Dla amatorów domowej dżungli objawy chorób oraz szkodników roślin mogą być dużym powodem do niepokoju. Najważniejsze jest odpowiednie oraz szybkie rozpoznanie przyczyny. Kiedy żółknie Twoja palma doniczkowa – pielęgnacja jest niezwykle istotna. Dowiedz się, na jakie symptomy zwracać uwagę oraz jak odpowiednio zadbać o roślinę, aby móc jak najdłużej cieszyć się jej pięknem!
- Palma doniczkowa pielęgnacja - przyczyny żółknięcia liści
- Palma schnie - co robić?
- Poparzenia słoneczne palmy - jak je rozpoznać i zwalczać?
- Szkodniki na palmie - jak je rozpoznać i zwalczać?
- Wciornastki palma - objawy
- Tarczniki na palmie - jak je usunąć?
- Wełnowiec palma - jak się go pozbyć?
- Podsumowanie - jak prawidłowo pielęgnować palmę doniczkową?
Kupując wymarzoną palmę, możesz widzieć oczami wyobraźni soczyście zielone pióropusze, zmieniające dom w malowniczą oazę. Podczas uprawy rośliny istotne jest nie tylko odpowiednio nasłonecznione miejsce. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak zdiagnozować oraz rozwiązać najczęstsze problemy w uprawie palmy doniczkowej. Pielęgnacja jest tutaj kluczem do sukcesu!
Palma doniczkowa pielęgnacja – przyczyny żółknięcia liści
Pielęgnacja palmy w domu musi być bardzo rozważna. Pamiętaj, że tak jak każda inna roślina, potrzebuje ona nie tylko miejsca o właściwym nasłonecznieniu. Żółte liście plamy są jednym z najczęstszych problemów, jakie mogą się pojawić podczas uprawy, a przyczyna ich wystąpienia może zależeć od bardzo wielu czynników.
Problem może tkwić w nadmiarze wody. Jeśli zauważysz więdnące, żółte liście palmy, przelanie będzie jedną z bardziej prawdopodobnych przyczyn. Następnym etapem w takim przypadku jest ich brązowienie. Możliwy jest też rozwój chorób grzybowych.
Pamiętaj, że palma doniczkowa – pielęgnacja to również podstawowe aspekty. Zadbaj o odpowiednio dobrane podłoże oraz donicę, co umożliwi roślinie prawidłowy przepływ wody.
Pielęgnacja palmy w domu to też zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności powietrza. Zbyt suche będzie powodować żółknięcie liści.
Inwazja szkodników to kolejny poważny problem, na który jest narażona Twoja palma. Żółte liście mogą być tego skutkiem. Sprawdź dokładnie, jakie owady zaatakowały roślinę, by móc skutecznie działać w celu ich usunięcia.
Palma przelanie – jak rozpoznać i uratować roślinę?
Pamiętaj, aby roślinę podlewać rozsądnie. Przelanie może być spowodowane nie tylko zbyt częstym lub zbyt obfitym nawadnianiem, lecz także:
- zbyt dużą doniczką,
- doniczką bez odpływu,
- zaleganiem wody w osłonce lub na podstawce,
- zbyt ciężkim i za mało przepuszczalnym podłożem.
Do najbardziej charakterystycznych objawów przelania należy pojawienie się na liściach brązowych plam, a także żółknięcie i obumieranie pędów. Jeśli w parze ze zbyt dużą ilością wody idzie zbyt niska temperatura, można zaobserwować brązowiejące, na skutek gnicia, liście tuż przy powierzchni ziemi. Należy je usunąć przy pomocy zdezynfekowanego noża lub mini sekatora do roślin.
Przelane podłoże powinno zostać przesuszone. Możesz wykorzystać do tego ręczniki papierowe, które dociśnięte do wierzchu podłoża, a także odpływu doniczki, wchłoną część wody. W przypadku mocnego zalania bezpieczniej będzie palmę przesadzić. Przy okazji przesadzania sprawdź, czy korzenie nie stały się miękkie, brązowe, maziste bądź brzydko pachnące. Gnijące części rośliny usuń przy pomocy zdezynfekowanych nożyczek, a miejsce cięcia oprósz cynamonem bądź węglem drzewnym, by zapobiec ewentualnej infekcji.
Zobacz: Do czego służy węgiel aktywny? Właściwości, dawkowanie i zastosowanie w uprawie roślin domowych
Wskazówka: nie podlewaj palmy tuż po przesadzeniu. Warto dać korzeniom kilka dni na regenerację. Pierwsze nawodnienie powinno być oszczędne.
-
Cycas revoluta Sagowiec odwinięty
124,99 złRoślinny relikt z epoki dinozaurów. Tworzy pokrój podobny do palmy z pióropuszem ciemnozielonych liści, wyrastających na szczycie kłodziny. Rośnie bardzo powoli.
Roślinny relikt z epoki dinozaurów. Tworzy pokrój podobny do palmy z pióropuszem ciemnozielonych liści, wyrastających na szczycie kłodziny. Rośnie bardzo...
-
Chamaedorea elegans - palma koralowa
14,99 złCiekawa roślina doniczkowa o pięknym, jasno zielonym, pierzastym ulistnieniu. W naturze gatunek ten występuje w lasach tropikalnych na południu Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie pod koronami wysokich drzew. Roślina w warunkach domowych osiąga około 150 cm wysokości.
Ciekawa roślina doniczkowa o pięknym, jasno zielonym, pierzastym ulistnieniu. W naturze gatunek ten występuje w lasach tropikalnych na południu Meksyku i...
-
Chrysolidocarpus lutescens Złotowiec
14,99 złPochodząca z Madagaskaru ciekawa roślina doniczkowa, o pięknej, wyrazistej sylwetce i pierzastym ulistnieniu, potocznie zwana Złotowcem. Dzięki swojemu eleganckiemu pokrojowi doskonale będzie się prezentować we wszystkich wnętrzach. W uprawie doniczkowej osiąga maksymalną wysokość 150 centymetrów.
Pochodząca z Madagaskaru ciekawa roślina doniczkowa, o pięknej, wyrazistej sylwetce i pierzastym ulistnieniu, potocznie zwana Złotowcem. Dzięki swojemu...
-
Brighamia insignis Hawajska palma
59,99 złUnikalna brighamia z Hawajów przypominająca miniaturową palmę. Nazywana jest potocznie Hawajską Palmą. Zachwyca rozdętym kaudeksem, zakończonym pióropuszem liści.
Unikalna brighamia z Hawajów przypominająca miniaturową palmę. Nazywana jest potocznie Hawajską Palmą. Zachwyca rozdętym kaudeksem, zakończonym pióropuszem...
-
Pachypodium lamerei - palma Madagaskaru
11,99 złPochypodium lamerei zwany jest palmą madagaskarską lub gwiazdą stepową jest pięknym sukulentem pędowym. Charakterystyczny dla pachypodium jest gruby pęd z cierniami oraz korona bujnych, ciemnozielonych liści. Łatwa uprawa i szybki wzrost cechują ten ciekawy sukulent.
Pochypodium lamerei zwany jest palmą madagaskarską lub gwiazdą stepową jest pięknym sukulentem pędowym. Charakterystyczny dla pachypodium jest gruby pęd z...
Palma schnie – co robić?
Kiedy palma schnie najważniejsze jest szybkie działanie i odnalezienie przyczyny problemu. Do przesuszenia bryły korzeniowej może dojść zarówno na skutek nieregularnego podlewania, jak i nawadniania zbyt małą ilością wody. Żółte, suche i stopniowo blednące liście, które mogą się również pofalować, podobnie jak promienie wachlarzy – to sygnał, że Twoja palma schnie. Co robić w takiej sytuacji? Podaj jej niewielką ilość wody – zbyt obfite podlanie bryły korzeniowej, która na skutek przesuszenia mogła częściowo stracić zdolność do absorpcji wody, może skutkować przelaniem i doprowadzić do śmierci.
Zobacz również: Palmy domowe – jak uprawiać palmy w mieszkaniu?
Palma ma suche końcówki liści – oznaka zbyt niskiej wilgotności powietrza
Przyjrzyj się dokładnie nieprawidłowością, jakie wykazuje Twoja palma. Suche końcówki liści to również zły objaw. Najczęstszą przyczyną problemów w uprawie tego gatunku roślin w naszym klimacie jest zbyt niska wilgotność powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. Trudne warunki mogą powodować żółknięcie lub brunatnienie wierzchołków liści, a także ich powolne zasychanie. Uwarunkowania, które występują w polskich domach nie są tymi, które preferuje palma. Suche końcówki liści są tego oznaką.
Pamiętaj, aby zapewnić swojej roślinie odpowiednie środowisko. Pielęgnacja palmy powinna opierać się na zachowaniu wysokiej wilgotności powietrza przy niskiej temperaturze. Podwyższając nawilgotnienie, nie zapomnij też o zapewnieniu właściwej wentylacji w pomieszczeniu. Stagnująca w powietrzu wilgoć może przyczynić się do rozwoju infekcji grzybowych.
Może Cię zainteresować: Sprawdź, jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu
Poparzenia słoneczne palmy – jak ich uniknąć?
Poważnym problemem mogą być również poparzenia słoneczne. Palma musi być zabezpieczona przed intensywnym nasłonecznieniem. Nagłe wystawienie rośliny na działanie bezpośrednich promieni słonecznych może skutkować matowymi, bladożółtymi lub białawymi odbarwieniami na liściach. Z czasem, wokół zasychających fragmentów pojawi się ciemnobrązowa obwódka. W cięższych przypadkach poparzona powierzchnia liścia przybiera kolor od rdzawego po ciemnobrązowy.
Jeśli z kolei zaobserwujesz okrągłe, wypalone plamki na liściach to znak, że masz do czynienia z tzw. efektem lupy. Powstaje on, gdy obecne na roślinie krople wody niczym soczewka skupiają mocne światło słoneczne, które wypala powierzchnię liścia.
Gdy zauważysz poparzenia słoneczne, palma musi mieć niezwłocznie zapewnione stanowisko osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych np. pomieszczenie, do którego przez kilka godzin dziennie będzie docierać rozproszone światło. Miej jednak na uwadze, że zmiany wywołane poparzeniem niestety nie znikną. Z kolei jeśli cierpi ona na niedobór światła, zasygnalizuje to żółknącymi liśćmi oraz wyciąganiem się w kierunku źródła światła. W tym wypadku należy zapewnić palmie stanowisko w pomieszczeniu o ekspozycji południowej lub zachodniej. Zimą powinna stać jak najbliżej promieni słonecznych.
Przed wystawieniem palmy na słońce „zahartuj ją” poprzez cieniowanie i stopniowe przyzwyczajanie do bardziej intensywnego światła.
Szkodniki na palmie – jak je rozpoznać i zwalczać?
Każdy hodowca roślin wie, jak uciążliwe mogą być szkodniki na palmie. Mogą one zostać zaatakowane przez owady, których usunięcie wymaga odpowiednich działań. Najczęściej spotykane szkodniki palmy to: wciornastki, tarczniki, wełnowce.
Wciornastki to grupa owadów charakteryzująca się bardzo małymi rozmiarami, do tego stopnia, że niezwykle trudno dojrzeć je gołym okiem (zwykle ok. 1,2-2,5 mm długości ciała). Są barwy czarnej, pomarańczowej lub brązowej, a ich ciało wydłużone. Odżywiają się przede wszystkim tkankami i sokami roślinnymi nakłuwając roślinę. Ze względu na ruchliwość trudno dojrzeć wciornastki. Palma powinna być obserwowana przez lupę, co pozwoli dostrzec insekty.
Kolejne szkodniki na palmie to tarczniki. Palma musi zostać dokładnie obejrzana, by ich nie przeoczyć. Owady te są bardzo niewielkie – do kilku mm długości, koloru białego, brązowego lub czarnego. Mogą być również przezroczyste. U tarczników występuje tzw. dymorfizm płciowy, co oznacza różnicę w budowie samców i samic. Osobniki płci męskiej mają ciało podzielone na segmenty. U samic jest ono w formie miseczki. Tarczniki na palmie zaobserwujesz w postaci drobnych blaszek. Owady te lubią wysokie temperatury i suche powietrze.
Szkodniki palmy, które pewnie niejednokrotnie spotykasz, to też wełnowce. Są to białe szkodniki na palmie o długości ok. 5-6 mm. Owady te cechuje specyficzny wygląd – ciało pokryte białą, woskowatą wydzieliną w postaci włókien, które to mogą się różnić w zależności od gatunku. Preferują suche i ciepłe warunki środowiska. Białe, puszyste punkty czy lepka rosa to znaki, że roślinę zaatakował wełnowiec. Wspomniana rosa może prowadzić do rozwoju grzybów.
Warto również przeczytać: Przędziorek - szkodnik kwiatów domowych
-
Podłoże uniwersalne BIGOS Ziemia do...
5,49 złPodłoże na bazie kompostu, keramzytu, perlitu, włókien kokosowych, piasku, które zapewni idealny rozwój Twoim roślin doniczkowym.
Podłoże na bazie kompostu, keramzytu, perlitu, włókien kokosowych, piasku, które zapewni idealny rozwój Twoim roślin doniczkowym.
-
Nawóz mineralny w żelu do palm, juk i...
15,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych.
-
Keramzyt. Drenaż i dodatek do podłoża
4,99 złKeramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!
Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...
-
SERAMIS® podłoże dla palm
9,99 złPodłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w połączeniu z opatentowaną formułą bryłek seramisu wspomaga silny wzrost i obfite kwitnienie storczyków i epifitów.
Podłoże SERAMIS® jest rewolucją w dziedzinie specjalistycznych podłoży przeznaczonych dla palm. Wyselekcjonowana kora sosnowa zapewnia luźną strukturę, co w...
-
Podłoże dla palm, juk, dracen i strelicji...
5,99 złPodłoże dla palm, juk, dracen, strelicji marki Zielony Parapet to mieszanka specjalnie dobranych składników. Podłoże o dużej żyzności i wysokiej przepuszczalności, które idealnie nadaje się dla palm, juk, dracen, strelicji, wymagających delikatnej wilgotności i nietolerujących zalegania wody w strefie korzeni.
Podłoże dla palm, juk, dracen, strelicji marki Zielony Parapet to mieszanka specjalnie dobranych składników. Podłoże o dużej żyzności i wysokiej...
-
Higrometr - miernik wilgotności do kwiatów...
29,99 złWskaźnik wilgotności podłoża, higrometr to urządzenie, które pomaga lepiej kontrolować podlewanie roślin zgodnie z ich potrzebami i warunkami panującymi w domu. Zobacz jak łatwo można sobie usprawnić ich podlewanie.
Wskaźnik wilgotności podłoża, higrometr to urządzenie, które pomaga lepiej kontrolować podlewanie roślin zgodnie z ich potrzebami i warunkami panującymi w...
-
Nawóz długodziałający do roślin...
11,99 złDzięki nawozowi Osmocote Exact możesz na długi czas zapomnieć o nawożeniu swoich roślin domowych! Nawóz jest systematycznie i precyzyjnie uwalniany proporcjonalnie do warunków wzrostu oraz tempa zużywania go przez rośliny razem z dostępną wodą!
Dzięki nawozowi Osmocote Exact możesz na długi czas zapomnieć o nawożeniu swoich roślin domowych! Nawóz jest systematycznie i precyzyjnie uwalniany...
Wciornastki palma – objawy
W przypadku tego szkodnika łatwiej nam będzie dostrzec ślady po jego żerowaniu niż jego samego. W miejscach nakłucia liścia przez wciornastki palma ma białosrebrzyste plamki, między którymi można czasem dostrzec ich czarne odchody.
Do walki ze wciornastkiem warto zatrudnić do pomocy ich naturalnych wrogów, czyli drapieżne roztocza z rodziny dobroczynkowatych zwane Swirski.
Sprawdź także: Biologiczna walka z przędziorkiem i wciornastkiem: swirski i dobroczynek kalifornijski
Tarczniki na palmie – jak je usunąć?
Jasne lub żółte punkciki oraz towarzysząca im lepka wydzielina są znakiem, że już rozgościły się tarczniki na palmie. Zbyt suche lub ciepłe powietrze jest idealnym środowiskiem do ich rozwoju. Roślina zaatakowana przez nie, ma okrągłe tarczki o słomkowej lub ciemnobrązowej barwie na swojej powierzchni.
Można je usuwać mechanicznie tym samym sposobem, co wełnowce, a także rozprawić się z nimi przy pomocy odpowiedniego insektycydu np. Provado Plus AE.
Wełnowiec palma – jak się go pozbyć?
Jeśli zaobserwujesz gołym okiem białe, podobne do waty strzępki na liściach oraz białe szkodniki na palmie o owalnym kształcie, to wiesz, że inwazję spowodował wełnowiec. Palma musi zostać jak najszybciej z nich oczyszczona. Ich manualne usunięcie wacikiem nasączonym denaturatem może być karkołomnym zadaniem, dlatego warto zastosować odpowiedni preparat jak np. spray Agrecol.
Podsumowanie – jak prawidłowo pielęgnować palmę doniczkową?
Rośliną, która pięknie przyozdobi Twoje wnętrze, z pewnością jest palma doniczkowa. Pielęgnacja jej musi jednak bazować na odpowiednich zasadach. Nie przesuszaj ani nie przelewaj rośliny i zapewnij jej odpowiednią donicę. Nie narażaj jej również na działanie bezpośrednich promieni słonecznych, na które wrażliwa jest palma. Żółte liście wraz z innymi objawami są także skutkiem ataku szkodników, dlatego obserwuj roślinę i skutecznie i szybko działaj, by w porę móc ją uratować. Nie zapominaj też o odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza.
Zapewnij palmie doniczkowej właściwe warunki, a odwdzięczy Ci się ona pięknym i zdrowym wyglądem. Wszystkie akcesoria, które mogą okazać się niezbędne do zadbania o Twoją domową dżunglę, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Zielonego Parapetu.
58 Komentarze
Korzenie były przejrzane,i te które źle wyglądały ( takie jak by zwlukniale i mokre w środku) zostały usunięte, cała reszta jest ok, mimo to palma wygląda coraz gorzej:( zraszana codziennie, przelana nie jest, nawilżacz powietrza chodzi w tym samym pomieszczeniu gdzie ona stoi, nie wiem już co mam robić żeby ją uratować.
Prawdopodobnie reszta korzeni, jaka została, mimo przesadzenia, nie jest w stanie prawidłowo pobierać wody i składników odżywczych dla całej rośliny.
Warto sprawdzić czy te korzenie w doniczce są zdrowe i białe, czy też jednak nie zgniły do końca. Trzymamy kciuki za dalsze działania, warto walczyć do końca!
Z góry dziękuje za pomoc.