Wiele roślin doniczkowych uprawianych w domach pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, w związku z czym w domowych warunkach należy zapewnić im odpowiednią wilgotność otoczenia. O ile latem nie stanowi to aż tak dużego problemu, to w okresie jesienno–zimowym, ze względu na trwanie sezonu grzewczego, powietrze w domach jest bardzo suche. Chcesz, aby Twoje rośliny domowe rosły zdrowo i bujnie? Dowiedz się, jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu – zapraszamy do przeczytania artykułu pełnego praktycznych porad od Zielonego Parapetu!
- Dlaczego końcówki liści roślin domowych schną?
- Objawy zbyt suchego powietrza w domu – zaschnięte liście i pogorszona kondycja roślin
- Rośliny lubiące wilgoć – gatunki wrażliwe na suche powietrze
- Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu w okresie grzewczym
- Uprawianie roślin w grupach – prosty sposób na wyższą wilgotność
- Domowe sposoby na nawilżenie powietrza – zadbaj o swoje rośliny
Dlaczego końcówki liści roślin domowych schną?
Schnięcie końcówek liści u roślin domowych zazwyczaj nasila się w okresie jesienno-zimowym, ma to związek z suchym powietrzem, które jest spowodowane okresem grzewczym. Roślinom z tropików zdecydowanie ta atmosfera nie pasuje. Woda zawarta w liściach nadmiernie wyparowuje. Jeśli taki stan będzie utrzymywał się dłużej, niewątpliwie będą one w całości obsychać, zwijać się, kurczyć, brązowieć i opadać.
Objawy zbyt suchego powietrza w domu – zaschnięte liście i pogorszona kondycja roślin
Niewystarczająca wilgotność powietrza ma z pewnością niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd roślin, ale też na ich kondycję. Objawiać się to może brązowymi, suchymi i kruchymi lub zwijającymi się końcówkami liśćmi oraz wystąpieniem przędziorków, które wręcz kochają takie warunki. Rośliny w efekcie słabną i stają się mniej odporne na ataki szkodników i chorób.
Może Cię również zainteresować: Przędziorek – szkodnik kwiatów domowych
Rośliny lubiące wilgoć – gatunki wrażliwe na suche powietrze
Do roślin wymagających wysokiej wilgotności powietrza należą głównie rośliny pochodzące z lasów tropikalnych. Szczególnie wrażliwe na suche powietrze są:
- paprocie, np. orliczka srebrzysta,
- większość palm, np. złotowiec,
- kalatee,
- stromanthe,
- maranta,
- alokazje,
- aglonemy,
- fikusy,
- oplątwy,
- filodendrony,
- syngonium,
- fittonie,
- begonie,
- krotony,
- mini bananowiec,
- strelicje,
- bambusy,
- a nawet uznawane za rośliny niewymagające – zielistki.
Wysokiej wilgotności powietrza wymagają również rośliny mięsożerne mokradeł, np. muchołówka, dzbanecznik, tłustosz czy rosiczka. Wybierając do uprawy odmiany tropikalne, warto zapoznać się z ich wymaganiami, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i w miarę możliwości zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.
Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu w okresie grzewczym?
Niezbędnym urządzeniem do pomiaru wilgoci w powietrzu wokół roślin jest higrometr. Pomoże on na bieżąco śledzić warunki otoczenia, w których znajduje się Twoja domowa dżungla. Warto mieć również na uwadze, że bezsprzecznie większość gatunków tropikalnych wymaga ok. 70-80% wilgotności powietrza. Spokojnie, jest wiele sposobów, jak zwiększyć wilgotność w mieszkaniu i pomóc roślinom.
Zobacz także: Hydroponika dla początkujących – bezglebowa uprawa roślin domowych od A do Z
Nawilżacze powietrza dla roślin – praktyczne rozwiązania
Jak zwiększyć wilgotność powietrza dla roślin? Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin jest użycie nawilżaczy powietrza. Do wyboru mamy zarówno klasyczne, ceramiczne nawilżacze, które zawiesza się na kaloryferach, jak i wersje elektryczne. W przypadku wyboru drugiej wersji możesz zdecydować się zarówno na proste, jak i zaawansowane modele.
Nawilżacze powietrza – ranking
Wybierając nawilżacz powietrza, warto zwrócić uwagę na takie kryteria, jak:
- funkcjonalność urządzenia,
- wygodę użytkowania,
- wydajność,
- pojemność zbiornika na wodę,
- głośność pracy,
- pobór mocy,
- maksymalny czas działania bez przerwy,
- dodatkowe funkcje np. samodzielne wyłączanie się przy pustym zbiorniku czy możliwość sterowania.
Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które przekształcają płyn w mikroskopijną mgiełkę. Powinno się wlewać do niego wyłącznie wodę destylowaną lub poddaną odwróconej osmozie. Pojemność zbiornika nawilżaczy ultradźwiękowych sięga od 0,8 l do 4 l. Najmniejsze modele mogą nieprzerywalne pracować przez ok. 5 godzin, dodatkowo są one dosyć ciche, a ich wydajność to 100–300 ml/h.
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny zasysa suche powietrze, które przepływa w urządzeniu przez specjalny filtr albo obracające się w wodzie dyski. Często umieszczany jest w nim również wkład antybakteryjny. Oddawane przez urządzenie powietrze jest nie tylko nawilżone, ale również oczyszczone.
Do wyboru mamy także klasyczne, ceramiczne nawilżacze, które zawiesza się na kaloryferach. Są one zwykle najtańsze, chociaż nie tak efektywne, jak nawilżacze elektroniczne, dlatego najlepiej umieścić po 3 - 4 sztuki na jednym grzejniku. Ich pojemność zazwyczaj wynosi ok. 400-500 ml.
Jak zrobić domowy nawilżacz do kwiatów – keramzyt z wodą
Do sprawdzonych, domowych sposobów zaliczyć można umieszczenie doniczki z rośliną w naczyniu wypełnionym żwirkiem lub kamykami i wodą. Powierzchnia płynu nie powinna dotykać dna osłonki na kwiatka, gdyż może to spowodować podsiąkanie podłoża i gnicie korzeni.
Keramzyt jest również doskonałym sposobem na naturalne zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Jak zrobić nawilżacz do kwiatów:
- wybierz płaskie i szerokie naczynie, które pomieści warstwę keramzytu oraz wodę. Najlepiej sprawdzi się ten ogrodniczy lub dekoracyjny, ale dobrym wyborem będą również drobne kamyki
- wsyp keramzyt do naczynia, tworząc warstwę o wysokości 2-4 cm. Jeśli naczynie będzie stało pod doniczką, wlej wodę tak, aby nie zakrywała w całości kruszywa (jego wierzchnia warstwa powinna pozostać sucha) – zapobiegnie to gniciu korzeni. Jeśli naczynie będzie stało wśród doniczek, woda może zakrywać keramzyt.
- aby zapobiec gromadzeniu się osadów i rozwojowi pleśni pamiętaj o regularnym:
- wymienianiu wody,
- przemywaniu naczynia wodą z dodatkiem mydła potasowego w płynie,
- płukaniu keramzytu pod bieżącą wodą.
Może Cię również zainteresować: Doświetlanie roślin doniczkowych. Barwa światła
Jak zwiększyć wilgotność powietrza? Wilgotny materiał w osłonce doniczki
Dobrym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza wokół rośliny jest umieszczenie doniczki w większej, dekoracyjnej osłonce i zapełnienie pustej przestrzeni materiałem trzymającym wilgoć np. ziemią, keramzytem, czy mchem Sphagnum. Podczas wyboru odpowiedniego surowca weź pod uwagę: gatunek rośliny, estetykę wnętrza.
Prawidłowe rozmieszczenie warstw jest kluczem do sukcesu! Na dnie osłonki ułóż warstwę drenażową, np. keramzyt, aby zapewnić odpowiedni odpływ nadmiaru wody. Następnie dodaj mech torfowiec lub inną warstwę zatrzymującą wilgoć.
Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wody, której nadmiar może prowadzić do gnicia korzeni roślin. Regularnie kontroluj i sprawdzaj wilgotność materiału i dolewaj płyn w małych ilościach, co pozwoli Ci uniknąć zalania. Co kilka tygodni możesz przepłukać mech i keramzyt, by usunąć nadmiar osadów mineralnych i zapobiec rozwojowi pleśni. Dzięki odpowiednio przygotowanej osłonce z wilgotnym materiałem możesz nie tylko poprawić wilgotność powietrza, ale również stworzyć efektowną dekorację.
Spryskiwanie liści roślin wodą – czy to na pewno bezpieczne?
Zraszanie to nie tylko prosty, ale również szybki sposób na to, jak zwiększyć wilgotność powietrza dla roślin. Wystarczy równomiernie i z niewielkiej odległości spryskać roślinę wodą. Jeszcze lepszym sposobem jest zraszanie domowej dżungli delikatną mgiełką, czyli bardzo drobnymi cząsteczkami wody. Nie zostawia ona na liściach nadmiaru wilgoci, nie niszczy też mebli ani podłogi opadającymi dużymi kroplami. Roślinom doniczkowym warto raz na tydzień lub dwa urządzić w łazience prysznic, który nie tylko powoli nawilżyć liście, ale też oczyści je i zapobiegnie pojawianiu się szkodników takich jak przędziorki czy tarczniki.
Pamiętaj jednak, że zraszanie roślin nie zawsze jest wskazane i bezpieczne, nawet w przypadku niektórych odmian tropikalnych. Na przykład begonie wolą podnoszenie wilgotności powietrza w swoim otoczeniu, a nie bezpośrednio na liściach.
Nie powinno się zraszać roślin:
- w momencie kwitnienia – może to zniszczyć kwiaty,
- nagrzanych słońcem – chociaż zimą słońce jest mniej intensywne niż latem, to stojące na słonecznym parapecie rośliny nadal się nagrzewają, więc należy poczekać, aż ochłoną,
- pokrytych kutnerem.
Szczególnie należy uważać, aby nie zraszać roślin, na których widoczne są objawy choroby grzybowej, gdyż może to pogorszyć ich stan oraz wpłynąć na roznoszenie zarodników na inne części i rośliny.
Uprawianie roślin w grupach - prosty sposób na wyższą wilgotność
Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć wilgotność w domu – ustaw rośliny w grupie. Oprócz atrakcyjnej kompozycji utworzy się korzystny i sprzyjający wzrostowi mikroklimat. Umieszczaj obok siebie rośliny lubiące wilgoć, tego samego gatunku oraz te o podobnych wymaganiach świetlnych np. postaw razem: paprocie i bluszcze, syngonia i alokazje, monstery i filodendrony.
Rośliny odparowując wodę z liści w procesie transpiracji, wzajemnie podnoszą wilgotność powietrza w swoim otoczeniu. Ustaw wyższe odmiany z tyłu, a mniejsze z przodu, aby zapewnić wszystkim podobny dostęp do światła. Warto uwzględnić wymagania poszczególnych roślin – bardziej wymagające umieść bliżej źródła wilgoci.
Równie istotne przy grupowaniu roślin jest zapewnienie im prawidłowej cyrkulacji powietrza. Rozstaw je w sposób, który pozwoli na swobodny przepływ powietrza między nimi. Możesz wykorzystać stojaki na różnych wysokościach, podstawy na kółkach. Działanie to pozwoli uniknąć zastojów powietrza, które sprzyja rozwojowi pleśni i chorób grzybowych.
Jak wyższa wilgotność powietrza wspiera rośliny domowe
Wyższa wilgotność powietrza w otoczeniu roślin poprawia proces fotosyntezy, zmniejszając tym samym ryzyko nadmiernego parowania wody z liści w procesie transpiracji. Niska wilgoć może również skutkować brązowaniem oraz wysychaniem brzegów liści. Szczególnie narażone są na to rośliny o cienkim i delikatnym ulistnieniu, takie jak paprocie czy kalatee.
W wilgotnym środowisku rośliny zużywają mniej energii, dzięki czemu mogą „skupić się” na lepszym rozwoju systemu korzeniowego i pędów, co jest szczególnie istotne w momencie ukorzeniania młodych sadzonek. Za suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodników, takich jak przędziorek, które preferują niską wilgotność. Podwyższenie jej utrudnia ich rozmnażanie i przetrwanie.
Co więcej, rośliny w optymalnej wilgotności powietrza rosną szybciej, wytwarzają większe i bardziej bujne liście oraz intensywniej i dłużej kwitną. Dbanie o odpowiednią ilość wody to klucz do sukcesu zdrowia nie tylko roślin, ale również domowników. Zbyt suche powietrze może prowadzić do problemów skórnych, podrażnień gardła czy problemów z oddychaniem, dlatego te proste kroki przynoszą korzyści całemu domowi.
Przeczytaj również: Rośliny bezpieczne dla zwierząt domowych. Kwiaty, które nie zaszkodzą pupilom
Domowe sposoby na nawilżenie powietrza – zadbaj o swoje rośliny
Zwiększenie wilgotności powietrza w domu nie musi wiązać się z kosztownymi i trudnymi rozwiązaniami. Istnieje wiele prostych i skutecznych metod, które mogą znacząco poprawić warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni klimat dla swoich roślin, zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego Zielony Parapet, gdzie znajdziesz zarówno gotowe nawilżacze powietrza, jak i składniki do stworzenia własnoręcznego nawilżacza! Nawet niewielkie zmiany i domowe sposoby na nawilżanie powietrza mogą wpłynąć na lepszą kondycję Twojej dżungli!
34 Komentarze
Oklapnięte liście to najczęściej oznaka problemów z korzeniami. Czy roślina została po zakupie przesadzona do odpowiedniego podłoża? Jak często jest podlewana? Czy była zraszana? Wilgotność powietrza nie jest dla monstery aż tak ważna. Natomiast na nadmiar wody reaguje bardzo szybko gniciem korzeni.
Czy taki elektryczny nawilżacz powietrza ustawiony koło kilku roślin powinien działać non stop tj. az przez 24h?
Dziękuję
Posiadam Calathee i zakupiłam dla niej nowy nawilżacz powietrza z zimną mgiełką. Czy mgiełka która leci bezpośrednio na rośliny im nie szkodzi?
Zauwazyłam, że jest jednak dosyć zimna i boje się żeby nie przemarzły.
Myślałam że niepotrzebnie ją nawozilam, więc ograniczyłam się już tylko do podlewania. Od dwóch miesięcy kropelki wciąż się na niej pojawiają. Jak temu zaradzić?