Zastanawiasz się, które kwiaty w kuchni będą miała najlepsze warunki? Kuchnia to serce domu. Znaczną część naszego czasu spędzamy właśnie tam. Kojarzy się z długimi rozmowami, jedzeniem i piciem, czyli samymi przyjemnościami. Mogłoby się wydawać, że kuchnia to miejsce, w którym kwiaty doniczkowe nie mają prawa bytu (ani miejsca). Nic bardziej mylnego! W tym artykule opowiemy Wam wszystko na temat doboru kwiatów do kuchni.

 • Tradescantia fluminensis 'Tricolor' Trzykrotka
  29,99 zł
  Tradescantia fluminensis 'Tricolor'...
  29,99 zł

  Pochodząca z Ameryki Południowej Tradescantia fluminensis 'Tricolor' to wyjątkowa roślina doniczkowa. Cechuje ją szybkie tempo wzrostu oraz łatwość w uprawie i pielęgnacji. Elementem, który szczególnie przykuwa wzrok jest niesamowicie barwne ulistnienie. Na powierzchni blaszek liściowych możemy ujrzeć naprzemiennie układające się, różne odcienie zieleni,...

  Pochodząca z Ameryki Południowej Tradescantia fluminensis 'Tricolor' to wyjątkowa roślina doniczkowa. Cechuje ją szybkie tempo wzrostu oraz łatwość w uprawie...

  Wyprzedany
  I
 • Citrus x limon 'Meyer' Cytryna
  39,99 zł
  Citrus x limon 'Meyer' Cytryna
  39,99 zł

  Citrus Meyeri jest odmianą hybrydową i cechuje się atrakcyjnym, drzewkowatym pokrojem. W uprawie doniczkowej nie osiąga dużych rozmiarów. Przez wielu ceniony jest za swoją ozdobność i dekoracyjność. Niezwykłym atutem rośliny jest to, że kwitnie i owocuje przez okres całego roku!

  Citrus Meyeri jest odmianą hybrydową i cechuje się atrakcyjnym, drzewkowatym pokrojem. W uprawie doniczkowej nie osiąga dużych rozmiarów. Przez wielu ceniony...

 • Dracaena fragrans 'Compacta' Dracena
  15,99 zł
  Dracaena fragrans 'Compacta' Dracena
  15,99 zł

  Dracena fr. Compacta zachwyca cudownym ulistnieniem oraz zwartym, smukłym i eleganckim pokrojem. Tworzy wzniesiony pień, którego szczyt udekorowany jest pióropuszem ciemnozielonych, ciasno zagęszczonych liści.

  Dracena fr. Compacta zachwyca cudownym ulistnieniem oraz zwartym, smukłym i eleganckim pokrojem. Tworzy wzniesiony pień, którego szczyt udekorowany jest...

 • Epipremnum 'Hicolor'
  29,99 zł
  Epipremnum 'Hicolor'
  29,99 zł

  Epipremnum ‘Hicolor’ zwane również ‘Golden Queen’ to proste w uprawie, szybko rosnące pnącze o intensywnie żółtym wybarwieniu liści, połączonym z żywą zielenią. Oczyszcza powietrze, łatwo się rozmnaża, odpowiednie dla początkujących.

  Epipremnum ‘Hicolor’ zwane również ‘Golden Queen’ to proste w uprawie, szybko rosnące pnącze o intensywnie żółtym wybarwieniu liści, połączonym z żywą...

Kwiaty w kuchni - na co zwrócić uwagę przy uprawie

W kuchni lubimy rośliny zwisające

A jak dbać o kwiaty w kuchni? Po pierwsze, kuchnia to przestrzeń, w której gwałtownie zmienia się mikroklimat. Z piekarnika bucha gorące powietrze, a za chwilę chłodny podmuch wiatru wpada przez otwarte na oścież okno. Już samo to wskazuje nam, że kwiat doniczkowy, który ulokujemy w kuchni powinien być wytrzymały na nagłe wahania temperatur i przeciągi. W takich warunkach poradzi sobie epipremnum, hoja, dracena, aspidistra, nolina, czy sukulenty. Rośliny mało odporne to fikusy, które na przeciąg mogą reagować więdnięciem lub gubieniem liści.

Kwiaty w kuchni a okap i kuchenka gazowa

Kolejna problematyczna kwestia dotyczy faktu, że w kuchni podczas smażenia unoszą się drobinki tłuszczu, które osiadają na wszystkich powierzchniach – w tym niestety na liściach kwiatów domowych, które stoją nieopodal. Musimy zatem zważać na to, żeby nie stawiać kwiatów w kuchni zbyt blisko kuchenki, bo roślina może to mocno odchorować. Nagromadzony tłuszcz zatyka aparaty szparkowe, a poza tym wygląda bardzo nieestetycznie. Szczególnie boleśnie znoszą to rośliny, których liście są pokryte kutnerem (aksamitną powłoką), takie jak maranta, niektóre scindapsusy, czy begonie. Utrzymanie w czystości drobnych liści paproci może również być trudne. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy wcale uprawiać takich kwiatów w kuchni – róbmy to, tyle że z dala od kuchenki, czy piekarnika.

Sama obecność okapu niekoniecznie wpływa na kwiaty w kuchni negatywnie, jednak sąsiedztwo wspomnianej wyżej kuchenki - zwłaszcza gazowej - może być już niebezpieczne. Ciepło wydzielane przez kuchenkę nie jest tolerowane przez większość roślin, dlatego warto nasze kwiaty w kuchni postawić co najmniej metr od źródła gorąca.

Kwiaty do ciemnej kuchni

Zamiokulkas to idealne rozwiązanie do kuchni

Przede wszystkim w kuchni bez okna na dłuższą metę nie poradzą sobie żadne kwiaty doniczkowe. Energia słoneczna jest im niezbędna do poprawnego przeprowadzenia procesu fotosyntezy, dzięki któremu mogą funkcjonować.

Na szczęście istnieją gatunki cienioznośne, które nie wymagają dużej ilości światła słonecznego. Do tej grupy należy między innymi sansewieria i zamiokulkas, które występują w przeróżnych wersjach kolorystycznych. Określane są mianem żelaznych roślin ze względu na swoją wytrzymałość i wyrozumiałość dla zapominalskich.

Dla posiadaczy kuchni bez okien ratunkiem są żarówki, bądź listwy doświetlające. Najlepszym wyborem będą żarówki o białym świetle, które nie męczą oczu, a są dodatkowym źródłem światła podczas wykonywania kuchennych aktywności. TUTAJ można sprawdzić w jakiej odległości powiesić żarówkę od danej rośliny.

Pod wiszącymi szafkami kuchennymi często montuje się ledowe listwy. Można je przy okazji wykorzystać jako dodatkowe oświetlenie, które pięknie wyeksponuje kwiaty w kuchni i zapewni im odpowiedni poziom światła.

 • Żarówka LED 6500 K Full Spectrum
  13,99 zł
  Żarówka LED 6500K Full Spectrum
  13,99 zł

  Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

  Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

 • Żarówka LED do uprawy roślin
  49,99 zł
  Żarówka do uprawy roślin LED GROW Full...
  49,99 zł

  Wybierz żarówkę LED Grow do uprawy i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

  Wybierz żarówkę LED Grow do uprawy i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

 • Lampa LED GROW do doświetlania roślin domowych 5 paneli
  103,99 zł
  Lampa LED GROW do doświetlania roślin...
  103,99 zł

  Lampa LED do roślin złożona jest z 5 paneli. Światło, które pomaga rosnąć roślinom domowym. Warto doświetlać rośliny doniczkowe w sezonie zimowym. 

  Lampa LED do roślin złożona jest z 5 paneli. Światło, które pomaga rosnąć roślinom domowym. Warto doświetlać rośliny doniczkowe w sezonie zimowym. 

  Wyprzedany
  I

Kwiaty w kuchni – pomysł na aranżację

Pomysłów na urządzenie zielonego kącika za pomocą kwiatów w kuchni jest mnóstwo! Jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w tym pomieszczeniu to zioła. Można je „ubrać” w wiszące pojemniki, dzięki czemu będą nie tylko efektowne, ale i użyteczne. Oprócz podziwiania można wtedy łatwo skubnąć listek bazylii do spaghetti, czy liść laurowy do rosołu.

Oplątwy będą też znakomitą dekoracją, która nie zabierze nam miejsca na blacie, ponieważ można ją powiesić na suficie w szklanej gruszce. Ułożona na ozdobnych kamyczkach stworzy oryginalną kompozycję.

Kuchnia to idealne warunki do uprawy oplątw

Kwiaty w kuchni - półka lub stojak to dobre rozwiązanie

Aby wyeksponować kwiaty domowe można ustawić je na podwyższeniu, takim jak stojak, żeby nie stały na równi np. z przyprawami i nie zgubiły się na ich tle. W podobny sposób zadziałają również nóżki do osłonek. Jeśli na parapecie nie mamy już całkowicie miejsca, to możemy poradzić sobie montując kwietnik parapetowy z zaciskiem, który zwiększy nam pole do popisu. Kuchnia to z pewnością odpowiednie miejsce dla stacji do ukorzeniania roślin, w której możemy umieścić świeżo ucięte szczepki.

Rośliny zwisające do kuchni, czyli jak zazielenić ścianę

Rośliny pnące i wiszące do kuchni są idealne! Kuchnia to często pomieszczenie, w którym brakuje przestrzeni roboczej, a każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Ale na szczęście nie dotyczy to metrów sześciennych! Przecież możemy wykorzystać jeszcze „wolne” ściany, albo sufit do tego, aby udekorować kuchnię roślinami. W takim przedsięwzięciu pomogą nam wszelkie podwieszane osłonki, doniczki. Można też wykorzystać wiszący, podłużny kwietnik i umieścić go nad parapetem, żeby rośliny miały odpowiednią ilość światła, a przede wszystkim nie zajmowały cennego miejsca.

Kolejnym sposobem na urozmaicenie kuchennej przestrzeni jest stworzenie wertykalnego ogrodu przy pomocy kwietnika ściennego Guto. To konstrukcja paneli z litego drewna, na której można powiesić uchwyty na doniczki w wybranych przez siebie miejscach. Na kwietniku Guto najpiękniej prezentują się zwisające rośliny, takie jak epipremnum i bluszcze, a także filodendrony pnące. Wymienione kwiaty oprócz swojego kaskadowego pokroju z pewnością urzekną nas prostotą uprawy.

 • Epipremnum 'Marble Queen'
  29,99 zł
  Epipremnum 'Marble Queen'
  29,99 zł

  Epipremnum 'Marble Queen' to efektowne pnącze o oryginalnym, pstrym ulistnieniu. Roślina wytwarza długie pędy, które mogą się swobodnie przewieszać lub wspinać się po rozmaitych podporach. Duże, sercowate, ostro zakończone liście zdobione są nieregularnymi, kremowo-zielonymi smugami, co daje bardzo ciekawy efekt. 

  Epipremnum 'Marble Queen' to efektowne pnącze o oryginalnym, pstrym ulistnieniu. Roślina wytwarza długie pędy, które mogą się swobodnie przewieszać lub...

 • Hedera helix 'Yellow Ripple' Bluszcz
  10,99 zł
  Hedera helix 'Yellow Ripple' Bluszcz
  10,99 zł

  Efektowne, długowieczne pnącze zachwycająca swym dekoracyjnym, barwnym ulistnieniem. Odmiana 'Yellow Ripple' posiada długie pędy, dorastające nawet do 5-10 m. Mogą one swobodnie się przewieszać, tworząc piękne girlandy lub czepiać się rozmaitych podpór.

  Efektowne, długowieczne pnącze zachwycająca swym dekoracyjnym, barwnym ulistnieniem. Odmiana 'Yellow Ripple' posiada długie pędy, dorastające nawet do 5-10...

  Wyprzedany
  I
 • Philodendron scandens 'Miscans' Filodendron pnący
  39,99 zł
  Philodendron scandens 'Micans' Filodendron...
  39,99 zł

  Filodendron 'Micans' ceniony jest za swoje aksamitne, ciemnozielone, niemalże czarne liście (u młodych można zaobserwować barwę zielono-czerwoną) zdobione jaśniejszym żyłkowaniem. Spodnia część blaszki liściowej jest czerwono podbarwiona. Pędy rosną bardzo szybko, osiągając długość nawet 8-10 m. Roślina przepięknie prezentuje się w wiszących donicach.

  Filodendron 'Micans' ceniony jest za swoje aksamitne, ciemnozielone, niemalże czarne liście (u młodych można zaobserwować barwę zielono-czerwoną) zdobione...

 • Epipremnum 'Golden Pothos'
  29,99 zł
  Epipremnum 'Neon' (Golden Pothos)
  29,99 zł

  Wyjątkowe, niezwykle dekoracyjne pnącze o cudownym, złocistym ulistnieniu. Epipremnum 'Golden Pothos' bardzo szybko się rozrasta, wytwarzając kanciaste pędy, osiągające długość nawet kilkudziesięciu cm. Roślinę można przycinać, regulując w ten sposób jej wielkość oraz kształt. Duże, sercowate, ostro zakończone liście zachwycają swym jaskrawym,...

  Wyjątkowe, niezwykle dekoracyjne pnącze o cudownym, złocistym ulistnieniu. Epipremnum 'Golden Pothos' bardzo szybko się rozrasta, wytwarzając kanciaste pędy,...

Kwiaty w kuchni - czy jest tu miejsce na duże rozmiary roślin? 

Dla szczęśliwców, którzy mają wystarczająco dużo miejsca na kwiaty w kuchni w sporych rozmiarach poleca się cytryna. Tematycznie zdecydowanie wpasuje się do pomieszczenia, a wraz z wiekiem osiąga oryginalny, drzewkowaty pokrój. No i przy okazji mamy świeżą cytrynkę do herbaty na wyciągnięcie ręki!

Większa rozmiarowo dracena to przedstawicielka ponadczasowej klasyki, której niestraszny przeciąg, ani wahania temperatur. Czy nadaje się do kuchni? Jak najbardziej! Wąskie strzeliste liście tworzą wesołe pióropusze, które co prawda zajmują trochę przestrzeni, ale warunki kuchenne zniosą bez problemu.

Znana i lubiana monstera również sprawdzi się w roli kuchennego towarzysza. Zniesie ocienione stanowisko, jest łatwa w uprawie, mało wymagająca no i te piękne dziury! Monstera to idealna kandydatka do dekoracji kuchni.

Kwiaty w kuchni - modny trendKwiaty w kuchni - TOP 10

1. cytryna

2. liść laurowy

3. dracena

4. epipremnum

5. sansewieria

6. zamiokulkas

7. nolina

8. aspidistra

9. monstera

10. trzykrotka

Mimo pozornie niesprzyjających warunków kuchenne pielesze mają też swoje zalety – w znakomitej większości jest tam ciepło i wilgotno, co stwarza idealne warunki do uprawy oplątw, trzykrotek, czy filodendronów.

Konkludując, do kuchni nadaje się większość kwiatów domowych, musimy jedynie zważać na ich umiejscowienie. Te bardziej delikatne rośliny nie powinny stać przy kuchence gazowej, piekarniku czy często otwieranym oknie. Natomiast im dalej od tych feralnych stref, tym większą swobodę wyboru mamy. Zatem do dzieła!