Wyjątkowe liście, długie, pnące się pędy – oto właśnie monstera! Pielęgnacja tego gatunku nie jest szczególnie skomplikowana, ale warto znać kilka zasad, dzięki którym roślina będzie rosła zdrowo oraz bujnie. Oto one!
- Monstera – dlaczego warto ją mieć w kolekcji?
- Monstera uprawa – jakie warunki są najlepsze?
- Monstera – uprawa w jasnym, ale nie bezpośrednim słońcu
- Pielęgnacja monstery – temperatura
- Monstera – jaka ziemia jest najlepsza?
- Jak podlewać monsterę, aby rosła zdrowo?
- Jaka doniczka do monstery będzie najlepsza?
- Jaką podporę wybrać dla monstery?
- Jak przesadzać monsterę?
- Jak rozmnożyć monsterę?
- Jakie problemy mogą pojawić się w uprawie monstery?
Monstera – dlaczego warto ją mieć w kolekcji?
Monstera to jedna z najbardziej pożądanych roślin doniczkowych, a jej popularność nie słabnie od lat. Wyróżnia się spektakularnym wyglądem, który przyciąga zarówno doświadczonych kolekcjonerów roślin, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z zielenią w domu.
Jej największym atutem są charakterystyczne, ażurowe liście z efektownymi dziurami, które z czasem się powiększają. Te nietypowe „wycięcia” to efekt naturalnej adaptacji monstery do życia w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. W środowisku naturalnym dziurawe liście pozwalają jej skuteczniej docierać do światła, które w gęstych dżunglach jest często ograniczone. Dodatkowo otwory w liściach zmniejszają opór powietrza podczas silnych tropikalnych deszczy.
Jeśli chodzi o gatunki, prawdziwą królową popularności jest monstera deliciosa, zwana również „monsterą dziurawą”. Duże, błyszczące liście i majestatyczna postura… To dzięki nim doskonale prezentuje się w salonach, biurach czy przestronnych korytarzach. Jest jeszcze jedna zaleta, którą wyróżnia się ta monstera – pielęgnacja deliciosy jest stosunkowo łatwa.
-
Monstera 'Minima' - Rhaphidophora tetrasperma
18,99 złMonstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak monstera dziurawa. Maksymalnie dorasta do około 100 cm wysokości.
Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących...
-
Monstera deliciosa Monstera dziurawa
35,99 złOkazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm.
Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i...
-
Monstera 'Monkey Mask'
19,99 złMonstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak monstera dziurawa. Maksymalnie dorasta do około 100 cm wysokości.
Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących...
-
Monstera deliciosa 'Thai Constellation'
79,99 złUnikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi wycięciami cechują się pięknym pstrym ubarwieniem.
Unikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi...
-
-
Monstera deliciosa 'Variegata'
349,99 złUnikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi wycięciami cechują się pięknym pstrym ubarwieniem.
Unikatowa, poszukiwana i bardzo cenna odmiana modnej monstery dziurawej, która zachwyca imponującym ubarwieniem. Jej duże liście z charakterystycznymi...
-
Monstera adansonii
49,99 złMust have w domowej dżungli. Uwielbiana przez wszystkich, efektowna tropikalna monstera o podziurkowanych liściach i pnącym pokroju.
Must have w domowej dżungli. Uwielbiana przez wszystkich, efektowna tropikalna monstera o podziurkowanych liściach i pnącym pokroju.
-
Monstera standleyana 'Variegata' ('Cobra')
49,99 złFilodendron 'Cobra' to niezwykle rzadka i trudno dostępna roślina. Charakteryzuje go mocne, ciemnozielone ulistnienie, nakrapiane białymi plamkami. W warunkach domowych może osiągnąć 200 centymetrów długości i 120 centymetrów rozpiętości.
Filodendron 'Cobra' to niezwykle rzadka i trudno dostępna roślina. Charakteryzuje go mocne, ciemnozielone ulistnienie, nakrapiane białymi plamkami. W...
-
Monstera siltepecana
26,99 złMonstera siltepecana to kolekcjonerski rarytas o srebrzystych liściach. Tylko prowadzona przy podporze wykształci charakterystyczne dziury.
Monstera siltepecana to kolekcjonerski rarytas o srebrzystych liściach. Tylko prowadzona przy podporze wykształci charakterystyczne dziury.
-
Monstera adansonii 'Mint'
39,99 zł'Mint' jest pstrokatą odmianą monstery Adansona. Ma równie piękne, ażurowe liście jak inne odmiany tego gatunku, ale dodatkowym walorem jest kremowa mozaika na liściach.
'Mint' jest pstrokatą odmianą monstery Adansona. Ma równie piękne, ażurowe liście jak inne odmiany tego gatunku, ale dodatkowym walorem jest kremowa mozaika...
A jeśli marzy ci się coś oryginalnego, coraz większym zainteresowaniem cieszą się odmiany kolekcjonerskie, takie jak:
- monstera 'Variegata' – z liśćmi pokrytymi białymi lub kremowymi plamami, wyjątkowo ceniona wśród miłośników rzadkich roślin.
- monstera adansonii – o mniejszych liściach, ale równie efektownych, pełnych dekoracyjnych otworów.
- monstera 'Monkey Mask' – ciekawa krzyżówka monstery adansonii, wyróżniająca się kompaktowym wzrostem oraz ażurowymi liśćmi.
Poza walorami estetycznymi monstera ma również praktyczne zalety. Działa jak naturalny filtr powietrza, oczyszczając je z toksyn i poprawiając wilgotność w pomieszczeniach.
Może Cię również zainteresować: Monstera – odmiany kolekcjonerskie, które musisz znać
Monstera uprawa – jakie warunki są najlepsze?
Ziemia do monstery – jaka będzie najlepsza. Jaką donicę oraz podpórkę wybrać czy w jaki sposób najlepiej podlewać kwiat? Aby pielęgnacja monstery nie miała przed Tobą tajemnic, czas odpowiedzieć na te pytania!
Monstera – uprawa w jasnym, ale nie bezpośrednim słońcu
Najlepsze warunki zapewnia jasne, rozproszone światło. Idealnym miejscem będzie stanowisko w pobliżu okna, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Zbyt ostre światło może powodować poparzenia liści, widoczne jako brązowe plamy na ich powierzchni.
Gdzie jeszcze może stać monstera? Warunki uprawy, które dobrze jej służą, to półcień (choć jej wzrost może być nieco wolniejszy, a liście mniej dziurawe). Świetnie sprawdzi się także w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód lub zachód.
Unikaj jednak ustawiania monstery w ciemnych kątach. Brak światła sprawi, że pędy będą się nieestetycznie wyciągać, a liście staną się drobniejsze i rzadziej wykształcą charakterystyczne wcięcia.
Pielęgnacja monstery – temperatura
Monstera najlepiej rośnie w temperaturze około 20°C, co idealnie odpowiada warunkom panującym w większości mieszkań. Jej zakres tolerancji jest jednak dość szeroki – dobrze znosi zarówno spadki do 15°C, jak i okresowe wzrosty do 30°C.
Warto jednak pamiętać, że zbyt niskie temperatury (poniżej 12°C) mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, a długotrwałe chłody uszkadzają liście i korzenie. Z kolei w zbyt wysokiej temperaturze monstera rośnie szybko, lecz jej liście mogą być mniejsze, a roślina straci swój charakterystyczny, ażurowy wygląd.
Monstera – jaka ziemia jest najlepsza?
Najlepsza ziemia do monstery to ta przepuszczalna, przeznaczona do roślin doniczkowych. Ważne, aby komponenty takiego podłoża zapewniały jednocześnie umiarkowaną wilgotność i nie pozwalały na zatrzymanie zbyt dużej ilości wody, która prowadzi do gnicia korzeni. Zwróć też uwagę, że dla roślin takich jak monstera, ziemia pH o zakresie 5,5 – 7,0 będzie optymalna.
Dobre podłoże dla monstery powinno zawierać:
- torf lub kompost,
- perlit,
- keramzyt,
- piasek.
Co jeszcze polubi monstera? Ziemia z dodatkiem włókien lub zrębek kokosowych pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Jeśli szukasz gotowego podłoża, które zapewni monsterze idealne warunki, doskonałym wyborem jest BIGOS dostępny w Zielonym Parapecie. Uzupełnieniem może być nawóz Osmocote, który działa przez 8-9 miesięcy, stopniowo uwalniając mikroelementy i makroelementy niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin.
Monstera świetnie odnajdzie się także w granulkach seramisu. SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin domowych, które nie tolerują przelania. Dlaczego to najlepsza ziemia do monstery dla zabieganych? Gliniane granule są proste, czyste i szybkie w aplikacji. Takie podłoże:
- jest bezpieczne w użyciu,
- dzięki obróbce termicznej, nie brudzi,
- jest wolne od szkodników, grzybów, czy pleśni.
Zobacz: Jak stosować podłoże nowej generacji – GEOMIN. Innowacja w uprawie roślin domowych
Jak podlewać monsterę, aby rosła zdrowo?
Monstera – ile podlewać roślinę? Otóż zarówno nadmiar, jak i niedobór wody mogą jej zaszkodzić. Najlepszą zasadą jest nawadnianie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. W okresie wiosenno-letnim, gdy roślina intensywnie rośnie, podlewaj ją co 7–10 dni. W tym czasie pobiera więcej wody, zwłaszcza w cieplejszych pomieszczeniach. Zimą, gdy monstera przechodzi w stan spoczynku, wystarczy raz na 2–3 tygodnie.
Wilgotność podłoża możesz sprawdzić za pomocą higrometru. Urządzenie to pokaże Ci, czy podłoże jest wystarczająco nawilżone.
Objawy przelania monstery to m.in.:
- liście żółkną i więdną,
- korzenie zaczynają gnić, co można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu ziemi.
Z kolei objawy przesuszenia rozpoznasz po:
zawijaniu liści,
suchych, brązowych brzegach.
Zobacz również: Sprawdź, jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu
-
Mech torfowiec Sphagnum - dodatek do podłoża
9,99 złMech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i nieocenionym dodatkiem stosowanym w podłożach dla roślin mięsożernych, storczyków i roślin bromeliowatych, a w połączeniu z torfem jest świetnym podłożem do ukorzeniania sadzonek.
Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i...
-
Palik modułowy 67 cm podpora do roślin -...
39,99 złZestaw do stworzenia palika modułowego składa się z kilku części – trzonu, złączek i przedłużek. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem GEOMIN. Rośliny pnące prowadzone na paliku rosną szybciej i wypuszczają większe liście. Zestawy palików występują w dwóch kolorach – mlecznym i czarnym oraz dwóch długościach.
Zestaw do stworzenia palika modułowego składa się z kilku części – trzonu, złączek i przedłużek. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub...
-
Palik 29 cm - moduł dodatkowy/ przedłużka...
11,99 złElement przedłużający palik modułowy. Składa się z dwóch części – złączki i przedłużki. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem GEOMIN. Rośliny pnące prowadzone na paliku z mchu rosną szybciej i wypuszczają większe liście. Zestawy występują w dwóch kolorach – mlecznym i czarnym oraz w dwóch długościach.
Element przedłużający palik modułowy. Składa się z dwóch części – złączki i przedłużki. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem...
-
Opaski zaciskowe do podpinania roślin 50 szt.
7,99 złOpaski zaciskowe zapewnią solidne wsparcie roślinom pnącym i zwisającym. Łatwa regulacja, wytrzymały materiał i zielony kolor, sprawią, że szybko i dyskretnie podepniesz pnącza do podpory.
Opaski zaciskowe zapewnią solidne wsparcie roślinom pnącym i zwisającym. Łatwa regulacja, wytrzymały materiał i zielony kolor, sprawią, że szybko i...
-
-
Tyczki bambusowe ZESTAW, podpora do roślin...
5,99 złPaliki kokosowe to estetycznie wykonana podpora do roślin pnących, która stanowi wsparcie delikatnych pędów, chroni je przed uszkodzeniami i zapewnia roślinie prawidłowy wzrost, umożliwiając jej odpowiednie prowadzenie.
Paliki kokosowe to estetycznie wykonana podpora do roślin pnących, która stanowi wsparcie delikatnych pędów, chroni je przed uszkodzeniami i zapewnia...
-
-
-
-
Jaka doniczka do monstery będzie najlepsza?
Przede wszystkim doniczka powinna być o 2–4 cm szersza od bryły korzeniowej rośliny. Zbyt duża sprawi, że nadmiar ziemi będzie dłużej zatrzymywać wilgoć, a to zwiększa ryzyko przelania oraz gnicia korzeni.
Doniczka powinna mieć też otwory drenażowe na dnie, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Jeśli zdecydujesz się na osłonkę bez otworów, umieść wewnątrz plastikowy wkład z dziurkami i wysyp na dno warstwę keramzytu lub drobnych kamyków. Ten prosty trik zapobiega zaleganiu wody.
Teraz czas na materiał – jaka doniczka do monstery sprawdzi się do uprawy w domowych warunkach? Świetną opcją są:
- ceramiczne – stabilne i dobrze utrzymują wilgoć,
- plastikowe – lżejsze i utrzymują wilgoć dłużej, co jest korzystne w suchych wnętrzach.
- z terakoty – porowate, co sprzyja odparowywaniu wilgoci. To dobry wybór dla osób, które mają tendencję do nadmiernego podlewania.
Jaką podporę wybrać dla monstery?
Czego jeszcze potrzebuje Twoja monstera? Ziemia wybrana, wiesz, jak podlewać roślinę. Czas wybrać podporę do pnączy!
Dlaczego warto się w nią zaopatrzyć? Monstera pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie porasta pnie drzew. Rośliny występują tam w miejscach cienistych lub półcienistych. Pną się one po pniach ku światłu w koronach, gdzie liście monster dorastają do ogromnych rozmiarów! Wykorzystują do tego korzenie powietrzne, dzięki którym mogą przyczepić się do rośliny-gospodarza, chłonąc niczym gąbka parę wodną i wodę z opadów deszczu.
Wilgotna i stabilna podpora sprawia, że monstera czuje się bezpiecznie. Jej korzenie powietrzne drewnieją, dając liściom impuls do rozrastania się. Dlatego w Twojej domowej uprawie powinieneś jej zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych.
Najlepszą podporą jest palik z mchem sphagnum, który spełni wymagania każdego gatunku i odmiany monstery. Z łatwością i w krótkim czasie stworzysz ją za pomocą modułowych pali, które rozbudujesz za sprawą modułów dodatkowych/przedłużek.
Sprawdź także: Palik z mchu sekretem dużych liści pnączy. Jak pobudzić rośliny pnące do wzrostu?
Jak przesadzać monsterę?
Gdy marzy Ci się monstera, pielęgnacja nie kończy się na regularnym podlewaniu. Od czasu do czasu warto też roślinę przesadzić, a zwłaszcza.:
- po zakupie, aby nie przetrzymywać jej w podłożu produkcyjnym z dużą ilością torfu,
- gdy aktualna donica jest zbyt mała.
Przesadzanie młodych okazów monstery zazwyczaj wykonuje się raz w roku w okresie wiosennym. Nowa doniczka powinna być o kilka centymetrów większa od tej, w której roślina była dotychczas uprawiana. Starsze okazy przesadzaj rzadziej.
O tym, jak przesadzać monsterę, można by napisać wiele. Jednak najważniejsze jest spełnienie kilku podstawowych reguł. Rośliny zawsze sadź do doniczek z otworem i odpowiednią warstwą drenażu, aby zapewnić odpływ dla nadmiaru wody. Dobór doniczek musi być adekwatny do systemu korzeniowego oraz aktualnej wielkości rośliny. Istnieje ryzyko, że przy sadzeniu roślin do zbyt dużych donic nie uda Ci się utrzymać zalecanej wilgotności w strefie korzeniowej.
Pamiętaj też, że wzrost monstery jest stosunkowo szybki. Ponieważ jest to pnącze, to niezbędne będzie zastosowanie podpory, która pozwoli uwydatnić pokrój rośliny. W tej roli sprawdzą się paliki drewniane lub bambusowe. Dobrze, aby były owinięte matą kokosową.
Jak rozmnożyć monsterę?
Nie trzeba zbyt wiele wysiłku, aby móc cieszyć się nowymi roślinami. Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo proste. Najprostszymi metodami są uprawa monstery w wodzie lub w podłożu sadzonek wierzchołkowych z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym (odetnij go pod węzłem – miejscem, z którego wyrastał liść).
Inną opcją rozmnażania jest wykonanie odkładów powietrznych, ale jest trudniejsze zadanie:
- na kilkuletnim pędzie wykonaj nacięcie,
- nałóż na nie ziemię,
- następnie zabezpiecza folią.
Gdy roślina wypuści korzenie, oddziel ją od rośliny matecznej.
-
Keramzyt. Drenaż i dodatek do podłoża
4,99 złKeramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!
Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...
-
Podłoże uniwersalne BIGOS Ziemia do...
5,49 złPodłoże na bazie kompostu, keramzytu, perlitu, włókien kokosowych, piasku, które zapewni idealny rozwój Twoim roślin doniczkowym.
Podłoże na bazie kompostu, keramzytu, perlitu, włókien kokosowych, piasku, które zapewni idealny rozwój Twoim roślin doniczkowym.
-
SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
8,99 złSERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.
SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...
-
Nawóz mineralny w płynie do roślin o...
14,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.
-
Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® 2...
19,99 złWskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin doniczkowych.
Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin...
-
Biohumus - ekologiczny nawóz do roślin...
10,99 złBiohumus - nawóz do roślin zielonych to nawóz organiczny w płynie, który zawiera naturalną aktywną próchnicę i jest produktem ekologicznym.
Biohumus - nawóz do roślin zielonych to nawóz organiczny w płynie, który zawiera naturalną aktywną próchnicę i jest produktem ekologicznym.
-
-
Aplikator wody 250 ml do wilgotnych pali i...
11,99 złKonweka - nawadniacz będzie idealna do nawadniania małych roślin oraz pali z mchem. Specjalny cienki aplikator zapobiega przypadkowemu rozpryskiwaniu poza doniczkę, a miarka z podziałką pozwala precyzyjnie odmierzyć jej ilość.
Konweka - nawadniacz będzie idealna do nawadniania małych roślin oraz pali z mchem. Specjalny cienki aplikator zapobiega przypadkowemu rozpryskiwaniu poza...
-
Mata składana do przesadzania roślin domowych
29,99 złNiezastąpiona podczas przesadzania i innych prac ogrodniczych składana mata do przesadzania. Podnoszone krawędzie maty pozwalają zaoszczędzić czas poświęcony na żmudne sprzątanie.
Niezastąpiona podczas przesadzania i innych prac ogrodniczych składana mata do przesadzania. Podnoszone krawędzie maty pozwalają zaoszczędzić czas poświęcony...
-
Łopatka do przesadzania roślin doniczkowych
7,99 złPrecyzyjna i wąska łopatka do przesadzania roślin domowych, wykonana z bardzo lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, która bardzo ułatwia zabiegi pielęgnacyjne roślin domowych. Świetnie sprawdzi się także przy kwiatach balkonowych i na wąskich rabatach.
Precyzyjna i wąska łopatka do przesadzania roślin domowych, wykonana z bardzo lekkiego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, która bardzo ułatwia zabiegi...
Jakie problemy mogą pojawić się w uprawie monstery?
Czego nie lubi monstera? Pielęgnacja, podlewanie i przesadzanie są bardzo ważne, ale niestety czasem nawet najlepszy miłośnik roślin popełnia błędy. Oto kilka najczęstszych problemów, które mogą wpłynąć na kondycję Twojej monstery.
Monstera – brązowe końcówki liści
Brązowe końcówki liści monstery są objawem zbyt suchego powietrza. Pamiętaj, że mimo iż jest to roślina tolerancyjna pod względem tego czynnika, to jednak w skrajnych przypadkach i ona zareaguje.
By uniknąć szpecących uszkodzeń, pamiętaj o zraszaniu liści. W zależności od potrzeb monstery możesz ją spryskać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Inną opcją poprawienia mikroklimatu w okolicy doniczki jest zastosowanie nawilżaczy powietrza, lub – w wersji najprostszej – ustawienie w pobliżu kuwety z wodą. W okresie grzewczym pamiętaj, aby nie stawiać rośliny nad kaloryferem.
Dlaczego liście monstery żółkną?
Monstera wymaga lekko wilgotnego podłoża. Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt częste. Ograniczaj je zwłaszcza w okresie zimowym, zwłaszcza gdy roślina jest w nieco chłodniejszym pomieszczeniu.
Istotną kwestią jest kontrola ilości wody w doniczce (na dnie pojemnika muszą być otwory i odpowiedni drenaż) – przelanie rośliny jest jednym z największych błędów uprawowych. Liście monstery silnie reagują na nadmiar wody, zmieniając swą barwę na żółtą. A czasem nawet brunatnieją! Jeśli stan jest bardzo poważny, a roślina ma zgniłe korzenie, możesz próbować ją ratować – zrób sadzonki z pędów wierzchołkowym. Najlepiej jednak stosować się do zaleceń uprawowych i unikać błędów.
Dowiedz się więcej: Monstera i jej najczęstsze problemy w uprawie. Szkodniki i choroby monstery
Monstera – warunki uprawy i triki, które dają efekt WOW!
Wpadła Ci w oko monstera pnąca? Pielęgnacja nie jest wyzwaniem! Jak widzisz, wystarczy trzymać się kilku zasad, a roślina odwdzięczy się sprężystymi łodygami oraz – przede wszystkim – ogromnymi liśćmi z charakterystycznymi dziurami.
Bez względu na to, czy Twoim celem jest uprawa monstery w wodzie, czy klasycznie, w donicy, sprawdź asortyment sklepu Zielony Parapet. Znajdziesz u nas wszystko do hodowli monster oraz innych roślin!
Oryginalny tekst napisany przez Karolinę Sokołowską. Zaktualizowany i rozwinięty przez Agnieszkę Krawczyk.
151 Komentarze
Poza tym rośnie zdrowo.Niewiem jaka przyczyna
Przepraszam, jeśli moje pytanie jest głupie, ale dopiero zaczynam przygodę nie tylko z monsterą, ale z kwiatami w ogóle.
Uda Ci się zagnieździć monsterę w podłożu kokosowym. Jednak skoro już widzisz, że chamedory źle reagują na oświetlenie, które zastosowałeś z monsterami będzie podobnie. Musisz oddalić światło od roślin. Monstera i chamedora wymagają około 3000-4000 lumenów, prawdopodobnie serwujesz im dawkę jak dla kaktusów, czyli za mocną.
Jak najbardziej. W naszym sklepie można zakupić palik kokosowy oraz drut do podwiązywania. Można również użyć sznurka jutowego. Należy to zrobić delikatnie i nie dociskać łodyg zbyt mocno do palika, ponieważ mogą się połamać.
najpierw poleciłabym spróbować przestawić monsterę w bardziej słoneczne miejsce i odczekać około jednego-dwóch miesięcy. Korzenie powietrzne nie są wyznacznikiem dobrobytu rośliny. Proszę jeszcze o informację w jakim jest podłożu?
mam monsterę MONSTERA ADANSONII ADANSONA VARIEGATA 45CM i potrzebuję do niej nawóz, niby makro micro elementy i coś jeszcze jest ważnego ?
co będzie dla niej odpowiednie ?
najważniejsze, żeby miała zapewnioną wysoką wilgotność i odpowiednie światło, bo bez niego na liściach mogą się pojawiać brązowe plamy. Jeśli chodzi o nawóz, to ta monsterka nie ma szczególnych wymagań, można używać nawozów BIOBIZZ - Alg-A-Mig (ma mikroelementy) i BIO GROW (ma makroelementy).
Sok monstery jest trujący i może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, więc musisz bardzo uważać, aby Twój czworonóg jej nie podgryzał.
Można ukorzenić monsterę teraz, ale należy się liczyć z tym, że zajmie jej to więcej czasu niż wiosną. Korzenie powietrzne można skrócić przed odcięciem liścia, a następnie końcówkę zabezpieczyć cynamonem i zostawić na kilka dni do zasklepienia rany. Wtedy po włożeniu do naczynia z wodą korzeń zacznie puszczać młode korzonki z boków.
mam od Państwa monsterę monkey mask, rośnie w podłożu seramis. Od jakiegoś czasu żółkną jej liście. Podlewam raz w tygodniu.Co robię źle?
Mam duża monstere i myślę o jej rozmnożeniu. Chciałabym pobrać ze dwie trzy szczepki wierzchołkowe jednak zastanawiam się czy roślina mateczna wypuści od góry znowu nowe liście. Pomocy jestem zielona w tym temacie ????
Cieszę się, że trafiłem też na wasz artykuł.
Przesadziłam je w większe z podłożem SERAMIS(kupiłam zestaw z nawozem i wskaźnikiem wilgotności)Kilka dni temu zauważyłam,że niektóre liście zaczynają delikatnie żółknąć na końcach.Proszę o podpowiedz co się z nimi dzieje ????
Proszę o poradę-nie chcę stracić roślinki:(
Moja monstera ma ciągle czarne plamy na liściach które zaczynają się od małej kropki i w zadziwiająco szybkim tempie rozprzestrzeniają się na cały liść, który i tak muszę usunąć.Sprawdzilam korzenie, są ok. Zmieniłam odrazu podłoże.
Co to może być?
czy roślinie nie jest za zimno? Podeślij proszę do nas zdjęcia tych plam wraz z opisem uprawy.
Moja monstera dostala małych beżowo brązowych plamek, co jej może dolegać?
Pozdrawiam
Pozdawiam