Większość roślin domowych jest wrażliwych na nadmiar wody w podłożu. Nawet jeśli preferują one nieco większą od umiarkowanej wilgotność podłoża, to nie tolerują przelania ani zastojów wody. Na nadmiar wody rośliny takie reagują gniciem korzeni, którego na początku nie widać. Jednak z czasem ich kondycja słabnie. Jeśli nie podejmiemy interwencyjnego przesadzenia, dojdzie do infekcji grzybowych lub nawet ich śmierci.

Rośliny wrażliwe na nadmiar wody

Do grupy tej należy większość roślin doniczkowych m.in. monstera, pilea, diffenbachia, alokazja, aglonema, dracena, fikus, epipremnum, syngonium, hoja, zamiokulkas, filodendron, strelicja. Dla nich idealnym podłożem będzie mieszanka na bazie ziemi kompostowej z dodatkiem perlitu, chipsów kokosowych, keramzytu, piasku kwarcowego i nawozu długodziałającego. Dobrze utrzyma ona wilgoć, ale nie dopuści do zastojów wodnych. Przykładem takiej mieszanki jest gotowe podłoże uniwersalne Zielonego Parapetu dedykowane dla roślin nietolerujących nadmiaru wody. Podłoże to wzbogacone jest o nawóz działający 8-9 miesięcy.

 • Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  11,99 zł
  Monstera deliciosa Monstera dziurawa
  11,99 zł

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm.

  Okazałe, wieloletnie, silnie płożące się pnącze o bardzo okazałych, dużych liściach. W naturze występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i...

 • Philodendron scandens 'Lemon Lime' Filodendron pnący
  19,99 zł
  Philodendron scandens 'Lemon Lime'...
  19,99 zł

  Rzadko spotykana odmiana filodendrona pnącego o energetyzującej neonowej kolorystyce. Tworze duże złote liście o sercowatym kształcie. Rośnie szybko i bezproblemowo.

  Rzadko spotykana odmiana filodendrona pnącego o energetyzującej neonowej kolorystyce. Tworze duże złote liście o sercowatym kształcie. Rośnie szybko i...

 • Monstera obligua Monstera ukośna
  14,99 zł
  Monstera 'Monkey Mask'
  14,99 zł

  Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących rozmiarów jak monstera dziurawa. Maksymalnie dorasta do około 100 cm wysokości.

  Monstera perforowana to efektowne,silnie płożące pnącze, które w naturze zasiedla deszczowe lasy strefy równikowej. Gatunek ten nie osiąga tak imponujących...

 • Zamioculcas zamiifolia Zamiokulkas zamiolistny
  29,99 zł
  Zamioculcas zamiifolia Zamiokulkas...
  29,99 zł

  Zamiokulkas wyróżnia się pięknym, dekoracyjnym ulistnieniem. Dorasta do około 150 cm wysokości. Jest to roślina domowa o niewielkich wymaganiach, bardzo odporna na zaniedbania i niekorzystne warunki, dlatego określana jest mianem żelaznej rośliny. 

  Zamiokulkas wyróżnia się pięknym, dekoracyjnym ulistnieniem. Dorasta do około 150 cm wysokości. Jest to roślina domowa o niewielkich wymaganiach, bardzo...

 • Alocasia 'Sarian' Alokazja
  29,99 zł
  Alocasia 'Sarian' Alokazja
  29,99 zł

  Oszałamiająca alokazja o ogromnych, zielonych liściach z wyraźnym jasnym unerwieniem. Smukła i pionowa sylwetka, długie ogonki i strzelisty kształt liści zachwycają od pierwszego wejrzenia.

  Oszałamiająca alokazja o ogromnych, zielonych liściach z wyraźnym jasnym unerwieniem. Smukła i pionowa sylwetka, długie ogonki i strzelisty kształt liści...

 • Pilea glaucophylla 'Greyzy'
  59,99 zł
  Pilea glaucophylla 'Greyzy'
  59,99 zł

  Pilea o drobnych, okrągłych liściach w szaro-zielonym kolorze i delikatnych, czerwonych pędach. Tworzy gęste poduchy z przewieszającymi się pędami.

  Pilea o drobnych, okrągłych liściach w szaro-zielonym kolorze i delikatnych, czerwonych pędach. Tworzy gęste poduchy z przewieszającymi się pędami.

 • Dieffenbachia 'Green Magic'
  29,99 zł
  Dieffenbachia 'Green Magic'
  29,99 zł

  Dieffenbachia 'Green Magic' to egzotyczna roślina o kępiastym pokroju i atrakcyjnym ulistnieniu. Osiąga wysokość 150–250 cm i szerokość 60–150 cm. Długie, owalne, ostro zakończone, błyszczące liście wyrastają z grubych, wzniesionych zielonych pędów. Wyrazisty, kremowy nerw stanowi zachwycający kontrast dla soczystego, ciemnozielonego koloru blaszki...

  Dieffenbachia 'Green Magic' to egzotyczna roślina o kępiastym pokroju i atrakcyjnym ulistnieniu. Osiąga wysokość 150–250 cm i szerokość 60–150 cm. Długie,...

 • Ficus pumila 'White Sunny' Fikus pnący
  14,99 zł
  Ficus pumila 'White Sunny' Fikus pnący
  14,99 zł

  Fikus pnący o niewielkich, prawie okrągłych i zielonych liściach z białym obrzeżeniem. Roślina cienioznośna, idealna do uprawy w szklanych pojemnikach.

  Fikus pnący o niewielkich, prawie okrągłych i zielonych liściach z białym obrzeżeniem. Roślina cienioznośna, idealna do uprawy w szklanych pojemnikach.

Jaka ziemia dla monstery, filodendronów, aglonem, epipremnum, alokazji, zamiokulkasa?

Podłoże dla roślin wrażliwych na nadmiar wody np. podłoże dla monstery czy aglonemy powinno być porowate, przewiewne i przepuszczalne. Jednocześnie musi mieć ono dobrą chłonność i zatrzymywać wilgoć. Kluczem jest odpowiednia proporcja wody i powietrza w strefie korzeniowej. Korzenie roślin, podobnie jak ich liście, muszą oddychać! Decydując się na użycie uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych bezwzględnie należy dodać do niej któregokolwiek z porowatych rozluźniaczy. Zwiększy się tym samym jego przepuszczalność. (art. o dodatkach do podłoża zwiększających przepuszczalność). Zdecydowana większość gotowych podłoży dostępnych w sklepach i kwiaciarniach cechuje się zbyt małą przepuszczalnością dla wody. Jeśli podstawą ich składu jest torf, lepiej poszukać innego podłoża, lub samodzielnie je sporządzić.

Przykładowy skład mieszanki do uprawy roślin domowych nietolerujących nadmiaru wody:

 • ziemia kompostowa: 30%
  perlit frakcja 1-3 mm: 20%
  chipsy kokosowe frakcja 1-3 cm: 20%
  keramzyt frakcja 4-8 mm: 20%
  piasek kwarcowy płukany: 10%
 •  

Można przyjąć, że podany wyżej skład będzie optymalny dla większości roślin wrażliwych na nadmiar wody. Sugerowane proporcje składników nie są tu sztywną regułą. Podobnie jak różnorodne są rodzime siedliska roślin domowych, tak i warunki glebowe będą nieco różnić się dla poszczególnych gatunków. Z czystym sumieniem możemy uznać proponowany skład jako podstawę do rozpoczęcia przygody z roślinami egzotycznymi.

 • Podłoże uniwersalne Ziemia do kwiatów doniczkowych z nawozem działającym 8 miesięcy
  2,49 zł
  Podłoże kompostowe dla roślin...
  2,49 zł

  Podłoże o dużej chłonności i mniejszej przepuszczalności, które idealnie nadaje się dla roślin wymagających stałej, wysokiej wilgotności. 

  Podłoże o dużej chłonności i mniejszej przepuszczalności, które idealnie nadaje się dla roślin wymagających stałej, wysokiej wilgotności. 

 • Perlit -dodatek do podłoża
  2,50 zł
  Perlit -dodatek do podłoża
  2,50 zł

  Dodatek do podłoża poprawiający przepływ wody i powietrza. Spulchnia, napowietrza, optymalizuje wchłanianie i przepuszczanie wody w podłożu.

  Dodatek do podłoża poprawiający przepływ wody i powietrza. Spulchnia, napowietrza, optymalizuje wchłanianie i przepuszczanie wody w podłożu.

 • Zrębki chipsy kokosowe 2L. -dodatek do podłoża
  2,99 zł
  Zrębki chipsy kokosowe -dodatek do podłoża
  2,99 zł

  Świetny dodatek do podłoży głównie dla storczyków i roślin tropikalnych. Rozluźnia i napowietrza podłoże oraz pomaga utrzymać wilgoć.

  Świetny dodatek do podłoży głównie dla storczyków i roślin tropikalnych. Rozluźnia i napowietrza podłoże oraz pomaga utrzymać wilgoć.

 • Keramzyt 5 LDrenaż i dodatek do podłoża
  3,99 zł
  Keramzyt. Drenaż i dodatek do podłoża
  3,99 zł

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!

  Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...

 • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
  11,99 zł
  SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
  11,99 zł

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

  SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

Proporcje komponentów do podłoża, a wymagania uprawowe roślin doniczkowych

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat wymagań poszczególnych roślin, sami będziemy w stanie manipulować proporcjami tych składników przy przygotowaniu mieszanki do przesadzania. Jeśli zauważymy, że któraś roślina w takim podłożu za szybko wyczerpuje zapas wody i wymaga częstszego podlewania, przy kolejnym przesadzaniu można użyć nieco więcej ziemi kompostowej. Natomiast obserwując pojawienie się oznak chorób grzybowych lub ogólnie słabej kondycji, warto sprawdzić czy dany gatunek nie preferuje jeszcze większej przepuszczalności podłoża. Wówczas przy kolejnym przesadzeniu, a w krytycznych sytuacjach niezwłocznie, zmieńmy mieszankę na taką, gdzie składników zwiększających przepuszczalność będzie jeszcze więcej.

Jeśli trudno nam rozpoznać dokładnie potrzeby wodne rośliny i dobrać odpowiednie podłoże, warto użyć rewolucyjnego podłoża seramis. Rozwiąże ono nasze problemy i samo będzie regulować ilość wody i powietrza w strefie korzeniowej. Nam oszczędzi czasu na eksperymenty, a roślinom być może niepotrzebnego cierpienia.

Więcej o seramisie przeczytasz TUTAJ.