Palmy w naturze rosną głównie w strefie międzyzwrotnikowej i w okolicach równika. Jedną z nich – karłatkę niską można nawet spotkać w Europie. Wiele gatunków z powodzeniem uprawia się w pomieszczeniach. Na początek przygody z palmami poleca się te najmniej wymagające, np. kencję, arekę lub szorstkowiec Fortunego. Uprawiając palmy w domu kierujemy się wymaganiami poszczególnych gatunków, gdyż mogą one różnić się co do temperatury, oświetlenia i okresu spoczynku.

Uprawa palm w domu

Temperatura i światło

Większość palm domowych ma niską odporność na mróz lub nie ma jej wcale. Dlatego całorocznie lub sezonowo uprawiamy je w pokojach, holach, na oszklonych werandach i w oranżeriach. Palmy z tropików powinny mieć zapewnioną stałą temperaturę ok. 20 - 22 °C przez cały rok. Jeśli mamy odpowiednie warunki, to w lecie palmy domowe można wystawiać na zewnątrz - do ogrodu lub na taras. Należy wtedy pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu roślin do dużej ilości światła, a przed zimą wnieść je z powrotem do pomieszczeń. Niektóre, np. palma kanaryjska czy szorstkowiec powinny spędzać okres zimowy w temperaturze 10 - 15 °C i w pomieszczeniu z dużą ilością światła, inne ciepłolubne gatunki powinny mieć stałą temperaturę otoczenia przez cały rok.

Wilgotność

Bardzo ważne jest zapewnienie palmom wysokiej wilgotności powietrza. Suche powietrze odbije się negatywnie na wyglądzie liści i kondycji roślin. Nie zaleca się częstego zraszania liści palm, lepiej zwiększyć wilgotności wokół roślin, używając nawilżaczy i ustawiając doniczki na podstawkach z wodą i keramzytem. Co jakiś czas warto palmom zrobić prysznic, a roślinom dużym, których nie można przenieść należy systematycznie czyścić liście.

Podlewanie

Wymagania palm co do ilości wody zależne są od gatunku, temperatury, wielkości doniczki, podłoża i wielkości rośliny. Nie ma jednego przepisu na podlewanie palm. Większość palm nie lubi nadmiaru wody, ale nie znosi też przesuszania. Przed kolejnym podlewaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć, co najlepiej sprawdzić palcem. Zwykle w okresie wzrostu palmy podlewa się intensywnie, tak aby cała bryła korzeniowa została nawodniona, a nadmiar wody wyciekł przez otwory w dnie doniczki. Kierujemy się zasadami: wymagania gatunku i „rzadziej, ale porządnie”.

Wymagania palm domowych

Jaka ziemia dla palmy? Podłoże dla palm

Podłoże dla palm powinno być żyzne, luźne, przepuszczalne i dobrze trzymające wilgoć, o dużej zawartości próchnicy i odczynie od neutralnego do lekko kwaśnego. Jako podłoża można użyć specjalnej ziemi do palm, którą dodatkowo mieszamy z piaskiem, żwirem oraz perlitem. Odpowiednie będzie także podłoże specjalistyczne SERAMIS® lub specjalistyczne podłoże dla palm, juk, dracen, strelicji Zielonego Parapetu.

Ziemia dla palm, juk, dracen, strelicji. Certyfikowane podłoże Zielonego Parapetu

Czy podłoże marketowe sprawia, że wciąż walczysz z przelaniem ukochanej palmy, a w klasycznym bigosie Twoje rośliny wciąż zdają się prosić o wodę lub przewracać? Podłoże dla palm, juk, dracen, strelicji łączy przepuszczalność bigosu oraz żyzność kompostu i torfu wysokiego, zapewniając tym samym optymalne warunki wzrostu, oraz dbając o stabilność roślin w podłożu. Obecność gliny wymieszanej z piaskiem i torfem znacznie poprawia chłonność między frakcjami szkieletowymi, jednocześnie umożliwiając magazynowanie składników pokarmowych bez ryzyka ich szybkiego wypłukiwania.

Porowate materiały, takie jak pumeks, perlit oraz keramzyt, rozluźniają podłoże, zapewniając korzeniom odpowiedni dostęp do powietrza. Różnorodność frakcji tych składników skutecznie wspiera zapobieganie niekorzystnym zastojom wodnym, jednocześnie absorbując odpowiednie ilości wody oraz składników pokarmowych.

Dodatek piasku dodatkowo zwiększa przepuszczalność podłoża, spulchniając je i rozluźniając jego strukturę. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników oraz ich proporcji podłoże jest chłonne i dobrze napowietrzone co pomaga chronić korzenie przed gniciem, które jest jednym z najczęstszych skutków zastoju wody oraz braku powietrza w strefie korzeniowej.

Przetestowane i przebadane podłoża przygotowane zostały w Polsce przez specjalistów uprawy kwiatów doniczkowych. Ich jakość gwarantują pozytywne opinie odpowiednich instytucji badawczych i certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podłoże dla palm - DYI

Można też pokusić się o stworzenie własnej mieszanki składającej się z 50% - 60 % ziemi kompostowej lub uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych, 10 % drobnej gliny, 20 % piasku kwarcowego, 20 % innych komponentów rozluźniających np. żwir, perlit, keramzyt o drobniejszej frakcji. Przy uprawie palm unikamy torfu, a podłoże rozluźniamy głównie piaskiem i perlitem.

  • Podłoże dla palm, juk, dracen, strelicji – specjalistyczna mieszanka Zielonego Parapetu
    5,99 zł
    Podłoże dla palm, juk, dracen i strelicji...
    5,99 zł

    Podłoże dla palm, juk, dracen, strelicji marki Zielony Parapet to mieszanka specjalnie dobranych składników.  Podłoże o dużej żyzności i wysokiej przepuszczalności, które idealnie nadaje się dla palm, juk, dracen, strelicji, wymagających delikatnej wilgotności i nietolerujących zalegania wody w strefie korzeni. 

    Podłoże dla palm, juk, dracen, strelicji marki Zielony Parapet to mieszanka specjalnie dobranych składników.  Podłoże o dużej żyzności i wysokiej...

  • Mineralny nawóz w płynie do palm, juk i dracen 250 ml
    15,99 zł
    Nawóz mineralny w żelu do palm, juk i...
    15,99 zł

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.

  • Nawóz w płynie do palm, juk i dracen 250 ml
    16,99 zł
    Nawóz w płynie do palm, juk i dracen 250 ml
    16,99 zł

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.

  • SERAMIS® podłoże dla palm
    9,99 zł
    SERAMIS® podłoże dla palm
    9,99 zł

    Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w połączeniu z opatentowaną formułą bryłek seramisu wspomaga silny wzrost i obfite kwitnienie storczyków i epifitów.

    Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w...

  • Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml SERAMIS
    29,99 zł
    Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml...
    29,99 zł

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...

  • Transparentna oddychająca doniczka z perforacją — rozmiar do wyboru
    7,99 zł
    Transparentna wysoka doniczka z perforacją...
    7,99 zł

    Masz już dość walki z przelanymi roślinami? A może potrzebujesz odpowiednich doniczek dla epifitów takich jak storczyki, Rhipsalisy, Epiphyllum, Aeschynanthus, Anthurium i wiele innych? Postaw na doniczki z dodatkową perforacją, a twoje rośliny odetchną!

    Masz już dość walki z przelanymi roślinami? A może potrzebujesz odpowiednich doniczek dla epifitów takich jak storczyki, Rhipsalisy, Epiphyllum,...

  • Doniczka wysoka WKŁAD do palm, juk i dracen - rozmiar do wyboru
    1,99 zł
    Doniczka wysoka WKŁAD do palm, juk i...
    1,99 zł

    Przesadzaj rośliny doniczkowe o palowym systemie korzeniowym do wysokich doniczek - wkładów! Doniczki produkcyjne wysokie pomieszczą juki, draceny i palmy do biura. Kup akcesoria do wiosennego przesadzania w jednym miejscu!

    Przesadzaj rośliny doniczkowe o palowym systemie korzeniowym do wysokich doniczek - wkładów! Doniczki produkcyjne wysokie pomieszczą juki, draceny i palmy do...

  • Doniczka Ø 16 cm gliniana wysoka BAZALT 20-17
    16,99 zł
    Doniczka Ø 17 cm TERAKOTA wysoka bazalt 20-17
    16,99 zł

    Doniczka wykonana z gliny w pięknym, naturalnym kolorze, przypominającym strukturę bazaltu. Doskonała ozdoba nowoczesnych wnętrz i nie tylko. 

    Doniczka wykonana z gliny w pięknym, naturalnym kolorze, przypominającym strukturę bazaltu. Doskonała ozdoba nowoczesnych wnętrz i nie tylko. 

  • Doniczka gliniana
    8,99 zł
    Doniczka Ø 15 cm TERAKOTA wysoka...
    8,99 zł

    Doniczka w kolorze palonej cegły posiada dodatkowo kremowe zdobienia, które wyglądają jak delikatne muśnięcia pędzelkiem. Urzeka prostotą i w fantastyczny sposób podkreśla urodę posadzonych w niej kaktusów i sukulentów. 

    Doniczka w kolorze palonej cegły posiada dodatkowo kremowe zdobienia, które wyglądają jak delikatne muśnięcia pędzelkiem. Urzeka prostotą i w fantastyczny...

  • Doniczka gliniana
    17,99 zł
    Doniczka Ø 16 cm TERAKOTA wysoka naturalna...
    17,99 zł

    Gliniana doniczka w pięknym, ceglastym kolorze. Urzeka prostotą i w fantastyczny sposób podkreśla urodę posadzonych w niej kaktusów i sukulentów. 

    Gliniana doniczka w pięknym, ceglastym kolorze. Urzeka prostotą i w fantastyczny sposób podkreśla urodę posadzonych w niej kaktusów i sukulentów. 

Przesadzanie palm - jak sadzić, żeby palma dobrze rosła

Palmy przesadzamy zawsze po zakupie. Bez względu na porę roku nowo zakupione rośliny warto przesadzić do właściwego podłoża, gdyż najczęściej znajdują się one w produkcyjnym podłożu torfowym, które nie nadaje się do uprawy. Przesadzania wymagają także palmy, których korzenie przerastają otwory w dnie doniczki. Zwykle przesadza się palmy raz na dwa lata, a starsze egzemplarze rzadziej. W ich przypadku wymienia się też często tylko górną warstwę podłoża. Palmy sadzi się do wysokich i wąskich donic, z obowiązkową warstwą drenażu na dnie doniczki. Dobrze w tej roli sprawdzi się keramzyt o grubej frakcji.

Nawożenie palm domowych

Palmy nawozimy w okresie od marca do września. Ciepłolubne areki i kencje można nawozić przez cały rok. Zwykle jednak zmniejsza się częstotliwość nawożenia lub całkowicie zaprzestaje w okresie jesienno- zimowym. Palmy, które przechodzą okres zimowego spoczynku należy nawozić jedynie w okresie wzrostu. Do nawożenia używamy dedykowanych nawozów do palm lub nawozów do roślin zielonych. W składzie nawozu ważne jest, aby stosunek fosforu do azotu i potasu był nieco mniejszy. Dodatkowo można raz na 2 tygodnie stosować nawożenie dolistnie w formie oprysku, używając rozwodnionego nawozu płynnego.

Jakie miejsce dla palm domowych?

Miejsce dla palm wybierajmy rozsądnie. Powinno być ono dostosowane do wymagań poszczególnych gatunków i ich rozmiarów. Większość palm lubi miejsca dobrze oświetlone i ciepłe, ale znajdziemy też gatunki preferujące więcej cienia. Największy problem sprawia zawsze okres zimowy, ponieważ niektóre gatunki wymagają chłodniejszej temperatury, a innym trzeba zapewnić ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Zawsze kierujmy się wymaganiami roślin w wyborze miejsca, naszym komfortem we wnętrzu, a dopiero na końcu aspektem dekoracyjnym.

Przeczytaj również artykuł Najczęstsze problemy w uprawie palmy – błędy w uprawie, choroby i szkodniki palm.