Doniczka głowa jest nowym trendem w aranżacji roślin doniczkowych. Wydaje się, że rośliny i kwiaty domowe, w szczególności te egzotyczne, na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Umacniają one trend bliskości natury w życiu codziennym. Tak, jak obraz potrzebuje swojej oprawy, tak bez wątpienia każda roślina musi być odpowiednio wyeksponowana. Na rynku ujmuje nas mnogość barw i pokrojów kwiatów. W ślad za nimi do wyboru mamy coraz bardziej oryginalne donice i osłonki. Godnymi uwagi są te w kształcie popiersia, głowy lub twarzy. W artykule podpowiemy – jak wyeksponować kwiaty w domu, aby ich aranżacja była łatwa, prosta i przyjemna!

Doniczka czy osłonka w kształcie głowy? Podstawowe różnice

Prawie zawsze nazwy „doniczka” i „osłonka” stosowane są zamiennie. Na czym polega różnica między tymi dwoma terminami? Donica ma otwór w swej podstawie, co z pewnością umożliwia lepszą wentylację oraz łatwiejsze odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Roślina i jej system korzeniowy są mniej narażone na gnicie przez zastoje wody, co zwiększa ich szansę na zdrowy i bujny wzrost.

Oczywiście, wybierając osłonkę również możesz zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu. Wystarczy pamiętać o zastosowaniu warstwy keramzytu na dnie naczynia, który będzie miejscem zgromadzenia nadmiaru odpływającej wody.

Niezależnie od nazewnictwa warto zainteresować się takimi formami aranżacji roślin. Oryginalne naczynia obecnie wiodą prym w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Instagramie czy Pinterescie. Kwiat w doniczce głowa to nie tylko stylowy akcent dekoracyjny, ale także sposób na stworzenie unikalnej i artystycznej kompozycji roślinnej.

Jaka doniczka do pokoju dziecka będzie pasować najlepiej? Warto postawić na modele, które nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale także pobudzają wyobraźnię – osłonka w kształcie głowy może stać się ciekawym elementem wystroju, który doda wnętrzu charakteru i oryginalności.

Zobacz też: Ściana z roślin – zobacz najlepsze aranżacje

Antyczne inspiracje – doniczki głowy w klasycznym stylu

Rzeźby i popiersia obecne są we wnętrzach już od czasów prehistorycznych. Głównie przybierały one formy prostych glinianych figurek, dziś określanych jako przedstawienia Wenus. Figury te były uogólnieniem wyobrażenia kobiety z podkreślonymi elementami, oznaczającymi jej płodność. Czasy starożytne to prawdziwa kulminacja przedstawień rzeźbiarskich, głównie bóstw i władców. Postacie pokazywane były w sposób idealizujący, podporządkowany obowiązującemu w danej kulturze kanonowi. Apogeum mody na popiersia przypada na czasy starożytnego Rzymu, gdzie rzeźbiono swoich przodków w sposób weryczny. Oznacza to, że eksponowano cechy charakterystyczne, blizny, zmarszczki. Miało to na celu upamiętnienia bliskich zmarłych, co stało w opozycji do idealnych ciał greckich bogów.

Czasy nowożytne to jeszcze bardziej bezkrytyczne popiersia, przede wszystkim królów i możnowładców, ukazujące ich wielkość i siłę. Po rozpowszechnieniu się fotografii zbędne było już realistyczne oddawanie osób w celu upamiętnienia ich wyglądu. Dlatego rzeźby i popiersia mogły wyrażać artystyczną wizję twórcy, tendencję obowiązującego stylu, czy wyeksponowanie danego problemu społecznego. W rezultacie współcześnie możemy oglądać przedstawienia o uproszczonych rysach. Dominują zgeometryzowane kształty lub rozczłonkowane elementy definiujące postać, lub twarz. Ta mnogość form wyrazu została przyjęta także w postaci osłonek na rośliny doniczkowe. Doniczki głowy w klasycznym stylu to doskonały przykład, jak wyeksponować kwiaty w domu, łącząc sztukę z funkcjonalnością oraz tworząc oryginalne dekoracje inspirowane klasycznymi rzeźbami.

Zobacz: Strelicja – wnętrzarski hit wśród kwiatów domowych

Doniczka głowa – nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Wybór odpowiedniej osłonki oraz pomysł na to, jak wyeksponować atrakcyjnie kwiat w doniczce głowa, mają fundamentalne znaczenie w uzyskaniu nostalgicznej oraz niewymuszonej aranżacji wnętrza. Jeśli wolisz coś mniej zdefiniowanego, aniżeli klasyczne doniczki w kształcie antycznych popiersi, poszukaj innych wariacji na temat motywu głowy i twarzy w aranżacji kwiatów. Wybór jest iście bajeczny! Osłonki można dowolnie grupować, tworząc ciekawe „społeczności” domowych roślin doniczkowych lub potraktować jako centralną ozdobę dominującą we wnętrzu. Niewątpliwie donice w kształcie głowy w asyście egzotycznej rośliny o intrygującym pokroju, wybiją się na pierwszy plan na tle innych ozdób i przykują uwagę domowników oraz gości.

Planując roślinną aranżację, warto również zastanowić się, jaka doniczka do pokoju dziecka będzie najlepszym wyborem. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zabawne, kolorowe formy, które wprowadzą do wnętrza radosny akcent i zachęcą najmłodszych do obcowania z roślinami.

Kwiat w doniczce głowie – jakie rośliny wybrać?

Osłonki w nietypowych kształtach swoją popularność w głównej mierze zawdzięczają temu, że uzyskaną z ich pomocą aranżację rośliny można potraktować z przymrużeniem oka. Pielęgnowany kwiat do doniczki głowy może stać się na przykład wymodelowaną fryzurą, rozwianymi na wietrze puklami, czy barwnym nakryciem.

Warto pozwolić na rozkwit swoich pomysłów, puszczając wodzę fantazji. Efekt z pewnością będzie niezwykle oryginalny! Jeżeli zastanawiasz się nad powiększeniem swojej kolekcji o osłonkę w kształcie głowy, warto rozważyć kilka egzotycznych roślin, które z pewnością będą najlepiej prezentować się w omawianych naczyniach. Należą do nich:

  • pnące i wiszące,
  • sukulenty,
  • rośliny pokroju rozety.

Może Cię również zainteresować: Sukulenty w domu - sprawdź, jak o nie zadbać

W aranżacji wspomnianych osłonek ważny jest nie tylko sam wybór naczynia, ale także odpowiednie dobranie roślin. Aby osiągnąć najlepszy efekt wizualny, warto postawić na kwiat do doniczki głowy o ciekawym pokroju, który będzie doskonale imitować długie włosy, nadając całości dynamiczny wygląd. Idealnie sprawdzą się takie rośliny jak:

  • Rhipsalis,
  • Starzec zwisający,
  • Callisia

Z kolei gęste paprocie, czy rośliny o bujnych liściach sprawią, że całość zyska pełniejszą i bardziej klasyczną formę przypominającą historyczne rzeźby. W tym przypadku możesz zdecydować się na takie gatunki jak:

  • Asplenium,
  • Nephrolepis,
  • Bluszcze

Dla odważniejszych polecamy rośliny o nietypowym kolorze liści, z niezwykle dekoracyjnymi wzorami, które doskonale podkreślą charakter roślinnej kompozycji:

  • trzykrotki,
  • begonie,
  • fitonie,

Klasyką gatunku są Senecio rowleyanus nazwany Starcem zwisającym, czy Rhipsalis cassutha, czyli Patyczak zwisający. Romantyczne loki możesz uzyskać za sprawą rośliny Aeschynanthus japhrolepis 'Twister' czy drobnolistnej Callisia rosato 'Pink Lady'. Sympatyczną punkówę wykreujesz przy pomocy liści w odcieniu delikatnego różu Trzykrotki Tradescantia fluminensis 'Tricolor'. Równie doskonałym pomysłem jest zasadzenie w osłonce w kształcie głowy paproci. Nefrolepis wyniosły przypomina, nie tak odległe jeszcze, czasy PRLu i typową dla tamtej epoki, trwałą. Ze względu na pełną dowolność, w stworzeniu własnej „twarzowej” donicy, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Do dzieła!

Inne spojrzenie na nowoczesną aranżację? Zobacz! Doniczki na magnes. Doskonały sposób wykorzystania metalowych powierzchni.

Podsumowanie – jak wyeksponować kwiaty w domu z wykorzystaniem doniczek głów?

Już wiesz, jak doniczki i osłonki w kształcie głowy mogą odmienić Twoje wnętrze, pozwalając na kreatywne i efektowne eksponowanie roślin. Wprowadzają one do pomieszczeń niepowtarzalny charakter i stanowią nie tylko funkcjonalny element dekoracyjny, ale także artystyczny akcent nadający wnętrzu indywidualnego stylu.

Prezentacja doniczek w kształcie głowy odgrywa istotną rolę – można je eksponować na różne sposoby, dopasowując do własnych upodobań i możliwości. Zaaranżuj je na:

  • konsolach i komodach – ustawienie ich na wysokości wzroku będą stanowiły ciekawy punkt orientacyjny,
  • parapetach – gdzie światło będzie podkreślać ich detale,
  • półkach ściennych – w towarzystwie książek i innych dekoracji,
  • stolikach kawowych – jako nietuzinkowy akcent w salonie.

Natomiast ustawienie kilku osłonek o różnych kształtach i wielkościach w grupie, stworzy dynamiczną i ciekawą kompozycję.

Doniczki i osłonki w kształcie głowy świetnie komponują się z różnymi stylami wnętrzarskimi. W klasycznych aranżacjach idealnie sprawdzą się naczynia inspirowane antycznymi rzeźbami w neutralnych kolorach, które doskonale uzupełnią eleganckie przestrzenie, zwłaszcza w stylu glamour, czy art déco. W bardziej nowoczesnych przestrzeniach możesz postawić na geometryczne, minimalistyczne formy – betonowe lub ciemne doniczki w połączeniu z surowym drewnem i metalem, które wpiszą się w industrialny, czy skandynawski styl. W eklektycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się kolorowe, designerskie osłonki, które staną się centralnym punktem dekoracji.

Dzięki naszym prostym wskazówkom ten sposób aranżacji roślin i doniczek głów, pozwoli na szybkie i efektowne odmienienie wnętrza! Po wszystkie potrzebne akcesoria do hodowli swojej domowej dżungli zajrzyj do naszego sklepu internetowego Zielonego Parapetu.

 

Oryginalny tekst napisany przez Justynę Wróblewską-Kowolik. Zaktualizowany i rozwinięty przez Lidę Stypułkowską.