Wpis na Blogu

Przeczytaj wpisy o oferowanych towarach
Przesadzanie kaktusów i sukulentów

Przesadzanie kaktusów i sukulentów

1670

Co potrzebujemy do przesadzania sukulentów?

Przesadzanie nie obejdzie się bez właściwego podłoża o dobrej strukturze i składzie. Dobre podłoże do uprawy sukulentów to takie, które jest przede wszystkim bardzo przepuszczalne. Oznacza to, że w swoim składzie musi zawierać duże ilości części szkieletowych (piasek, żwir, keramzyt itp.), które będą umożliwiały szybki odpływ wody. Właściwe podłoże dla sukulentów znajdziesz tutaj. 

Oprócz podłoża konieczne jest zaopatrzenie się w doniczki z otworami w dnie. Jeśli wybrana doniczka nie ma perforacji w części spodniej, oznacza to, że jest osłonką. Osłonki używane są jako zewnętrzna, ozdobna obudowa zwykłych doniczek -najczęściej prostych doniczek z tworzywa, które są już wyposażone w otwory odprowadzające wodę. Istnieje możliwość zastosowania osłonki jako doniczki, jednak wówczas konieczne jest zapewnienie możliwości odpływu wody do dolnej partii takiej osłonki. Partia ta zwana jest drenażem, który wykonujemy z porowatego materiału o grubej frakcji. Może to być żwir, gruby keramzyt, potłuczona ceramika. Drenaż będzie pełnił funkcję magazynu dla wody wyciekającej z podłoża, tak aby nie zalegała ona w okolicach systemu korzeniowego sukulentów. Pamiętamy o tym, że warstwa drenażu musi być proporcjonalna do głębokości pojemnika i wynosić co najmniej 2-3 cm.

Przesadzanie kaktusów i sukulentów krok po kroku:

1. Wyciągnij ostrożnie roślinę ze starej doniczki.
2. Oczyść system korzeniowy z dotychczasowego podłoża. Możesz wykorzystać do tego wykałaczki, pęsety lub inne narzędzia.
3. Rośliny pozostaw na kilka dni w suchym i osłoniętym od nadmiernego nasłonecznienia miejscu, aby korzenie mogły przeschnąć, a uszkodzone tkanki zabliźnić się.
4. Pamiętaj, że nowa doniczka powinna być nieznacznie większa od poprzedniej (o średnicy większej o około 3-5 cm).
5. Wypełnij doniczkę do 1/3 jej objętości zwilżonym podłożem i umieść w niej roślinę, rozkładając równomiernie jej korzenie. Następnie uzupełnij ziemią pozostałą objętość doniczki.
8. Potrząśnij rośliną, podnosząc ją ostrożnie do góry, tak aby korzenie mogły wyprostować się w nowym podłożu i dociśnij rękami wierzchnią warstwę ziemi.
9. Pierwsze, oszczędne podlewanie wykonaj dopiero kilka dni później.

Komentarze (2)

Jacek W 11.27.2017
Dzień dobry Chciałbym posadzić po kilka różnych (jednak zbliżonych wymaganiami) sukulentów w jednej dużej doniczce. W jaki sposób w takim wypadku dobrać wielkość doniczki? Państwo wysyłacie w doniczkach średnicy 5cm, a ja chciałbym wsadzić po kilka w płaska doniczkę o średnicy około 20-30cm.
Zielony - 11.27.2017
Witam, do doniczki o średnicy 20 cm należałoby posadzić co najmniej 10 sukulentów. Jednak zdecydowanie lepiej będą się rozwijać jeśli zostaną posadzone do osobnych, ciasnych doniczek, a dopiero gdy wystarczająco się rozrosną, trafią razem do dużej donicy.
Tylko zarejestrowani i zalogowani klienci mogą dodać komentarz

Ostatnie Wpisy

Przesadzanie kaktusów i sukulentów

Przesadzanie kaktusów i sukulentów

Dowiedz się jak prawidłowo przesadzić kaktusy i sukulenty. 
Czytaj dalej
Szkodniki u sukulentów -wełnowce, mszyce, przędziorki, tarczniki

Szkodniki u sukulentów -wełnowce, mszyce, przędziorki, tarczniki

Poznaj najpopularniejsze szkodniki występujące u kaktusów i sukulentów oraz sposoby ich zwalczania
Czytaj dalej
Prezent dla gości weselnych -sukulenty

Prezent dla gości weselnych -sukulenty

Piękne, niewielkie roślinki domowe, zachwycające kształtem i kolorystyką, a dodatkowo posiadające niewielkie wymagania uprawowe, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Czytaj dalej
Rośliny doniczkowe -choroby sukulentów

Rośliny doniczkowe -choroby sukulentów

Poznaj najpopularniejsze przyczyny chorób sukulentów oraz sposoby ich zwalczania
Czytaj dalej