Przesadzanie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki któremu rośliny wzmacniają i powiększają system korzeniowy oraz rozwijają nadziemną zieloną masę. Uprawa w doniczkach to dla roślin pokojowych spore ograniczenie jeśli chodzi o ilość podłoża i dostarczanych substancji odżywczych. Przesadzanie jest więc niezbędne, aby rośliny były zdrowe, dobrze odżywione, nawodnione i aby pięknie się rozrastały. Pierwsze przesadzanie do odpowiedniego dla indywidualnych wymagań podłoża wykonuje się zwykle po zakupie nowej rośliny. Później przesadza się rośliny doniczkowe zależnie od dynamiki wzrostu, wielkości rośliny i jej zapotrzebowania na składniki odżywcze. Najlepszą porą do przesadzania roślin doniczkowych jest wiosna. Co jednak zrobić, gdy kupimy nową roślinę w zimie? Czy w tej sytuacji przesadzanie roślin doniczkowych zimą jest błędem?

Kupiłam nowe rośliny doniczkowe - kiedy powinnam je przesadzić do dedykowanego podłoża?

Nowo zakupione rośliny doniczkowe, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i wysyłkowych należy przesadzić do podłoża dostosowanego dla ich indywidualnych wymagań. Chociaż nie zaleca się przesadzania roślin w zimie, jednak w tej sytuacji nie powinno się czekać aż do wiosny. Większość kupowanych roślin doniczkowych umieszczonych jest w podłożu torfowym, które nie nadaje się do docelowej uprawy. Dodatkowo w doniczkach brak jest warstwy drenażowej, chroniącej przed zalaniem korzeni. Dlatego zaleca się przesadzenie roślin po zakupie, nawet jeśli mamy to robić w zimie.

Wskazówka dla sukulentów i kaktusów zakupionych zimą: jeśli zdecydujesz się poczekać z przesadzeniem sukulentów na wiosenne dni- musisz dbać o ich bardzo oszczędne podlewanie zimą: niewielką ilością wody raz na 4-8 tygodni (zależnie od temperatury). Aby zminimalizować ryzyko przelania, najlepiej do podlewania używać ręcznego rozpylacza do wody. Wyraźnym wskaźnikiem do kolejnego podlania jest obkurczenie liści sukulentów. Jeśli jesteśmy nowicjuszami w uprawie roślin doniczkowych, bezpieczniej jest przesadzić nowo zakupioną roślinę nawet zimą.

Zanim jednak zabierzemy się do przesadzania, należy poddać nowo zakupione rośliny kilkudniowej lub kilkutygodniowej kwarantannie. Zbyt wiele zabiegów wykonanych tuż po zakupie może przynieść odwrotny efekt. Gwałtowne zmiany warunków są dla roślin szokiem, więc pozwólmy im odpocząć i przyzwyczaić się do nowego miejsca. Okres aklimatyzacji jest bardzo ważny zwłaszcza zimą, kiedy roślinę narażamy na ogromne zmiany temperatury, wilgotności powietrza oraz oświetlenia. W czasie aklimatyzacji warto też obserwować rośliny pod kątem występowania szkodników czy chorób. Dopiero po kilku lub kilkunastu dniach, gdy roślina zaadaptuje się do nowego miejsca, można przesadzić ją do właściwego dla niej podłoża i doniczki o odpowiednich rozmiarach. Przesadzenie nowych roślin doniczkowych jest też okazją do kontroli stanu korzeni i szybkiej reakcji w razie wystąpienia ewentualnych chorób lub szkodników znajdujących się w podłożu. Wybór za dużej doniczki oraz brak drenażu- częste błędy w uprawie roślin domowych zostały opisane tutaj.

Podłoże torfowe to najczęstszy wybór w produkcji roślin doniczkowych. Kiedy należy zmienić podłoże produkcyjne?

Wydawać się może, że po przyniesieniu nowej rośliny doniczkowej do domu pozostaje nam jedynie jej podlewanie i cieszenie się nowymi liśćmi, kwitnieniem oraz pięknym wyglądem. Zanim to jednak nastąpi, roślinę czeka jeszcze kwarantanna i przesadzanie. Prawie wszystkie rośliny doniczkowe dostępne na rynku, zarówno te w sklepach internetowych, marketach spożywczych i budowlanych, jak i w centrach ogrodniczych są posadzone w podłożu torfowym, które nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Jest to podłoże typowo produkcyjne, stosowane w masowej produkcji szklarniowej, a użycie jego jest podyktowane ekonomicznymi i funkcjonalnymi względami. Jest to podłoże lekkie w transporcie, sterylne, wydajne, świetnie sprawdza się w krótkotrwałych produkcjach, a sadzonki dobrze się w nim ukorzeniają i rozrastają. Jednak docelowo nie nadaje się do uprawy roślin doniczkowych. Pamiętać należy, że producenci specjalizujący się w rozmnażaniu i sprzedaży roślin doniczkowych zapewniają roślinom w szklarniach kontrolowane warunki, często oparte na nowoczesnych technologiach, które regulują ilość dostarczanej wody, nawozów oraz stałą temperaturę. W takich warunkach, pod okiem specjalistów rośliny o różnych wymaganych są w stanie wzrastać w takim samym - torfowym podłożu. Natomiast warunki uprawy domowej różnią się diametralnie od produkcyjnych, dlatego wszystkie rośliny, które trafiają do naszych domów bez względu na źródło zakupu należy przesadzić do odpowiedniego dla nich podłoża, usuwając torf produkcyjny.

Zalecane podłoża dla grup roślin o indywidualnych wymaganiach, do których można przesadzić nowo zakupione rośliny doniczkowe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można pokusić się także o przygotowanie własnego podłoża. Komponując je będziemy mieli całkowity wpływ na zawartość i właściwe proporcje składników, odpowiadające na konkretne wymagania roślin doniczkowych. Zielony Parapet podpowiada jak przygotować własną mieszankę podłoża oraz jak dobrać podłoże do roślin egzotycznych.

Cechy podłoża torfowego.

Podłoże torfowe, w którym znajduje się większość kupowanych przez nas roślin doniczkowych nie nadaje się do uprawy docelowej, sprawdza się jedynie w uprawie produkcyjnej i krótkotrwałej. I chociaż torf jest cennym składnikiem podłoży, nie powinien być stosowany jako podłoże jednorodne, gdyż cechuje go wysoka absorpcja wody, co w efekcie powoduje ryzyko przelania rośliny i zatrzymania dostępu powietrza do korzeni. Torf najlepiej stosować jako jeden z kilku składników podłoża. W mieszance jego właściwości, a przede wszystkim wysoka chłonność wody jest zrównoważona innymi składnikami. Zaleca się więc przesadzenie zakupionych roślin do odpowiedniego podłoża, aby uniknąć gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Poniżej zdjęcie aglaonemy w podłożu produkcyjnym - torfowym.