Ziemia niewątpliwie jest głównym źródłem pokarmu dla roślin doniczkowych. Powinna więc zawierać wszystkie niezbędne składniki do ich prawidłowego wzrostu, a przy tym mieć odpowiednią strukturę, chłonność, przepuszczalność oraz odczyn. Specyficzne preferencje różnych grup roślin co do podłoża podyktowane są oczywiście warunkami, w jakich rosną one w naturze. Ziemia do roślin doniczkowych musi zatem odpowiadać na ich potrzeby.

Nowo zakupione rośliny powinno się przesadzić do odpowiedniego podłoża, gdyż najczęściej producenci uprawiają je jedynie w samym torfie. Jest to podłoże lekkie w transporcie i dobrze sprawdza się w krótkotrwałych cyklach produkcji szklarniowych. Jednak na dłuższą metę nie nadaje się do uprawy. Z pewnością zatrzymuje dużo wody i sprawia wiele kłopotów w zapewnieniu dostępu powietrza dla korzeni. Do przesadzania kwiatów domowych absolutnie nigdy nie należy używać ziemi wykopanej z ogrodu. Może ona zawierać nasiona chwastów i szkodniki, a przede wszystkim nie jest dobrze przepuszczalna. Niewątpliwie najwygodniej jest wybrać gotowe podłoża przeznaczone do konkretnych grup roślin, poprawiając ich właściwości specjalnymi dodatkami. Najkorzystniej zaś sporządzić własne mieszanki. Komponując własne podłoże będziemy mieli całkowity wpływ na zawartość i właściwe proporcje składników, odpowiadające na konkretne wymagania roślin doniczkowych. Przepisy na podłoże dobrane do wymagań konkretnych gatunków znajdziesz poniżej. 

 

 

Podłoże dla roślin - jakie komponenty wybrać?

Mieszanki podłoży oparte są głównie na dwóch podstawowych składnikach: ziemi kompostowej i torfie oraz na dodatkach, których używa się w celu poprawienia struktury i właściwości podłoża. W sprzedaży jest wiele podłoży dedykowanych konkretnym grupom roślin, np. ziemia do palm, podłoże dla storczyków, podłoże dla kaktusów i sukulentów. Jednak zwykle marketowe podłoża składają się głównie z torfu, który po czasie zbija się, powodując ryzyko przelania lub przesuszenia. Z pewnością dobrym wyjściem z tej sytuacji jest samodzielne wzbogacenie gotowych podłoży dodatkami rozluźniającymi, a zdecydowanie najlepszym sporządzanie własnego podłoża z odpowiednich komponentów, dostosowanych do potrzeb roślin. Na samodzielne przygotowanie podłoża do roślin doniczkowych nie ma jednego przepisu. To, czego użyjemy i w jakich proporcjach zależy od uprawianych roślin i ich wymagań. Oprócz zapotrzebowania na pokarm, którą regulujemy ilością kompostu oraz torfu i późniejszym nawożeniem, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej przepuszczalności, gdyż zdecydowana większość roślin domowych lubi umiarkowaną wilgotność, ale nie toleruje zastoju wody.

W dalszej części artykułu przeczytasz jak dobrać dodatki do podłoży, aby odpowiadały one na indywidualne potrzeby roślin doniczkowych.

Ziemia dla kwiatów domowych - składniki mieszanki

Każdy składnik ziemi do kwiatów domowych jest bardzo ważny i pełni określone funkcje, a ich ilość w mieszance podyktowana jest potrzebami roślin. Standardowe podłoże to mieszanka ziemi kompostowej i torfu w proporcjach 1:1 z różnymi dodatkami. Do zwiększenia przepuszczalności podłoża używa się rozdrobnionej i przekompostowanej kory, piasku, perlitu, wermikulitu, seramisu, pumeksu, keramzytu, chipsów kokosowych i włókien kokosowych. Większość z nich znakomicie utrzymuje również wilgoć w podłożu, jednocześnie eliminując ryzyko zalania prowadzącego do gnicia korzeni i chorób grzybowych.

Komponenty organiczne: torf, kompost, czarna ziemia

Składniki organiczne oczywiście są podstawą podłoża dla większości kwiatów domowych. Mają zwykle ciemny, brunatny lub czarny kolor i przyjemny zapach. Zawierają dużo próchnicy, są chłonne i początkowo przepuszczalne. Z czasem jednak ich pory się stopniowo zatykają, dlatego sam kompost, torf czy czarna ziemia nie nada się bezpośrednio do docelowej uprawy roślin domowych. Konieczne jest więc wymieszanie jej z frakcjami mineralnymi.

Torf wpływa na przewiewność podłoża, rozluźnia je, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć. W mieszankach podłoży używa się torfu wysokiego o pH 3 - 4,5 i niskiego o pH 6,5 -7 i torfu odkwaszonego wapnem o pH 5,5-5,6.

Ziemia kompostowa istotnie wpływa na żyzność podłoża, napowietrza je i rozluźnia. Jest również bogata w próchnicę oraz sole mineralne. To podstawowy komponent do przygotowania własnego podłoża, który stosuje się także jako nawóz organiczny. Czarna ziemia to ciemna i żyzna gleba, najczęściej przesiewana. Jest zasobna w składniki pokarmowe i dobrze utrzymuje wilgoć.

Komponenty mineralne i inne: piasek, perlit, keramzyt, seramis, pumeks, kora, chipsy kokosowe i włókno kokosowe

Mamy do dyspozycji cały wachlarz bezpiecznych, a jednocześnie stosunkowo tanich składników mineralnych, które nie wpływają już bezpośrednio na żyzność, ale za to regulują przepływ wody. Im więcej jest ich w przygotowywanej mieszance, tym podłoże będzie lepiej odprowadzać nadmiar wody.

Piasek spulchnia ziemię i zapobiega jej zbrylaniu. Używa się go najczęściej do rozluźniania ziemi zasobnej w próchnicę i gliny.

Perlit wpływa na dobre napowietrzanie podłoża, rozluźnia je, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć i zapobiega zastojom wodnym. Występuje w różnych frakcjach, które dobieramy do wielkości pojemnika, w którym będziemy uprawiać rośliny. Im większa doniczka, tym większa frakcja.

Keramzyt wpływa na dobre napowietrzanie podłoża i zapobiega zatrzymywaniu wody przez inne chłonne składniki np. torf. Stosowany jest w mieszankach oraz jako warstwa drenażowa na dnie doniczki, a czasem też jako warstwa dekoracyjna zasłaniająca podłoże.

Pumeks pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i jednocześnie zapewnia jego dobre napowietrzanie. Rozluźnia ciężkie gleby i absorbuje duże ilości wody oraz składników pokarmowych.

Kora rozdrobniona oraz przekompostowana zapewnia dobre napowietrzanie korzeni i rozluźnia podłoże. Kora ulega stopniowemu rozkładowi i nieco zakwasza podłoże, dlatego mimo niskiej ceny, jest często wypierana przez bardziej trwałe materiały.

Chipsy kokosowe utrzymują wilgoć w podłożu i świetnie je napowietrzają. Są bardzo trwałe i nie ulegają rozkładowi nawet po długim czasie uprawy.

Włókno kokosowe zwiększa przewiewność i przepuszczalność podłoża oraz zatrzymuje wilgoć, jednocześnie zapobiegając zaleganiu wody.

Seramis napowietrza podłoże i wchłania wodę, stopniowo ją uwalniając. Może być stosowany jako samodzielne podłoże lub jako dodatek do podłoży. Ze względu na wyższą cenę, stosowany jest dla najbardziej wartościowych i cennych, szczególnie wrażliwych na przelanie gatunków roślin.