Natura zdumiewa nas różnorodnością krajobrazów i siedlisk, w jakich zaadaptowały się rośliny odmiennych gatunków. Od suchych pustyń, przez wilgotne lasy, po bagniste mokradła spotkać można rośliny, z których część udomowiliśmy w naszych salonach i na parapetach. W tym artykule dowiesz się jak dobrać podłoże dla roślin, które porastają stale wilgotne lub mokre siedliska. Druga część zaprezentuje specyfikę epifitów i ich potrzeby względem jakości podłoża.

Ziemia dla roślin doniczkowych lubiących dużo wody

Do roślin lubiących stały i wysoki poziom wilgoci w podłożu należą: skrzydłokwiat, bambus pokojowy, zielistka, cibora zmienna, pandan, solejrolia rozesłana, stefanotis, dracena Sandera.

Podłoże dla roślin lubiących dużo wody z pewnością powinno być chłonne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe, ale nie może być zbite, aby korzenie nie ulegały gniciu. Podstawowym składnikiem podłoża, które własnoręcznie możemy przygotować dla roślin wilgociolubnych jest oczywiście ziemia kompostowa. Dodatkowo, dla podniesienia chłonności może być wzbogacona torfem oraz jednym z komponentów rozluźniających podłoże np. rozdrobnioną korą.

Zrób to sam, czyli sprawdzony przepis na ziemię dla bluszczy, skrzydłokwiatów i fitonii

Gotowe podłoże dla roślin wilgociolubnych ZP

Nie masz czasu i/ lub chęci na przygotowanie własnej mieszanki? Spokojnie, zrobiliśmy to za Ciebie! Do uprawy roślin wilgociolubnych polecamy gotową mieszankę podłoża ZP. Czarna ziemia kompostowa jest przede wszystkim bardzo bogata w próchnicę i składniki pokarmowe. Mieszanka znakomicie zaspokaja potrzeby roślin takich jak skrzydłokwiat, bluszcz, bambus pokojowy, zielistka, czy gynura.

Skrzydłokwiat wybrałby podłoże kompostowe

Skrzydłokwiaty znane są z długiego i obfitego kwitnienia oraz bujnego ulistnienia. Cenimy je nie tylko za urodę i wdzięk, ale także za małe wymagania, głównie w zakresie oświetlenia. Skrzydłokwiat stanowi niezwykłą ozdobę wnętrz w każdym stylu. Głównym walorem rośliny są właściwości oczyszczające powietrze. Błyszczące liście skrzydłokwiatu zawsze powinny być czyste, aby oczyszczanie powietrza z toksyn przebiegało bez zakłóceń. Skrzydłokwiaty uwielbiają dużą wilgotność powietrza. Niewątpliwie będą zatem wdzięczne za częste zraszania. Warto też ustawić doniczkę na podstawce z kamyczkami zalanymi wodą lub ustawić specjalistyczny nawilżacz powietrza.

Aby zapewnić tej grupie roślin odpowiednie warunki do wzrostu należy zadbać o uprawę w dobrym podłożu. Mieszanka na bazie ziemi kompostowej istotnie wpłynie na dobrą kondycję rośliny. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, zdrenowana, próchnicza o odczynie lekko kwaśnym.

Przeczytaj także: jakie warunki preferuje skrzydłokwiat, najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu oraz skrzydłokwiat- kwiaty domowe oczyszczające powietrze.

Podłoże dla epifitów tropikalnych–własna mieszanka

Epifity uprawiane w naszych domach to najczęściej rośliny tropikalne, które porastają drzewa wilgotnych lasów równikowych. Podłoże jest dla nich przede wszystkim materiałem do przytrzymania się, a pożywieniem resztki rozkładającej się materii organicznej, która gromadzi się np. szczelinach kory. Dla epifitów stosuje się zatem podłoże bardzo luźne i mocno przepuszczalne, złożone z dużych elementów, np. rozdrobnionej kory, włókien kokosowych czy suchych korzeni paproci.

Epifity można uprawiać mocując je do kawałków kory lub konarów oraz w doniczkach z luźnym podłożem. W przypadku storczyków epifitycznych bez wątpienia najlepiej użyć gotowego podłoża do storczyków, które jest mieszanką zmielonej kory, węgla drzewnego, wermikulitu, lawy wulkanicznej, korzeni paprotki zwyczajnej, mchu torfowca lub stworzyć własna mieszankę na bazie tych komponentów. Niektóre rośliny epifityczne np. echmea, guzmania, bromelia, paprocie, epifyllum, czy też selenicereus uprawia się w pojemnikach w luźnym podłożu, składającym się z gotowej ziemi uniwersalnej lub ziemi do paproci, wymieszanych z drobną korą, keramzytem, perlitem, chipsami kokosowymi, włóknem kokosowym, wermikulitem, drobnym żwirem, a nawet pokruszonym styropianem i pociętą na drobne kawałki gąbką.

Przykładowy skład i proporcje podłoża dla epifitów:

  • 20% węgiel drzewny
    20% keramzyt, seramis, perlit, wermikulit, pumeks
    10% włókno kokosowe
    10% mech torfowiec, liście bukowe, kostki wełny mineralnej, rozdrobniony styropian

Przykładowy skład i proporcje podłoża dla epifitów z dodatkiem ziemi:

  • 30% ziemi kompostowej lub ziemi uniwersalnej
    40% rozdrobnionej kory i kawałków węgla drzewnego, mech torfowiec 30% mieszanka wybranych komponentów: perlit, seramis, pumeks, wermikulit, keramzyt.