Martwisz się, jak zadbać o swoją domową dżunglę w mroźne dni? Dowiedz się, czym jest zimowanie kaktusów oraz jak zapewnić im najlepsze warunki, by rozwijały się zdrowo i pięknie kwitły niezależnie od pory roku. Sprawdź, jak je przygotować na okres spoczynku!
Bezsprzecznie zimowanie kaktusów i sukulentów ma fundamentalny wpływ na ich kwitnienie oraz wzrost. Odpowiednie przeprowadzenie procesu ich spoczynku pozwoli zapobiec nieestetycznym deformacjom, które mogłyby powstać na skutek niedoboru światła lub zbyt wysokiej temperatury. Zimowanie kaktusów dla miłośników roślin egzotycznych, nieposiadających szklarni, wcale nie musi być trudne! Najważniejszym warunkiem jest odpowiednia temperatura. Rośliny domowe odwdzięczą Ci się wówczas pięknym wzrostem oraz kwitnieniem. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie temperatury są właściwe dla poszczególnych gatunków. Podpowiadamy również, jak powinno wyglądać zimowanie kaktusów w bloku.
Dlaczego zimowanie kaktusów i sukulentów jest ważne?
Wbrew pozorom zimowanie sukulentów, w tym kaktusów, to niezwykle ważny okres w ich życiu, który nie może zostać zlekceważony. Etap ten pozwala na regenerację oraz zapewnienie zdrowego rozwoju roślin. Sukulenty zimą, czyli w okresie spoczynku, mają możliwość przygotowania się na wiosenne kwitnienie i następny sezon.
Jak przygotować kaktusy i sukulenty do zimowania?
Zimowanie kaktusów w bloku powinno być poprzedzone odpowiednimi zabiegami, które będą się od siebie różniły w zależności od pory roku. W zależności od miesiąca wyglądają one następująco:
- sierpień – miesiąc, w którym powinieneś zacząć przygotowywać kaktusy do zimowego okresu spoczynku. Zapewnij im dużo światła słonecznego i świeżego powietrza. Pod koniec miesiąca ogranicz podlewanie (również gatunków epifitycznych). W tym czasie niektóre kaktusy przechodzą w ok. 4-tygodniowy okres spoczynku. U niektórych roślin czas ten jest o wiele dłuższy i trwa aż do wiosny. Pamiętaj jednak, że w obu przypadkach ziemia nie powinna nigdy całkowicie przeschnąć.
- wrzesień – ogranicz podlewanie. Nawadniaj rośliny tylko w ciepłe dni przed południem. Jest to okres, kiedy możesz jeszcze przesadzać kaktusy kwitnące w zimie.
- październik – przenieś rośliny do zimowych pomieszczeń, np. kaktusy na balkonie. W tym okresie zakończ ich podlewanie – zwłaszcza większych okazów. Dokładnie zbadaj rośliny, które przenosisz na „zimowe kwatery”. Pamiętaj także, aby usunąć nadgniłe części.
- listopad – w tym miesiącu możesz jeszcze przenosić kaktusy do zimowych pomieszczeń – jasnych, suchych i chłodnych. Większość gatunków nie utrzymuje już wcale wody, z wyjątkiem tych kwitnących. Wyjątek stanowią mamilarie, które powinny być podlewane dłużej, jeszcze w grudniu!
Zobacz też: Przesadzanie kaktusów i sukulentów
Jak zimować kaktusy i sukulenty w różnych warunkach?
Pamiętaj, że nawet podczas okresu spoczynku kaktusów kluczowe jest, aby odpowiednio o nie zadbać. W tym przypadku pielęgnacja również będzie się różnić w zależności od miesiąca:
- grudzień – niska temperatura pomieszczenia i ograniczone lub całkowicie wstrzymane podlewanie to warunki zdrowego przezimowania kaktusów, jak również wytworzenia pączków kwiatowych na wiosnę. Oczywiście dotyczy to tych roślin, które są w odpowiednim wieku do kwitnienia.
- styczeń – kaktusy w ciągu dalszym są w okresie spoczynku. Podlewanie roślin powinno być uzależnione od temperatury pomieszczenia. Pamiętaj jednak, aby dalej zbytnio ich nie nawadniać. Epifityczne gatunki kaktusów – czyli takie, które w naturalnym środowisku rosną na innej roślinie – trzymaj nadal w cieplejszych miejscach i podlewaj obficie, zwłaszcza jeśli jeszcze kwitną. Po przekwitnięciu ogranicz nawadnianie do niezbędnego minimum, ponieważ rośliny te przechodzą w krótki okres spoczynku.
- luty – jest to najbardziej niebezpieczny miesiąc dla kaktusów! Coraz częstsze ciepłe oraz słoneczne dni mogą zachęcać do podlewania, które przy zmianie pogody może spowodować gnicie roślin. Nawadniaj je, jak w poprzednich miesiącach. Zacznij je również chronić na południowych parapetach. Pomoże to ograniczyć zbyt silne promieniowanie słoneczne. W tym okresie mogą się już pojawić już drobne pączki kwiatowe u wcześnie kwitnących kaktusów (nie należy ich jeszcze podlewać, dopóki pączki nie staną się większe i wyraźniejsze!)
- marzec – nasłonecznienie jest jeszcze silniejsze niż w poprzednich miesiącach, stąd niektóre kaktusy zaczynają rosnąć. Na ich wierzchołkach widoczna jest również zmiana barwy. Jednak pobudzanie ich wzrostu przez podlewanie i zwiększoną temperaturę pomieszczenia nie jest jeszcze wskazane. Pogoda, podobnie jak w następnym miesiącu, jest niepewna i zmienna. Podlewaj więc w dalszym ciągu tak, jak w okresie spoczynku, robiąc wyjątek dla epifitów i innych roślin, które mają już duże pąki kwiatowe lub kwitną.
Może Cię również zainteresować: Czym podlewać kwiaty doniczkowe? Prawidłowe nawożenie roślin
-
SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
8,99 złSERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.
SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...
-
Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml...
29,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...
-
Nawóz mineralny w żelu do kaktusów i...
15,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy...
-
Nawóz w płynie do kaktusów i sukulentów...
16,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...
-
-
Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR...
5,99 złPodłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT to gotowa mieszanka specjalnie dobranych składników, które zapewniają odpowiedni balans wody i powietrza korzeniom roślin.
Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT to gotowa mieszanka specjalnie dobranych składników, które zapewniają odpowiedni balans wody i powietrza...
-
Żarówka LED 6500K Full Spectrum
13,99 złWybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.
Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.
Jak zimować kaktusy w piwnicy?
Wiesz już, że kaktusy zimą muszą być odpowiednio zadbane. W czasie zimowania pamiętaj, że rośliny stale „oddychają” i należy im dostarczyć świeżego powietrza. Przechowywanie kaktusów w zimie w odpowiednio niskiej temperaturze sprawia często więcej kłopotów, niż ich uprawa w lecie. W przypadku braku szklarni wykorzystuj wszelkie, suche i chłodne pomieszczenia, np. korytarze, nienagrzewane pokoje czy też schowki. Dobrym rozwiązaniem będzie również zimowanie kaktusów w piwnicy. Niska temperatura przechowywania jest ważniejsza niż światło.
Miej jednak na uwadze, że takie gatunki jak:
- Chamaecereus,
- Echinocereus,
- Phyllocactus,
- Lobivia.
Podczas okresu spoczynku preferują zimowanie w ciemności. Gatunkom tym odpowiada również suche powietrze oraz temperatura ok. 5°C.
Zimowanie kaktusów w piwnicy, w temperaturze między 10 a 12°C, nie zwalnia z zapewnienia im odpowiedniego oświetlenia. Mogą one mieć mniej dostępnych promieni słonecznych, jednak pomieszczenie nie powinno być całkowicie ciemne. Dobrym rozwiązaniem jest doświetlanie roślin specjalistycznymi lampami. Zabieg ten powinien być wykonywany przez 8-10 godzin dziennie. Gatunki kaktusów, które będą Ci wdzięczne za dodatkowe oświetlenie, to między innymi:
- Acanthocalycium,
- Austrocylindropuntia,
- Aylostera,
- Cereus,
- Cleistocactus, Echinocactus,
- Gymnocalycium,
- Hamatocactus.
Kolejny zbiór stanowią kaktusy zimujące powyżej 12°C. Powinny one mieć stały dostęp do światła, a zaliczają się do nich:
- Haageocereus,
- Zygocactus,
- Rhipsalis.
Sprawdź też: Doświetlenie roślin – poznaj 10 sprawdzonych porad
Sukulenty zimą w ogrodzie lub na balkonie
Kojarzone są głównie jako rośliny doniczkowe, ale z powodzeniem można również uprawiać sukulenty w ogrodzie. Zimowanie ich również powinno być odpowiednio przygotowane. Składa się na to parę ważnych zabiegów. Sukulenty na balkonie zimą także mogą stanowić wyzwanie, ale gdy właściwie je zaadaptujesz do nowych warunków, nie powinno stać się im nic złego.
Oczyść przestrzeń wokół rośliny z liści i chwastów. Sukulenty zimą w ogrodzie muszą mieć zabezpieczone korzenie, np. igliwiem. Ochroń je również przed utratą ciepła przykrywając agrowłókniną czy słomą. By sukulenty zimą w ogrodzie przeżyły, osłoń je przed deszczem oraz kapiącą wodą z dachów i drzew. Izolacja warstwą śniegu pomaga przetrwać, jednak narażenie na wilgoć może spowodować, że zgnicie dotknie Twoje sukulenty w ogrodzie. Zimowanie ich rozważ pod dachem, jeśli ryzyko wilgoci, i przez to zgnicia, jest zbyt duże.
Sprawdź również: Sukulenty jako prezent dla gości weselnych
Jak podlewać kaktusy i sukulenty zimą?
To, jak podlewać sukulenty zimą, jest zasadniczą kwestią w ich pielęgnacji w tym okresie. Pamiętaj, że potrafią one magazynować wodę, więc nie nawadniaj ich tak często, jak inne rośliny. Ostatnie podlewanie przed okresem zimowym powinno odbyć się na przełomie września i października.
Jak często podlewać kaktusy zimą?
Jak często podlewać kaktusy zimą, to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nawadnianie powinno być rzadką czynnością, ponieważ nadmiar wody spowoduje ich gnicie. Zima to dla nich okres spoczynku, więc wstrzymaj się z ich podlewaniem w tym czasie, ponieważ mogłoby to skutkować rozrostem oraz deformacją pędów. Rośliny stracą kolor.
Jak podlewać sukulenty zimą?
Ważną kwestią jest również to, jak podlewać sukulenty zimą. Właściwy sposób jest tutaj istotny. Jeśli jest to konieczne, to podlewanie sukulentów zimą powinno odbywać się z zastosowaniem odpowiednich zasad. Mają one na celu uniknięcie nadmiernego nawodnienia. Pamiętaj, by nie podlewać ich bezpośrednio. Wlej wodę do podstawki lub umieść doniczkę w pojemniku z wodą. Zaczekaj, aż się wchłonie w podłożu i roślina ją pobierze, najlepiej ok. godziny. Wodę, która pozostała, wylej z podstawki. Podlewanie sukulentów zimą powinno odbywać się jedynie wtedy, kiedy podłoże jest zupełnie suche.
Zobacz również: Sukulenty w domu – sprawdź, jak o nie zadbać
Jak chronić kaktusy i sukulenty przed stresem po zimowaniu?
Po zimowaniu kaktusów w ciemnych pomieszczeniach pamiętaj, aby na wiosnę stopniowo przyzwyczajać je do promieni słonecznych. Sukulenty zimą odzwyczajają się od słońca, a przejście do gwałtownie zmieniającego się natężenia oświetlenia może być dla nich szkodliwe. W okresie wiosennym może dojść do powstawania plam oparzeniowych, których skutkiem może być więdnięcie, a nawet śmierć rośliny.
Przygotuj swoje rośliny na zimę
Przystosowanie rośliny na zimę to proces, podczas którego powinieneś pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zimowanie kaktusów musi być poprzedzone przygotowaniem ich poprzez coraz rzadsze podlewanie, aż do całkowitego zaprzestania tej czynności. Przenieś je do pomieszczenia, w którym temperatura będzie zdecydowanie niższa. Dobrym wyborem będzie piwnica. Pamiętaj jednak, by nie odcinać ich kompletnie od światła. Nie zapominaj o tym, jak podlewać kaktusy zimą, choć zdecydowanie powinno być ono zaniechane. Specjalną troską otocz kaktusy na balkonie oraz w ogrodzie. Zabezpiecz je przed mrozami i ściekającą na nie wodą. Równie ważne jest stopniowe przygotowanie roślin, które zimowały w ciemniejszych pomieszczeniach, do powrotu promieni słonecznych.
Właściwe przystosowanie sukulentów do zimy nie tylko zapewni im zdrowy rozwój, ale także zwiększy szanse na obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Dlatego zadbaj o nie w tym trudniejszym dla nich czasie. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie internetowym Zielnego Parapetu. A może zastanawiasz się nad rozszerzeniem swojej kolekcji o nowe gatunki? Sprawdź, jakie kaktusy i sukulenty przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym asortymencie.
9 Komentarze
Mam sansevierie, crassulę ovata i marnieniana, opuncję i rhypsalisa. Jak większość osób zasiedlających mieszkanie w domu wielorodzinnym nie dysponuję specjalnym pomieszczeniem.