Doniczka z kokosa to nowość na rynku uprawy kwiatów domowych. Naturalna doniczka jest ciekawą alternatywą dla plastikowych wkładów, które mają szereg wad.

Rośliny egzotyczne, które tak ochoczo stawiamy na naszych parapetach pochodzą ze środowiska o zgoła odmiennym klimacie niż nasz. Z tego powodu warto przyjrzeć się informacjom o ich uprawie, dlatego, że im bardziej jest ona świadoma – tym bardziej korzystają na tym nasze rośliny. Większość tropikalnych piękności pobiera wilgoć głównie z powietrza, a na zastój wody w korzeniach reagują zamieraniem. Rośliny z lasów równikowych często mają epifityczną naturę, a ich korzenie powietrzne są głównym źródłem czerpania substancji odżywczych. Cenią sobie dostęp do powietrza, dlatego doceniają optymalną gospodarkę wodno-powietrzną w bryle korzeniowej. Z tego powodu duży nacisk kładziemy na dobranie odpowiedniego podłoża, uważne podlewanie, czy utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Ale czy to wszystko, co możemy zrobić dla naszych egzotycznych przyjaciół? Okazuje się, że nie.

 • Podstawka PRZEZROCZYSTA - rozmiar do wyboru
  im więcej, tym taniej
  6,99 zł od 5,99 zł
  Podstawka PRZEZROCZYSTA - rozmiar do wyboru
  6,99 zł od 5,99 zł

  Przezroczysta podstawka pod doniczkę jest niezbędna w uprawie roślin domowych bezpośrednio w doniczkach. Przezroczysty materiał jest lekki, tani i łatwy w czyszczeniu.

  Przezroczysta podstawka pod doniczkę jest niezbędna w uprawie roślin domowych bezpośrednio w doniczkach. Przezroczysty materiał jest lekki, tani i łatwy w...

 • Doniczka kokosowa COCO NATURE - rozmiar do wyboru
  im więcej, tym taniej
  3,99 zł od 2,99 zł
  Doniczka ekologiczna COCO NATURE -...
  3,99 zł od 2,99 zł

  Ekologiczna doniczka pozwala na szybkie i skuteczne tworzenie masy korzeniowej. Ściany z naturalnego włókna kokosowego zapewniają optymalną dla korzeni gospodarkę powietrzno- wodną oraz zwiększają przyswajanie makro i mikroelementów przez roślinę.

  Ekologiczna doniczka pozwala na szybkie i skuteczne tworzenie masy korzeniowej. Ściany z naturalnego włókna kokosowego zapewniają optymalną dla korzeni...

 • Podstawka bazalt 13 cm
  7,29 zł
  Podstawka Ø 13 cm TERAKOTA bazalt 1.9-13.1
  7,29 zł

  Gliniana podstawka pod doniczkę w kolorze szarym. 

  Gliniana podstawka pod doniczkę w kolorze szarym. 

Większość doniczek, które wykorzystujemy w uprawie kwiatów domowych jest wykonana z plastiku, który przy ogromie swoich zalet może stanowić utrudnienie w efektownej pielęgnacji tych roślin. Nowością i ciekawą alternatywą są doniczki COCO NATURE wykonane z włókna kokosowego usztywnionego klejem. Czym zatem wyróżniają się takie doniczki? Dla kogo mogą okazać się wybawieniem? Jakie rośliny będą się w nich czuły najlepiej? O tym dlaczego Twoje rośliny domowe wybrałyby COCO NATURE – dowiesz się z tego artykułu.

Doniczka kokosowa - wentylacja korzeni kwiatów doniczkowych

Przepływ powietrza w doniczkach kokosowych i w plastikowych wkładach

 

Doniczka kokosowa wspiera rośliny domowe w oddychaniu. Bezsprzecznie kwiaty doniczkowe potrzebują nie tylko światła i wody ale również powietrza, które jest szczególnie ważne w strefie korzeni. Właśnie tam kwiat domowy pobiera makro i mikro elementy, wykorzystywane do zdrowego wzrostu. Gdy korzenie roślin doniczkowych są zablokowane zalegającą wodą, zbitym torfem, lub przerośniętą masą samych korzeni, proces ten zostaje zaburzony. Wówczas korzenie gniją, a sama roślina domowa obumiera.

Ściany plastikowych doniczek nie przepuszczają powietrza. Dostaje się ono do bryły korzeniowej jedynie od góry i częściowo przez otwory drenażowe w dnie naczynia. Dodajmy do tego często zbyt małą osłonkę dekoracyjną, w stosunku do wkładu, którego ścianki bezpośrednio przylegają do osłonki - i przepis na tragedię gotowy! Objawia się to głównie żółknącymi, opadającymi liśćmi oraz występowaniem chorób grzybowych.

Włókno kokosowe, z którego wykonane są doniczki, to naturalny surowiec, który powoduje, że doniczka kokosowa jest przepuszczalna na całej powierzchni. Korzenie mają swobodny dostęp do powietrza co korzystnie wpływa na ich kondycję, a tym samym znaczne polepsza przyswajanie makro i mikroelementów. Ponadto doniczki z włókna kokosowego mają bardziej porowatą powierzchnię, która pomaga podłożu szybciej przesychać. Nasze badania dowodzą, że podłoże w COCO NATURE jest każdorazowo mniej wilgotne oraz lżejsze niż to w naczyniu z plastiku. 

Doniczka COCO NATURE vs plastikowy wkład - badanie jakości systemu korzeniowego

Aby poprzeć powyższe informacje przedstawiamy wyniki badań, które przeprowadziliśmy, by wnikliwie przyjrzeć się temu w jaki sposób zachowują się korzenie roślin w obu rodzajach doniczek.

W pierwszej kolejności chcieliśmy zbadać jakość systemu korzeniowego Monstery adansonii ‘Monkey Mask’, uprawianej w doniczkach z kokosa COCO NATURE w porównaniu z doniczkami plastikowymi przy obfitym podlewaniu dwa razy w tygodniu. Do badania wykorzystaliśmy po 20 sztuk monster w grupie eksperymentalnej oraz kontrolnej. Wszystkie rośliny zostały przesadzone do jednakowego podłoża – podłoża Uniwersalnego Zielonego Parapetu. Rośliny stały w takich samych warunkach. Po przejściu okresu aklimatyzacji dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczęto badanie. Monstery były podlewane z taką samą częstotliwością - 2 razy w tygodniu – co zgodnie z naszymi doświadczeniami w uprawie roślin prowadzi do przelania roślin w klasycznych, plastikowych doniczkach. Badanie trwało dwa miesiące.

Doniczka kokosowa = zdrowe korzenie kwiatów domowych

W doniczkach kokosowych korzenie roślin domowych są zdrowsze. Potwierdzają to wyniki powyższych badań:

 1. Rośliny w klasycznych, plastikowych doniczkach po tygodniu od rozpoczęcia badania zaczęły wykazywać oznaki przelania (żółknące liście, początki choroby grzybowej). Rośliny w doniczkach z włókna kokosowego zachowały turgor, ich liście miały żywozielony kolor.
 2. Po kilku tygodniach eksperymentu powierzchnia, którą wypływa woda z dna doniczki powiększyła się, co oznacza, że woda lekko rozpuściła klej, którym zgrzane jest włókno kokosowe, przez co z upływem czasu jej porowatość wzrosła.
 3. Po zakończeniu eksperymentu korzenie w doniczce plastikowej były lekko podgnite, natomiast w doniczce COCO NATURE zachowały zdrowy, biały kolor i jędrność.

Doniczka z kokosa - koniec z przelewaniem kwiatów doniczkowych!

Czy wybierając doniczkę z kokosa jesteśmy w stanie ochronić kwiaty doniczkowe przed przelaniem? Okazuje się, że tak! Przelanie jest następstwem niedopasowania ilości dostarczanej wody do potrzeb kwiatów domowych i właściwości podłoża uprawowego. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że większość powszechnie dostępnych podłoży ma, budzącą zaufanie, nazwę ‘ziemia uniwersalna’. W rzeczywistości to podłoża bazujące na bardzo chłonnym torfie, który potrafi zatrzymać nadmiar wody na bardzo długi czas. W podłożach tych zdecydowanie brak frakcji mineralnych, które zwiększają ich przepuszczalność dla wody i powietrza.

Wraz z zastojem wody funkcjonowanie strefy korzeniowej roślin domowych jest zaburzone. Powodem jest wypełniająca pory woda, która wypiera powietrze. Wówczas system korzeniowy przestaje oddychać. Skutkuje to zamieraniem najpierw najdrobniejszych jego części podziemnych rośliny doniczkowej - strefy włośnikowej. Później, przy dalszym zastoju wody i braku powietrza, przez uszkodzone korzenie wnikają patogeny grzybowe. To z kolei skutkuje rozwojem chorób u, już osłabionych przez przelanie, roślin.

Przepływ wody przez doniczki z kokosa oraz przez plastikowe wkładyŚcianki z włókna kokosowego są przepuszczalne na całej powierzchni, dzięki czemu doniczka kokosowa nie musi posiadać otworów w dnie. Nadmiar wody swobodnie przepływa przez ściany naczynia, a w podłożu zostaje dokładnie tyle wody, ile roślinie domowej w danej chwili potrzeba.

Doniczka kokosowa COCO NATURE vs plastikowe wkłady - badanie przepuszczalności wody

Chcąc sprawdzić właściwości przepuszczalne doniczek kokosowych COCO NATURE, przeprowadziliśmy badanie. Obrazuje ono wyższość doniczek z kokosa nad plastikowymi wkładami. Do badania wykorzystano 20 sztuk doniczek z włókna kokosowego oraz 20 sztuk doniczek plastikowych. Naczynia o średnicy 12 cm i pojemności 0,65 L, wypełniliśmy podłożem uniwersalnym Zielonego Parapetu. Następnie wlaliśmy po 500 ml wody na każdą doniczkę. Po 30 minutach zmierzyliśmy ile mililitrów spłynęło do plastikowych pojemników, umieszczonych pod doniczkami. Wyniki są jednoznaczne - ilość wody, która spłynęła z doniczek z włókna kokosowego to 180 ml, podczas gdy z plastikowych doniczek zaledwie 110 ml.

Podsumowując doniczki z włókna kokosowego mają aż o 63% większą przepuszczalność wody, niż doniczki plastikowe. Wskazuje to na fakt, że sumaryczna powierzchnia drobnych porów na całej powierzchni doniczek kokosowych jest większa niż powierzchnia otworów w dnie doniczek plastikowych.

Doniczka z włókna kokosowego - biodegradowalna i ekologicznaDoniczki kokosowe zwiększają wilgotność powietrza wokół kwiatów doniczkowych

Jakie jeszcze zalety skrywają doniczki kokosowe? Otóż zwiększają wilgotność powietrza wokół kwiatów domowych - cechuje się większym odparowaniem nadmiaru wody. Egzotyczne kwiaty doniczkowe w naturze zamieszkują głównie lasy tropikalne, których warunki klimatyczne są zgoła odmienne od naszych. W naturalnych siedliskach rośliny te wilgoć czerpią przede wszystkim z powietrza, a ich podłoże pozostaje raczej wilgotne, niż mokre. Te różnice powodują, że uprawa roślin doniczkowych w warunkach domowych jest bardzo trudna – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Z pomocą przychodzą nam również tutaj doniczki kokosowe COCO NATURE. Włókno kokosowe ma właściwości absorbujące wodę, która pod wpływem parowania może swobodnie ulatniać się do powietrza wokół rośliny. Zapobiega się w ten sposób usychaniu końcówek liści, co jest częste szczególnie w przypadku palm, dracen, czy kalatei.

Doniczka kokosowa - parowanie wody. Porównanie z doniczką plastikową.

Zbadaliśmy parowanie wody w doniczkach COCO NATURE i w plastikowych wkładach. Wykonaliśmy badanie na 40 sztukach doniczek plastikowych oraz COCO NATURE. Do każdej z doniczek nasypaliśmy taką samą ilość podłoża Uniwersalnego Zielonego Parapetu. Po podlaniu podłoża wodą w ilości 500 ml, szczelnie przykryliśmy wierzch doniczki folią w celu odcięcia dostępu powietrza górą doniczki. Przez 2 tygodnie ważyliśmy doniczki, aby sprawdzić, która z nich szybciej straci na wadze, co miało dać nam informację na temat tempa parowania wody. Wynik eksperymentu obrazuje poniższy wykres.

 

 

Wykres pokazujący ilość parującej wody z doniczek coco nature i plastikowych wkładów

Z powyższego badania jasno wynika, że z doniczek z włókna kokosowego wilgoć wyparowuje szybciej, niż z doniczek plastikowych. Wkłady plastikowe dłużej utrzymują wodę. Ponadto, już podczas rozpoczęcia badania dało się zauważyć, że doniczka plastikowa była cięższa od doniczki z włókna kokosowego, pomimo podlania ich taką samą ilością wody i napełnienia taką samą ilością podłoża. Zadziało się to za sprawą włókna kokosowego, z którego wykonane są doniczki COCO NATURE. Szczeliny między włóknami znacznie zwiększają powierzchnię parowania nadmiaru wody.

Doniczki kokosowe - jak przesadzać kwiaty doniczkowe? Kiedy doniczka jest za mała?

Doniczki kokosowe COCO NATURE dają nam jasną informację kiedy system korzeniowy jest już na tyle rozrośnięty, że można przesadzić roślinę do większej doniczki. Pomaga nam w tym swobodny przerost korzeni przez ściany doniczki – wystarczy obserwować kiedy korzonki zaczną wystawać poza ścianki doniczki i zamówić nową, o rozmiar większą i przesadzić roślinę. Co więcej słowo ‘przesadzić’ nabiera z COCO NATURE nowego znaczenia. Po włożeniu rośliny WRAZ Z DONICZKĄ do nowego wkładu, wystarczy bowiem tylko wsypać podłoże w przestrzeń między doniczkami bez konieczności ingerowania w system korzeniowy. Banalnie proste, prawda?

W przypadku tradycyjnych doniczek wyjmujemy roślinę domową z pojemnika, co generuje ryzyko uszkodzenia korzeni. Trudno też o sprecyzowanie momentu, w którym system korzeniowy jest już na tyle duży, że wymaga przesadzenia (chyba, że używamy przezroczystych doniczek-wkładów).
W sklepie internetowym Zielony Parapet znajdziesz doniczki kokosowe COCO NATURE w pięciu rozmiarach: Ø8cm, Ø10cm, Ø13cm, Ø16cm i Ø20cm. Im więcej doniczek kupisz, tym niższa będzie cena za jedną sztukę!

Doniczki z kokosa - rozmiar ma znaczenie!

No dobrze, ale jak w takim razie dobrać właściwy rozmiar doniczek z kokosa? Przede wszystkim należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru doniczki względem wielkości systemu korzeniowego. Wiele dostępnych rozmiarów COCO NATURE pasować będzie zarówno do małych, średnich oraz dużych brył korzeniowych. W razie wątpliwości, dla roślin takich jak sukulenty, kaktusy, hoje, trzykrotki, czy ceropegie warto wybrać raczej mniejszą, niż większą doniczkę. Z kolei system korzeniowy filodendrona, monstery, scindapsusa, epipremnum, czy syngonium rozrasta się bardzo szybko, więc w razie dylematu można wybrać dla nich nieco większą doniczkę. Nie zapominajmy też, że kwiaty z korzeniami ciasno zagęszczonymi w doniczce całą swoją energię kierują w zielone części rośliny. Słowem – wypuszczają więcej liści. Więc kiedy wybierzemy zbyt dużą doniczkę względem korzeni będzie ona się przede wszystkim skupiać na zapełnieniu podłoża korzeniami, zamiast wypuszczaniem nowych przyrostów. Zbyt duża ilość podłoża powoduje również, że część wody pozostaje nieużyta przez korzenie i zalega, co może prowadzić do ich podgniwania.

Doniczka kokosowa jako wkład do osłonki i naturalna doniczka

Korzenie przerastające doniczkę kokosowąDoniczka kokosowa – ekologiczny trend wyposażenia wnętrz

Niekwestionowanym atutem doniczek kokosowych jest ich estetyczny wygląd. Włókno kokosowe to wyselekcjonowany materiał, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i dla środowiska. Doniczka kokosowa doskonale wpisuje się w trend ekologiczny – modny we współczesnym wzornictwie. 'Surowa' doniczka z kokosa, wyposażona jedynie w podstawkę, prezentować się będzie atrakcyjnie we wnętrzach w stylu rustic. Naturalny, brązowy kolor doda uroku wnętrzom w stylu boho i skandynawskim. Doniczka COCO NATURE doskonale wpisze się też w idee nowoczesnych przestrzeni z użytymi materiałami ekologicznymi.

Doniczki COCO NATURE to doniczki zero waste

Niewątpliwą zaletą doniczek COCO NATURE jest fakt, że z czasem ulegają one biodegradacji. Można więc z powodzeniem traktować je jako część systemu korzeniowego. W momencie, kiedy korzenie zaczną przerastać włókno wystarczy w całości wsadzić ją do większej doniczki COCO NATURE. Przerośnięte korzeniami doniczki kokosowe nie wyrzucamy, a umieszczamy wraz z rośliną domową do większego wkładu. Dzięki użyciu doniczek COCO NATURE ogranicza się więc ilość zużytego plastiku w środowisku. 

Doniczki składają się w 100% z naturalnego włókna kokosowego stłoczonego do pożądanej formy w procesie technologicznym – nie są więc szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Materiał ten jest biodegradowalny, nie ulega jednak rozpadowi tak szybko jak np. papier. Używając doniczki COCO NATURE ograniczasz ilość zużytego plastiku w środowisku. Należy mieć na uwadze, że doniczki Coco Nature wykonane w całości z naturalnego materiału organicznego - włókien kokosa - to również środowisko przyrody ożywionej. Wszędzie tam, gdzie jest woda, powietrze i pokarm, jest życie! Co za tym idzie, w strukturach takich doniczek istnieje mikroflora w postaci pożytecznych grzybów i bakterii, które regulują tam naturalne procesy biologiczne, podobnie jak ma to miejsce w podłożu. W sprzyjających warunkach (duża wilgotność, brak wentylacji, brak światła) może dochodzić do powstawania wykwitów widocznych na ścianach doniczki. Nie ma powodów do paniki -są to te same organizmy, które żyją w podłożu i są niezbędne w naturalnych procesach występujących w mikroświecie organicznym. Pamiętajmy, że grzyby i bakterie są bardzo szeroką grupą organizmów, w tym znaczną ich część stanowią organizmy pożyteczne. Te występujące w podłożu (i czasem w niewielkich stopniu na doniczkach) odpowiadają za rozkład materii organicznej i nie zagrażają roślinom.

Doniczki kokosowe, a kwiaty domowe

Czy doniczki kokosowe będą odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich kwiatów domowych? Doniczki z włókna kokosowego COCO NATURE za sprawą swoich właściwości są najbardziej odpowiednie dla roślin, które nie tolerują nadmiaru wody w korzeniach. Należą do nich: alokazje, filodendrony, hoie, epipremnum, scindapsusy, peperomie, a także dla sukulenty i kaktusy.

Doniczki plastikowe utrzymują wilgoć w bryle korzeniowej o wiele dłużej. W związku z tym są rekomendowane dla roślin wilgociolubnych, takich tak bluszcze, maranty, stromanthe, paprocie, czy zielistki. Nie oznacza to jednak, że rośliny wrażliwe na przelanie całkowicie się w nich nie odnajdą. Wystarczy przyjrzeć się swojej rutynie podlewania, oraz upewnić się, czy rośliny są aby na pewno posadzone w dedykowanym podłożu.

Doniczki z włókna kokosowego: wady i zalety

Kwiaty domowe w doniczkach z włókna kokosowego potrzebują nieco częstszego podlewania ze względu na porowatą strukturę doniczki. Ich zdecydowaną zaletą jest zmniejszenie ryzyka przelania roślin niezależnie od jakości stosowanego podłoża. Doniczki z włókna kokosowego mogą być dobrą alternatywą dla osób, którym zdarza się przelewać rośliny lub używać zbyt słabo przepuszczalnego podłoża, które niestety jest standardem w powszechnym obrocie. Po kilku tygodniach stosowania powierzchnia, którą wypływa woda z dna doniczki kokosowej powiększa się. Może to oznaczać, że woda z czasem lekko rozpuszcza klej, którym złączone jest włókno kokosowe. Mimo to ściany z naturalnego materiału pozostają wystarczająco trwałe, jednocześnie ich porowatość jeszcze bardziej wzrasta, co pozytywnie wpływa na gospodarkę wodno-powietrzą systemu korzeniowego. Doniczki COCO NATURE zapewniają dostęp korzeni do powietrza, niwelując rozwój patogenów odglebowych oraz gwarantując optymalne warunki do silnego wzrostu kwiatów domowych.

Należy mieć na uwadze, że doniczki Coco Nature wykonane w całości z naturalnego materiału organicznego – włókien kokosa – to również środowisko przyrody ożywionej. Wszędzie tam, gdzie jest woda, powietrze i pokarm, jest życie! Co za tym idzie, w strukturach takich doniczek istnieje mikroflora w postaci pożytecznych grzybów i bakterii, które regulują tam naturalne procesy biologiczne, podobnie jak ma to miejsce w podłożu. W sprzyjających warunkach (duża wilgotność, brak wentylacji, brak światła) może dochodzić do powstawania wykwitów widocznych na ścianach doniczki. Nie ma powodów do paniki – są to te same organizmy, które żyją w podłożu i są niezbędne w naturalnych procesach występujących w mikroświecie organicznym. Pamiętajmy, że grzyby i bakterie są bardzo szeroką grupą organizmów, w tym znaczną ich część stanowią organizmy pożyteczne. Te występujące w podłożu (i czasem w niewielkich stopniu na doniczkach) odpowiadają za rozkład materii organicznej i nie zagrażają roślinom.

 

Przesadzanie rośliny do doniczki kokosowej