Wrzesień, październik i listopad to koniec okresu wegetacji Stephanii erecty. Przechodzi ona wówczas w fazę spoczynku. Stan ten trwa zwykle od grudnia do kwietnia i pozwoli cebulce odzyskać siły na kolejny sezon. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do zimowego spoczynku rośliny, aby utrzymać Stephanię w dobrej kondycji przez wiele lat.
-
Stephania erecta
99,99 złUnikatowa i poszukiwana roślina bulwiasta o pięknej sylwetce i ulistnieniu!
Unikatowa i poszukiwana roślina bulwiasta o pięknej sylwetce i ulistnieniu!
-
-
-
Higrometr - miernik wilgotności do kwiatów...
29,99 złWskaźnik wilgotności podłoża, higrometr to urządzenie, które pomaga lepiej kontrolować podlewanie roślin zgodnie z ich potrzebami i warunkami panującymi w domu. Zobacz jak łatwo można sobie usprawnić ich podlewanie.
Wskaźnik wilgotności podłoża, higrometr to urządzenie, które pomaga lepiej kontrolować podlewanie roślin zgodnie z ich potrzebami i warunkami panującymi w...
-
Higrometr + termometr - baterie w zestawie
15,99 złKompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.
Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.
Co dzieje się ze Stefcią gdy przechodzi w stan spoczynku?
Główną oznaką przechodzenia w uśpienie jest zrzucanie przez Stephanię liści. Liście żółkną i stają się suche i kruche. Nie ma wówczas potrzeby ich odcinania, choć usuwanie liści również nie zaszkodzi roślinie. My jednak rekomendujemy pozostawienie Stefani i pozwolenie, aby liście naturalnie opadły.
Zdarzyć się może, że nasz okaz zignoruje odpowiedni dla niego czas na odpoczynek i nie zacznie zrzucać okrągłych listków. Ogranicz wtedy podlewanie (raz na kilka tygodni), jednocześnie pozostawiając podopiecznego w jego dotychczasowym miejscu. Obserwuj roślinę, kieruj się przede wszystkim jej dobrem, a nie kalendarzem. Jeśli więc Stephania uzna, że chce dalej trwać w okresie wegetacji, pozwól jej na to i pielęgnuj zgodnie z jej wymaganiami.
Jak dbać o bezlistną Stephanię
Wiesz już, że Twoja roślina zrobi jedną z dwóch rzeczy - zatrzyma liście lub zacznie je zrzucać, aż stanie się zupełnie "naga". Pamiętaj - jest to całkowicie naturalny proces, który pomoże wrócić Stephanii do pełni sił w kolejnym sezonie (od późnej wiosny). Gdy wszystkie liście znikną, utrzymuj sadzonkę w ciepłym, suchym miejscu i ogranicz podlewanie lub zupełnie go zaprzestań w tym okresie. Możesz przenieść roślinę na ciemniejsze stanowisko, aż ponownie pojawią się oznaki życia, lub zostawić ją w pierwotnym miejscu.
Czy przesadzać Stephanię w okresie spoczynku?
Nie róbmy tego. Lepiej pozwolić roślinie odpocząć w okresie spoczynku, ponieważ osłabione korzenie mogą być powodem pogorszenia się kondycji rośliny i słabego tempa wzrostu w przyszłości. Kategorycznym powodem do przesadzenia jest jedynie podejrzenie zgnilizny korzeni - wyjmij wtedy roślinę z doniczki. W przeciwnym razie zostaw Stephanię w spokoju!
Gdy Stephania erecta budzi się do życia…
Kiedy wiosna dobiegnie już końca, zwiększ temperaturę otoczenia, możesz też przenieść okaz w bardziej słoneczne miejsce. Wyższa temperatura stymuluje bowiem wzrost korzeni i węzłów w miejscu, gdzie łodyga odrośnie, na szczycie cebulki. Podlewaj roślinę czystą, odstaną wodą, rozcieńczoną nawozem do kaktusów i sukulentów i poczekaj na ponowny wzrost. Może to zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Daj roślinie czas i zawsze utrzymuj podłoże delikatnie wilgotne.
Przesadzanie w okresie wegetacji
Pamiętaj, że podstawą sukcesu uprawy Stephani erecty jest porowate podłoże z dobrym drenażem. Można wykorzystać do tego celu perlit z niewielką ilością torfu oraz nawóz organiczny lub skorzystać z gotowego, certyfikowanego podłoża dla kaktusów i sukulentów. Po zakupie przesadź roślinę do odpowiedniego podłoża, na głębokość 2/3 bulwy. Po około trzech latach szczęśliwego wzrostu twojego okazu w przygotowanej mieszance, nadejdzie czas na kolejne przesadzanie. Zalecamy przesadzenie rośliny wczesnym latem do doniczki o odpowiednio większym rozmiarze z otworem odpływowym.
-
Keramzyt. Drenaż i dodatek do podłoża
4,99 złKeramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu. Ma też wiele innych zastosowań!
Keramzyt jest granulatem, który powstaje w procesie wypalania gliny. Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin...
-
Nawóz mineralny w żelu do kaktusów i...
15,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy...
-
Perlit - dodatek do podłoża
3,49 złDodatek do podłoża poprawiający przepływ wody i powietrza. Spulchnia, napowietrza, optymalizuje wchłanianie i przepuszczanie wody w podłożu.
Dodatek do podłoża poprawiający przepływ wody i powietrza. Spulchnia, napowietrza, optymalizuje wchłanianie i przepuszczanie wody w podłożu.
-
Torf wysoki Sphagnum odkwaszony 5L
10,99 złJeden z najbardziej podstawowych i wartościowych składników podłoży dla roślin. Poprawia strukturę gleby, napowietrza ją i reguluje przepływ wody.
Jeden z najbardziej podstawowych i wartościowych składników podłoży dla roślin. Poprawia strukturę gleby, napowietrza ją i reguluje przepływ wody.
-
Nawóz w płynie do kaktusów i sukulentów...
16,99 złDzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.
Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...
-
Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR...
5,99 złPodłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT to gotowa mieszanka specjalnie dobranych składników, które zapewniają odpowiedni balans wody i powietrza korzeniom roślin.
Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT to gotowa mieszanka specjalnie dobranych składników, które zapewniają odpowiedni balans wody i powietrza...
-
Mata składana do przesadzania roślin domowych
29,99 złNiezastąpiona podczas przesadzania i innych prac ogrodniczych składana mata do przesadzania. Podnoszone krawędzie maty pozwalają zaoszczędzić czas poświęcony na żmudne sprzątanie.
Niezastąpiona podczas przesadzania i innych prac ogrodniczych składana mata do przesadzania. Podnoszone krawędzie maty pozwalają zaoszczędzić czas poświęcony...
Przewodnik krok po kroku dotyczący przesadzania dojrzałego okazu Stephanii erecty
- Do nowej, nieco większej doniczki, wsyp warstwę drenażową (np. keramzytu), która stanowić musi ok. 1/3 objętości doniczki.
- Napełnij dno doniczki na wysokość około 3 cm podłożem do kaktusów i sukulentów lub własną mieszanką na bazie perlitu i torfu.
- Umieść bryłę korzeniową rośliny na środku. Pamiętaj, aby nie usuwać ziemi z korzeni ani nadmiernie nie dotykać tego obszaru.
- Wypełnij podłożem przestrzeń między doniczką a rośliną, aż linia gleby osiągnie 3/4 wysokości doniczki.
- Nie ubijaj podłoża, a jedynie kilkakrotnie postukaj w boki doniczki w celu uzyskania stabilności sadzonki w podłożu.
22 Komentarze
tak, można podcinać Stephanię w celu jej rozkrzewienia. Najlepiej zrobić to dość nisko i nie czekać, aż pęd się wyciągnie i będzie bardzo długi.
Jeśli bulwa jest miękka w dotyku, to niewykluczone, że już nie żyje. Proszę o informację jak Pani ją pielęgnowała/podlewała od momentu otrzymania paczki.