Rośliny pnące wspaniale prezentują się we wnętrzach i wzbogacają ich wystrój. Są doskonałym wyborem zarówno do dużego domu, jak i małego mieszkania. Pasują do wnętrz w każdym stylu i często są głównym elementem pionowych aranżacji na ścianach. Większość pnączy uprawianych w domu ma niewielkie wymagania, a dzięki szybkiemu wzrostowi w krótkim czasie dają dużą masę zieleni. Są to najczęściej rośliny z tropików, które w naturze rosną pod zwartym baldachimem koron wysokich drzew. Długie i wiotkie pędy pną się do góry, aby zdobyć jak najwięcej światła, osiągając często nawet kilkadziesiąt metrów długości. Fascynują umiejętnością przewodzenia wody na tak duże wysokości, nie zwracając przy tym uwagi na grawitację. W wędrówce ku światłu słonecznemu wykorzystują pnie drzew oraz wszelkie pionowe podpory pojawiające się na ich drodze.

 • Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  -50%
  15,99 zł 8,00 zł
  Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  15,99 zł 8,00 zł

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm.

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i...

 • Epipremnum pinnatum Global Green
  29,99 zł
  Epipremnum pinnatum 'Global Green'
  29,99 zł

  Epipremnum Global Green to kolekcjonerska roślina o liściach w żywym odcieniu zieleni. To egzotyczne pnącze pięknie prezentuje się podpięte do kokosowego palika.

  Epipremnum Global Green to kolekcjonerska roślina o liściach w żywym odcieniu zieleni. To egzotyczne pnącze pięknie prezentuje się podpięte do kokosowego...

 • Scindapsus 'Moonlight'
  51,99 zł
  Scindapsus 'Moonlight'
  51,99 zł

  Nazwa odmiany 'Moonlight' oznacza stopniowo malowane i nawiązuje do charakterystycznego ubarwienia liści. Wyglądają one jak przeciągnięte malarskim pędzlem i robią niesamowite wrażenie przez swoje zielonkawo-szare barwy w centralnej części. Ich blaszkę liściową zdobi ciemnozielona linia, która tworzy obwódkę oraz unerwienie w tym samym kolorze. 

  Nazwa odmiany 'Moonlight' oznacza stopniowo malowane i nawiązuje do charakterystycznego ubarwienia liści. Wyglądają one jak przeciągnięte malarskim pędzlem i...

Jakie pnącza wybrać - monstery, filodendrony, hoje

Niektóre gatunki owijają się wokół podpór długimi i wiotkimi pędami. Innym wspinaczkę umożliwiają specjalne organy chwytne: korzenie przybyszowe, wąsy czepne, kolce, włoski czepne, owijające się ogonki liściowe lub przylgi. Filodendron pnący tworzy na długich pędach korzenie powietrzne, które obok funkcji czepnej pochłaniają też wilgoć. Podobnie rosną monstery, epipremnum oraz syngonium – rośliny cenione za niezwykle dekoracyjne liście. Do roślinnych wspinaczy należą również urzekająco kwitnące hoje, klerodendron Thomsona oraz pnącza ozdobne z liści: drobnolistny fikus pnący (Ficus pumila), cissus rombolistny (Cissus rhombifolia), pieprz (Pipper sylvaticum), fatsjobluszcz lizjański (Fatshedera lizei). Do tej grupy zaliczają się także delikatne i subtelne asparagusy: pierzasty i sierpowaty oraz Tetrastigma voinierianum – winorośl, która oprócz ładnych liści zaciekawia owijającymi się wokół podpór sprężynkami wąsów czepnych.

Właścicieli słonecznych mieszkań oraz wielbicieli śródziemnomorskich klimatów uszczęśliwią cudownie kwitnące pnącza. Należą do nich: bugenwilla (Bougainvillea), stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda), jaśmin kwiecisty (Jasminum polyanthum), dipladenia (Mandewila sanderii), męczennice (Passiflora) oraz wybarwione bluszcze (Hedera). Dodatkową zaletą tych pnączy jest możliwość wystawienia ich w sezonie letnim na zewnątrz – na balkon lub taras. Mało popularne, lecz godne rozpowszechnienia są pnącza dla kolekcjonerów: starzec bluszczolistny (Senecio macroglossus), Amydrium zippelianum czy pochrzyn (Dioscorea bulbifera).

Pnącza w domu - jak uprawiać, prowadzić i podpinać?

Niektóre gatunki pnączy uprawia się zarówno w wiszących pojemnikach, z których pędy zwieszają się w dół, jak i w formie pnącej. Mimo tych możliwości najlepiej jest zapewnić pnączom warunki zgodne z naturalnym wzrostem, czyli uprawiać je w formie pnącej oraz wyposażyć w podpórki. Taki sposób z pewnością zapewni szybszy wzrost rośliny, ładniejszy pokrój, większe liście oraz ich naturalny układ. Zwisające pędy pnączy są nadmiernie wydłużone, a także bezlistne na długich odcinkach i rachityczne. Liście takich pnączy osiągają mniejsze wymiary i nienaturalnie wywijają swe ogonki do góry.

Palik z mchu – pnącza o dużych liściach, które szybko rosną

Jak sprawić, by pnącza miały duże liście i szybko rosły? Najlepszym sposobem na imponujące efekty uprawy jest prowadzenie pnączy przy wilgotnej podporze wypełnionej np. mchem Sphagnum. Dlaczego? Z odpowiedzią spieszy nam sama natura, w której pnące i wiszące kwiaty doniczkowe porastają pnie drzew. Większość roślin pnących, takich jak monstera, scindapsus, philodendron, czy epipremnum pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych. Tam ich liście mogą dorastać do ogromnych wielkości! Rośliny występują w miejscach cienistych lub półcienistych, pnąc się po pniach drzew ku światłu w koronach. Wykorzystują do tego korzenie powietrzne, dzięki którym mogą przyczepić się do rośliny-gospodarza, chłonąc wodę z opadów deszczu i parę wodną niczym gąbka. Stabilna i wilgotna podpora sprawia, że roślina czuje się bezpiecznie, jej korzenie powietrzne drewnieją, co daje liściom impuls do rozrastania się. W naszej domowej uprawie powinniśmy zatem roślinom pnącym i wiszącym zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Palik z mchem sphagnum to podpora dla pnączy, która spełni wymagania każdej rośliny pnącej, która poczuje się u nas jak w domu! Szybko i łatwo stworzysz podporę z mchem za pomocą modułowych pali, które rozbudujesz za sprawą modułów dodatkowych/ przedłużek.

Pnącza – podpory jak biżuteria roślin

Aby atrakcyjnie wyeksponować pnącza niezbędne są podpory, po których pędy będą się mogły wspinać, wspierać na nich lub oplatać. Najczęściej stosuje się lekkie, stabilne drabinki i tyczki bambusowe i drewniane, paliki kokosowe oraz drewniane kratki i elastyczne pręty. Bambus i drewno po czasie ulegają rozpadowi w miejscach, gdzie stykają się z wilgotną ziemią. Zdecydowanie trwalszą alternatywą są stylowe podpórki z polilaktydu wykonane drukiem 3D o różnych wymiarach i kształtach. Przybierają one formę plastra miodu, kółka, gałązki czy innych geometrycznych kształtów. Oprócz funkcjonalności są one również bardzo trwałe i dekoracyjne.

Nie można też zapomnieć o tak prostych rozwiązaniach jak sznurki czy linki rozciągnięte na ścianach, wokół okien, drzwi i wzdłuż regałów. Oryginalnie wyglądają rozpostarte na jasnej ścianie, ułożone we wzór np. rozgałęzionego drzewa, kraty lub pionowych, prostych linii. Pnącza, wpinając się po sznurkowym szkielecie, utworzą fantastyczny zielony obraz. Do takiej instalacji nadają się przede wszystkim bluszcze lub pnącza o cienkich i elastycznych pędach. Nie należy zapominać, że rośliny zawsze będą się kierowały w stronę światła.

 • Palik modułowy/ podpora do roślin 46 cm - kolor do wyboru
  29,99 zł
  Palik modułowy 46 cm podpora do roślin -...
  29,99 zł

  Zestaw do stworzenia palika modułowego składa się z kilku części – kotwy, złączek i przedłużek. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem GEOMIN. Rośliny pnące prowadzone na paliku rosną szybciej i wypuszczają większe liście. Zestawy palików występują w dwóch kolorach – mlecznym i czarnym oraz dwóch długościach.

  Zestaw do stworzenia palika modułowego składa się z kilku części – kotwy, złączek i przedłużek. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub...

 • Mech torfowiec Sphagnum -dodatek do podłoża
  9,99 zł
  Mech torfowiec Sphagnum - dodatek do podłoża
  9,99 zł

  Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i nieocenionym dodatkiem stosowanym w podłożach dla roślin mięsożernych, storczyków i roślin bromeliowatych, a w połączeniu z torfem jest świetnym podłożem do ukorzeniania sadzonek.

  Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i...

 • Palik 29 cm - moduł dodatkowy/ przedłużka - kolor do wyboru
  11,99 zł
  Palik 29 cm - moduł dodatkowy/ przedłużka...
  11,99 zł

  Element przedłużający palik modułowy. Składa się z dwóch części – złączki i przedłużki. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem GEOMIN. Rośliny pnące prowadzone na paliku z mchu rosną szybciej i wypuszczają większe liście. Zestawy występują w dwóch kolorach – mlecznym i czarnym oraz w dwóch długościach.

  Element przedłużający palik modułowy. Składa się z dwóch części – złączki i przedłużki. Środek pala można wypełnić wilgotnym mchem spaghnum lub podłożem...

 • Palik kokosowy, podpora do roślin pnących, zestaw 3 sztuk
  12,99 zł
  Palik kokosowy, podpora do roślin pnących,...
  12,99 zł

  Paliki kokosowe to estetycznie wykonana podpora do roślin pnących, która stanowi wsparcie delikatnych pędów, chroni je przed uszkodzeniami i zapewnia roślinie prawidłowy wzrost, umożliwiając jej odpowiednie prowadzenie.

  Paliki kokosowe to estetycznie wykonana podpora do roślin pnących, która stanowi wsparcie delikatnych pędów, chroni je przed uszkodzeniami i zapewnia...

 • Palik bambusowy sadowniczy ZESTAW, podpora do roślin pnących
  3,99 zł
  Tyczki bambusowe ZESTAW, podpora do roślin...
  3,99 zł

  Paliki kokosowe to estetycznie wykonana podpora do roślin pnących, która stanowi wsparcie delikatnych pędów, chroni je przed uszkodzeniami i zapewnia roślinie prawidłowy wzrost, umożliwiając jej odpowiednie prowadzenie.

  Paliki kokosowe to estetycznie wykonana podpora do roślin pnących, która stanowi wsparcie delikatnych pędów, chroni je przed uszkodzeniami i zapewnia...

Naturalne podpory do pnączy - paliki, drabinki, kratki bambusowe

Paliki kokosowe lub paliki owinięte mchem bez wątpienia najlepiej sprawdzą się jako podpory dla zroślich, filodendronów pnących, monster i fikusa pnącego.

Drabinki i tyczki bambusowe odpowiednie są dla wszystkich hoi; szczególnie młode rośliny wymagają podpór. Z trzech lub czterech tyczek bambusowych i elastycznych kijków (np. grubsza wiklina) można zbudować stożkowaty stelaż, związując ich wierzchołek. Po takiej konstrukcji znakomicie będzie się wspinała hoja i wszystkie pnącza, które owijają się wokół podpór np. Dioscorea bulbifera.

Drabinki, kratki bambusowe i drewniane wykorzystać można dla bluszczy, hoi, Amydrium zippelianum, epipremnum oraz filodendronów o mniejszych liściach.

Elastyczny pręt aluminiowy czy metalowy uformowany w pałąk świetnie sprawdzi się jako podpora dla bluszczu, jaśminu kwiecistego, stefanotisa bukietowego i hoi. Pędy delikatnie owija się wokół pałąka i przywiązuje sznurkiem, rafią lub mocuje plastikowym albo drucianym pierścieniem.

Szybki i bujny wzrost sprawia, że pnącza w krótkim czasie wypełnią przestrzeń dużą masą zieleni. W rezultacie, w przypadku dojrzałych roślin ciężar pędów jest znaczny, więc podpory muszą mieć solidną konstrukcję, a niektóre muszą być nawet przymocowane do ścian. Duży ciężar zielonej masy u okazałych pnączy wymaga także stabilnej i ciężkiej doniczki. Warto też pamiętać, że młode pędy są giętkie i bardziej podatne na formowanie przy podporach. U niektórych gatunków z czasem pędy drewnieją i dorosłe okazy nie będą już tak posłuszne w formowaniu i upinaniu.

Jak uprawiać pnącza - potrzebne akcesoria

Nowo posadzone, młode pnącza oraz okazy, które do tej pory prowadzone były w inny sposób niż przy podporach, będą potrzebowały asekuracji w pionowej wspinaczce. Zwykle pnącza wymagają naszej pomocy w początkowych etapach wzrostu. Wiotkie pędy mają bowiem tendencję do rozchodzenia się na boki i przewieszania. Zanim same naturalnie owiną się wokół podpór i do nich przylgną, pędy należy przypiąć do podpórek. Można to zrobić za pomocą drucików, spinek, żabek, klamerek, opasek zaciskowych lub przywiązać sznurkiem albo tasiemką. Należy to wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny. Akcesoria do podpinania nie mogą być ciasno nałożone czy zawiązane, gdyż w miarę wzrostu rośliny mogą wbijać się w pędy i utrudniać ich wzrost.

U starszych roślin, które rosną przy podpórkach podpina się nowe przyrosty i odstające, niesfornie pędy, którym grozi złamanie. Nadmierną długość pędów w zależności od ich grubości reguluje się małym sekatorem lub nożyczkami do roślin. Przycinanie pędów stosuje się w celu zagęszczania rośliny oraz formowania ładnej sylwetki. Miejsca o większej powierzchni cięcia warto zasypać cynamonem. Do pnączy tropikalnych zbawienny w uprawie domowej będzie też nawilżacz powietrza lub zamgławiacz oraz spryskiwacz.

 

Przeczytaj także Rośliny pnące w domu. Propozycje odmian do cienia i słońca