Skrzydłokwiat Spathiphyllum jest jedną z najczęściej uprawianych i najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza pięknemu wyglądowi, ciemnozielonym i błyszczącym liściom, ozdobnym kwiatostanom, nieprzerwanemu kwitnieniu oraz łatwości w uprawie. Nawet osoby o elementarnej wiedzy na temat pielęgnacji roślin mogą cieszyć się bujną zielenią i kwitnieniem skrzydłokwiatu. Należy do żelaznych twardzieli, a przy tym jest niezwykle elegancki. Jako roślina tropikalna świetnie odnajduje się w niezbyt sprzyjających warunkach domowych. Jednak, aby zachwycał olśniewającym wyglądem i rósł w zdrowiu, należy zapewnić mu optymalne warunki wzrostu.

 

Skrzydłokwiat nie kwitnie. Co zrobić, aby doczekać się białych kwiatów?

Obok pięknych i niezwykle ozdobnych liści, marzeniem każdego uprawiającego skrzydłokwiaty są kwiaty. Czasem jednak długo czekamy bez skutku na upragnione kwitnienie. Najczęściej brak kwitnienia spowodowany jest zbyt małą wilgotnością powietrza. Może też zdziwić fakt, że brak kwitnienia jest efektem tego, że nasz skrzydłokwiat po prostu ma za dobrze! Trzeba pamiętać, że kwiaty to początek drogi do powstawania nasion. Rośliny dbają w ten sposób o przetrwanie, a sprzyjają temu niezbyt korzystnie warunki uprawy. Kwitną, aby potem wydać nasiona. Paradoksalnie, nadmierna dbałość o skrzydłokwiat może przełożyć się na brak kwitnienia. Niekorzystne w tej sytuacji jest np. częste przesadzanie rośliny, gdyż będzie ona w pierwszej kolejności rozbudowywała system korzeniowy. Skrzydłokwiat kwitnie lepiej w ciaśniejszej doniczce.

Skrzydłokwiat ma zielony kwiaty. Co poprawić w pielęgnacji skrzydłokwiatu?

Białe jak żagle, dekoracyjne pochwy pięknie odbijają się na tle ciemnej zieleni liści, nadając skrzydłokwiatom blasku i elegancji. Czasem jednak zdarza się, że kwiaty zielenieją. Warto wiedzieć, że jest to całkowicie naturalne w przypadku dojrzałych i przekwitających kwiatostanów. Jeśli jednak młode pochwy skrzydłokwiatów zmieniają barwę na seledynową, to znak, że roślina otrzymuje za mało światła. Wtedy, oprócz liści, także białe pochwy kwiatostanów są zmuszone przeprowadzać fotosyntezę i zabarwiane są w tym celu zielonym chlorofilem. Zielone kwiaty mogą być też oznaką niedoboru składników odżywczych w podłożu. Roślinę zasilamy wtedy raz w tygodniu 1/4 zalecanej dawki nawozu do roślin kwitnących. Istnieją też odmiany kwitnące na seledynowo, więc w ich przypadku zielone zabarwienie pochwy jest cechą odmianową.

Dlaczego należy usuwać przekwitnięte kwiatostany skrzydłokwiatu?

Gdy skrzydłokwiat przekwitnie, wskazane jest usuwanie jego usychających kwiatostanów, aby nie wytwarzały się nasiona i tym samym nie osłabiała się kondycja rośliny. Jeśli nie mamy zamiaru pozyskiwać nasion, to najlepiej usunąć zaschnięty kwiatostany, odcinając sekatorem lub ostrymi nożyczkami łodygę u podstawy. Skrzydłokwiat będzie miał więcej energii na kolejne kwitnienia.

Liście skrzydłokwiatu powiedzą Ci prawdę o kondycji rośliny.

Skrzydłokwiat -dlaczego żółkną liście?

Żółknące liście skrzydłokwiatu mogą być oznaką zbyt silnego nasłonecznienia i tym samym nieodpowiedniego stanowiska. Wtedy należy skrzydłokwiat przestawić w miejsce z rozproszonym światłem. Równomiernie blaknące liście świadczyć mogą też o niedoborze pokarmu głównie azotu wpływającego na intensywną i soczystą zieleń skrzydłokwiatu.

Jeśli liście żółkną i dodatkowo pojawiła się na ich spodzie pajęczynka, to roślinę zaatakował przędziorek. W tym przypadku konieczne jest zwiększenie wilgotności powietrza i zaaplikowanie naturalnego wroga przędziorków - dobroczynka kalifornijskiego.

Pojedyncze żółknienie, zwłaszcza najstarszych liści nie powinno być powodem do obaw, natomiast żółknienie młodych liści może być sygnałem, że roślinie brakuje azotu. Konieczne jest wtedy regularne nawożenie.

Skrzydłokwiat -dlaczego usychają końce liści?

Usychające końcówki liści skrzydłokwiatu są następstwem zbyt małej wilgotności powietrza lub niedoboru wody. W zwiększeniu wilgotności pomoże zamgławianie lub spryskiwanie skrzydłokwiatu odstaną miękką wodą, ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej kamykami i wodą lub wstawienie jej do większej osłonki wypełnionej wilgotnym torfem.

Liście skrzydłokwiatu więdną.

Liście skrzydłokwiatu więdną z powodu zasuszenie bryły korzeniowej. Jeśli jest to chwilowe i krótkotrwałe więdnięcie, to należy roślinę jak najszybciej nawodnić. Przy całkowicie wysuszonym podłożu, nie wystarczy jednak samo podlanie, ponieważ woda przepłynie przez podłoże i wyleje się otworami odpływowymi, nie nawadniając dostatecznie korzeni. Należy więc doniczkę zanurzyć w wodzie aż nasiąknie, a następnie podlewać już systematycznie nie dopuszczając do przeschnięcia podłoża.

Skrzydłokwiat -brązowe plamy na liściach.

Brązowe plamy na liściach skrzydłokwiatu mogą pojawiać się z kilku powodów. Najczęstszym jest niewłaściwa temperatura otoczenia, a zwłaszcza zimne powietrze i przeciągi. Należy przenieść wtedy skrzydłokwiat w cieplejsze, spokojniejsze miejsce i obserwować zachowanie rośliny. Powodem wystąpienia brązowych plam może być także przenawożenie rośliny lub długotrwałe podlewanie twardą i zimną wodą prosto z kranu. Zaprzestanie nawożenia i zmiany nawyków w podlewaniu mogą po czasie wpłynąć korzystnie na wygląd liści.

Najgroźniejszym powodem pojawienia się brązowych plam może być choroba grzybowaplamistość liści. Na blaszce widoczne są wtedy okrągławe plamy o czerwonym, ciemnobrązowym lub fioletowym obramowaniu. Towarzyszy im zwykle gnicie dolnej części ogonków liściowych. Takie liście należy bezzwłocznie usunąć, a roślinę opryskać środkiem grzybobójczym.

Czarne liście u skrzydłokwiatów.

Czarne liście to najczęściej efekt zalania korzeni skrzydłokwiatu. Plamy pojawiają się zwykle na obrzeżach liści i z czasem mogą zajmować całą blaszkę liściową. To znak, że podłoże jest zbyt mokre i ciężkie, a korzenie nie mogą swobodnie oddychać.

Szkodniki i choroby na skrzydłokwiecie.

Skrzydłokwiat uprawiany z dobrych warunkach będzie tryskał zdrowiem i czarował urodą. Zdarzyć się może jednak, że padnie ofiarą szkodników lub chorób grzybowych. Najczęściej dzieje się to z powodu osłabienia rośliny wywołanego niekorzystnymi warunkami uprawy i niewłaściwej pielęgnacji. Warto wtedy obserwować roślinę i reagować szybko na niepokojące objawy.

Szkodnikiem najczęściej atakującym skrzydłokwiaty jest przędziorek - czerwony pajączek, któremu sprzyja mała wilgotność powietrza. Objawem jest pajęczynka na spodniej stronie liści, a zwalczanie polega na zastosowaniu oprysku akarycydami lub zastosowaniu dobroczynka kalifornijskiego. Skrzydłokwiatom zagrażają również mszyce. Jeśli liście stają się zniekształcone, pokrywa je lepka ciecz, a na roślinie zauważymy zielone małe owady, to należy wykonać oprysk. Rzadziej atakują skrzydłokwiaty miseczniki, tarczniki, wełnowce i wciornastki.

Choroby atakujące skrzydłokwiaty wynikają najczęściej z niewłaściwie pielęgnacji. Choroby grzybowe pojawiają się głównie wtedy, gdy roślinie jest za zimno i jest przelana, a wokół niej jest zbyt mała cyrkulacja powietrza. Częste zraszanie zamiast pomagać szkodzi, gdyż liście są długo mokre, zwłaszcza w chłodniejszej temperaturze. Wtedy skrzydłokwiat może być zaatakowany przez mączniaka prawdziwego i szarą pleśń.