koszt_wysylki.jpg

Przesadzanie kaktusów i sukulentów

Przesadzanie kaktusów i sukulentów
39787

Co potrzebujemy do przesadzania sukulentów?

Przesadzanie nie obejdzie się bez właściwego podłoża o dobrej strukturze i składzie. Dobre podłoże do uprawy sukulentów to takie, które jest przede wszystkim bardzo przepuszczalne. Oznacza to, że w swoim składzie musi zawierać duże ilości części szkieletowych (piasek, żwir, keramzyt itp.), które będą umożliwiały szybki odpływ wody. Właściwe podłoże dla sukulentów znajdziesz tutaj. 

Oprócz podłoża konieczne jest zaopatrzenie się w doniczki z otworami w dnie. Jeśli wybrana doniczka nie ma perforacji w części spodniej, oznacza to, że jest osłonką. Osłonki używane są jako zewnętrzna, ozdobna obudowa zwykłych doniczek -najczęściej prostych doniczek z tworzywa, które są już wyposażone w otwory odprowadzające wodę. Istnieje możliwość zastosowania osłonki jako doniczki, jednak wówczas konieczne jest zapewnienie możliwości odpływu wody do dolnej partii takiej osłonki. Partia ta zwana jest drenażem, który wykonujemy z porowatego materiału o grubej frakcji. Może to być żwir, gruby keramzyt, potłuczona ceramika. Drenaż będzie pełnił funkcję magazynu dla wody wyciekającej z podłoża, tak aby nie zalegała ona w okolicach systemu korzeniowego sukulentów. Pamiętamy o tym, że warstwa drenażu musi być proporcjonalna do głębokości pojemnika i powinna wynosić co najmniej 2-3 cm.

Przesadzanie kaktusów i sukulentów krok po kroku:

1. Wyciągnij ostrożnie roślinę ze starej doniczki.
2. Oczyść system korzeniowy z dotychczasowego podłoża. Możesz wykorzystać do tego wykałaczki, pęsety lub inne narzędzia.
3. Rośliny pozostaw na kilka dni w suchym i osłoniętym od nadmiernego nasłonecznienia miejscu, aby korzenie mogły przeschnąć, a uszkodzone tkanki zabliźnić się.
4. Pamiętaj, że nowa doniczka powinna być nieznacznie większa od poprzedniej (o średnicy większej o około 3-5 cm).
5. Wypełnij doniczkę do 1/3 jej objętości zwilżonym podłożem i umieść w niej roślinę, rozkładając równomiernie jej korzenie. Następnie uzupełnij ziemią pozostałą objętość doniczki.
8. Potrząśnij rośliną, podnosząc ją ostrożnie do góry, tak aby korzenie mogły wyprostować się w nowym podłożu i dociśnij rękami wierzchnią warstwę ziemi.
9. Pierwsze, oszczędne podlewanie wykonaj dopiero kilka dni później.

Termin przesadzania sukulentów:

Najlepszy termin na przesadzanie sukulentów to wiosna i lato. Kupując rośliny w okresie jesiennym i zimowym, bezpieczniej jest pozostawić je w dotychczasowym podłożu dbając o bardzo oszczędne podlewanie. Torfowe podłoże, w którym produkowane są sukulenty jest bardzo chłonne, dlatego zbyt duża ilość wody szybko prowadzi do gnicia. W okresie jesienno-zimowym sukulenty rosnące w takim podłożu podlewa się niewielką ilością wody raz na 4-8 tygodni (zależnie od temperatury). Aby zminimalizować ryzyko przelania, najlepiej do podlewania używać ręcznego rozpylacza do wody. Wyraźnym wskaźnikiem do kolejnego podlania jest obkurczenie liści sukulentów. 

Komentarze (11)

Jacek W 11.27.2017
Dzień dobry Chciałbym posadzić po kilka różnych (jednak zbliżonych wymaganiami) sukulentów w jednej dużej doniczce. W jaki sposób w takim wypadku dobrać wielkość doniczki? Państwo wysyłacie w doniczkach średnicy 5cm, a ja chciałbym wsadzić po kilka w płaska doniczkę o średnicy około 20-30cm.
Zielony - 11.27.2017
Witam, do doniczki o średnicy 20 cm należałoby posadzić co najmniej 10 sukulentów. Jednak zdecydowanie lepiej będą się rozwijać jeśli zostaną posadzone do osobnych, ciasnych doniczek, a dopiero gdy wystarczająco się rozrosną, trafią razem do dużej donicy.
Ewelina P 03.09.2018
Czy żywe kamienie też można w taki sam sposób odrazu przesadzić do nowego podłoża ?
Zielony - 03.09.2018
Tak, można bezpośrednio przesadzić. Teraz jest na to idealny termin.
Ola R 03.19.2018
Witam, właśnie zabrałam się do przesadzania malej echeverii. Oczyscilam ja starannie z dotychczasowej ziemi i położyłam na suchym papierze. Moje pytanie jest następujące : ile taka roślina ma leżeć tak by zabliznily się jej te uszkodzone tkanki? Dwa dni wystarcza?
Ola R 03.20.2018
Jak dlugo taka wyjeta ze starej ziemi roslinka ma przebywac w tym suchym miejscu ? Dwa dni?
Zielony - 03.20.2018
Ilość dni, w których korzenie sukulentów powinny przeschnąć nie jest ściśle określona, zależy głównie od warunków takich jak temperatura. Zwykle w temperaturze pokojowej wystarcza okres 3-5 dni.
Lidia D 04.19.2018
czy peperomię też trzeba tak samo potraktować? czy tylko kaktusy i grubosze?
Zielony - 04.20.2018
Dla Peperomii takie podłoże byłoby zbyt przepuszczalne. Lepiej użyć zwykłego dla kwiatów domowych.
Paulina T 05.23.2018
Jak dokładnie trzeba oczyścić sukulenty z podłoża torfowego? Czy jeżeli na korzeniach pozostaje warstwa starej ziemii, będą ony mogły się odbudować?
Zielony - 05.24.2018
Należy możliwie jak najdokładniej usunąć torf z korzeni, aby pozostało go jak najmniej. Śladowe ilości torfu pozostawione w systemie korzeniowym nie powinny zaszkodzić roślinom.
Tylko zarejestrowani i zalogowani klienci mogą dodać komentarz

Ostatnie Wpisy

Zamiokulkas zamiolistny -ZAMIA -żelazny kwiat domowy

Zamiokulkas zamiolistny -ZAMIA -żelazny kwiat domowy

O wyjątkowej odporności zamikulkasa, najlepszych odmianach, rozmnażaniu i warunkach uprawy zamiokulkasa. 
Czytaj dalej
Aloe vera -Aloes leczniczy -sukulent o leczniczych właściwościach

Aloe vera -Aloes leczniczy -sukulent o leczniczych właściwościach

Przedstawiamy walory wizualne i lecznicze Aloe vera oraz warunki jego uprawy i sposoby zastosowania.
Czytaj dalej
Skrzydłokwiat -kwiaty domowe oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat -kwiaty domowe oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat jest jedną z najdłużej kwitnących roślin domowych, ponadto ma właściwości oczyszczające powietrze i jest mało wymagająca. 
Czytaj dalej
Kwiaty doniczkowe -5 gatunków najłatwiejszych w uprawie

Kwiaty doniczkowe -5 gatunków najłatwiejszych w uprawie

Przedstawiamy gatunki roślin domowych, które są najmniej wymagające w uprawie, dzięki czemu udają się nawet zupełnym laikom i amatorom. 
Czytaj dalej
Przesadzanie kaktusów i sukulentów

Przesadzanie kaktusów i sukulentów

Dowiedz się jak prawidłowo przesadzić kaktusy i sukulenty. 
Czytaj dalej
Szkodniki u sukulentów -wełnowce, mszyce, przędziorki, tarczniki

Szkodniki u sukulentów -wełnowce, mszyce, przędziorki, tarczniki

Poznaj najpopularniejsze szkodniki występujące u kaktusów i sukulentów oraz sposoby ich zwalczania
Czytaj dalej