Kaktusy i sukulenty to rośliny doskonale przystosowane do długich okresów suszy. Mają one niezwykłą zdolność magazynowania wody i składników odżywczych w swoich pędach i liściach na bardzo długi czas. W naturze rosną na bardzo przepuszczalnych i mało żyznych glebach. Zatem podłoże do kaktusów i sukulentów uprawianych w doniczkach powinno być istotnie podobne do naturalnego. Zalecana jest ziemia o luźnej strukturze, bardzo przepuszczalna, zawierające duży procent części szkieletowych i mineralnych, czyli piasku, keramzytu i żwiru. Sporządzając własne podłoże do kaktusów i sukulentów najlepiej wymieszać 80% części składników mineralnych - rozluźniaczy z maksymalnie 20% części ziemi kompostowej lub uniwersalnej. Podłoże w proporcjach 4:1 powinno być sypkie i nie zbijać się.

Przykładowy skład i proporcje podłoża do kaktusów i sukulentów:

  • 20 % uniwersalnej ziemi bez dodatku torfu lub ziemi kompostowej
    20% keramzytu o frakcji 1- 5mm
    20% żwiru o frakcji 1 - 5mm
    20 % piasku kwarcowego płukanego
    20 % perlitu, pumeksu o najdrobniejszej frakcji

Składniki podłoża dla sukulentów i kaktusów
- czym się kierować?

Najważniejsza i bezwzględna zasada to przewaga części szkieletowych (piasek, żwir, pumeks, keramzyt) w stosunku do ilości czarnej ziemi i kompostu w składzie mieszanki. Dla zdecydowanej większości kaktusów i sukulentów optymalna jest zawartości 20% ziemi + 80% części zwiększających przepuszczalność. Dlaczego tak mało ziemi? Wyobraźmy sobie warunki pustyni czy skalistych zboczy, na których w naturze występują kaktusy. Nie ma tam czarnej, chłonnej ziemi, ponieważ warunki są zbyt suche, aby kumulowała się materia organiczna. Obszary te porastają raczej niskie suchorosty oraz właśnie kaktusy i sukulenty. Te właśnie rośliny przystosowały się do takich warunków przez grube, mięsiste liście gromadzące zapas wody z okresów deszczowych.

Poza poruszonym wyżej, bezwzględnym aspektem stosunku ilości ziemi do innych składników, nie ma jednej złotej zasady w doborze poszczególnych komponentów. Sugerowana zawartość procentowa składników, powodujących swobodne przepływanie wody nie jest sztywną regułą. Nie jest też konieczne użycie wszystkich z nich w jednej mieszance. Składniki zwiększające przepuszczalność mają bowiem w zasadzie tę samą funkcję. Jednak działają nieco inaczej w różnych warunkach ze względu na różną porowatość i kształt bryłek. Reasumując użycie różnorodnych materiałów w jednej mieszance jest zwyczajnie najbezpieczniejsze.

Świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą eksperymentować z własnymi mieszankami będzie gotowe podłoże do kaktusów i innych sukulentów o idealnej strukturze i właściwościach. Zawiera ono zbilansowany skład i odpowiednie frakcje komponentów rozluźniających oraz dodatek nawozu długodziałającego. Oto gotowa mieszanka przygotowana przez naszych specjalistów zawierająca już nawóz długodziałający.

Właściwy skład ziemi to podstawa sukcesu w uprawie kaktusów i sukulentów. Czytaj etykiety na opakowaniach!

Niestety znaczna część podłoży dla kaktusów i sukulentów, dostępnych w powszechnym obrocie sklepów i marketów budowlanych, ma nieprawidłowy skład. W mieszance przeważa torf, który jest tani, ale dla sukulentów bardzo często zabójczy. Ilość składników zwiększających przepuszczalność podłoża również nie powala na kolana. Zwykle do torfu dodaje się tylko piasek, a w najlepszym wypadku trochę perlitu. Niestety to nie wystarczy do zapewnienia odpowiedniej przepuszczalności. Dlatego właśnie mimo ładnej i czytelnej etykiety „Ziemia dla kaktusów i sukulentów” podłoże takie nie przyda się nam w uprawie tej grupy roślin. Szukając właściwego podłoża dla sukulentów czytajmy więc skład mieszanki. Jeśli w składzie znajdziemy na pierwszym miejscu torf, z pewnością najlepiej kontynuować poszukiwania! W rezultacie niestety bez gwarancji sukcesu. Ostatecznie najczęściej znając doprecyzowane wymagania co do podłoża dla kaktusów i sukulentów, świadomy konsument decyduje się na własną mieszankę. Idealnym rozwiązaniem jest też zakup gotowego podłoża specjalistycznego. Przykład takiej mieszanki dostępny jest tutaj.

Przeczytaj też jak przygotować mieszankę dla roślin doniczkowych.