Jakie kwiaty do łazienki wybrać? W ostatnich latach bardzo popularne stało się przystrajanie wnętrz domostw kwiatami doniczkowymi. Wpływa to na nas korzystnie nie tylko pod względem estetycznym, ale również zdrowotnym – kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze z toksyn, wydzielają tlen oraz poprawiają nasze samopoczucie dzięki uspokajającej zieleni. Oprócz kluczowych przestrzeni w domu, takich jak salon, czy sypialnia warto wprowadzić zieleń do pozostałych pomieszczeń. Łazienka to jedno z tych miejsc, które kojarzy się z relaksem i chwilą wytchnienia po ciężkim dniu, jednak mało kto myśli o udekorowaniu jej kwiatami doniczkowymi, podczas gdy jest to jedno z najodpowiedniejszych miejsc do udanej uprawy. Dlaczego warto ustawić kwiaty w łazience? Czytaj dalej!

 • Nephrolepis cordifolia Duffii Nefrolepsis
  29,99 zł
  Nephrolepis cordifolia ‘Duffii’ Nefrolepis...
  29,99 zł

  Nefrolepis sercolistny ‘Duffii’ ma drobne, okrągłe listeczki w kolorze ciemnej zieleni. Paproć idealna do lasów w szkle. Bezpieczna dla zwierząt, jonizuje powietrze. 

  Nefrolepis sercolistny ‘Duffii’ ma drobne, okrągłe listeczki w kolorze ciemnej zieleni. Paproć idealna do lasów w szkle. Bezpieczna dla zwierząt, jonizuje...

 • Tillandsia ionantha 'Fuego' -oplątwa
  17,99 zł
  Tillandsia ionantha 'Fuego' -oplątwa czerwona
  17,99 zł

  Oryginalna, niewielka roślina będąca hitem  wystroju nowoczesnych wnętrz. Do jej hodowli nie potrzebujemy doniczki, podłoża i nie musimy też pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Idealna propozycja dla osób zapracowanych oraz miłośników rzadkich, niespotykanych roślin.

  Oryginalna, niewielka roślina będąca hitem  wystroju nowoczesnych wnętrz. Do jej hodowli nie potrzebujemy doniczki, podłoża i nie musimy też pamiętać o jej...

 • Maranta leuconeura Kerchoveana
  39,99 zł
  Maranta kerchoveana 'Variegata'
  39,99 zł

  Rarytasowa odmiana bardzo rzadko spotykana na rynku! Wyjątkowa i zachwycająca, która oprócz atrakcyjnych cech gatunkowych ma spektakularne nieregularnie nakrapiane liście.

  Rarytasowa odmiana bardzo rzadko spotykana na rynku! Wyjątkowa i zachwycająca, która oprócz atrakcyjnych cech gatunkowych ma spektakularne nieregularnie...

 • Calathea orbifolia Kalatea okrągłolistna
  19,99 zł
  Calathea orbifolia Kalatea okrągłolistna
  19,99 zł

  Kalatea okrągłolistna to elegancka roślina doniczkowa o pięknym, barwnym ulistnieniu oraz ciekawym pokroju. Charakterystyczną cechą tego gatunku są duże, owalne, zielone liście, zdobione jasnymi, kremowymi, regularnymi pasami. Spodnia część blaszki liściowej jest jasnozielona.

  Kalatea okrągłolistna to elegancka roślina doniczkowa o pięknym, barwnym ulistnieniu oraz ciekawym pokroju. Charakterystyczną cechą tego gatunku są duże,...

Kwiaty do łazienki - na co uważać?

Kwiaty domowe w łazience będą miały specyficzne warunki uprawy. Przede wszystkim charakterystyczna dla łazienek jest wysoka wilgotność powietrza, która wydziela się podczas brania kąpieli, bądź prysznica. Duża ilość pary wodnej jest wyjątkowo przychylna niektórym kwiatom doniczkowym. Takie gatunki, jak paprocie, oplątwy, maranty, calathee, skrzydłokwiaty i palmy w takich warunkach będą się czuły idealnie – niczym w zamglonej dżungli!

Jeśli nasza łazienka jest bardzo szczelna i zauważamy, że wilgotność osiąga tam wręcz zbyt wysoki poziom, to kwiaty domowe nie tylko upiększą to pomieszczenie, ale również rozwiążą problem, ze względu na swoją zdolność do pochłaniania wilgoci.

Strelicja i monstera lubią wysoką wilgotność powietrza w łazience

a) kwiaty do łazienki z ogrzewaniem podłogowym

Łazienka jest często pomieszczeniem nieco cieplejszym, niż reszta mieszkania. Należy mieć to na uwadze przy doborze kwiatów doniczkowych uprawianych w klasycznym podłożu i nie stawiać ich bezpośrednio na podłodze z wbudowanym ogrzewaniem. Niektóre gatunki preferują mieć „ciepłe korzenie”, ale nie oznacza to, że mogą być postawione bezpośrednio na powierzchni, która jest jednocześnie źródłem ciepła. Możemy zapewnić im izolację, wkładając doniczkę do betonowej doniczki z grubszym dnem lub umieszczając ją na niewysokim stojaku. Za to ogrzewanie podłogowe sprawdzi się świetnie w przypadku roślin uprawianych w hydroponice – można je śmiało postawić bezpośrednio na ciepłych kafelkach. Filodendrony i monstery są wręcz stworzone do uprawy hydroponicznej i będą się świetnie prezentowały w łazience.

Podobnie przedstawia się kwestia wiszącego grzejnika – rośliny w klasycznym podłożu postawione opodal niego mogą szybko wytracać wilgoć z bryły korzeniowej. Należy zatem na bieżąco monitorować poziom wilgoci w doniczce. Pozornie błaha sprawa dotyczy też liści, które postawione blisko źródła ciepła mogą więdnąć i wykazywać objawy odwodnienia, a nawet poparzenia! Zwracajmy na to uwagę podczas aranżacji łazienki.

b) kwiaty do łazienki z małym metrażem

Oczywiście wielkość łazienki też nie pozostaje bez znaczenia – w znakomitej większości te pomieszczenia nie są zbyt przestronne. Na szczęście mamy z czego wybierać, jeśli chodzi o niewielkie, kompaktowe kwiaty do łazienki, które sprawdzą się bardzo dobrze jako ozdoba. Z pewnością będzie to np. Peperomia caperata 'Lilian', Asparagus, czy Pilea Peperomioides.
W niektórych przypadkach niewielka ilość miejsca w łazience nie wyklucza powieszenia rośliny w donicy pod sufitem. Pięknie w takiej aranżacji będą prezentować się bluszcze, czy zwisające filodendrony oraz inne pnącza.

 • Asparagus setaceus Szparag pierzasty
  15,99 zł
  Asparagus setaceus Szparag pierzasty
  15,99 zł

  Asparagus, który zachwyca delikatną i subtelną urodą. Tworzy piękne, układające się horyzontalnie gałęziaki, przypominające liście paproci. Z tego powodu błędnie nazywany jest paprotką.

  Asparagus, który zachwyca delikatną i subtelną urodą. Tworzy piękne, układające się horyzontalnie gałęziaki, przypominające liście paproci. Z tego powodu...

 • Nephrolepis exaltata Green Lady Nefrolepsis
  29,99 zł
  Nephrolepis exaltata ‘Green Lady’ –...
  29,99 zł

  Oczyszczająca powietrze paproć o żywozielonych liściach. Gęsta, kępiasta i bezpieczna dla zwierząt. Idealna do podwieszonej doniczki. 

  Oczyszczająca powietrze paproć o żywozielonych liściach. Gęsta, kępiasta i bezpieczna dla zwierząt. Idealna do podwieszonej doniczki. 

 • Hedera helix 'Yellow Ripple' Bluszcz
  9,99 zł
  Hedera helix 'Yellow Ripple' Bluszcz
  9,99 zł

  Efektowne, długowieczne pnącze zachwycająca swym dekoracyjnym, barwnym ulistnieniem. Odmiana 'Yellow Ripple' posiada długie pędy, dorastające nawet do 5-10 m. Mogą one swobodnie się przewieszać, tworząc piękne girlandy lub czepiać się rozmaitych podpór.

  Efektowne, długowieczne pnącze zachwycająca swym dekoracyjnym, barwnym ulistnieniem. Odmiana 'Yellow Ripple' posiada długie pędy, dorastające nawet do 5-10...

 • Zamioculcas zamiifolia Zamiokulkas zamiolistny
  34,99 zł
  Zamioculcas zamiifolia Zamiokulkas...
  34,99 zł

  Zamiokulkas wyróżnia się pięknym, dekoracyjnym ulistnieniem. Dorasta do około 150 cm wysokości. Jest to roślina domowa o niewielkich wymaganiach, bardzo odporna na zaniedbania i niekorzystne warunki, dlatego określana jest mianem żelaznej rośliny. 

  Zamiokulkas wyróżnia się pięknym, dekoracyjnym ulistnieniem. Dorasta do około 150 cm wysokości. Jest to roślina domowa o niewielkich wymaganiach, bardzo...

Kwiaty do łazienki bez oknaPolecane kwiaty do łazienki: zamiokulkas, skrzydłokwiat, aglaonema

Bez wyjątku kwiat domowy potrzebuje światła, żeby żyć. Mogłoby się wydawać, że to wstrzymuje nas przed spełnieniem marzeń o zielonej łazience. Nic bardziej mylnego! Światło słoneczne może zostać zastąpione odpowiednią żarówką, która dostarczy roślinie energii do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Do łazienki poleca się żarówki o białym lub fioletowym świetle, które powinny zostać zawieszone w odpowiedniej odległości w zależności od wymagań danego gatunku. Wszystkie informacje odnośnie doświetlania roślin, typów żarówek oraz tabele z odległościami znajdują się TUTAJ. Zamontowanie odpowiedniej żarówki w łazience bez okna jest nieodzowne, ale niewątpliwie rozszerzy gamę kwiatów do łazienki, które możemy wybrać.

 • Żarówka LED 6500 K Full Spectrum
  13,99 zł
  Żarówka LED 6500K Full Spectrum
  13,99 zł

  Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

  Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

 • Lampa na klips pięcioramienna do doświetlania roślin domowych
  48,99 zł
  Lampa na klips pięcioramienna do...
  48,99 zł

  Lampa do roślin biała z pięcioma ramionami. Lampa mocowana na klips jest praktyczna i łatwa w obsłudze. Wybierz lampę do doświetlania roślin sztucznym światłem LED.

  Lampa do roślin biała z pięcioma ramionami. Lampa mocowana na klips jest praktyczna i łatwa w obsłudze. Wybierz lampę do doświetlania roślin sztucznym...

 • Lampa LED GROW do doświetlania roślin domowych 5 paneli
  103,99 zł
  Lampa LED GROW do doświetlania roślin...
  103,99 zł

  Lampa LED do roślin złożona jest z 5 paneli. Światło, które pomaga rosnąć roślinom domowym. Warto doświetlać rośliny doniczkowe w sezonie zimowym. 

  Lampa LED do roślin złożona jest z 5 paneli. Światło, które pomaga rosnąć roślinom domowym. Warto doświetlać rośliny doniczkowe w sezonie zimowym. 

  Wyprzedany
  I

Pamiętajmy, że kwiatom w łazience należy zapewnić warunki oświetleniowe zbliżone do naturalnych, dlatego czas naświetlania nie powinien być krótszy niż 9 godzin dziennie. W przeciwnym razie może dojść do etiolacji, czyli wyciągania pędów rośliny, a w związku z tym do utraty jej naturalnego pokroju.

Kwiaty domowe, którym wystarczy żarówka doświetlająca to między innymi: syngonia, paprocie, bluszcze, czy zamiokulkasy. Sztuczne światło przede wszystkim podtrzyma funkcje życiowe rośliny, ale oprócz tego może istotnie wzmocnić stopień ich wybarwienia. Na przykład w przypadku Syngonium ‘Neon Robusta’ kolor różowy przybierze bardziej żywy, soczysty odcień, a kontrast liści Hedery Helix ‘Gold Child’ będzie jeszcze bardziej wyrazisty.

Kwiaty do łazienki z oknem

Chociaż większość z nas nie ma okna w łazience i musi się wspomóc żarówką, to jednak istnieją tacy szczęściarze, którzy mają dostęp do naturalnego światła słonecznego. Jakie kwiaty do łazienki wybrać, gdy brak okna nie stanowi problemu? Odpowiedź jest pocieszająca, bo do takiego pomieszczenia nadają się właściwie wszystkie rośliny w zależności od ilości światła, które wpada przez okno. Oprócz wszystkich kwiatów doniczkowych wymienionych wyżej można śmiało udekorować łazienkę kolorowym Stromanthe ‘Triostar’, Chamaedorą elegans, czy Fikusem lyrata.

 • Ficus lyrata 'Bambino' Figowiec dębolistny
  149,99 zł
  Ficus lyrata Fikus lirolistny
  149,99 zł

  Fikus o dużych liściach, przypominających kształtem lirę. Jedna z czołowych roślin trendu Urban Jungle! Może mieć wyprostowany pokrój i pojedynczy pęd lub tworzyć formę małego drzewka.

  Fikus o dużych liściach, przypominających kształtem lirę. Jedna z czołowych roślin trendu Urban Jungle! Może mieć wyprostowany pokrój i pojedynczy pęd lub...

 • Stromanthe Triostar
  23,99 zł
  Stromanthe sanguinea 'Triostar'
  23,99 zł

  Stromanthe Triostar to egzotyczna, wieloletnia roślina doniczkowa. W naturze można ją spotkać na terenie Ameryki Środkowej. Zalicza się do rodziny marantowatych. Ta imponująca, przyciągająca wzrok tropikalna roślina zachwyca swym cudownym, barwnym ulistnieniem. Podłużne liście o błyszczącej powierzchni mienią się odcieniami zieleni, bieli, różu oraz...

  Stromanthe Triostar to egzotyczna, wieloletnia roślina doniczkowa. W naturze można ją spotkać na terenie Ameryki Środkowej. Zalicza się do rodziny...

 • Higrometr + termometr - baterie w zestawie
  15,99 zł
  Higrometr + termometr - baterie w zestawie
  15,99 zł

  Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.

  Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.

 • Chamaedorea elegans
  15,99 zł
  Chamaedorea elegans - palma koralowa
  15,99 zł

  Ciekawa roślina doniczkowa o pięknym, jasno zielonym, pierzastym ulistnieniu. W naturze gatunek ten występuje w lasach tropikalnych na południu Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie pod koronami wysokich drzew. Roślina w warunkach domowych osiąga około 150 cm wysokości. 

  Ciekawa roślina doniczkowa o pięknym, jasno zielonym, pierzastym ulistnieniu. W naturze gatunek ten występuje w lasach tropikalnych na południu Meksyku i...

Kwiaty do łazienki: jak zadbać o kaktusy i sukulenty?

Wybierająć kwiaty do łazienki należy jedynie zachować ostrożność przy wyborze sukulentów i kaktusów, ponieważ nie tolerują one zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w higrometr, dzięki któremu będziemy dokładnie znać wilgotność w łazience i unikniemy przykrej niespodzianki w postaci chorób grzybowych. Aby sukulenty rosły długo i szczęśliwie wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%.

Kwiaty w łazience. Monstera i paproć są częstym wyboremTop 10 kwiatów do łazienki - gatunki najłatwiejsze w uprawie

Godne uwagi kwiaty do łazienki, które nie tylko urzekną nas swoim wyglądem, ale również prostotą uprawy to przede wszystkim:

1. zamiokulkasy

2. paprocie

3. ctenanthe

4. maranty

5. bluszcze

6. palmy

7. skrzydłokwiaty

8. monstery

9. syngonia

10. fikusy

Konkludując, uprawa kwiatów doniczkowych w łazience niewiele się różni od ich pielęgnacji w innych miejscach w domu. Należy jedynie pamiętać, że podwyższona wilgotność powietrza nie służy wszystkim roślinom i mieć na uwadze ich sąsiedztwo względem źródła ciepła. Na szczęście jest z czego wybierać i można śmiało stwierdzić, że większość gatunków kwiatów domowych będzie odpowiednia do udekorowania łazienki. Nie pozostaje zatem nic innego, niż puścić wodze fantazji i zaprojektować swoją zieloną oazę. Do dzieła! Zaproście kwiaty do łazienki!

Kwiaty do łazienki - zaproś zieleń i zrelaksuj się w domowej dżungli!