Tillandsia-oplątwa - jak uprawiać i pielęgnować?

Oplątwy (Tillandsia) to wyjątkowe rośliny, które podbiły nasze serca oryginalna urodą, niezwykłym przystosowaniem do życia bez ziemi oraz zadziwiającą łatwością w uprawie. Potrafią szybko zaaklimatyzować się w naszych mieszkaniach i uznawane są za rośliny bezobsługowe. Jednak, aby uprawiać i pielęgnować oplątwy z powodzeniem, warto wiedzieć skąd pochodzą i jak się przystosowały do życia w trudnych warunkach. 

Oplątwy rosną w naturze w tropikalnych strefach obu Ameryk, można je znaleźć również na terenach pustynnych. Występują zarówno na szczytach gór, jak i na mokrych grzęzawiskach. Porastają drzewa w lesie tropikalnym jako epifity, ale rosną również w gruncie. Oplątwy odżywiają się samodzielnie, a swoich gospodarzy - drzewa, traktują jedynie jako podpórki. Dzięki temu, że rosną w koronach drzew, zdobywają więcej światła.

Oplątwy mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Niewielkie korzenie służą im raczej do czepiania się podpór niż do pobierania wody i pożywienia. Liście oplątw pokryte są tarczkami, którymi pochłaniają wilgoć z powietrza, pobierają wodę deszczową oraz zdobywają pożywienie. Tarczki nadają liściom oplątw srebrzysto-szarego zabarwienia. W zależności od danego gatunku, ilość tarczek może być różna. Ta cecha jest istotna przy uprawie i pielęgnacji oplątw.

 

Oplątwy – tajniki uprawy.

 

Oplątwy w naszej strefie klimatycznej uprawiane są w pomieszczeniach. Aby odpowiednio zadbać o te rośliny, musimy znać ich przystosowanie do życia w naturalnym środowisku.

Ogólnie rzecz biorąc, oplątwy o srebrnych liściach i większej ilości szarych włosków, potrzebują więcej światła i nieco mniej wody. Natomiast oplątwy o cieńszych i bardziej błyszczących liściach wymagają więcej wody i mogą być podatne na uszkodzenia słoneczne.

Zalecana temperatura dla oplątw nie powinna spadać poniżej 20°C. Niezbędne jest też zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Urządzeniem niezbędnym do pomiaru wilgotności powietrza oraz temperatury wokół roślin jest higrometr. Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności wokół roślin domowych jest użycie nawilżaczy powietrza. W naturalnym środowisku większość oplątw jest osłaniana przed palącym słońcem przez korony swoich gospodarzy – drzew. Idealne więc będzie dla oplątw stanowisko jasne z rozproszonym światłem.

Zimą, kiedy światła jest mniej, oplątwy należy przenieść w jaśniejsze miejsce.

Oplątwy uwielbiają dobrą cyrkulację powietrza, jednocześnie nie znoszą przeciągów. Powinno się je uprawiać się w ciepłych, ale przewiewnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem dla uprawy oplątw jest na przykład widna łazienka.

Oplątwy są odporne na szkodniki i choroby, a najczęściej giną z powodu zasuszenia lub gnicia. Czasem można zauważyć brązowienie dolnych liście. Jest to zjawisko naturalne, a liście należy po prostu odciąć .


Jak podlewać oplątwy?

Aby wiedzieć jak często i w jakiś sposób podlewać oplątwy, najlepiej poznać warunki w jakich rosną w naturalnym środowisku. Oplątwy o cieńszych i błyszczących liściach rosną na obszarach, gdzie opady występują częściej, potrzebują więc więcej wody. Oplątwy o grubych i szarych liściach rosną w miejscach bardziej narażonych na suszę, tym samym są mniej podatne na wysychanie. Jeśli oplątwa traci kolor, marszczy liście i zwija ich końcówki, prawdopodobnie chce pić. Wtedy trzeba zafundować jej nawadnianie. Oplątwy można nawadniać na kilka sposobów:

Zanurzanie oplątw

Jest to świetna metoda nawadniania oplątw pochodzących z terenów pustynnych. Te gatunki, np. Tillandsia xerographica, potrzebują mniejszej ilości wody. Rośliny zanurza się wielokrotne w misce napełnionej przegotowaną i odstaną wodą, tak aby zapewnić jej całkowite nawodnienie. Po wynurzeniu, oplątwę otrząsa się z nadmiaru wody i pozostawia do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Ten zabieg powtarzamy co 2 tygodnie.

Kąpiel wodna Tillandsii

Tym sposobem nawadnia się oplątwy o cieńszych i bardziej zielonych liściach. Raz na dwa tygodnie należy zrobić oplątwom kąpiel wodną. Zanurzamy je całkowicie w misce z przegotowaną i odstaną wodą o temperaturze pokojowej i zostawiamy na pół godziny. Nie ma obawy, że oplątwy przelejemy, ponieważ pobierają tylko tyle wody, ile potrzebują. Po kąpieli nie można zostawiać oplątw mokrych. Roślinę należy odwrócić liśćmi do dołu, otrząsnąć z nadmiaru wody i pozostawić do wyschnięcia w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. W przeciwnym razie mogą zgnić. Jest to najczęstsza przyczyna uśmiercenia oplątwy.

Zraszanie oplątw

Oprócz regularnych kąpieli lub zanurzania, oplątwy powinno się często zraszać. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy niskiej wilgotności powietrza, włączonej klimatyzacji i przy wyższych temperaturach. Latem zrasza się oplątwy nawet codzienne, zimą 2 razy w tygodniu.

Bardzo ważna jest pora nawadniania oplątw. Zraszanie i kąpiele należy wykonywać rano lub w ciągu dnia, a nie wieczorem.

 • Tillandsia funckiana -oplątwa
  24,99 zł
  Tillandsia funckiana -oplątwa
  24,99 zł

  Pomimo niewielkich rozmiarów tillandsia funckiana zachwyca ciekawym, oryginalnym pokrojem oraz ślicznymi kwiatami o wyrazistej, czerwonej barwie.

  Pomimo niewielkich rozmiarów tillandsia funckiana zachwyca ciekawym, oryginalnym pokrojem oraz ślicznymi kwiatami o wyrazistej, czerwonej barwie.

 • Tillandsia multiflora -oplątwa
  19,99 zł
  Tillandsia multiflora -oplątwa
  19,99 zł

  Ta oplątwa pochodzi z rejonów Ameryki Środkowej i Meksyku. Tworzy okazałe rozety osiągające kilkanaście centymetrów średnicy. Charakterystyczną cechą tego gatunku są gładkie liście (u innych gatunków Tillandsii są one zwykle omszone i miękkie w dotyku). 

  Ta oplątwa pochodzi z rejonów Ameryki Środkowej i Meksyku. Tworzy okazałe rozety osiągające kilkanaście centymetrów średnicy. Charakterystyczną cechą tego...

 • Tillandsia ionantha 'Fuego' -oplątwa
  22,99 zł
  Tillandsia fasciculata -oplątwa
  22,99 zł

  Jeden z największych gatunków spotykanych wśród oplątw. Zaskakuje nie tylko rozmiarem i pięknym ulistnieniem, lecz także wspaniałymi kwiatostanami, które rozwijają się gdy kępy osiągają dojrzałość rozrodczą. J

  Jeden z największych gatunków spotykanych wśród oplątw. Zaskakuje nie tylko rozmiarem i pięknym ulistnieniem, lecz także wspaniałymi kwiatostanami, które...

 • Tillandsia stricta -oplątwa
  26,99 zł
  Tillandsia stricta -oplątwa
  26,99 zł

  Cechuje się zwartymi, rozłożystymi rozetami twardych liści o zielonkawo srebrzystej barwie. W naturze porasta korony drzew, wydmy oraz plaże tworząc okazałe kępy.  Jej liście są bardziej sztywne i nastroszone niż u innych gatunków oplątwy. Tillandsię stricta wyróżnia również bardzo interesujące kwitnienie. 

  Cechuje się zwartymi, rozłożystymi rozetami twardych liści o zielonkawo srebrzystej barwie. W naturze porasta korony drzew, wydmy oraz plaże tworząc okazałe...

Oplątwy -nawożenie.

Oplątwy pobierają niezbędne do życia składniki odżywcze z powietrza. Dlatego powinno się je nawozić przy użyciu spryskiwacza. Najlepiej użyć w tym celu gotowego, dedykowanego dla oplątw nawozu w spreju. Zawiera on wszystkie potrzebne składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie i stosuje się go raz w tygodniu w postaci delikatnego oprysku. Do nawożenia można także użyć ¼ dawki nawozu do storczyków rozpuszczonego w wodzie lub innego nawozu do roślin kwitnących o niskiej zawartości miedzi. Takie nawożenie wykonuje się raz w miesiącu.  Nawóz kupisz tutaj: https://zielony-parapet.pl/100-nawoz-do-tillandsii

Zachwycające egzotyczne kwiaty. Jak kwitną oplątwy?

Oplątwy, podobnie jak ich kuzynki z rodziny bromeliowatych - echmee, neoregelie czy bilbergie, kwitną tylko raz w życiu. W zależności od gatunku, kwitnienie może trwać od jednego dnia do kilku tygodni. Kwiaty są niewielkie, często wyrastają z łuskowatych kolorowych liści przykwiatowych, a wiele z nich ma kształt ułatwiający zapylanie nietoperzom. Po kwitnieniu rośliny zamierają, ale rozetka wydaje potomstwo zanim całkowicie zaschnie. Z boku rozetek wyrastają nowe rośliny, które z czasem urosną i również zakwitną. Kupując oplątwy najlepiej wybierać takie, które jeszcze nie kwitły, ale mają już niewielkie boczne odrosty. Wtedy jest szansa, że doczekamy się szybciej kwitnienia rośliny „matki” i powiększymy kolekcję o nowe oplątwy. Jak zaaranżować oplątwy w swoim domu? 

Oplątwy w naturalnym środowisku. Galeria zdjęć.