Sukulenty to jedne z niewielu roślin, które potrafią przetrwać w niemal każdych warunkach, a do tego wyglądają jak małe dzieła sztuki. W Twoim mieszkaniu będą one stanowić nie tylko stylowy dodatek, ale wprowadzą również odrobinę natury. Sukulenty w domu są bardzo proste w uprawie, nie wymagając przy tym wielogodzinnej pielęgnacji. Dowiedz się, jak prawidłowo o nie zadbać, aby mogły cieszyć oko jak najdłużej.

Jak dbać o sukulenty w domu?

Uprawa sukulentów jest bardzo prosta. Są to rośliny odporne na zaniedbania, a więc idealne dla osób zapracowanych i zapominalskich. Charakteryzują się sporą wytrzymałością i niezwykłymi zdolnościami adaptacji. Ich mięsiste liście magazynują wodę, dlatego też świetnie radzą sobie w przypadku okresowej suszy.

Najpopularniejsze sukulenty to m.in.:

  • Aloes zwyczajny,
  • Eszeweria,
  • Senecio,
  • Haworthia.

Stanowisko do uprawy sukulentów powinno być przede wszystkim ciepłe i odpowiednio nasłonecznione. Większość gatunków uwielbia słońce, dzięki któremu zachowuje odpowiedni pokrój i ubarwienie. Najlepszym miejscem dla nich będą jasne parapety skierowane na południe, południowy wschód, lub południowy zachód. Z kolei najmniej korzystna do uprawy sukulentów jest zimna, północna ekspozycja.

Przy uprawie tych roślin domowych ważne jest także utrzymanie odpowiedniej temperatury. Od kwietnia do września powinny one stać w jak najcieplejszym miejscu domu, a jesienią należy zapewnić im chłodniejsze otoczenie o temperaturze ok. 5-15°C, aby mogły odbyć naturalny spoczynek – wówczas niemal całkowicie ogranicza się ich podlewanie. Sukulenty w doniczce nie powinny być uprawiane w miejscach dusznych i wilgotnych, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Pomieszczenia, w których rosną należy często wietrzyć, unikając jednak zimnych przeciągów. Zanim zaczniesz uprawiać kwiat sukulenta, upewnij się, czy jesteś w stanie zapewnić mu stanowisko o odpowiednim nasłonecznieniu, temperaturze oraz wilgotności.

Zobacz także: Sukulenty jako prezent dla gości weselnych

Jaka ziemia do sukulentów

Idealne podłoże do uprawy sukulentów powinno być:

  • suche,
  • ubogie w składniki pokarmowe,
  • lekkie,
  • przepuszczalne,
  • dobrze zdrenowane.

Ważne jest, aby podłoże umożliwiało roślinie cyrkulację powietrza wokół korzeni. Dodatkowo gleba nie powinna zatrzymywać zbyt dużej ilości wody, by nie doprowadzić do gnicia korzeni. Przygotowując podłoże do uprawy sukulentów, możesz wymieszać standardową ziemię kompostową z drobnym żwirem, najlepiej pochodzenia wulkanicznego, keramzytem, gruboziarnistym piaskiem i perlitem w równych proporcjach.

Rekomendujemy, aby podłoże było porowate, tak aby woda szybko przenikała do głębszych warstw i łatwo mogła zostać odprowadzona. Powinno ono zawierać podstawowe składniki pokarmowe w postaci soli mineralnych, które zapewniają prawidłowy rozwój roślin. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy podłoże zostało odpowiednio przygotowane, mieszankę należy zwilżyć, a następnie ścisnąć w dłoni. Prawidłowo skomponowana mieszanka po odciśnięciu nie będzie stanowiła zbitej bryły, lecz nadal będzie się kruszyć. Jeśli nie jesteś pewien, jak samodzielnie wykonać podłoże, w naszej ofercie znajdziesz gotową kompozycję, która zawiera wszystkie komponenty potrzebne do uprawy.

Kupując sukulenty ważne jest, aby zwrócić uwagę, w jakiej ziemi rosną, gdyż standardowa produkcja odbywa się w podłożu torfowym, które nie nadaje się do uprawy docelowej ze względu na nadmierną absorpcję wody. Zalecamy jak najszybsze przesadzenie roślin, co pozwoli uniknąć gnicia korzeni i rozwoju chorób.

Jak często podlewać sukulenty?

Kwiat sukulent – nie toleruje nadmiaru wody. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, gnicia, a nawet zamierania roślin. Zatem, jak często podlewać sukulenty? W tym przypadku lepiej jest dwa razy zapomnieć, niż podlać o jeden raz za dużo.

W okresie wegetacji sukulenty należy regularnie podlewać. Dostarczenie nieodpowiedniej ilości wody w tym czasie może doprowadzić do wysuszenia korzeni i zahamowania wzrostu rośliny. W okresie spoczynku znacznie ogranicz podlewanie, a w przypadku niektórych gatunków zupełnie z niego zrezygnuj.

Co ile podlewać sukulenty – najlepiej jest robić to dopiero w momencie, gdy podłoże jest zupełnie suche. Czynność wykonuj rano lub późnym wieczorem, nigdy zaś podczas upalnego dnia, aby nie poparzyć roślin. Zamiast podlewać sukulenty z góry, lepiej wstawić je na krótko do naczynia z wodą i namoczyć. Masz wtedy pewność, że nie tylko wierzchnia warstwa, ale całość jest odpowiednio nawilżona. Ta metoda zalecana jest wyłącznie dla sukulentów rosnących w odpowiednio dobranym podłożu – które nie zatrzyma nadmiaru wody. W przypadku podłoża torfowego, które jest typowym substratem w masowej produkcji sukulentów, taki zabieg może doprowadzić do gnicia korzeni.

Woda powinna być miękka, tj. odstała, gdyż bezpośrednio pobrana z kranu może zawierać zbyt wiele wapnia. Sukulenty w szkle jak podlewać? Taki sposób uprawy wymaga odpowiedniego podejścia, aby uniknąć przelania i gnicia roślin. Najlepiej używać strzykawki lub pipety, aby precyzyjnie aplikować niewielkie ilości wody bezpośrednio do systemu korzeniowego. Latem podlewaj raz w tygodniu, gdy podłoże całkowicie przeschnie, a zimą ogranicz podlewanie do jednego razu w miesiącu. Upewnij się, że woda nie gromadzi się na dnie naczynia, aby zapewnić właściwe warunki dla roślin.

Może Cię również zainteresować: Hydroponika dla początkujących – bezglebowa uprawa roślin domowych od A do Z

Nawożenie sukulentów

Sukulenty w domu wymagają również odpowiedniego nawożenia, co pozwoli zachować ich prawidłowy wzrost. Najlepiej jest łączyć użyźnianie gleby z podlewaniem. Jaki nawóz do sukulentów – odpowiedni powinien zawierać dużo fosforu i potasu, ale za to bardzo mało azotu. Świetnie sprawdzi się preparat mineralny w żelu, który jest przewidziany do uprawy sukulentów. Rośliny zasilaj kilka razy w okresie intensywnego wzrostu zgodnie z zalecaniami producenta. Należy pamiętać o tym, żeby nie nawozić sukulentów w okresie spoczynku oraz tuż po przesadzeniu.

Kiedy i jak przesadzać sukulenty

Sukulenty w doniczce przesadzaj w momencie, gdy zrobi się ona dla nich za ciasna lub znacznie pogorszy się jakość podłoża. Najlepiej jest robić to na wiosnę, jednak w innych porach roku również jest to możliwe. Każdy nowo zakupiony sukulent domowy, zwłaszcza rosnący w ziemi torfowej, należy przesadzić do nowego, odpowiednio przepuszczalnego podłoża i to niezwłocznie niezależnie od pory roku. Nowa doniczka powinna być niewiele większa (o 3-4 cm) od poprzedniej oraz dostosowana do systemu korzeniowego i gatunku rośliny.

  • Podłoże SERAMIS® do uprawy roślin domowych -innowacyjne granulki
    8,99 zł
    SERAMIS® podłoże, którego nie przelejesz
    8,99 zł

    SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle wody, ile potrzebne będzie roślinie do prawidłowego wzrostu. Nadmiar wody odpływa, a w podłożu ciągle dostępne jest powietrze.

    SERAMIS® to rewolucja w dziedzinie specjalistycznych podłoży dla wrażliwych roślin, które nie tolerują przelania. Po podlaniu seramis wchłania tylko tyle...

  • Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml SERAMIS
    29,99 zł
    Nawóz płynny do roślin zielonych 500 ml...
    29,99 zł

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...

  • Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT
    5,99 zł
    Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR...
    5,99 zł

    Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT to gotowa mieszanka specjalnie dobranych składników, które zapewniają odpowiedni balans wody i powietrza korzeniom roślin.

    Podłoże dla kaktusów i sukulentów DOKTOR GRUNT to gotowa mieszanka specjalnie dobranych składników, które zapewniają odpowiedni balans wody i powietrza...

  • Mineralny nawóz w płynie do kaktusów i sukulentów 250 ml
    15,99 zł
    Nawóz mineralny w żelu do kaktusów i...
    15,99 zł

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy...

  • Nawóz w płynie do kaktusów i sukulentów 250 ml
    16,99 zł
    Nawóz w płynie do kaktusów i sukulentów...
    16,99 zł

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny, zdrowy wzrost.

    Dzięki systematycznemu nawożeniu rośliny mają zapewniony równy, stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych. Zwiększona zawartość azotu wzmacnia silny,...

  • Żarówka LED 6500 K Full Spectrum
    13,99 zł
    Żarówka LED 6500K Full Spectrum
    13,99 zł

    Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

    Wybierz żarówkę LED 6500K i zapewnij roślinom domowym odpowiednią ilość i barwę światła w okresie zimy. Korzyści z doświetlania roślin są zaskakujące.

Jeżeli nowe doniczki nie mają w dnie otworów odpływowych, należy samodzielnie zrobić kilku centymetrowy drenaż, co umożliwi roślinie właściwe odprowadzanie wody. Do uprawy sukulentów najlepiej sprawdzają się doniczki terakotowe, które cechują się dobrą przepuszczalnością pary wodnej oraz powietrza, oraz w większości przypadków mają już prześwity na dnie. Ponadto są one tanie i bardzo żywotne, a ich ceglany kolor jest naturalny i świetnie podkreśla urodę sukulentów. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu!

Może Cię również zainteresować: Doniczka z kokosa – najlepszy wybór dla kwiatów domowych

Sukulenty podlewanie – należy pamiętać o tym, aby nie nawadniać roślin, które zamierzasz w najbliższym przesadzić, tak by zdążyły one dobrze obeschnąć przed tym zabiegiem.

Sukulenty – jak dbać roślinę po wyjęciu z doniczki:

  • pozbądź się starej ziemi,
  • sprawdź system korzeniowy (usuwając te zbyt długie lub zniszczone fragmenty),
  • oczyszczoną roślinę odłóż na kilka godzin w ocienione, suche miejsce, aby zagoiły się wszelkie uszkodzenia.

Dopiero tak przygotowane sukulenty możesz przesadzić do nowego podłoża. Pamiętaj, aby wstrzymać się na parę dni z podlewaniem oraz nawożeniem.

Sukulenty – rośliny na długie lata

Sukulenty należą do roślin długowiecznych, dzięki czemu w domowej uprawie mogą cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem nawet przez wiele lat. Najistotniejszym aspektem jest dostosowanie opieki do zmieniających się pór roku. Wiosną i latem, gdy kwiat sukulent intensywnie rośnie, należy zapewnić mu dużo rozproszonego światła oraz umiarkowane podlewanie – dopiero gdy podłoże całkowicie przeschnie, żeby nie doprowadzić do gnicia delikatnego systemu korzeniowego. Jesienią i zimą, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, ogranicz nawadnianie do minimum, a jeśli to możliwe, przenieś ją w chłodniejsze miejsce z dużą ilością światła.

Jeśli chcesz, aby Twoja roślina zakwitła, pamiętaj o odpowiednim zimowaniu. Kwiat sukulenta może być subtelny i delikatny, jak u sansewierii lub zachwycać intensywnymi kolorami i stanowić niezwykłą ozdobę, jak w przypadku niektórych kaktusów. Prawidłowe zimowanie również zapobiega ich deformacjom, które mogą nastąpić w wyniku zbyt małej ilości światła i zbyt wysokiej temperatury.

Sprawdź również: Czym jest zimowanie kaktusów i sukulentów. Jak uprawiać i pielęgnować kaktusy i sukulenty zimą

Równie ważne jest zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza i częste wietrzenie pomieszczenia, gdzie rosną kwiaty, aby nie pozwolić do rozwoju choroby grzybowej. Regularne obracanie doniczek, pozwoli roślinom rozwijać się równomiernie i zachować ładny kształt, a najpopularniejsze sukulenty jak sansewerie, aloesy i eszewerie stworzą atrakcyjną kompozycję. Takie podejście pozwoli również zapobiec najczęstszym problemom i cieszyć się zdrowymi, bujnymi roślinami przez cały rok i długie lata, gdzie sukulent domowy będzie atrakcyjnym elementem Twojej kolekcji. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swoje sukulenty, sprawdź sklep internetowy Zielony Parapet!