Tillandsia ionantha 'Scaposa' - oplątwa

Cena: 15,99 zł


Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją:

Ta cena jest najniższa

2-A-00-02330-CP-K2

Nowy produkt

Ostatnie egzemplarze!


B B

Pytanie o Produkt

Tillandsia ionantha 'Scaposa' - oplątwa

Oplątwa o szarosrebrzystych i aksamitnie miękkich liściach. Wyróżnia ją podłużny kształt, wzniesione sztywno liście oraz piękny, fioletowo – karminowy kwiatostan. Rośnie bez podłoża i doniczki!

Uzupełnj wszystkie pola przed wysłaniem pytania. :

* Wymagane pola

Anuluj albo 

Zamówienia można złożyć telefonicznie lub mailowo: 600 584 660 lub sklep[małpa]albamar.pl
Darmowa wysyłka przy zakupach powyżej 250zł
Porady tajniki w uprawie roślin egzotycznych

Więcej informacji

Cechy

Opinie

Zdjęcia wysyłanych roślin

Podobne produkty

Więcej informacji

Czym są oplątwy (Tillandsie) i inne epifity?

Oplątwy (łac. Tillandsia) to epifity, czyli rośliny, które zostały tak ukształtowane przez naturę, że nie potrzebują do życia ziemi. Zasiedlają konary drzew i żywią się tym co daje im powietrze i opady deszczu, gdyż w ogóle nie posiadają korzeni. Pobierają wodę i pokarm przez liście, rozrastają się zwykle wolno, choć potrafią osiągać w naturze naprawdę okazałe rozmiary. Wiele gatunków tworzy finezyjne, zwisające formy, które mogą stać się bardzo oryginalną ozdobą wnętrz. Różne gatunki z rodzaju oplątwa (Tillandsia) mogą osiągać różne rozmiary docelowe i przeróżną formę. Różnicę można także dostrzec w ubarwieniu ich sztywnych liści i kwiatów.  Wszystkie jednak łączy jedno -są bardzo oryginalne i ciekawe nie tylko ze względu na sposób funkcjonowania jako rośliny bez korzeni, ale także urodę i wszechstronność zastosowania w domowych aranżacjach. 

Tillandsia ionantha 'Scaposa'

Tillandsia ionantha pochodzi z południowego Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie na wysokości 1500 - 2000 m n.p.m. porastając drzewa. 'Scaposa' jest jedną z większych odmian tego gatunku i osiąga 10 cm wysokości i 8 cm szerokości. Wyróżnia ją podłużny i wzniesiony pokrój, a pokryte łuskami, szarosrebrzyste liście są sztywne, grube i zachowują wyprostowany fason. Mimo dość korpulentnej budowy u podstawy, odmiana ta jest pełna lekkości i wdzięku za sprawą delikatnie łukowatego wygięcia liści. Zwrócone są one zazwyczaj w tym samym kierunku, co sprawia wrażenie jakby były owiane wiatrem. Tillandsia ionantha 'Scaposa' zakwita uroczym, fioletowo- karminowym kwiatostanem, który wyrasta ponad rozetę liści. Po kwitnieniu roślina powoli zamiera, a u podstawy wyrastają nowe rośliny potomne, powiększając tym samym kolekcję. Liście urzekają miękką i aksamitną fakturą, a zdolność uprawy bez podłoża i doniczki daje duże możliwości aranżacji tej atrakcyjnej oplątwy. Odmiana 'Scaposa' toleruje mniejszą ilość światła niż pozostałe odmiany Tillandsia ionantha.

Uprawa oplątwy -jak pielęgnować Tillandsie

Tillandsia to roślina niewymagająca i łatwa w uprawie. Najodpowiedniejsze będzie dla niej stanowisko jasne, słoneczne. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Optymalna temperatura to 18-24 st. C latem i 15 st. C zimą. Korzenie koniecznie muszą mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza. Woda oraz składniki pokarmowe pobierane są z otoczenia. Roślinę należy zraszać delikatną mgiełką 1-2 razy w tygodniu. Najlepsza będzie do tego deszczówka lub przegotowana woda, odstawiona na kilka dni. W ciągu 3-4 godzin roślina powinna pobrać odpowiednią ilość wody, a jej nadmiar należy usunąć odwracając ją „do góry nogami”. Raz na 4 tygodnie można zostawić roślinę w naczyniu i pozwolić jej nabrać wody. Następnie zostawiamy ją w jasnym, przewiewnym miejscu, żeby dobrze przeschła.  Zasilamy dwa razy w miesiącu, dodając do wody minimalną dawkę nawozu do roślin kwitnących. W pomieszczeniach o większym nasłonecznieniu rośliny mogą potrzebować częstszego nawadniania. Bardzo ważne jest, aby nie były one stale wilgotne, gdyż doprowadzi do ich gnicia.

Uwaga! Rośliny celowo przed transportem nie są nawilżane, aby zapewnić im bezpieczną podróż. Oplątwy, które do Państwa przychodzą, wystarczy włożyć do wody na 5 minut, a następnie usunąć nadmiar wody z rozety i pozwolić im wyschnąć. Zalecamy odwrócić ją do góry, aby cała wilgoć wydostała się z rośliny. Docelową barwę Tillandsie osiągają pod wpływem odpowiedniej ilości światła. Wrażenie "suchości" w dotyku jest naturalną cechą gatunku. Srebrzysty nalot, którym pokryta jest Oplątwa - spełnia funkcję pochłaniania wody z otoczenia i dodatkową izolację przed utratą wody.

Zdjęcia wysyłanych roślin

Kliknij, aby powiększyć

Opis

Miejsce/stanowisko rozproszone światło
Wymagania wodne wysokie
Kolor liści srebrzysty
Kolor kwiatów fioletowy
Trudność uprawy dla amatorów
Pokrój rozety
Kategoria odporności na chłód F -Szczegóły w zakładce WYSYŁKA

Recenzje

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz opinię

Tillandsia ionantha 'Scaposa' - oplątwa

Tillandsia ionantha 'Scaposa' - oplątwa

Oplątwa o szarosrebrzystych i aksamitnie miękkich liściach. Wyróżnia ją podłużny kształt, wzniesione sztywno liście oraz piękny, fioletowo – karminowy kwiatostan. Rośnie bez podłoża i doniczki!

Zdjęcia wysyłanych roślin

Zdjęcia wysyłanych roślin

Kliknij, aby powiększyć

Podobne produkty