Białe kropki na liściach roślin mogą być powodem do niepokoju wielu miłośników domowej dżungli. Przyczyna ich powstania może być niegroźna. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak reagować, kiedy pojawiają się białe plamy na liściach kwiatów doniczkowych.
- Białe kropki na liściach - przyczyny i rozwiązania
- Białe plamy na liściach kwiatów doniczkowych - osad mineralny i inne przyczyny
- Białe kropki na liściach sukulentów i grubosza - naturalne osady czy problem?
- Białe plamy na liściach monstery - co mogą oznaczać?
- Białe plamki i kropki na liściach palmy - jak je usunąć?
- Jak zapobiegać białym kropkom i plamom na liściach?
- Podsumowanie - jak radzić sobie z białymi kropkami na liściach?
Białe plamy na liściach kwiatów doniczkowych często się zdarzają, a ich przyczyny mogą być różne. W znacznej części przypadków mogą one wynikać z naturalnych procesów. Białe kropki na liściach najczęściej są niczym innym, jak osadem pozostałym po parującej wodzie. Jednakże jest to tylko jedna z wielu możliwości. Dlatego sprawdź dokładnie swoją roślinę i przekonaj się, czy białe kropki na liściach są efektem naturalnych procesów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie mogą być przyczyny wystąpienia przebarwień!
Białe kropki na liściach – przyczyny i rozwiązania
Białe kropki na liściach nie muszą koniecznie oznaczać choroby roślin. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w celu ich usunięcia, dokładnie się im przyjrzyj. Pozwoli Ci to na zbadanie przyczyny powstania przebarwień.
Białe plamki na liściach mogą być efektem zraszania. Odparowująca woda pozostawia ślad, którym jest najzwyczajniej osad mineralny. Białe kropki na liściach kwiatów mogą być również odzwierciedleniem niedoborów składników odżywczych rośliny. Aby tego uniknąć, pamiętaj o regularnym nawożeniu swojej domowej dżungli.
Nie zawsze jednak przyczyny są tak łatwe do wyeliminowania. Białe kropki na liściach kwiatów mogą być również oznaką ataku szkodników (wciornastków, wełnowców). Ślady ich obecności i żerowania poznasz właśnie dzięki takim objawom. Jeśli zobaczysz, że białe plamy na liściach są spowodowane szkodnikami – musisz działać natychmiast. Do ich usunięcia użyj odpowiednich preparatów chemicznych, np. spray Agrecol na wełnowca czy też naturalnych wrogów, czyli drapieżne roztocza z rodziny dobroczynkowatych zwane, Swirski, na wciornastki.
A może masz po prostu roślinę o typie variegata, której cechą charakterystyczną są przebarwienia na liściach. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest pokochanie jej taką, jaka jest.
Przeczytaj również: Ściana z roślin – zobacz najlepsze aranżacje
Białe plamy na liściach kwiatów doniczkowych – osad mineralny i inne przyczyny
Rozlane, białe ślady na powierzchni blaszki liściowej, które wyglądają jak zaciek, zazwyczaj są osadem mineralnym. Producenci często podlewają rośliny przy użyciu systemu mikrozraszaczy. Wówczas kontakt liści z wodą jest nieunikniony, a odparowująca ciecz pozostawia osad mineralny.
Białe plamy na liściach są niczym źle dobrany podkład – wystarczy go usunąć z twarzy i od razu wygląda się lepiej! Tak samo u rośliny – zmyj osad wilgotną szmatką z ewentualną domieszką delikatnego detergentu, np. mydła potasowego. Oczywiście nie przecieraj liści, jeśli cechują się aksamitnym, welwetowym pokryciem, które wyklucza zraszanie i przecieranie.
Białe kropki na liściach sukulentów i grubosza – naturalne osady czy problem?
Gutacja to proces wydzielania nadmiaru wody wraz z minerałami i składnikami odżywczymi przez struktury, zwane hydatodami. Jest to częste zjawisko w przypadku sukulentów, takich jak np. grubosz. Białe kropki na liściach są tego objawem. Nie jest to jednak powód do niepokoju! Sukulenty, np. grubosz, białe kropki na liściach ma w wyniku naturalnego procesu!
Białe plamy na liściach monstery – co mogą oznaczać?
Białe plamy na monsterze mogą mieć wiele przyczyn. Ślady te zazwyczaj są konsekwencją zraszania wodą o dużej zawartości minerałów. Nie jest to jednak jedyna możliwość wystąpienia przebarwień na liściach monstery. Być może jest to sygnał, że Twoja roślina jest narażona na zbyt silne nasłonecznienie i została poparzona.
Sprawa staje się poważna, gdy w grę wchodzą szkodniki, a białe plamy na monsterze są wynikiem ataku wciornastków lub wełnowca. Nakłuwają one roślinę odżywiając się jej sokami i tkankami. Ślady ich żerowania wyglądają jak białe plamki na liściach.
Jeśli walczysz ze szkodnikami, ale wciąż zauważasz białe kropki na liściach, to przyczyny możesz szukać w używanym środku chemicznym – oprysk preparatem może również pozostawiać biały nalot.
Sprawdź także: Monstera pielęgnacja i uprawa bez tajemnic
-
Higrometr + termometr - baterie w zestawie
15,99 złKompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.
Kompaktowy przyrząd, dzięki któremu z łatwością zmierzysz zarówno wysokość temperatury [℃] jak i poziom wilgotności [%] w pomieszczeniu.
-
Higrometr - miernik wilgotności do kwiatów...
29,99 złWskaźnik wilgotności podłoża, higrometr to urządzenie, które pomaga lepiej kontrolować podlewanie roślin zgodnie z ich potrzebami i warunkami panującymi w domu. Zobacz jak łatwo można sobie usprawnić ich podlewanie.
Wskaźnik wilgotności podłoża, higrometr to urządzenie, które pomaga lepiej kontrolować podlewanie roślin zgodnie z ich potrzebami i warunkami panującymi w...
-
Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® 2...
19,99 złWskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin doniczkowych.
Wskaźnik wilgotności podłoża SERAMIS® pokazuje właściwy poziom wilgoci podłoża, który jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym dobrą kondycję roślin...
-
Konewka SCANDI BLACK do roślin IKW2
16,99 złModna konewka ułatwi podlewanie roślin domowych. Plastik jest lekki, odporny na działanie wody i łatwy w czyszczeniu. Narzędzie pozwoli na dbanie o odpowiednie nawodnienie roślin.
Modna konewka ułatwi podlewanie roślin domowych. Plastik jest lekki, odporny na działanie wody i łatwy w czyszczeniu. Narzędzie pozwoli na dbanie o...
-
Zraszacz do kwiatów PURE przezroczysty -...
5,99 złZraszacz do domowej uprawy monstery, paproci, palmy, skrzydłokwiatu, zielistki i innych roślin domowych. Wybierz spośród dwóch rozmiarów lekki spryskiwacz do kwiatów i zadbaj o domową dżunglę, gdy wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska.
Zraszacz do domowej uprawy monstery, paproci, palmy, skrzydłokwiatu, zielistki i innych roślin domowych. Wybierz spośród dwóch rozmiarów lekki spryskiwacz do...
-
Białe plamki i kropki na liściach palmy – jak je usunąć?
Białe kropki na liściach palmy również mogą mieć różne podłoża. Ich usuwanie będzie zależne od przyczyny zmian. Białe kropki na liściach palmy mają podobne tło powstawania, jak u innych, wspomnianych roślin. Dlatego też działania mające na celu eliminację problemu będą analogiczne.
Pamiętaj o właściwej pielęgnacji palmy – odpowiednim podlewaniu, zraszaniu, nawożeniu, a białe kropki nie będą już problemem. Tak, jak u monstery, zacieki mogą być efektem zraszania twardą wodą. W takiej sytuacji możesz je zetrzeć wilgotną ścierką lub użyć do tego specjalnej rękawiczki do czyszczenia liści.
Sprawa ma się inaczej, kiedy białe kropki na liściach palmy to efekt żerowania szkodników czy też choroby – mączniaka prawdziwego, który wywoływany jest przez grzyby. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji nie zwlekać! W przypadku mączniaka prawdziwego plamy tworzą się po obu stronach liści. Choroba pojawia się głównie pod koniec sezonu letniego oraz na początku jesieni. To właśnie wtedy ma najlepsze warunki do ekspansji – 18-24°C w trakcie dnia oraz duża dobowa amplituda temperatur. Aby go usunąć, zmyj go z liści i zastosuj preparaty grzybobójcze fungicydy.
Do pozbycia się szkodników (wciornastków i wełnowców) użyj przeznaczonych do tego środków. W początkowym etapie sposobem na usunięcie pasożytów będzie również przepłukanie rośliny pod bieżącą wodą, a następnie przetarcie jej liści mokrą szmatką. Wełnowce możesz również zwalczać ręcznie, jednak taka metoda wymaga większego nakładu czasu oraz pracy. Wykorzystaj do tego mieszankę wody i np. mydła lub płynu do mycia naczyń. Zamocz w takim roztworze patyczki do uszu oraz płatki kosmetyczne i oczyść roślinę z owadów.
Może Cię zainteresować: Najczęstsze problemy w uprawie palmy – błędy w uprawie, choroby i szkodniki palm
Jak zapobiegać białym kropkom i plamom na liściach?
Wiesz już, co może być przyczyną powstawania białych kropek na liściach. Ich uniknięcie wcale nie musi być ciężkie! Pamiętaj, aby zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację.
Najważniejsze, by ochronić roślinę przed szkodnikami i chorobami wywołanymi przez grzyby. W pomieszczeniu, w którym się znajduje nie dopuszczaj do zbyt dużych wahań temperatury oraz zbyt małego przepływu powietrza. Pamiętaj także, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu, co wiąże się m.in. z właściwym podlewaniem.
Białe plamy na liściach to przede wszystkim kwestia wody, a właściwie jej twardości – dlatego zraszaj rośliny miękką, odstaną wodą. Nie narażaj swojej domowej dżungli na zbyt ostre, bezpośrednie promienie słoneczne. Mogą one doprowadzić do poparzenia, które objawiać się będą białymi plamami, które ostatecznie staną się czarne.
Nawoź rośliny regularnie, aby nie zabrakło im składników odżywczych. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której będą musiały się one upominać niezbędne pierwiastki. Miej również na uwadze, że zbyt długi czas w jednym i tym samym podłożu powoduje jego wyjałowienie gruntu.
Jeśli jednak białe plamy na liściach kwiatów doniczkowych to ich naturalny urok, czyli wariegacja. Nie pozostaje Ci nic innego, jak zaakceptować ich urodę, a najlepiej pokochać i to całym serce
Sprawdź także: Bionem off - odkryj skuteczny sposób na ziemiórki! Sprawdź
Podsumowanie – jak radzić sobie z białymi kropkami na liściach?
Białe kropki na liściach to powszechny problem z różnorakim źródłem. Niejednokrotnie okazuje się, że niepokój o roślinę był zbędny. Jednak zawsze powinieneś trzymać rękę na pulsie.
Staraj się nie dopuścić do rozwoju szkodników. Jeśli jednak owady już zdążyły zaatakować Twoją roślinę, to skutecznie się ich pozbądź używając przeznaczonych do tego preparatów. Jeśli ze względów estetycznych przeszkadzają Ci białe plamy na liściach, które są spowodowane przez osad mineralny, zmień wodę w zraszaczu na miękką. Możesz również je zetrzeć mokrą szmatką.
Jak widzisz, czasem nie ma się czym martwić! Nie przegap jednak sygnałów, które wysyła Ci roślina. Może się zdarzyć, że będzie wymagała poważniejszej interwencji i ratunku. Dlatego kochaj i obserwuj.
Po wszystkie potrzebne akcesoria, które pomogą Ci w zadbaniu o Twoją domową dżunglę zajrzyj do sklepu internetu Zielonego Parapetu. A może przypadnie Ci do gustu coś z naszej nowej dostawy roślin? Sprawdź!
12 Komentarze