Sukulenty przesadzamy kiedy na tyle się rozrosną, że przestają się mieścić w dotychczasowej doniczce. Zabieg ten konieczny jest również dla nowo zakupionych sukulentów produkowanych najczęściej w tymczasowym podłożu torfowym. Nie nadaje się ono do ich docelowej uprawy ze względu na dużą chłonność i ryzyko zalegania wody, która prowadzi do gnicia korzeni. Takie torfowe podłoże należy całkowicie usunąć zastępując je świeżym, przepuszczalnym podłożem dla kaktusów i sukulentów. 

Czego potrzebujemy do przesadzania sukulentów?

Przesadzanie sukulentów nie obejdzie się bez właściwego podłoża o dobrej strukturze i składzie. Dobre podłoże do uprawy sukulentów to takie, które jest przede wszystkim bardzo przepuszczalne. Oznacza to, że w swoim składzie musi zawierać duże ilości części szkieletowych (piasek, żwir, keramzyt itp.), które będą umożliwiały szybki odpływ wody. Właściwe podłoże dla sukulentów znajdziesz tutaj. 

Oprócz podłoża konieczne jest zaopatrzenie się w doniczki z otworami w dnie. Jeśli wybrana doniczka nie ma perforacji w części spodniej, oznacza to, że jest osłonką. Osłonki używane są jako zewnętrzna, ozdobna obudowa zwykłych doniczek -najczęściej prostych doniczek z tworzywa, które są już wyposażone w otwory odprowadzające wodę. Istnieje możliwość zastosowania osłonki jako doniczki, jednak wówczas konieczne jest zapewnienie możliwości odpływu wody do dolnej partii takiej osłonki. Partia ta zwana jest drenażem, który wykonujemy z porowatego materiału o grubej frakcji. Może to być żwir, gruby keramzyt, potłuczona ceramika. Drenaż będzie pełnił funkcję magazynu dla wody wyciekającej z podłoża, tak aby nie zalegała ona w okolicach systemu korzeniowego sukulentów. Pamiętamy o tym, że warstwa drenażu musi być proporcjonalna do głębokości pojemnika i powinna wynosić co najmniej 2-3 cm.

 • Eszeweria 'Raindrops' Echeveria
  12,99 zł
 • Doniczka terakota 7 cm
  2,99 zł
  Doniczka Ø 7 cm TERAKOTA naturalna 5.9-7
  2,99 zł

  Gliniana doniczka w kolorze cegły, która stanowi wspaniałą ozdobę wnętrz. Jej prosta forma fantastycznie wydobywa i podkreśla piękno posadzonych w niej roślin.

  Gliniana doniczka w kolorze cegły, która stanowi wspaniałą ozdobę wnętrz. Jej prosta forma fantastycznie wydobywa i podkreśla piękno posadzonych w niej roślin.

 • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
  11,99 zł
  SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
  11,99 zł

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

 • Keramzyt 5 LDrenaż i dodatek do podłoża
  9,99 zł
  Keramzyt 5 L. Drenaż i dodatek do podłoża
  9,99 zł

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...

 • Osłonka Ø 8 cm SIMPLE WHITE ceramiczna
  Nowy
  5,99 zł
  Osłonka Ø 8 cm SIMPLE WHITE ceramiczna...
  5,99 zł

  Piękna osłonka ceramiczna, która doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych wnętrzach. Delikatnie zaokrąglony kształt i stonowana kolorystyka, sprawiają, że nadaje wnętrzu elegancji i stylu. W zestawieniu z ciekawymi gatunkami kaktusów lub sukulentów wygląda niezwykle efektownie. 

  Piękna osłonka ceramiczna, która doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych wnętrzach. Delikatnie zaokrąglony kształt i stonowana...

Przesadzanie kaktusów i sukulentów krok po kroku:

1. Wyciągnij ostrożnie roślinę ze starej doniczki.
2. Oczyść system korzeniowy z dotychczasowego podłoża. Możesz wykorzystać do tego wykałaczki, pęsety lub inne narzędzia. Usuń stare podłoże z przestrzeni między korzeniami.
3. Oczyszczone rośliny pozostaw na kilka dni w suchym i osłoniętym od nadmiernego nasłonecznienia miejscu, aby korzenie mogły przeschnąć, a uszkodzone tkanki zabliźnić się.
4. Pamiętaj, że nowa doniczka powinna być nieznacznie większa od poprzedniej (o średnicy większej o około 3-5 cm).
5. Zapewnij drenaż odprowadzający nadmiar wody. Jako warstwę drenującą można zastosować gruby żwir, keramzyt lub potłuczone elementy ceramiczne. Grubość drenażu powinna być proporcjonalna do głębokości pojemnika i wynosić co najmniej 2-3 cm.
6. Wypełnij doniczkę do 1/3 jej objętości podłożem i umieść w niej roślinę, rozkładając równomiernie jej korzenie. Następnie uzupełnij ziemią pozostałą objętość doniczki.
7. Potrząśnij rośliną, podnosząc ją ostrożnie do góry, tak aby korzenie mogły wyprostować się w nowym podłożu i dociśnij rękami wierzchnią warstwę ziemi.
8. Pierwsze, oszczędne podlewanie wykonaj dopiero kilka dni później. 

Termin przesadzania sukulentów:

Najlepszy termin na przesadzanie sukulentów to wiosna i lato. Kupując rośliny w okresie jesiennym i zimowym, bezpieczniej jest pozostawić je w dotychczasowym podłożu dbając o bardzo oszczędne podlewanie. Torfowe podłoże, w którym produkowane są sukulenty jest bardzo chłonne, dlatego zbyt duża ilość wody szybko prowadzi do gnicia. W okresie jesienno-zimowym sukulenty rosnące w takim podłożu podlewa się niewielką ilością wody raz na 4-8 tygodni (zależnie od temperatury). Aby zminimalizować ryzyko przelania, najlepiej do podlewania używać ręcznego rozpylacza do wody. Wyraźnym wskaźnikiem do kolejnego podlania jest obkurczenie liści sukulentów.