Roślinna infrastruktura coraz częściej zostaje włączana w tkankę miejską naszych miast. Zielone dachy, wertykalne skwery, przeszklone wewnętrzne dziedzińce (atria) z ogrodami, które „wchodzą” do wnętrza budynków. Takie rozwiązania na rzecz zrównoważonej relacji z naturą, mają bez wątpienia zbawienny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Czyż tętniąca życiem zielona ściana z roślin nie byłaby przyjemną alternatywą dla krajobrazu, pełnego betonowych powierzchni? Poznaj najciekawsze green wall’e z całego świata!

Ściana z roślin – co to jest i jak może zmienić Twoje otoczenie?

Zielona ściana z roślin w domu, znana także jako green wall, to pionowa instalacja roślinna, która staje się coraz bardziej popularnym elementem wielu wnętrz. To również coraz częstszy element miejskiej architektury. Tworzy ją starannie zaprojektowany system paneli, ścianek, doniczek lub kieszeni wypełnionych odpowiednio dobranymi roślinami, które nie tylko zachwycają wyglądem, ale także pełnią ważne funkcje ekologiczne.

Poza walorami estetycznymi wprowadzanie zieleni do przestrzeni mieszkalnych ma oczywiście szereg innych korzyści. Ściana z roślin pozytywnie przyczynia się do poprawy jakości powietrza, poziomu wilgotności, a także pochłania duże ilości dwutlenku węgla. W pomieszczeniu, w którym występuje opisywana aranżacja nie tylko lepiej się mieszka i śpi, ale też efektywniej pracuje.

Rośliny na ścianę wertykalną

Na ścianę wertykalną świetnie sprawdzą się wytrzymałe oraz szybko rosnące pnącza, takie jak na przykład:

Sprawdź także: Kwiaty pnące domowe - pnącza pokojowe - podpory, paliki i kratki

Kolorowe maranty, które będą również stanowiły niezwykły element dekoracyjny:

Klasyczne – zielone i pomarańczowe zielistki:

Wiele odmian lubianych oraz cenionych za urok i bezproblemowość w uprawie monster:

Może Cię również zainteresować: Monstera pielęgnacja i uprawa bez tajemnic

W przestrzeni publicznej ściana z żywych roślin znajduje zastosowanie na fasadach budynków, w galeriach handlowych, a nawet na przystankach autobusowych czy stacjach metra, zmieniając betonowe otoczenie w zielone oazy.

Korzyści wynikające z obecności zielonych ścian w przestrzeni publicznej są nieocenione!

  1. Poprawiają one jakość powietrza, pochłaniając pyły i zanieczyszczenia, jednocześnie produkując tlen,
  2. Działają jak naturalna izolacja akustyczna, redukując poziom hałasu w miejskim zgiełku.
  3. Obniżają temperaturę otoczenia, która jest szczególnie dotkliwa w miastach pełnych asfaltu i betonu.

Zielona ściana – żywa aranżacja ma również ogromny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców. Kontakt z naturą, nawet w takiej formie, obniża poziom stresu, poprawia koncentrację i samopoczucie. Wprowadzenie roślinnych instalacji do przestrzeni publicznych sprawia, że miasta stają się bardziej przyjazne, inspirujące i harmonijne. Przestrzenie, w których występuje żywa zielona ściana mogą być miejscem odpoczynku, spotkań czy po prostu codziennego obcowania z naturą dla każdego, kto znajduje się w ich otoczeniu. Inwestowanie w green wall’e w przestrzeniach publicznych to nie tylko sposób na poprawę jakości życia, ale także krok w stronę zrównoważonego rozwoju miast, które stawiają na nowoczesność, estetykę i troskę o środowisko.

Kwitnąca dżungla w biurze – Biuro Goodman NZ

Biuro Goodman NZ może poszczycić się czterema zielonymi ścianami, które sięgają od podłogi, aż po sufit (w tym dwukondygnacyjną ścianą w głównym hallu). Ta miejska dżungla znajduje się na 28. piętrze biurowca w centrum Auckland w Nowej Zelandii. Przy wyborze roślin do biura projektanci Natural Habitats kierowali się dwoma czynnikami: warunkami oświetleniowymi, jakie panują w budynku oraz zapewnieniem jak najwięcej korzyści zdrowotnych pracownikom. Ostatecznie zdecydowali się na cienioznośne rośliny tropikalne, o dużej zdolności oczyszczania powietrza oraz produkcji tlenu. Zielone ściany w Biurze Goodman NZ tworzą głównie skrzydłokwiaty i paprocie.

Zobacz: Skrzydłokwiat - kwiaty domowe oczyszczające powietrze

Ściany z roślin niczym wiszące ogrody Seramidy

Projekt obejmował zagospodarowanie przestrzeni wielopiętrowego atrium i zastąpienie nieatrakcyjnej fasady biurowca w Singapurze. Autorami koncepcji są architekci z biura Ag Facadesign, a inspiracją była architektura ikony gotyku – katedry Notre Dame. Fasada, zbudowana ze szkła warstwowego, tworzy specjalny mikroklimat, zapewniając naturalną wentylację i wspierając tym samym zdrowy wzrost roślin. Ponadto projektanci krajobrazu z biura Tierra Desinge zadbali o to, aby wszystkie nieestetyczne powierzchnie i elementy konstrukcyjne, takie jak system automatycznego nawadniania, zostały starannie zintegrowane z zielenią. Elementy konstrukcyjne, m.in. słupy, zostały pokryte roślinnością, która poprawia jakość użytkową przestrzeni publicznej. Za dnia „wiszące ogrody” to miejsce pełne spokoju i ukojenia, zaś nocą budynek przeobraża się w świecącą, zieloną latarnię.

Natura wchodzi na salony – reprezentacyjna zielona ściana

Habitats to zielona ściana w Britomart East Complex, która również znajduje się w Auckland. Projekt powstał w procesie starania się o pięciogwiazdkową ocenę rady ds. budownictwa ekologicznego w Nowej Zelandii. Green wall’s wyznaczają linię wschód – zachód i płynnie wtapiają się w tkankę budynku. Zastosowana żywa zielona ściana poprawia jakość powietrza oraz akustykę przestrzeni, zapewniając jednocześnie użytkownikom stały kontakt z naturą.

Jakie rośliny na ścianę wertykalną zostały wykorzystane w tym projekcie? W specjalnie zaprojektowanej palecie rosną gatunki rodzime roślin, jak i te egzotyczne, które mają niskie wymagania oświetleniowe i uprawowe. Na całości powstałej kompozycji pięknie malują się światło-cienie, które padają na zieloną ścianę w trakcie dnia, nawiązując do wzorów występujących w tradycyjnej rzeźbie maoryskiej.

Największa ściana z roślinami w Nowej Zelandii

Novotel Auckland Airport łączy charakterystyczne dziedzictwo kulturowe Nowej Zelandii z nowoczesną architekturą. Ściana z roślinami, która znajduje się w tym budynku, została zaprojektowana, stworzona i zamontowana przez Natural Habitats. Uzupełnia ona koncepcję nowozelandzkiego eko projektu hotelu, połączonego z lotniskiem. Co więcej, działa ona jako przestrzenne tło, skupiające uwagę odwiedzających na strefie baru.

Dwupiętrowy pas zieleni, który rozciąga się od podłogi do sufitu, zawiera szereg rodzimej flory Nowej Zelandii. Zielona ściana – żywa aranżacja pomaga poprawić jakość powietrza w barze, usuwając zanieczyszczenia powietrza i podnosząc poziom wilgotności. 60 metrów kwadratowych pionowej roślinności zapewnia zarówno atrakcyjność wizualną, jak i korzyści środowiskowe, tworząc bardziej komfortowe środowisko do pracy i wypoczynku.

Zobacz także: Zielona ściana czyli OGRÓD WERTYKALNY w salonie, sypialni czy biurze

Zielona ściana w domu – łączy, nie dzieli

Podczas aranżacji ściany z roślin istotną kwestią jest całościowe projektowanie wnętrza, uwzględniające zieleń, jako nierozerwalną część danego pomieszczenia lub budynku, a nie tylko dodatek, mający wypełnić pusty kąt. W świadomie zaprojektowanej kompozycji ujmuje jej integralność z danym wnętrzem. Tak dzieje się w przypadku 22-piętrowego budynku Exhibition St. w Melbourne, z wyjątkową klatką schodową. Autorem przedsięwzięcia jest Mark Paul, założyciel i dyrektor The Greenwall Company w Australii. Każde z pięter pionowego ciągu komunikacyjnego ma swoją własną, unikatową zieloną ścianę, uwzględniającą różnorodność załamań powierzchni oraz odmienne warunki oświetleniowe.

Aranżacje te powstały przy okazji remontu istniejącego budynku oraz wdrożenia najnowocześniejszej instalacji energooszczędnej. Firma Cogent Trigeneration Plant zapewniła ogrzewanie i system klimatyzacji biurowca oraz energię elektryczną o niskiej emisji CO2. Koncepcję zrównoważonego projektowania dopełnia ściana roślin, która stanowi rdzeń budynku, zielone płuco i miejsce odetchnienia dla pracowników. Dodatkowo klatka schodowa widoczna jest z zewnątrz, dzięki przeszklonemu frontowi gmachu, dzięki czemu pełni poniekąd również funkcję zielonej fasady. 

Sprawdź również: Kwiaty domowe do biura - najlepsze kwiaty doniczkowe do przestrzeni biurowej

Zielona przyszłość miast

Ściana z żywych roślin – to innowacyjne rozwiązanie, które odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju nowoczesnych miast. Pomaga ona poprawić jakość powietrza, pochłaniając dwutlenek węgla i zanieczyszczenia, jednocześnie produkując tlen. Dodatkowo ich zdolność do redukcji miejskiego hałasu oraz obniżania temperatury otoczenia sprawia, że są niezwykle efektywnym narzędziem w walce z problemami związanymi z urbanizacją i efektem wyspy ciepła.

Oprócz korzyści ekologicznych ściana z roślin w mieszkaniu, czy na zewnątrz ma również ogromny wpływ na estetykę przestrzeni – w biurach tworzy bardziej przyjazne środowisko pracy, poprawiając samopoczucie i efektywność pracowników, a w przestrzeniach publicznych dodają nowoczesnego i naturalnego charakteru. Inwestowanie w tego typu zielone rozwiązania to krok w stronę zdrowszych, bardziej harmonijnych i funkcjonalnych przestrzeni miejskich.

Ściana z roślin w mieszkaniu – skorzystaj z naszej pomocy!

Wiesz już, jak wyglądają ściany z roślin na świecie. Procesowi ich projektowania zawsze towarzyszy biuro architektoniczne, często współpracujące ze specjalistami w dziedzinie roślin. Marzysz o własnym green wall’u niczym w Britomart East Complex? W Zielonym Parapecie możemy Ci pomóc zrealizować Twoje pragnienie! W skład naszego zespołu wchodzi projektantka wnętrz oraz wielu specjalistów, przed którymi uprawa roślin nie ma tajemnic. Ponadto nasz zielony magazyn zawsze pęka w szwach - 4 razy w tygodniu przyjmujemy nowe dostawy zarówno roślin, jak i akcesoriów. Nie musisz się więc martwić o ich odpowiedni dobór do swojego pomieszczenia, czy dopasowanie właściwych podłoży – zrobimy to za Ciebie! 

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, a zaprojektujemy Twoją zieloną ścianę!