Podczas pielęgnacji swojej domowej dżungli pamiętaj również o odpowiednim podłożu. Jest ono niezmiernie istotnym elementem podczas domowej uprawy roślin. Bluszcz, fitonia, skrzydłokwiat – jaka ziemia będzie dla tych gatunków najlepsza, a jakiej nie preferują? Po przeczytaniu naszego artykułu pielęgnacja tych roślin przestanie być dla Ciebie tajemnicą!

Natura zdumiewa nas różnorodnością krajobrazów i siedlisk, w których zaadaptowały się odmienne gatunki. Od suchych pustyń, przez wilgotne lasy, po bagniste mokradła – wszędzie można spotkać rośliny, z których część „udomowiliśmy” w naszych salonach i na parapetach. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak dobrać podłoże dla roślin, które porastają stale wilgotne lub mokre siedliska. Druga część zaprezentuje specyfikę epifitów i ich potrzeby względem jakości gleby. Sprawdź, jakie podłoże preferują bluszcz, epifity, fitonia i skrzydłokwiat – jaka ziemia będzie dla nich najlepszym wyborem.

Najlepsze podłoże dla roślin wilgociolubnych

Do roślin lubiących stały i wysoki poziom wilgoci w podłożu należą:

  • bambus pokojowy,
  • zielistka,
  • cibora zmienna,
  • pandan,
  • solejrolia rozesłana,
  • stefanotis,
  • dracena Sandera,
  • skrzydłokwiat.

Jaka ziemia będzie najlepsza dla tych gatunków? Podłoże dla roślin lubiących dużo wody z pewnością powinno być chłonne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe, ale nie może być zbite, aby korzenie nie ulegały gniciu. Podstawowym składnikiem podłoża, które własnoręcznie możesz przygotować dla gatunków wilgociolubnych, jest oczywiście ziemia kompostowa. Dodatkowo, dla podniesienia chłonności może być wzbogacona torfem oraz jednym z komponentów rozluźniających, np.: rozdrobnioną korą.

Może Cię również zainteresować: Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Poznaj nasze porady!

Podłoże do bluszczu, skrzydłokwiatu i fitonii – zrób to sam

Możesz samodzielnie przygotować podłoże, uwzględniając preferencje, jakie ma bluszcz, skrzydłokwiat oraz fitonia. Jaka ziemia będzie dla nich odpowiednia i w jakich proporcjach? Podajemy skład:

  • 70% ziemia kompostowa
  • 20% rozdrobniona, przekompostowana kora sosnowa, perlit, włókna kokosowe
  • 10% torf wysoki

Gotowe podłoże dla roślin wilgociolubnych – wygodne rozwiązanie od Zielonego Parapetu

Jeśli nie dysponujesz czasem lub możliwością, aby samodzielnie przygotować odpowiednią mieszankę – nie musisz się martwić. Zrobiliśmy to za Ciebie! Do uprawy roślin wilgociolubnych polecamy specjalistyczną mieszankę podłoża Zielonego Parapetu. Cechuje je przewaga dobrze rozłożonego kompostu, który jest bogaty w próchnicę oraz sole mineralne. Niewielki dodatek torfu wysokiego podnosi zdolności sorpcyjne mieszanki, podczas gdy perlit i keramzyt drobnej frakcji poprawiają jej napowietrzenie. Odpowiednio dobrane proporcje oraz frakcje poszczególnych składników zapobiegają zbrylaniu się podłoża, co korzystnie wpłynie na rozrost korzeni. Mieszanka znakomicie zaspokaja potrzeby roślin takich jak skrzydłokwiat, bluszcz, bambus pokojowy, zielistka czy gynura.

Skrzydłokwiat – jaka ziemia będzie najlepsza?

Skrzydłokwiaty znane są z długiego i obfitego kwitnienia oraz bujnego ulistnienia. Cenione są nie tylko za urodę i wdzięk, ale także za małe wymagania, głównie w zakresie oświetlenia. Skrzydłokwiat stanowi niezwykłą ozdobę wnętrz w każdym stylu. Głównym walorem rośliny są właściwości oczyszczające powietrze. Jego błyszczące liście zawsze powinny być czyste, aby filtracja powietrza z toksyn mogła przebiegać bez większych zakłóceń. Skrzydłokwiaty uwielbiają dużą wilgotność otoczenia. Niewątpliwie będą zatem wdzięczne za częste zraszania. Warto też ustawić doniczkę na podstawce z kamyczkami zalanymi wodą lub obok specjalistycznego nawilżacza, by zadowolić Twój skrzydłokwiat. Jaka ziemia zostanie dla niego wybrana, jest kolejną ważną kwestią.

Zobacz też: Skrzydłokwiat - kwiaty domowe oczyszczające powietrze

Jaka ziemia dla skrzydłokwiatu – podpowiadamy

Aby móc zapewnić tej grupie roślin odpowiednie warunki do wzrostu należy zadbać o uprawę w dobrym podłożu. To, jaka ziemia do skrzydłokwiatu zostanie przez Ciebie wybrana, będzie oddziaływać na jego zdrowie. Mieszanka na bazie ziemi kompostowej istotnie wpłynie na dobrą kondycję rośliny. Gleba dla skrzydłokwiatu powinna być:

  • żyzna,
  • przepuszczalna,
  • zdrenowana,
  • próchnicza o odczynie lekko kwaśnym.

Przeczytaj także: Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu. Jakie warunki preferuje skrzydłokwiat?

  • Chlorophytum orchidastrum 'Green Orange' Zielistka
    49,99 zł
    Chlorophytum orchidastrum 'Green Orange'...
    49,99 zł

    Zielistka 'Green Orange' to przepiękna roślina domowa o ciekawym, kontrastowym ubarwieniu. Zbudowana jest z szerokich, lancetowatych, zielonych liści, osadzonych na pomarańczowych ogonkach. Połączenie tych dwóch kolorów prezentuje się bardzo efektownie!

    Zielistka 'Green Orange' to przepiękna roślina domowa o ciekawym, kontrastowym ubarwieniu. Zbudowana jest z szerokich, lancetowatych, zielonych liści,...

  • Chlorophytum comosum 'Lemon' Zielistka
    19,99 zł
    Chlorophytum 'Lemon' Zielistka
    19,99 zł

    Odmiana 'Lemon' jest kwintesencją prostoty i żywego minimalizmu. Żywo zielone, błyszczące liście połączone z jej kępiastym pokrojem wnoszą do domowego zacisza świeżość i naturalne piękno. Najmłodsze liście mają jaskrawe, limonkowe ubarwienie i delikatnie kontrastują ze starszym, w pełni dojrzałym ulistnieniem. 

    Odmiana 'Lemon' jest kwintesencją prostoty i żywego minimalizmu. Żywo zielone, błyszczące liście połączone z jej kępiastym pokrojem wnoszą do domowego...

  • Chlorophytum comosum 'Bonnie' Zielistka
    24,99 zł
    Chlorophytum comosum 'Bonnie' Zielistka
    24,99 zł

    Odmiana zielistki i pięknych, spiralnie poskręcanych liściach, które tworzą bujne, nastroszone kępy. Dzięki rozmnóżkom wyrastających na długich rozłogach zielistka tworzy kaskadowy pokrój.

    Odmiana zielistki i pięknych, spiralnie poskręcanych liściach, które tworzą bujne, nastroszone kępy. Dzięki rozmnóżkom wyrastających na długich rozłogach...

  • Chlorophytum comosum 'Green Bonnie'
    24,99 zł
    Chlorophytum comosum 'Green Bonnie' Zielistka
    24,99 zł

    Zielistka o silnie skręconych, szerokich liściach w jednolitym zielonym kolorze. Tworzy kopulastą i rozczochraną kępę. Urocza i mało wymagająca.

    Zielistka o silnie skręconych, szerokich liściach w jednolitym zielonym kolorze. Tworzy kopulastą i rozczochraną kępę. Urocza i mało wymagająca.

  • Chlorophytum 'Irish'
    12,99 zł
    Chlorophytum 'Irish'
    12,99 zł

    Odmiana o zwartym i gęstym pokroju oraz długich, trawiastych liściach w zielono-kremowym kolorze, rozjaśnionych pasiastym marginesem. Roślina domowa łatwa w uprawie.

    Odmiana o zwartym i gęstym pokroju oraz długich, trawiastych liściach w zielono-kremowym kolorze, rozjaśnionych pasiastym marginesem. Roślina domowa łatwa w...

  • Chlorophytum 'Ocean' - zielistka
    14,99 zł
    Chlorophytum 'Ocean' - zielistka
    14,99 zł

    Odmiana o zwartym, gęstym pokroju i pasiastych liściach w zielono-kremowym kolorze. Liście z jasnym marginesem układają się w urocze kępy. Roślina domowa łatwa w uprawie.

    Odmiana o zwartym, gęstym pokroju i pasiastych liściach w zielono-kremowym kolorze. Liście z jasnym marginesem układają się w urocze kępy. Roślina domowa...

  • Chlorophytum comosum 'Atlantic' Zielistka
    13,99 zł
    Chlorophytum comosum 'Atlantic' Zielistka
    13,99 zł

    Ciekawa, niezwykle atrakcyjna roślina domowa wyglądem przypominająca trawę ozdobną. Zielistka tworzy dekoracyjne, gęste, rozczochrane czuprynki, dorastające do około 30 cm wysokości.

    Ciekawa, niezwykle atrakcyjna roślina domowa wyglądem przypominająca trawę ozdobną. Zielistka tworzy dekoracyjne, gęste, rozczochrane czuprynki, dorastające...

  • Chlorophytum 'Hawaiian Spider' Zielistka
    21,99 zł
    Chlorophytum 'Hawaiian Spider' Zielistka
    21,99 zł

    Ciekawa, niezwykle atrakcyjna roślina domowa wyglądem przypominająca trawę ozdobną. Zielistka tworzy dekoracyjne, gęste, kępy, dorastające do około 30 cm wysokości. Ma ciemnozieloną, elegancką kolorystkę.

    Ciekawa, niezwykle atrakcyjna roślina domowa wyglądem przypominająca trawę ozdobną. Zielistka tworzy dekoracyjne, gęste, kępy, dorastające do około 30 cm...

Jakie podłoże dla epifitów tropikalnych?

Epifity, które uprawiane są w domach to najczęściej rośliny tropikalne. Porastają one drzewa wilgotnych lasów równikowych. Podłoże służy im głównie jako podpora. Żywią się one resztkami rozkładającej się materii organicznej, która gromadzi się np. w szczelinach kory.

Dla epifitów rekomendowane jest podłoże bardzo luźne i mocno przepuszczalne, złożone z dużych elementów, np. rozdrobnionej kory, włókien kokosowych czy suchych korzeni paproci. Można je uprawiać mocując je do kawałków kory lub konarów oraz w doniczkach z luźnym podłożem. W przypadku storczyków epifitycznych bez wątpienia najlepiej użyć gotowego podłoża do storczyków, które jest mieszanką:

  • zmielonej kory,
  • węgla drzewnego,
  • wermikulitu,
  • lawy wulkanicznej,
  • korzeni paprotki zwyczajnej,
  • mchu torfowca.

Można również stworzyć własną mieszankę na bazie tych komponentów.

Niektóre rośliny epifityczne np. echmea, guzmania, bromelia, paprocie, epifyllum, czy też selenicereus uprawia się w pojemnikach w luźnym podłożu, składającym się z gotowej ziemi uniwersalnej lub ziemi do paproci, wymieszanej z:

  • drobną korą,
  • keramzytem,
  • perlitem,
  • chipsami kokosowymi,
  • włóknem kokosowym,
  • wermikulitem,
  • drobnym żwirem,
  • pokruszonym styropianem,
  • pociętą na drobne kawałki gąbką.

Gotowe podłoże specjalistyczne Zielonego Parapetu dla epifitów i storczyków to lekka, organiczna mieszanka o luźnej strukturze, zapewniającej ich korzeniom odpowiednie napowietrzenie – tak fundamentalne w uprawie tych roślin. Dzięki zawartości kory piniowej, chipsów kokosowych oraz pumeksu podłoże cechuje się optymalną przepuszczalnością i przewiewnością, co znacznie zmniejsza ryzyko niepowodzenia w uprawie. Dodatkowym atutem wymienionych składników jest odporność na grzyby. Mieszanka została wzbogacona o mech sphagnum, który znakomicie utrzymuje wilgoć, jednocześnie nie dopuszczając od przelania rośliny.

Przebadane i przetestowane podłoża zostały przygotowane w Polsce przez specjalistów w dziedzinie uprawy kwiatów doniczkowych, a ich jakość gwarantują opinie odpowiednich instytucji badawczych i certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz: Ściana z roślin – zobacz najlepsze aranżacje

Przykładowy skład i proporcje podłoża dla epifitów

  • 20% węgiel drzewny,
  • 20% keramzyt, seramis, perlit, wermikulit, pumeks,
  • 10% włókno kokosowe,
  • 10% mech torfowiec, liście bukowe, kostki wełny mineralnej, rozdrobniony styropian.

Przykładowy skład i proporcje podłoża dla epifitów z dodatkiem ziemi

  • 30% ziemi kompostowej lub ziemi uniwersalnej,
  • 40% rozdrobnionej kory i kawałków węgla drzewnego,
  • 30% mech torfowiec, mieszanka wybranych komponentów:
    • perlit,
    • seramis,
    • pumeks,
    • wermikulit,
    • keramzyt.

Jaka ziemia dla bluszczu będzie najlepszym wyborem?

Bluszcz to roślina charakteryzująca się imponującymi pnączami nadającymi wnętrzu efektowny wygląd. Ceniony jest za swoje właściwości oczyszczające powietrze z toksyn. Bez problemu dostosowuje się do warunków panujących w otoczeniu. Łatwo można regulować jego wzrost poprzez przycinanie. Jest mało wymagający, jednak w jego uprawie musisz kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim pamiętaj, że bluszcz to roślina cieniolubna. Dodatkowo lubi wilgotne powietrze oraz podłoże. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka ziemia do bluszczu doniczkowego będzie najlepsza, to już spieszymy z pomocą! Najwłaściwsze będzie użycie przepuszczalnego, lekkiego, torfowego podłoża. Możesz też wykorzystać ziemię uniwersalną. Najpierw jednak nasyp na dno doniczki warstwę perlitu. Pamiętaj również, że ziemia powinna mieć odczyn obojętny bądź lekko kwaśny. To, jaka ziemia do bluszczu zostanie przez Ciebie użyta, będzie miało swoje odzwierciedlenie w jego zdrowotności.

Przeczytaj też: Co zrobić, aby bluszcz szybciej rósł? Poznaj nasze sposoby

Podsumowanie – bluszcz, fitonia, skrzydłokwiat – jaka ziemia będzie najlepsza

Kwestia odpowiedniego podłoża jest ważnym aspektem w pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Jeśli wybierzesz niewłaściwie, może to skutkować zapadnięciem na rozmaite choroby czy też gniciem korzeni. Musisz poznać preferencje swojej rośliny, by dobrać odpowiednią dla niej ziemię.  

Gatunki wilgociolubne potrzebują podłoża chłonnego, rozluźnionego, bogatego w składniki odżywcze. Jeśli sam przygotowujesz jego mieszankę, głównym składnikiem powinna być wtedy ziemia kompostowa z dodatkiem torfu. Do zwiększenia przepuszczalności wykorzystaj np. perlit.

Zatem zastanawiając się, jakie podłoże do skrzydłokwiatu będzie najlepsze, podpowiadamy, by użyć żyznej, przepuszczalnej, zdrenowanej, próchniczej ziemi o odczynie lekko kwaśnym.

Pytanie, jaką ziemię lubi bluszcz, jest równie nurtujące. W jego przypadku sprawdzi się przepuszczalne, lekkie, torfowe podłoże z warstwą perlitu. Odczyn obojętny bądź lekko kwaśny.

Natomiast epifity muszą mieć zapewnione podłoże bardzo luźne i mocno przepuszczalne, złożone z dużych elementów.

Zadbaj o wszystkie szczegóły dotyczące preferencji glebowych swojej roślin, a odwdzięczy Ci się ona pięknym i zdrowym wyglądem. Po wszystkie niezbędne do pielęgnacji roślin akcesoria zajrzyj do naszego sklepu internetowego Zielonego Parapetu. Zapraszamy!