siłę. Po rozpowszechnieniu się fotografii, zbędne było już realistyczne oddawanie osób w celu upamiętnienia ich wyglądu. Dlatego rzeźby i popiersia mogły wyrażać artystyczną wizję twórcy, tendencje obowiązującego stylu, czy wyeksponowanie danego problemu społecznego. W rezultacie współcześnie oglądać możemy przedstawienia o uproszczonych rysach,. Dominują zgeometryzowane kształty lub rozczłonkowane elementy definiujących postać lub twarz. Ta mnogość form wyrazu przyjęta została także w postaci osłonek na kwiaty doniczkowe.

 

Doniczka głowa -antyczna wersja

Osłonki na doniczkę w kształcie głowy greckiej bogini wyglądają, jakby były znalezione na wykopaliskach starożytnych miast. Mimo tych wyraźnie antycznych korzeni, takie „twarzowe” doniczki pasują zarówno do klasycznych wnętrz, aranżacji w stylu glamour jak i kontrastując w nowoczesnych, surowych pomieszczeniach.

Osłonka twarz -współcześnie

Jaką osłonkę wybrać współcześnie tak, by zdobiła nasze wnętrza w sposób niewymuszony lecz nonszalancki? Jeśli wolicie coś mniej zdefiniowanego, aniżeli klasyczne doniczki w kształcie antycznych popiersi, poszukajcie innych wariacji na temat motywu głowy i twarzy w aranżacji kwiatów. Wybór jest iście bajeczny! Osłonki głowy można dowolnie grupować, tworząc ciekawe „społeczności” domowych roślin doniczkowych lub potraktować jako centralną ozdobę, dominującą we wnętrzu. Niewątpliwie donice w kształcie głowy w asyście egzotycznej rośliny o intrygującym pokroju, wybiją się na pierwszy plan na tle innych ozdób i przykuwać będą uwagę domowników i gości.

Doniczka głowa w kolorze białym -bestseller w Zielonym Parapecie.

Wasz wybór mówi sam za siebie. Bezsprzecznie ulubieńcem donic w kształcie głowy są te w kolorze białym. Nic dziwnego, świetnie kontrastują one z rośliną, jednocześnie wpisując się w niemal każdą aranżację. W związku z tym na rynku znaleźć można w tym odcieniu zarówno formy idealnych obłych kobiecych twarzy, jak i kubiczne męskie głowy. Zobacz nowy model osłonki głowy, przywodzi na myśl monumentalne rzeźby z Wyspy Wielkanocnej. Ponadto każda z białych donic w kształcie twarzy ostatecznie nabierze indywidualnego wyrazu dzięki wybranej fryzurze w postaci ozdobnych paproci, traw, czy pnących kwiatów domowych.

Jakie rośliny pasują do doniczki głowy?

To, że doniczki w kształcie głowy, czy twarzy stały się takie popularne w dużej mierze zawdzięcza swój sukces, poprzez fakt, że stylizację rośliny możemy potraktować z przymrużeniem oka. Oto pielęgnowany kwiat staje się tutaj wymodelowaną fryzurą, rozwianymi na wietrze puklami, czy barwnym nakryciem owej głowy. Warto pozwolić na rozkwit swoich pomysłów, puszczając wodzę fantazji. Efekt z pewnością będzie niezwykle oryginalny! Podsumowując tę myśl, na koniec rekomendujemy kilka egzotycznych roślin, które z pewnością będą najlepiej prezentować się w doniczkach w kształcie głowy.

Równie dobrze wyglądać będą w osłonkach–twarzach rośliny płożące, sukulenty oraz rośliny wiszące. Klasyką gatunku są Senecio rowleyanus nazwany Starcem zwisającym, czy Rhipsalis cassutha czyli Patyczak zwisający. Romantyczne loki sprawić donicy głowie można za sprawą rośliny Aeschynanthus japhrolepis 'Twister' czy drobnolistnej Callisia rosato 'Pink Lady'. Sympatyczną punkówę wykreujemy przy pomocy liści w odcieniu delikatnego różu Trzykrotki Tradescantia fluminensis 'Tricolor'. Na pewno doskonałym pomysłem jest zasadzenie w osłonce w kształcie głowy paproci. Nefrolepis wyniosły przypomina, nie tak odległe jeszcze, czasy PRLu i typową dla tamtej epoki, trwałą. Ze względu na pełną dowolność, w stworzeniu własnej „twarzowej” donicy, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Do dzieła!