Jeśli macie dość ciągłego odganiania małych muszek, które latają wokół Waszych kwiatów, to ten wpis jest zdecydowanie dla Was.

Ziemiórki – bo tak się nazywają się okupanci – skutecznie mogą uprzykrzyć nam życie swoją irytującą obecnością. Nie tylko naruszają naszą przestrzeń osobistą, wlatując np. do nosa, a przede wszystkim stanowią zagrożenie dla dobrobytu naszych zielonych podopiecznych. W jaki sposób? Czytajcie dalej.

Ziemiórki i ich larwy

Co ciekawe, to nie czarne muszki są faktycznym zagrożeniem dla kwiatów, ale ich larwy, które lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Larwy żywią się martwą materią organiczną zawartą w podłożu, więc doniczki są dla nich jak szwedzki stół. Dlatego tak ochoczo przekopują się przez wierzchnie warstwy ziemi. Tam powoli dorastają i wykształcają skrzydełka, żeby potem radośnie fruwać po pokoju ku naszemu niezadowoleniu. Sytuacja byłaby z pewnością o wiele prostsza, gdyby larwy ziemiórek żywiły się wyłącznie rozłożoną materią organiczną, a niestety tak nie jest. Bowiem ziemiórki nie pogardzą też włośnikami korzeni roślin, kiedy takowe staną im na drodze.

Larwy ziemiórek, a korzenie kwiatów

Włośniki pobierają z podłoża sole mineralne i wodę, jednocześnie zwiększając powierzchnię chłonną korzeni rośliny. Pełnią zatem bardzo ważne funkcje, które niewątpliwie mają bezpośredni wpływ na zdrowy rozwój kwiatów. Bez włośników roślinie ciężko jest pobierać wartościowe substancje z podłoża. Ponadto każde uszkodzenie korzeni to tak naprawdę otwarta rana, która powoduje, że roślina jest podatna na przenikanie chorób odglebowych. Uszkodzone korzenie zaczynają gnić, a zgnilizna postępuje szybko i trudno zatrzymać jej postępowanie. Larwy ziemiórek zatem nie tylko pozbawiają roślinę pobierania składników potrzebnych im do życia, ale również narażają rośliny na uszczerbki w korzeniach. Wynikiem takiego żerowania może być zatem wdanie się infekcji bakteryjnej lub grzybowej, które należy niezwłocznie leczyć, ponieważ mają tendencję do rozprzestrzeniania się na pozostałe części rośliny. Artykuł, dotyczący ziemiórek przeczytać możecie TUTAJ.

Credit to: http://ncsupdicblog.blogspot.com/2015/06/

Najlepszy preparat na ziemiórki w doniczkach – pożyteczne nicienie

Chemia, pałeczki doglebowe czy żółte lepy – każdy z tych środków ma swoje wady i zalety. Ale produktem zdecydowanie najbardziej skutecznym jest BIONEM–OFF – biologiczny i bezpieczny sposób na zwalczanie ziemiórek.

Główny składnik BIONEM–OFF to pożyteczne nicienie Steinernema feltiae, które zjadają larwy ziemiórek i wciornastków. Nicienie wnikają do organizmu larwy i żywią się nią od środka, co doprowadza do śmierci ofiary w ciągu kilku godzin lub dni. Co ważne nicienie, zawarte w BIONEM–OFF, są bezpieczne zarówno dla roślin jak i dla zwierząt. Tylko owady stanowią dla nich pożywienie, dlatego można je z powodzeniem stosować w warunkach domowych. Dzięki odporności na działanie czynników środowiskowych pożyteczne nicienie mogą przeżyć w środowisku glebowym przez wiele miesięcy, pod warunkiem, że podłoże będzie ciągle odpowiednio wilgotne.

Pożyteczne nicienie, a chemiczne metody na ziemiórki

Choć mogłoby się wydawać inaczej, chemiczna walka z ziemiórkami wykazuje znacznie niższą skuteczność niż zastosowanie biologicznego preparatu BIONEM–OFF. Dodatkowo, możemy być pewni, że stosując pożyteczne nicienie wszyscy domownicy są bezpieczni, podczas gdy preparaty chemiczne nie mogą nam tego zapewnić. BIONEM–OFF jest również nieszkodliwy dla środowiska, w którym szybko się rozkłada, nie pozostawiając po sobie śladu. Nie ma również przeciwwskazań do stosowania BIONEM–OFF razem z dobroczynkiem kalifornijskim czy swirskim. Więcej o biologicznych metodach zwalczania szkodników kwiatów domowych przeczytasz TUTAJ.

Jak się pozbyć ziemiórek – czarnych muszek w doniczkach?

1. Wyjmij pojemnik z nicieniami z opakowania i pozostaw na 30 minut w temperaturze pokojowej.
2. Całą zawartość opakowania rozmieszaj w co najmniej 12,5L wody o temperaturze 15-20℃
3. Dokładnie wymieszaj nicienie z wodą i odczekaj 5 minut, aż produkt nasiąknie.
4. W celu zwalczenia larw ziemiórek podlej rośliny gotowym roztworem. W celu zwalczenia larw wciornastka spryskaj liście rośliny.

Stosowanie preparatu BIONEM–OFF na larwy ziemiórek:

1. Przed podlaniem roślin roztworem z nicieniami oraz 2 tygodnie po jego aplikacji upewnij się, że podłoże jest wilgotne.
2. Temperatura podłoża w doniczce przy aplikacji powinna wynosić między 13-25°C.
3. Aby podlać jedną doniczkę o średnicy 12 cm należy zmieszać ¼ łyżeczki deserowej nicieni w 45 ml wody, ale nie rekomendujemy porcjowania produktu, ponieważ rozkład nicieni w opakowaniu jest niejednorodny.

Stosowanie preparatu BIONEM–OFF na larwy wciornastka:

a) Podczas oprysku i kilka godzin po nim należy utrzymać wilgotność powietrza wokół roślin na poziomie co najmniej 75%.

b) Aby nie dopuścić do powstawania zatorów, należy usunąć wszystkie filtry w opryskiwaczu, zwłaszcza jeśli mają one mniej niż 0,3 mm (50 mesh).

c) W przypadku dyszy ciśnienie robocze nie może przekraczać 12 barów/174 psi.

d) Należy stosować dysze o średnicy min. 0,5 mm.

Dawkowanie BIONEM–OFF

Zawartość opakowania najlepiej wykorzystać podczas jednego zabiegu w całości, aplikując preparat na wszystkie doniczki w domowej dżungli. Nie rekomendujemy porcjowania preparatu BIONEM–OFF - może to wpływać na zmniejszenie skuteczności pożytecznych nicieni, ponieważ ich rozkład w opakowaniu nie jest jednorodny.

Na własną odpowiedzialność możliwe jest porcjowanie preparatu. Należy wówczas przyjąć dane, zawarte w tabeli.

Przykład: Posiadasz 10 roślin w doniczce Ø12cm, 10 roślin w doniczce Ø16cm, 8 roślin w doniczce Ø18cm i 6 dużych roślin w doniczce Ø32cm.

Minimalną ilość wody do stworzenia roztworu obliczasz wg tabeli: 10x45ml+10x80ml+8x100ml+6x325ml=225ml+400ml+975ml=2,4L

Minimalną ilość nicieni do stworzenia roztworu obliczasz wg tabeli: 10x5600+10x10000+8x12700+6x40200=56000+100000+101600+241200=498800 nicieni, co stanowi 1/4 zawartości opakowania.

Przy stosowaniu pożytecznych nicieni pamiętaj:

1. Należy cały czas mieszać roztwór aby zapobiec osiadaniu nicieni na dnie.

2. Składnikiem preparatu BIONEM–OFF są żywe organizmy, dlatego wymaga on przechowywania w temperaturze 2-6 stopni, czyli w lodówce.

3. Nie zaleca się przechowywania rozmieszanego roztworu w celu kolejnej aplikacji w późniejszym terminie.

4. Przy silnym natężeniu szkodników zabieg można powtórzyć w odstępie 7 dni.

Pozbycie się ziemiórek jest proste!

Po tygodniu od aplikacji nicieni zauważymy znaczną różnicę w ilości latających muszek, jak również żerujących wciornastków. Po około dwóch tygodniach od zastosowania preparatu BIONEM–OFF po ziemiórkach nie będzie śladu. W związku z tym, że BIONEM–OFF działa na larwy ziemiórek, zaleca się stosować dodatkowo żółte lepy, które wyłapią dorosłe osobniki i jeszcze bardziej przyspieszą proces eliminacji muszek.

BIONEM–OFF w dawce do domowej dżungli kupisz TYLKO w Zielonym Parapecie!

BIONEM–OFF był dostępny na rynku w dużych porcjach, ponieważ stosowali go wyłącznie rolnicy oraz ogrodnicy. W odpowiedzi na Wasze apele z nieskrywaną przyjemnością ogłaszamy, że wreszcie BIONEM–OFF jest dostępny w atrakcyjnej cenie i mniejszej dawce, która wystarczy w sam raz na Wasze domowe dżungle. Oczywiście znajdziecie go wyłącznie w sklepie Zielony Parapet! Pożegnaj razem z nami ziemiórki raz na zawsze!