Fockea natalensis

Cena: 15,99 zł


Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją:

Ta cena jest najniższa

2-B-06-04382-NA-K2

7521169877034

Nowy produkt

Produkt jest obecnie wyprzedany.

Zapisz się na powiadomienie a wyślemy Ci wiadomość, gdy znów będzie dostępny.

Polityką Prywatności

Powiadom mnie

Pytanie o Produkt

Fockea natalensis

Uzupełnj wszystkie pola przed wysłaniem pytania. :

* Wymagane pola

Anuluj albo 

Zamówienia można złożyć telefonicznie lub mailowo: 600 584 660 lub sklep[małpa]albamar.pl
Darmowa wysyłka przy zakupach powyżej 250zł
Porady tajniki w uprawie roślin egzotycznych

Więcej informacji

Cechy

Opinie

Zdjęcia wysyłanych roślin

Podobne produkty

Więcej informacji

Fockea natalensis (Petopentia natalensis) - kaudeksowe pnącze

Fockea natalensis jest sukulentem, który w naturze porasta skaliste i suche tereny wzdłuż wybrzeży wschodnich prowincji RPA. Jest rośliną pnącą z charakterystyczną, bulwiastą częścią pomiędzy pędami a korzeniem. Kulisty kaudeks w dużej części rośnie nad ziemią i osiąga z czasem ok. 30 - 40 cm średnicy. Jego powierzchnia jest zdrewniała, brązowa, drobno spękana, a z górnej części wyrastają wiosną elastyczne, pionowo wzniesione pędy. Chociaż w naturze pędy osiągają długość ok. 15 m, to rośliny uprawiane w warunkach domowych zazwyczaj są mniejsze, a ich pędy dorastają do 1,5 - 2 m długości. Owijają się wokół podpór lub przewieszają przez brzegi doniczek. Pędy ulistnione są lśniącymi liśćmi o gładkiej, skórzastej powierzchni z charakterystycznym, purpurowo-zielonym spodem i wyrazistym, purpurowym nerwem głównym. Blaszka liściowa ma kształt lancetowaty do eliptycznego, długość 8 -13 cm i szerokość 2 - 4 cm. Pod koniec lata, na długich pędach mogą pojawić się gwiazdkowate kwiaty o średnicy 3 cm. Mają one wydłużone, trójkątne i ostro zakończone płatki o zielonkawożółtym ubarwieniu z purpurowym pąsem. Dzięki bulwiastej części, która pełni funkcję magazynu wody, fokea znosi dłuższy czas bez podlewania. Uprawiając ją należy nastawić się na sezonowość podyktowaną dwoma okresami: wegetacją i spoczynkiem rośliny.

Walory Fockea natalensis:

  • ozdobna, bulwiasta część - kaudeks
  • pnące pędy
  • lśniące, gładkie liście
  • zielono-purpurowe ubarwienie
  • gwiazdkowate, żółto-purpurowe kwiaty
  • okres spoczynku w zimie
  • roślina odporna na suszę

Uprawa i wymagania:

Fockea natalensis preferuje jasne, słoneczne stanowiska, ale toleruje też półcień. Zbyt długa ekspozycja na bezpośrednim słońcu może powodować oparzenia liści. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne z domieszką piasku, perlitu, pumeksu lub żwirku. Latem fokeę należy podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, gdyż korzenie i kaudeks są wrażliwe na nadmiar wody i mają tendencję do gnicia. Podłoże powinno przeschnąć pomiędzy kolejnym podlewaniem. Zimą roślina przechodzi w spoczynek, więc podłoże powinno być suche - można podlać oszczędnie roślinę raz na miesiąc. Od wiosny do końca lata nawozić nawozem do roślin pokojowych lub sukulentów. Temperatura uprawy waha się od 10 - 30°C, natomiast minimalna nie powinna zejść poniżej 4°C. Tempo wzrostu części naziemnej jest dosyć szybkie, dlatego najlepiej przy sadzeniu zapewnić podpory dla pędów. Fokeę można uprawiać w lecie na zewnątrz w półcieniu, a jesienią, gdy temperatura w nocy spadnie poniżej 10°C, wnieść do pomieszczenia. Pędy można lekko przycinać, aby utrzymać estetyczny wygląd rośliny.

Przesadzanie sukulentów

Oferowane sadzonki produkowane są w podłożu torfowym, które nie nadaje się docelowo do uprawy ze względu na wysoki współczynnik absorpcji wody. Nadmiar wody prowadzi często do gnicia korzeni i rozwoju chorób. Zalecamy przesadzenie sukulentów bezpośrednio po otrzymaniu do właściwego podłoża. Specjalne podłoże do sukulentów o odpowiednio dobranych proporcjach składników zwiększających przepuszczalność znajdziesz w naszej ofercie klikając tutaj. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy też instrukcję przesadzania sukulentów krok po kroku. Instrukcja dostępna jest tutajNajlepszy termin na przesadzanie sukulentów to wiosna i lato. Kupując sukulenty w okresie jesiennym i zimowym, bezpieczniej jest pozostawić je w dotychczasowym podłożu dbając o bardzo oszczędne podlewanie. W okresie jesienno-zimowym sukulenty rosnące w takim podłożu podlewa się niewielką ilością wody raz na 4-8 tygodni (zależnie od temperatury). Aby zminimalizować ryzyko przelania, najlepiej do podlewania używać ręcznego rozpylacza do wody. Wyraźnym wskaźnikiem do kolejnego podlania jest obkurczenie liści sukulentów. Dostosowanym do wymagań rośliny, jest nawóz do kaktusów i sukulentów. 

Uwaga! Słabe ulistnienie lub zupełny brak liści świadczą o przejściu rośliny w okres spoczynku.

Zdjęcia wysyłanych roślin

Kliknij, aby powiększyć

Opis

Miejsce/stanowisko rozproszone światło
Docelowa wysokość 50-100 cm
Wymagania wodne niskie
Kolor liści wielobarwny
Trudność uprawy dla amatorów
Pokrój drzewkowaty
Kategoria odporności na chłód F -Szczegóły w zakładce WYSYŁKA

Recenzje

1 Recenzje dla "Fockea natalensis"

fockea

Dorota s 2024-06-28

Roślinki przyszły szybko, dobrze zabezpieczone do podróży. Są nawet ładniejsze niż na foto. dziękuję

  • 1 z 1 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.

Ta opinia została zweryfikowana przez Zespół Zielonego Parapetu!

Napisz opinię

Fockea natalensis

Fockea natalensis

Zdjęcia wysyłanych roślin

Zdjęcia wysyłanych roślin

Kliknij, aby powiększyć

Podobne produkty

Jak zabezpieczamy rośliny przed chłodem w sezonie zimowym?

Paczka z roślinami wypełniana jest papierowymi materiałami o różnej gradacji, które izolują delikatną zwartość przesyłki od chłodu przenikającego z otoczenia. Przy temperaturach poniżej 0°do przesyłek z roślinami dodajemy tzw. heatpack (ogrzewacz) wytwarzający ciepło. Podnosi on temperaturę wewnątrz paczki i chroni roślinę przez przemarznięciem. Ilość ogrzewaczy dostosowana jest odpowiednio do kubatury przesyłki.

  • Przy dodatnich temperaturach zaizolujemy roślinę przed chłodem ekologicznym materiałem.
  • W zakresie temperatur 0 do -10°C zastosujemy izolację przed chłodem oraz dodamy ogrzewacz wytwarzający ciepło wewnątrz paczki.
  • Podczas mroźnych dni oraz przy temperaturze poniżej -10°C wstrzymujemy wysyłkę i czekamy na poprawę warunków atmosferycznych. Czas realizacji zostaje wówczas wydłużony.