Jak dobrać podłoże dla roślin, żeby rosły zdrowo i bujnie? To pytanie zadajemy sobie najczęściej przy zakupie nowej rośliny lub w momencie przesadzania roślin starszych, rozrośniętych lub roślin o gorszej kondycji.

Bardzo często w opisach roślin podane są ich wymagania i używane jest pojęcie przepuszczalności podłoża. Dowiadujemy się, że dana roślina wymaga podłoża żyznego, próchniczego i przepuszczalnego albo podłoża ubogiego piaszczysto – kamienistego i przepuszczalnego. Te określenia przyprawiają o zawrót głowy! Okazuje się bowiem, że nie ma jednego podłoża, które pasuje do wszystkich roślin. Można oczywiście używać do sadzenia roślin „ziemi uniwersalnej do kwiatów”, ale zwykle nie spełnia ona wszystkich wymogów konkretnej rośliny.

Dlaczego rośliny potrzebują podłoża?

Podłoże utrzymuje korzenie roślin, dostarcza im wodę, pożywienie i powietrze. Jest głównym źródłem składników odżywczych i dzięki niemu korzenie mogą oddychać. Jego jakość ma ogromne znaczenie w powodzeniu uprawy roślin doniczkowych. Niektóre rośliny są mało wymagające i będą rosły w przeciętnej ziemi, są też rośliny, którym podłoże zupełnie nie jest potrzebne, np. oplątwy. Odpowiednio dobrane podłoże powinno dostarczać roślinie tego, co otrzymałaby z gleby w swoim naturalnym środowisku. Dlatego tak ważna jest znajomość stanowisk, w których rośliny rosną w naturze. Nie posadzimy przecież kaktusa w podłożu bagiennym, w którym rosną rosiczki, a storczyków w ciężkiej gliniastej ziemi. To je szybko zabije.

Przepuszczalne podłoże – co to znaczy?

Wiele roślin egzotycznych jest wrażliwych na nadmiar i zastój wody w podłożu oraz brak powietrza w strefie korzeniowej. Takie warunki najczęściej prowadzą do gnicia korzeni, chorób i zamierania roślin domowych. Zapewnienie przewiewnego i przepuszczalnego podłoża zmniejsza ryzyko niepowodzenia w uprawie. Podłoże przepuszczalne ma świetną chłonność i przewodzenie wody, zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie nie dopuszcza do zalania i gnicia korzeni. Zatrzymuje składniki odżywcze, ale nie tworzy zastojów wody. Podłoże przepuszczalne jest na tyle porowate, że zapewnia korzeniom dostęp do powietrza i umożliwia oddychanie. Dobrze przepuszczalne są np. piaski i żwiry - podłoża o grubszych frakcjach, natomiast słabo przepuszczalne - iły, gliny i pyły – podłoża o drobnych frakcjach.

Podłoże dobrze zdrenowane dla roślin nie lubiących nadmiaru wody

 

Jak dobrać odpowiednie podłoże dla roślin?

Aby idealnie dobrać podłoże do konkretnej rośliny, trzeba przede wszystkim poznać warunki w jakich rośnie w naturze. Wiele roślin tropikalnych preferuje podłoża przepuszczalne, próchnicze, utrzymujące wilgoć i bogate w składniki odżywcze. Natomiast kaktusy i inne sukulenty potrzebują bardzo przepuszczalnej ziemi, uboższej w składniki pokarmowe, z dużą zawartością piasku i żwiru. Z kolei kaktusy epifityczne będą wymagały innego podłoża - bardziej zbliżonego składem do podłoża dla storczyków.

Przykładowo: podłoże do uprawy stoczyków powinno zawierać zmieloną korę, węgiel drzewny, korzenie paprotki zwyczajnej, torfowiec i skałę wulkaniczną; podłoże do uprawy sukulentów powinno zawierać dużą ilość piasku i żwiru, , a podłoże do paproci jest zwykle torfowe z domieszką potłuczonej kory, perlitu lub wermikulitu. Z pewnością nie powinno się używać do roślin doniczkowych ziemi z wykopanej z ogrodu. Może ona zawierać szkodniki albo nasiona chwastów, a przede wszystkim jest zbyt mało przepuszczalna.

Gotowe podłoża dla roślin

Dobrym sposobem jest użycie gotowych i dedykowanych dla konkretnych roślin podłoży. Dzięki tym specjalistycznym podłożom, można bez szczególnej analizy i wnikania w szczegóły posadzić ulubione rośliny w niezłej ziemi. Nie zawsze jednak takie mieszanki są satysfakcjonujące. Czasem zawartość okazuje się nie spełniać wymogów konkretnych roślin.

Dodatki do podłoża zwiększające przepuszczalność

Jeśli do sadzenia roślin doniczkowych używamy ziemi uniwersalnej lub chcemy rozluźnić słabo przepuszczalne podłoże, możemy dodać do niego składniki poprawiające przepuszczalność czy żyzność. Oczywiście pamiętać należy o odpowiednim odczynie gleby i wymaganiach konkretnych roślin.

Można pokusić się również o stworzenie własnych mieszanek podłoża. Podstawowymi dwoma składnikami własnoręcznie przygotowywanego podłoża jest kompost i torf . Resztę dodatków możemy użyć w zależności od tego, jakie podłoże chcemy uzyskać. Do zwiększenia przepuszczalności podłoża używa się m.in. zmielonej kory, perlitu, wermikulitu, keramzytu i włókien kokosowych.

 • Keramzyt 5 LDrenaż i dodatek do podłoża
  9,99 zł
  Keramzyt 5 L. Drenaż i dodatek do podłoża
  9,99 zł

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...

 • Perlit -dodatek do podłoża
  4,99 zł
  Perlit 5L. -dodatek do podłoża
  4,99 zł

  Dodatek do podłoża poprawiający przepływ wody i powietrza. Spulchnia, napowietrza, optymalizuje wchłanianie i przepuszczanie wody w podłożu.

  Dodatek do podłoża poprawiający przepływ wody i powietrza. Spulchnia, napowietrza, optymalizuje wchłanianie i przepuszczanie wody w podłożu.

 • Włókno kokosowe 5L. -dodatek do podłoża
  9,99 zł
  Włókno kokosowe 5L. -dodatek do podłoża
  9,99 zł

  Dodatek do podłoża, dzięki któremu poprawimy jego właściwości powietrzno-wodne. Włókno kokosowe wchłania wodę, ale przez swoją strukturą zapobiega jej zaleganiu zwiększając przepuszczalność i przewiewność podłoża.

  Dodatek do podłoża, dzięki któremu poprawimy jego właściwości powietrzno-wodne. Włókno kokosowe wchłania wodę, ale przez swoją strukturą zapobiega jej...

 • Podłoże uniwersalne Ziemia do kwiatów doniczkowych z nawozem działającym 8 miesięcy
  3,99 zł
  Podłoże kompostowe dla roślin...
  3,99 zł

  Podłoże o dużej chłonności i mniejszej przepuszczalności, które idealnie nadaje się dla roślin wymagających stałej, wysokiej wilgotności. 

  Podłoże o dużej chłonności i mniejszej przepuszczalności, które idealnie nadaje się dla roślin wymagających stałej, wysokiej wilgotności. 

 • Torf odkwaszony
  5,99 zł
  Torf wysoki Sphagnum odkwaszony 5L
  5,99 zł

  Jeden z najbardziej podstawowych i wartościowych składników podłoży dla roślin. Poprawia strukturę gleby, napowietrza ją i reguluje przepływ wody.

  Jeden z najbardziej podstawowych i wartościowych składników podłoży dla roślin. Poprawia strukturę gleby, napowietrza ją i reguluje przepływ wody.

 • Pumeks
  5,99 zł
  Pumeks wulkaniczny 2L. -dodatek do podłoża
  5,99 zł

  Znakomity dodatek do podłoży dla storczyków i sukulentów. Rozluźnia i napowietrza podłoże oraz pomaga utrzymać wilgoć. Cechuje go duża trwałość i obojętne pH.

  Znakomity dodatek do podłoży dla storczyków i sukulentów. Rozluźnia i napowietrza podłoże oraz pomaga utrzymać wilgoć. Cechuje go duża trwałość i obojętne pH.

 • Zrębki chipsy kokosowe 2L. -dodatek do podłoża
  7,99 zł
  Zrębki chipsy kokosowe 2L. -dodatek do...
  7,99 zł

  Świetny dodatek do podłoży głównie dla storczyków i roślin tropikalnych. Rozluźnia i napowietrza podłoże oraz pomaga utrzymać wilgoć.

  Świetny dodatek do podłoży głównie dla storczyków i roślin tropikalnych. Rozluźnia i napowietrza podłoże oraz pomaga utrzymać wilgoć.

 • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
  11,99 zł
  SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
  11,99 zł

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

 • Glina -dodatek do podłoża -2kg
  5,99 zł
  Glina -dodatek do podłoża -2kg
  5,99 zł

  Dodatek do podłoża, dzięki któremu poprawimy jego właściwości powietrzno-wodne. Glina świetnie magazynuje wodę oraz składniki odżywcze oraz wiąże frakcje wchodzące w skład podłoża.

  Dodatek do podłoża, dzięki któremu poprawimy jego właściwości powietrzno-wodne. Glina świetnie magazynuje wodę oraz składniki odżywcze oraz wiąże frakcje...

 • Mech torfowiec Sphagnum -dodatek do podłoża
  11,99 zł
  Mech torfowiec Sphagnum -dodatek do...
  11,99 zł

  Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i nieocenionym dodatkiem stosowanym w podłożach dla roślin mięsożernych, storczyków i roślin bromeliowatych, a w połączeniu z torfem jest świetnym podłożem do ukorzeniania sadzonek.

  Mech torfowiec bardzo dobrze chłonie wodę i utrzymuje znakomicie wilgotność, jednocześnie nie dopuszczając do przelania rośliny. Jest materiałem naturalnym i...

 • Kora sosnowa (przekompostowana) -dodatek do podłoża 2L
  3,99 zł
  Kora sosnowa (przekompostowana) -dodatek...
  3,99 zł

  Kora sosnowa przekompostowana jest materiałem organicznym, który doskonale sprawdza się jako dodatek do podłoży. Wzbogaca podłoże w próchnicę i składniki odżywcze, utrzymuje jego odpowiednią wilgotność, rozluźnia i zwiększa przepuszczalność oraz poprawia strukturę.

  Kora sosnowa przekompostowana jest materiałem organicznym, który doskonale sprawdza się jako dodatek do podłoży. Wzbogaca podłoże w próchnicę i składniki...

 • Kora piniowa -dodatek do podłoża
  Nowy
  6,49 zł
  Kora piniowa -drenujący dodatek do podłoża...
  6,49 zł

  Kora sosnowa przekompostowana jest materiałem organicznym, który doskonale sprawdza się jako dodatek do podłoży. Wzbogaca podłoże w próchnicę i składniki odżywcze, utrzymuje jego odpowiednią wilgotność, rozluźnia i zwiększa przepuszczalność oraz poprawia strukturę.

  Kora sosnowa przekompostowana jest materiałem organicznym, który doskonale sprawdza się jako dodatek do podłoży. Wzbogaca podłoże w próchnicę i składniki...

Zmielona kora

Do podłoży dla roślin domowych stosuje się drobno zmieloną korę drzew iglastych o wielkości ok 1 cm. Kora rozluźnia podłoże, zatrzymuje wilgoć w podłożu, ale niestety szybko się rozkłada. Podłoże ze zmieloną korą powinno być co jakiś czas uzupełniane tym składnikiem. Nie stosuje się świeżej kory, która może pleśnieć, zagniwać i zabierać roślinom cenny azot. Kora zakwasza podłoże, dlatego stosuje się ją głównie jako dodatek do podłoży dla roślin kwasolubnych.

Perlit

Perlit jest minerałem pochodzenia wulkanicznego, a jako dodatek do podłoży dostępny jest w postaci białych porowatych granulek o nieregularnym kształcie i wielkości 2-6 mm. Jest chemicznie obojętny, nie zmienia więc odczynu podłoża. Ma zdolność magazynowania wody, dzięki czemu podłoże z perlitem wolniej przesycha. Oprócz tego znakomicie napowietrza i rozluźnia podłoże.

 

Wermikulit

Wermikulit jest lekkim, biało-brązowym błyszczącym granulatem. Dzięki charakterystycznej strukturze jest świetnym dodatkiem rozluźniającym podłoże. Wermikulit ma odczyn zbliżony do obojętnego, więc może być stosowany do wszystkich podłoży. Ma zdolność zatrzymywania wody, dzięki czemu podłoże szybko nie przesycha, a jednocześnie nadmiar wody nie zalewa korzeni. Wadą wermikulitu jest jego krótkotrwałość.

Piasek

Spulchnia i rozluźnia podłoże, zwiększa jego przepuszczalność oraz zapobiega zbrylaniu i zbijaniu się. Piasek nie zmienia odczynu podłoża. Jako dodatek do podłoży stosuje się gruboziarnisty piasek rzeczny o frakcji 0,5-2 mm. Piaskiem rozluźnia się zwłaszcza ziemie zasobne w próchnicę, ilastą oraz używa w podłożach dla sukulentów.

Keramzyt

Dostępny w postaci granulek o średnicy od 0,2 cm do 2 cm. Keramzyt powstaje w procesie wypalania gliny i jest porowaty, ale nie zatrzymuje wody i składników pokarmowych. Keramzyt jest chemicznie obojętny, więc nie zmienia pH gleby. Stosuje się go głównie jako drenaż na dno donicy. Natomiast keramzyt w mniejszych granulkach można zmieszać z podłożem, żeby zwiększyć jego przepuszczalność.

Włókno kokosowe

Włókno kokosowe jest podłożem organicznym, bezglebowym, powstałym z włókien pokrywających skorupy orzechów kokosowych. Ma doskonałą chłonność i pojemność wodną, porowatość oraz jest chemicznie obojętne. Zwiększa przepuszczalność i napowietrzanie podłoże. Dostępne jest w postaci sprasowanych kostek lub luźnych włókien. Włókno kokosowe stosowane jest często jako zamiennik torfu, co jest niezwykle ważne, bo ogranicza niszczenie torfowisk. Wadą może być zbyt duże zasolenie włókna, spowodowane niedokładnym płukaniem z wody morskiej.