Neem, inaczej miodla indyjska, to słynąca z właściwości leczniczych roślina, która występuje na terenie Indii i Azji południowo-wschodniej. Kory oraz liści drzewa neem używa się w Indiach niezmiennie od tysięcy lat. Przede wszystkim za sprawą azadirachtyny, substancji, która znajduje się we wszystkich częściach miodli. Około 75% preparatów medycyny ajurwedyjskiej zawiera w sobie ten drogocenny składnik. Olej, otrzymywany z jej nasion, od wielu lat wykorzystuje się w medycynie naturalnej. W miodli znajdują się substancje o korzystnym wpływie na zdrowie i urodę, działające przeciwbólowo, przeciwświądowo, przeciwgorączkowo, przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie i antymalarycznie. Dodatkowo preparaty, powstałe z wykorzystania drzewa NEEM, obniżają poziom cukru, łagodzą stany zapalne i reakcje alergiczne. Najczęściej, wykorzystuje się nasiona do produkcji cennego olejku, używanego do pielęgnacji skóry i włosów. Ze względu na właściwości antyseptyczne, olejku używa się również do produkcji leków na cukrzycę i preparatów gojących drobne rany.

Olejek NEEM w ogrodnictwie: jak stosować olejek w pielęgnacji roślin

Uprawa roślin w mieszkaniu niewątpliwie przynosi dużo satysfakcji. Amatorom roślin doniczkowych sen z powiek spędzają jednak szkodniki, które z pewnością mogą narobić dużo szkód w hodowli. Azadirachtyna zawarta w olejku NEEM, jest naturalnym insektycydem działającym na około 200 gatunków owadów. To godna uwagi, skuteczna substancja odstraszająca, działająca również systemicznie. Pobierana przez liście, stopniowo rozprzestrzenia się po wszystkich częściach roślin, dając naturalną ochronę przed atakiem szkodników. W związku z tym, iż działa na układ hormonalny owadów, blokuje przeobrażenie się młodocianych form w kolejne stadium rozwoju. Obniża ilość składanych jaj przez osobniki dorosłe oraz osłabia ich aktywność życiową. Oleista konsystencja preparatu stanowi blokadę dla owadów ssących, zatyka ich ssawki, uniemożliwiając im wkłucie się do miąższu liści. Mszyce, tarczniki, mączliki, wciornastki lub wełnowce można pokonać stosując roztwór olejku NEEM w wodzie.

Zobacz też artykuły o biologicznej walce z przędziorkiem i wciornastkiem: swirski i dobroczynek kalifornijski oraz sposoby zwalczania, przyczyny i objawy żerowania ziemiórek na kwiatach domowych.

Naturalny pestycyd z nasion drzewa NEEM do zwalczania ziemiórek, mszyc, przędziorków i wciornastków

Aby wykorzystać olejek NEEM w pielęgnacji roślin domowych, należy go wymieszać z wodą w połączeniu z łagodnym płynem do mycia naczyń. Rekomendowana przez praktyków dawka to 5 kropel ojejku NEEM, kilka kropli płynu i 1 litr letniej wody. Roztworu należy użyć do kilku godzin od momentu jego zmieszania. Dłuższe przechowywanie rozcieńczonego olejku neem prawdopodobnie wpływa na obniżenie się skuteczności zabiegów terapeutycznych.

Ochronie roślin domowych przed szkodnikami sprzyja profilaktyczny oprysk co 2-3 tygodnie. Roztwór możemy stosować także do przecierania liści. Ten zabieg niewątpliwie sprawi, że blaszki liściowe będą czyste i błyszczące!

Stosowanie olejku NEEM jest zupełnie bezpieczne dla pożytecznych pszczół. Ważne jest również to, iż nie szkodzi zwierzętom domowym. Co więcej, może być stosowany na skórę psów i kotów celem odstraszania pcheł i kleszczy. Należy mieć jednak na uwadze, że właściwości olejku NEEM uniemożliwiają jego stosowanie jednocześnie z pożytecznymi roztoczami. Po oprysku rośliny z użyciem olejku NEEM należy odczekać minimum 7 dni, aby bezpiecznie wprowadzić dobroczynka kalifornijskiego – naturalnego wroga przędziorków lub swirskiego, który żywi się wciornastkami.

Naturalny i organiczny preparat jest całkowicie biodegradowalny, używając go nie szkodzimy zatem środowisku. W walce ze szkodnikami zawsze warto najpierw wypróbować naturalne sposoby, a po radykalnie działające środki chemiczne sięgać w ostateczności. Olejek NEEM cechuje zmienne zabarwienie (od ciemnożółtego do brązowego), specyficzny zapach oraz gorzki smak. Charakterystyczny, arachidowy zapach olejku NEEM można złagodzić, dodając do roztworu odrobinę innego olejku eterycznego np. herbacianego, który podobnie do azadirachtyny działa odstraszająco na szkodniki roślin doniczkowych. Uwaga! Olejek zmienia konsystencję poniżej 23 stopni Celsjusza, aby wrócił do płynnej formy, wystarczy ogrzać buteleczkę w dłoniach.

Jak stosować olejek NEEM do przemywania liści?

Kurz, zbierający się na liściach, nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim szkodzi roślinom doniczkowym. Hamuje wymianę gazową poprzez zablokowanie aparatów szparkowych oraz zaburza fotosyntezę. Możemy czyścić liście, używając miękkiej, odstanej wody. Mycie liści twardą wodą może jednak pozostawić na nich białawy osad. Z pewnością lepszy efekt uzyskamy, dodając do wody kilka kropli olejku NEEM oraz odrobinę płynu do mycia naczyń. Można również dodać naturalnego, prostego w składzie mydła. Przecierając liście, warto użyć delikatnej gąbki lub miękkiej szmatki tak, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Blaszki liściowe czyścimy zarówno z góry, jak i od spodniej strony. Przy okazji zabiegu dokonamy również przeglądu całej rośliny i ocenimy jej stan. Jeżeli możemy pochwalić się pokaźną kolekcją kwiatów doniczkowych, pamiętajmy o zmianie roztworu na czysty co kilkanaście roślin. Wiele osób twierdzi, że to relaksujące i odprężające zadanie, polecamy więc spróbować samemu!

Jakie rośliny wymagają przemywania liści?

Przemywanie liści roztworem z olejkiem NEEM może stać się rytuałem w przypadku roślin domowych o błyszczących liściach. Niektórym gatunkom roślin przemywanie liści może zwyczajnie zaszkodzić. Włochate liście żyworódki omszonej nie będą Ci wdzięczne za potraktowanie ich wodą, to samo tyczy się Echeverii subsessilis z woskowym nalotem na liściach, czy niektórych odmian alokazji i filodendrona o 'zamszowej' powierzchni. Absolutnie nie traktuj też wodą liści trzykrotek. Przecieranie liści wilgotną szmatką to dobra metoda w przypadku roślin o dużych, błyszczących liściach, takich jak monstera, filodendron, skrzydłokwiat oraz fikus sprężysty. Warto również zadbać o czystą powierzchnię blaszek liściowych Zamioculcasa czy Sansevierii.

Chcąc korzystać z bezpiecznych i nietoksycznych alternatyw pestycydów w ogrodzie lub w domu, warto wprowadzić do zielonej apteczki olejek NEEM. Jest to produkt, który powinien znać i stosować każdy miłośnik przyrody, ponieważ nie wpływa negatywnie na otaczające nas środowisko. Unikajmy szkodliwej chemii, sięgając jednocześnie do tradycji, potwierdzonej badaniami naukowymi. Nie ulega wątpliwości, że warto wykorzystać „zieloną moc” zawartą w każdej kropli olejku NEEM!