Różowe rośliny doniczkowe wpisują się w kolorowe trendy wnętrzarskie bieżącego roku. Jak dobrać odpowiednią roślinę aby zachwycała nas swoim wdziękiem latami? Która z różowych roślin spełni nasze wymagania estetyczne, dostosowując się jednocześnie do naszych umiejętności pielęgnacji roślin doniczkowych?

Jak różowe rośliny doniczkowe trafiły do naszych mieszkań? Moda na różowe.

Róż choć stonowany, w dużych ilościach może dominować we wnętrzu. Z tego powodu najlepiej jest używać go w charakterze akcentu kolorystycznego, np. wprowadzając mebel w różowym obiciu, tekstylia lub różowe rośliny doniczkowe. W przypadku mebli lepiej użyć w stylizacji kilku drobniejszych przedmiotów niż jeden, dwa duże. Tak więc bardziej od sofy czy foteli uszaków sprawdzą się różowe pufy, krzesła czy stoliki kawowe. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są tkaniny i różowe dekoracje: zasłony w oknie, narzuta na łóżku, dekoracyjne poduszki, sztućce, donice czy osłonki na kwiaty. Ich zaletą jest to, że łatwo je wymienić, gdy się znudzą lub gdy róż (jakimś cudem) przestanie już być na topie.

Różowe odcienie nie tracą na popularności od wielu sezonów. Kochają je zarówno pasjonaci urządzania wnętrz, miłośnicy mody oraz… pasjonaci kwiatów! Wydaje się, że róż na dobre zadomowił się w 2016 r., kiedy to delikatny odcień Rose Quartz został wybrany kolorem roku przez Instytut Pantone. Warto wspomnieć, że w zeszłym roku mianem Koloru Roku okrzyknięto Living Coral symbolizujący kolor raf koralowych.

Wydaje się, że róż to barwa zarezerwowana wyłącznie dla małych dziewczynek, tymczasem jest to kolor delikatny i przyjemny dla oka, który świetnie wygląda w każdym pomieszczeniu. Różowy pozytywnie wpływa na poziom zrelaksowania, daje również poczucie bezpieczeństwa.

Róż niejedno ma imię, a umiejętnie użyty ma swój potencjał. Kolor różowy jest doskonałym towarzyszem dla szarości i bieli. Połączenie to wygląda subtelnie, dodając wnętrzu lekkości. Czerń uwydatnia obecność różowych odcieni we wnętrzu, wspaniale kontrastując z ich słodkością. Szczególnie dobrze prezentuje się pudrowy róż i „baby blue”, czyli delikatny, pastelowy odcień niebieskiego. W modnych wnętrzach projektanci często proponują też kolor miętowy i bardzo mocno rozbielony żółty. Różowy ze szmaragdową, intensywną zielenią, bordo czy granatem znakomicie wygląda w stylistyce vinatge. Jeszcze bardziej szlachetnie, pudrowy róż wygląda z brązem, zarówno w odcieniu mlecznej, jak i gorzkiej czekolady. Bezsprzecznie przyjacielem pastelowego różu jest jasne drewno, beton i marmur, świetnie współgra też z miedzią, złotem i srebrem.

Róż we wnętrzu, przede wszystkim w formie dodatków, wprowadza romantyczny nastrój, ożywia wystrój, dodaje mu odrobinę słodyczy, przytulności i elegancji. Credit to: Poster Store

Najpiękniejsze różowe rośliny doniczkowe. Różowy Parapet.

Różowe rośliny z dnia na dzień zdają się być coraz bardziej modne! Wnętrzarska i ubraniowa moda bowiem przedostała się też do świata roślin. Do tego różowy kolor dobrze przełamuje monochromatyczny charakter nowoczesnych wnętrz. Wpisy o różowych roślinach doniczkowych lubi zawrotna liczba obserwatorów – nawet 7000!

Roślinoholicy zaczęli poszukiwać odmian z kolorowymi–nie kwiatami, a–liśćmi. Zielony to już za mało! Na szczęście jest sporo ciekawych roślin o różowych liściach, przebarwieniach albo unerwieniu. Różowe rośliny doniczkowe wizualnie ocieplą nasze mieszkania.

Różowe rośliny doniczkowe -idealne dla początkujących.

Większość różowych roślin doniczkowych cechuje się szybkim tempem wzrostu oraz łatwością w uprawie i pielęgnacji. Oprócz bezsprzecznych atutów kolorystycznych, posiadają małe wymagania uprawowe. Te różowe rośliny praktycznie rosną same, ciesząc wzrok swoim pięknem. Którą więc różową roślinę doniczkową zaprosisz do swojego domu? Istnieją też oczywiście różowe rośliny doniczkowe dedykowane nieco bardziej wprawionym hodowcom. Mają one trochę większe wymagania uprawowe, ale efekt uprawy jest powalający. Różowe rośliny doniczkowe, dla wprawionych hodowców opisane zostały w innym wpisie. 

 • Tradescantia fluminensis 'Tricolor' Trzykrotka
  12,99 zł
  Tradescantia fluminensis 'Tricolor'...
  12,99 zł

  Pochodząca z Ameryki Południowej Tradescantia fluminensis 'Tricolor' to wyjątkowa roślina doniczkowa. Cechuje ją szybkie tempo wzrostu oraz łatwość w uprawie i pielęgnacji. Elementem, który szczególnie przykuwa wzrok jest niesamowicie barwne ulistnienie. Na powierzchni blaszek liściowych możemy ujrzeć naprzemiennie układające się, różne odcienie zieleni,...

  Pochodząca z Ameryki Południowej Tradescantia fluminensis 'Tricolor' to wyjątkowa roślina doniczkowa. Cechuje ją szybkie tempo wzrostu oraz łatwość w uprawie...

 • Callisia Rosata
  25,99 zł
  Callisia rosato 'Pink Lady'
  25,99 zł

  Filigranowa i delikatna callisia o drobnych liściach w pastelowym, różowo-kremowym kolorze z zielonymi smugami. Tworzy przewieszający się i gęsty pokrój. Dla wielbicieli barwnych liści!

  Filigranowa i delikatna callisia o drobnych liściach w pastelowym, różowo-kremowym kolorze z zielonymi smugami. Tworzy przewieszający się i gęsty pokrój. Dla...

 • Hypoestes phyllostachya Niedośpian kłosolistny- PINK
  11,99 zł
  Hypoestes phyllostachya 'Pink' Niedośpian...
  11,99 zł

  Atrakcyjny niedośpian o pięknie wybarwionych, efektownie nakrapianych i pstrokatych liściach barwy różowo zielonej.

  Atrakcyjny niedośpian o pięknie wybarwionych, efektownie nakrapianych i pstrokatych liściach barwy różowo zielonej.

 • Syngonium 'Neon Robusta' Zroślicha
  -30%
  12,99 zł 9,09 zł
  Syngonium 'Neon Robusta' Zroślicha
  12,99 zł 9,09 zł

  Syngonium, nazywane powszechnie zroślichą, jest egzotyczną rośliną występującą w środowisku naturalnym w Ameryce Środkowej i Południowej. Jest to roślina o pokroju pnącym lub zwisającym. Posiada okazałe, strzałkowate liście umieszczone naprzemianlegle. Powierzchnia blaszki liściowej ma delikatny różowy kolor z pięknym, perłowym połyskiem.

  Syngonium, nazywane powszechnie zroślichą, jest egzotyczną rośliną występującą w środowisku naturalnym w Ameryce Środkowej i Południowej. Jest to roślina o...

 • Fittonia Pink Special
  12,99 zł
  Fittonia 'Pink Special'
  12,99 zł

  Urocza, niewielka fitonia o różowych, okrągławych i drobnych liściach z jaśniejszym rysunkiem nerwów. Idealna do uprawy w szklanych pojemnikach. Dla wielbicieli różowych roślin.

  Urocza, niewielka fitonia o różowych, okrągławych i drobnych liściach z jaśniejszym rysunkiem nerwów. Idealna do uprawy w szklanych pojemnikach. Dla...

Różowa roślina doniczkowa: TRZYKROTKA

Tradescantia fluminensis w formie botanicznej w naturze zamieszkuje obszar Ameryki Południowej. Odmiana trzykrotki 'Tricolor' charakteryzuje się zwartym i rozłożystym pokrojem oraz najpiękniejszym różem liści. Docelowo jej wydłużone pędy przewieszają się poza brzeg donicy i tworzą imponujące, barwne kaskady. Ze względu na swoją niebanalną kolorystykę ta różowa roślina doniczkowa będzie uroczym, barwnym akcentem we wnętrzu domu, od którego trudno odciągnąć wzrok.

Trzykrotka 'Tricolor' może przebywać zarówno w bezpośrednim, jak i pośrednim świetle słonecznym. Oczywiście należy podlewać ją regularnie, jednak tylko wtedy gdy górna warstwa podłoża jest sucha. Aby zachować kolor liści i zapobiegać chorobom grzybiczym, podlewanie rośliny należy wykonywać od dołu, a liści nie można spryskiwać wodą. Co jakiś czas warto przycinać wspomnianą różową roślinę doniczkową, ponieważ przyspieszymy tym jej wzrost, przez co stanie się jeszcze bardziej gęsta. Dla uzyskania barwnych kęp należy usuwać zielone pędy, ze względu na to, iż mogą one zdominować wzrostem te kolorowe.

 

 

Różowa roślina doniczkowa: NIEDOŚPIAN

Niedośpian kłosolistny w naturze jest niewielkim półkrzewem, który porasta ciepłe i wilgotne lasy tropikalnej Afryki i Azji. Opisywana różowa roślina doniczkowa tworzy krzewiasty pokrój i w naturze może dorosnąć nawet do 1 metra wysokości! Oczywiście w uprawie doniczkowej zwykle jest dużo niższy, przy czym powinien być regularnie przycinany, aby zachować zwarty i estetyczny pokrój. Cała roślina wygląda jakby była spryskana nierównomiernie różową farbą!

Odmiana niedośpianu 'Pink' preferuje stanowiska dobrze oświetlone, ale z rozproszonym światłem oraz temperaturę pokojową. Podłożem może być uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych z domieszką perlitu lub wermikulitu. Choć wymaga stale wilgotnego podłoża, jeszcze bardziej nie lubi gdy tworzą się w donicy zastoje wody. Podlewać należy wodą miękką i odstaną. W upalne dni będzie z pewnością potrzebne częstsze podlewanie, zwłaszcza jeśli rośliny posadzone są w małych pojemnikach. Przede wszystkim należy zapewnić niedośpianowi wysoką wilgotność powietrza. Różową roślinę trzeba przycinać w celu zagęszczenia pędów, można też systematycznie uszczykiwać wierzchołki pędów. Od wiosny do końca lata konieczne jest dokarmianie tej rośliny doniczkowej co 2 tygodnie połową zalecanej dawki nawozu dla roślin pokojowych. Podsumowując niedośpian 'Pink' jest bardzo łatwy w uprawie, idealny dla początkujących.

 

 

Różowa roślina doniczkowa: ZROŚLICHA

Syngonium, nazywane powszechnie zroślichą, to oryginalna różowa roślina egzotyczna pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej. Odmiana 'Neon Robusta' zachwyca swym atrakcyjnym pokrojem oraz niesamowitym ubarwieniem liści. Długie pędy mogą się swobodnie przewieszać lub czepiać się rozmaitych podpór. Zroślicha posiada duże, strzałkowate liście ułożone naprzemianlegle. Potrafią one osiągać nawet do 20-30 cm długości. Ulistnienie zachwyca nie tylko ze względu na imponujące rozmiary, ale także nietuzinkowe ubarwienie. Przy odpowiedniej ilości słońca liście nabierają delikatnej różowej barwy z pięknym, perłowym połyskiem. W okresie kwitnienia, które ma miejsce wiosną i latem, zroślicha wytwarza zielono-purpurowe kwiaty. W uprawie domowej można je jednak rzadko zaobserwować. Przede wszystkim ozdobą zroślichy ‘Neon Robusta’ są niewątpliwie jej różowo-łososiowe liście, które wyróżniają się na tle tradycyjnej, zielonej roślinności. Preferuje stanowisko jasne i ciepłe, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Luźne, przepuszczalne i zasobne podłoże należy nawozić w okresie od kwietnia do sierpnia nawozem dla roślin doniczkowych. Intensywne podlewanie w okresie wzrostu trzeba ograniczyć zimą oraz przycinać młode pędy w celu ich wzmacniania.

 

 

 

Różowe rośliny doniczkowe: SUKULENTY


Absolutną nowością na polskim rynku różowych roślin doniczkowych jest niezwykle ciekawy sukulent pochodzący z południowej Afryki. Anacampseros rufescens 'Sunrise' jest gatunkiem o grubych, twardych liściach gęsto rozmieszczonych na krótkich, wolno rosnących pędach. Oczywiście odmiana 'Sunrise' cechuje się pięknym, wyrazistym wybarwieniem, którego nie sposób znaleźć u innych różowych roślin doniczkowych. Liście są grube, tępo zakończone, błyszczące i twarde. Ich barwa zmienia się wielokrotnie i nieregularnie balansując między różem, fuksją, metalicznym fioletem i jasną zielenią. Latem w godzinach popołudniowych wytwarza okazałe kwiaty średnicy do 5 cm w barwie intensywnego różu. Anacampseros rośnie wolno, z czasem tworzy kaudeks u nasady pędu głównego. Ta różowa roślina doniczkowa o zwartym pokroju jest wyjątkowo mało wymagająca w pielęgnacji. Preferuje ona jasne stanowiska oraz regularne lecz oszczędne podlewanie, ponieważ przelanie może w rezultacie doprowadzić do gnicia korzeni. Podobnie do innych sukulentów tę różową roślinę należy uprawiać w podłożu do kaktusów z dobrym drenażem.

 

Innym różowym sukulentem pochodzącym z rejonów południowej Afryki jest grubosz marginalis 'Variegata' często zwany także "trójkolorowym kociakiem". Jest różową rośliną doniczkową o niskim wzroście, dlatego w uprawie domowej zazwyczaj dorasta do wysokości 15 centymetrów i 30 centymetrów szerokości. Bezsprzecznym walorem tej odmiany są małe, soczyste liście w kształcie serc. Ich kolorystyka to połączenie różnych odcieni zieleni i różu. Barwne przejścia od jasnozielonego do żółto-zielonego oraz różnych odcieni różu i kremów dają fantastyczny efekt. Kształt liści wspaniale podkreśla różowa obwódka znajdująca się na ich marginesach. Różowa roślina doniczkowa świetnie prezentuje się w wiszących koszach lub wysokich donicach. Przy odpowiedniej pielęgnacji na pewno odwdzięczy się małymi białymi kwiatami podczas kwitnienia, który przypada na okres późnej wiosny i wczesnego lata.
Jest rośliną łatwą w uprawie i podobnie jak inne sukulenty potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Wymaga dużego nasłonecznienia, ale nigdy nie powinna być wystawiana na bezpośrednie słońce. Nie jest także odporna na niskie temperatury. Przede wszystkim nie należy podlewać jej zbyt często by nie doprowadzić do gnicia. Trzeba również kontrolować by woda swobodnie wypływała z otworu drenażowego i nie dopuszczać do zastoju wody w doniczce.

 

Graptopetalum amethystinum, inaczej też zwany różowym kamieniem księżycowym, to kolejny ciekawy sukulent o zaokrąglonych, jajowatych liściach. Rozrasta się w krótko-pędowe kępy ze ściśle przylegającymi do siebie liśćmi. Spośród wielu różowych roślin doniczkowych wyróżnia się nie tylko pokrojem, ale również interesującym, delikatnym, zaróżowionym kolorem skórki liści. Kolor jest tym intensywniejszy, im więcej światła dociera do liści. W okresie zimowym młode liście ze względu na ograniczoną ilość słońca, zmieniają barwę na srebrzystą. Starsze osobniki wytwarzają ciekawie zbudowane kwiaty w postaci baldachów z drobnymi, gwiazdkowatymi kwiatami. Ta różowa roślina doniczkowa rośnie wolno zachowując stale piękny, kompaktowy pokrój. Łatwa uprawa ogranicza się przede wszystkim do zapewnienia odpowiedniego kamienistego podłoża o dobrym drenażu w szerokiej płytkiej doniczce na dobrze nasłonecznionym stanowisku i oszczędnego podlewania. Ze względu na możliwość ścierania woskowatego nalotu, który nadaje liściom barwę należy unikać dotykania liści.

Pachyveria 'Powder Puff' to niezwykły sukulent zachwycający atrakcyjnym pokrojem oraz przepięknym ubarwieniem. Dorasta do około 15 cm wysokości, posiada grube, mięsiste, wydłużone liście, zebrane w efektowne rozety, osadzone na krótkich łodyżkach. Gładka powierzchnia blaszki liściowej pokryta jest pudrowym nalotem, który chroni roślinę przed palącym słońcem i utratą wody oraz zapewnia jej niesamowity, srebrzysto-niebieski odcień. Przy dużej ilości słońca oraz spadkach temperatur ulistnienie nabiera delikatnych, fioletowo-różowych rumieńców. W lecie na dłuższych łodyżkach ponad ulistnieniem pojawiają się śliczne, pomarańczowe kwiaty w kształcie dzwoneczków. Pachyveria jest różową rośliną doniczkową niewymagającą, niezwykle odporną na silne nasłonecznienie oraz susze.

Sedum suaveolens to sukulent pochodzący z Meksyku. Charakteryzuje się jasnymi, niebiesko-białymi liśćmi, które przy większej ilości słońca mogą nabierać delikatnych, różowych rumieńców. Liście opisywanej różowej rośliny doniczkowej mają piękny, pastelowy odcień, a ułożone są w okazałe, dekoracyjne rozety. Z wnętrza kępy wyłaniają się rozłogi, na bazie których powstają nowe rozety, tworząc w efekcie ciasno upakowany kopiec. Z rozety wyrasta również krótki kwiatostan, sięgający delikatnie poza krawędzie liści, ze słodko pachnącymi białymi kwiatami. Różowa roślina doniczkowa wyrasta do 45 cm wysokości, podczas gdy rozety osiągają szerokość do 20 cm. Sedum suaveolens jest pięknym gatunkiem, idealnym przede wszystkim do kompozycji z innymi sukulentami. Oczywiście roślina ta jest łatwa w uprawie, odporna na suszę, nie lubi więc nadmiaru wody. Uprawiana powinna być w nasłonecznionym stanowisku na przepuszczalnym podłożu. W okresie wegetacji zalecane jest stosowanie nawozu do kaktusów. Reasumując ta różowa roślina doniczkowa będzie oryginalną, modną ozdobą każdego wnętrza.

 

 

 

Różowe rośliny doniczkowe -jak dobrać doniczkę i osłonkę?

Kolorystycznie! Róż świetnie zaprezentuje się w połączeniu z klasyką barwną: bielą, szarością i czernią. Pastelowy błękit, orzeźwiająca mięta czy rozbielona żółć to inspirujące i modne propozycje na donice z różową rośliną doniczkową. Dla wydobycia kontrastu można wybrać osłonkę w kolorze intensywnej zieleni, bordo czy granatu. Oczywiście róż można też łączyć z jasnym drewnem, betonem i marmurem. Takie połączenia mimo, że wydają się nieoczywiste, doskonale sprawdzą się w towarzystwie różowych roślin. Efektownym akcentem może być też pasek złota lub srebra. Na pewno różową roślinę doniczkową podkreśli… różowa osłonka! Różu nigdy za wiele! Bawmy się tym kolorem, wnosi on bowiem radość do naszych wnętrz!