Aglaonema zmienna jest jedną z najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza niewielkim wymaganiom, łatwości w uprawie i urzekającym liściom. Ciągle powstają nowe odmiany aglonemy, które zachwycają atrakcyjnymi, mniej lub bardziej pstrokatymi liśćmi, niesamowitymi barwami oraz większą odpornością na suche powietrze. Jako roślina tropikalna, aglonema świetnie radzi sobie w warunkach domowych, a jej niezaprzeczanym walorem jest umiejętność wzrostu w gorszych warunkach oświetleniowych. Miłośnicy aglonemy mają możliwość stworzenia fantastycznej, a przy tym niewymagającej kolekcji z tych roślin. Jak uprawiać i pielęgnować aglonemę, aby cieszyć się jej pięknem? To naprawdę dziecinnie proste!

Aglaonema - uprawa i pielęgnacja

Aglonema należy do roślin łatwych w uprawie, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Zawsze jednak warto poznać warunki jakie ma w naturze, aby zapewnić jej optymalne warunki uprawy w domu. Aglonema porasta lasy tropikalne Środkowo-Wschodniej Azji, uwielbia więc wilgotne i ciepłe powietrze. Najlepsza temperatura do jej uprawy latem to 20 - 25 °C, zimą może być nieco chłodniej, ale temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C. Należy jej zapewnić wysoką wilgotność powietrza, pamiętając, że im wyższa temperatura, tym wyższa powinna być wilgotność. Aglonema wymaga regularnego zraszania lub zamgławiania, a jej liście należy oczyszczać, przemywając letnią wodą. Jak wiele innych roślin, nie przepada za zmianą miejsca, przestawianiem czy obracaniem, dlatego warto wybrać dla niej miejsce docelowe rozsądnie. Nie lubi też zimnych przeciągów, ale jednocześnie preferuje dobrą cyrkulację powietrza. Aglonema źle znosi wyziewy z kuchenek gazowych, dlatego nie będzie dobrze rosła w kuchni, gdzie używa się gazu.

Ocienione stanowisko jest idealne dla aglonemy

Aglonema nie należy do wybrednych roślin jeśli chodzi o oświetlenie. Rośnie dobrze w większości warunków, poradzi sobie zarówno na stanowisku jasnym z rozproszonym światłem, jak i ocienionym. Nie zaleca się jedynie stawiania jej na ostrym słońcu. Aglonema jest jedną z niewielu pstrolistnych roślin, która dobrze rośnie na stanowiskach ocienionych i ta zaleta przynosi jej ogromną popularność. Tam gdzie nie ma za wiele światła, można postawić aglonemę! Nie należy jej jednak fundować zupełnie ciemnego kąta, bo nawet aglonema potrzebuje trochę światła do życia i ładnego wybarwienia. Niedobór światła może powodować wiotczenie i blaknięcie liści.

Podłoże dla aglonemy

Podłoże dla aglonemy powinno być lekkie, przepuszczalne, nie zbijające się, o dużej zawartości próchnicy i odczynie lekko kwaśnym. Można przygotować mieszankę podłoża samodzielnie, dodając do uniwersalnej ziemi kwiatowej wermikulitu, perlitu i odrobinę kwaśnego torfu lub wykorzystać gotową mieszankę z Zielonego Parapetu. Na dnie doniczki obowiązkowo musi znaleźć się warstwa drenażu np. z keramzytu. Aglonema świetnie radzi sobie również w uprawie hydroponicznej.

Aglaonema–podlewanie

Podlewanie aglonemy trzeba dopasować do warunków uprawy, stanowiska, temperatury, jakości podłoża i pory roku. W okresie wzrostu podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mogą tworzyć się zastoje wodne. Wiosną i latem podlewa się obficiej, zwykle 2 razy w tygodniu, zimą rzadziej. Podlewać należy wodą miękką i odstaną o temperaturze pokojowej. Przed kolejnym podlewaniem aglonemy wskazane jest sprawdzenie wilgotności podłoża. Najlepszą metodą jest włożenie palca w podłoże na głębokość 2-3 cm. Zdarzyć się może bowiem, że górna warstwa podłoża będzie sucha, a niżej podłoże będzie dostatecznie wilgotne. Po podlaniu usuwamy nadmiar wody z podstawki.

Aglaonema–nawożenie

Aglonemę nawozi się od wiosny do początku jesieni co dwa tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych lub zielonych liściach. Najlepiej stosować w tym celu nawóz w płynny, który dodaje się do wody podczas podlewania. Zimą aglonemy nie dokarmiamy. Jeśli przesadzamy aglonemę do nowego i żyznego podłoża, dodatkowo wzbogaconego w nawóz długodziałający, nie nawozimy aglonemy przez okres 3 miesięcy lub dłużej, w zależności od zastosowanego w mieszance nawozu.

Przesadzanie i rozmnażanie aglonemy (Aglaonemy)

Aglonemę przesadza się co 2- 3 lata. Jest rośliną, która nie wykształca bardzo rozbudowanego systemu korzeniowego, jest on płytki i szeroki. Dlatego odpowiednim pojemnikiem do uprawy aglonemy jest szersza i niska donica. W warunkach domowych najlepiej i najłatwiej aglonemę rozmnożyć przez podział rośliny. Dobrym terminem do tego zabiegu jest wiosna. Aglonemę wyjmuje się z doniczki, wykrusza zewnętrzną warstwę ziemi i delikatnie rozrywa bryłę korzeniową, dzieląc na dwie lub więcej części w zależności od wielkości kępy. Podzielone rośliny sadzi się do osobnych doniczek, w odpowiednie dla aglonemy podłoże i utrzymuje temperaturę minimum 21 °C aż do pojawienia się nowych liści. Warto pamiętać, że wszystkie zabiegi przy aglonemie należy wykonywać w rękawicach ochronnych, gdyż jej sok może podrażnić skórę.

Aglaonema–jak ukorzenić?

Aglonema po kilku latach ogołaca się od dołu z liści i staje się mniej bujna. Jest to zjawisko normalne, ale wpływa na wygląd estetyczny rośliny. Dlatego wtedy warto roślinę odmłodzić przez uzyskanie sadzonek wierzchołkowych. Najlepszą porą do tego zabiegu jest wiosna. Odcinamy w tym celu górne części pędów z niewielkim kawałkiem łodygi. Z odciętej części usuwamy dolne liście i zanurzamy powierzchnię cięcia w preparacie do ukorzeniania. Tak przygotowany pęd sadzimy do wilgotnej mieszanki substratu torfowego i piasku lub perlitu. Sadzonki przykrywamy folia wspartą na patyczkach, tak aby folia nie dotykała liści i codziennie je wietrzymy. Przy odpowiedniej temperaturze sadzonki ukorzeniają się po ok. 20-30 dniach. Aglonema do ukorzenienia potrzebuje stale ciepłej temperatury 21-24 °C.

Najpiękniejsze gatunki i odmiany aglonemy.

Znanych jest około 15 gatunków rodzaju Aglaonema. Wszystkie są niezwykle dekoracyjne i zachwycają pięknym ulistnieniem. Aglaonema trewbii ‘Silver Queen’ ma zielone liście ze srebrzystozielonym rysunkiem, agloanema pseudobracteatum ma zielone i duże liście nakrapiane złotawymi plamkami, agloanema roebelini również zielonolistna ze srebrzystymi plamkami, agloanema pictum ma liście wzniesione, zielone z małymi pstrokatymi, kremowymi plamkami. Najczęściej jednak w warunkach domowych uprawiana jest agloanemacommutatum – aglonema zmienna i jej wyjątkowo barwne, dekoracyjne odmiany.

 • Aglaonema różowa
  99,99 zł
  Aglaonema 'Pink Star'
  99,99 zł

  Wyjątkowa aglonema o liściach w kolorze subtelnego różu, nakrapianych ciemnymi, zielonymi cętkami. Liście są szerokie i mają delikatnie pofalowane brzegi. Dla wielbicieli różu i nie tylko.

  Wyjątkowa aglonema o liściach w kolorze subtelnego różu, nakrapianych ciemnymi, zielonymi cętkami. Liście są szerokie i mają delikatnie pofalowane brzegi....

 • Aglaonema 'Madagascar'
  59,99 zł
  Aglaonema 'Madagascar'
  59,99 zł

  Elegancka aglonema w spokojnej, zielono-kremowej kolorystyce. Liście są ciemnozielone z kontrastową, jasną obwódką. Tworzy zwarty i kępiasty pokrój

  Elegancka aglonema w spokojnej, zielono-kremowej kolorystyce. Liście są ciemnozielone z kontrastową, jasną obwódką. Tworzy zwarty i kępiasty pokrój

 • Aglaonema 'Red Elephant'
  59,99 zł
  Aglaonema 'Red Elephant'
  59,99 zł

  Piękna, rzadka odmiana o bardzo jaskrawym ubarwieniu. Liście mają malinowo różowy kolor i zdobione są przez zielone akcenty pojawiające się najliczniej na brzegach.

  Piękna, rzadka odmiana o bardzo jaskrawym ubarwieniu. Liście mają malinowo różowy kolor i zdobione są przez zielone akcenty pojawiające się najliczniej na...

 • Aglaonema 'Green Bowl'
  49,99 zł
  Aglaonema 'Green Bowl'
  49,99 zł

  Rzadko spotykana aglonema o pięknie wybarwionych liściach, które mają wygląd łódkowatej miseczki. Cechuje ją zwarty i krępy pokrój. Rarytas dla kolekcjonerów!

  Rzadko spotykana aglonema o pięknie wybarwionych liściach, które mają wygląd łódkowatej miseczki. Cechuje ją zwarty i krępy pokrój. Rarytas dla kolekcjonerów!

 • Aglaonema 'Lady Valentine'
  Nowy
  79,99 zł
  Aglaonema 'Lady Valentine'
  79,99 zł

  'Lady Valentine' to aglonema, która oczarowuje łososiowym różem swoich szerokich, skórzastych liści. Ta jest akcentowana kontrastującą ciemną zielenią, która w młodym stadium pojawia się na brzegach i nieregularnie rozprasza się w kierunku centrum liści.

  'Lady Valentine' to aglonema, która oczarowuje łososiowym różem swoich szerokich, skórzastych liści. Ta jest akcentowana kontrastującą ciemną zielenią, która...

 • Aglaonema 'Osaka'
  54,99 zł
  Aglaonema 'Osaka'
  54,99 zł

  Odmiana o eleganckiej, subtelnej kolorystyce. Kremowy kolor liście przyozdobiony jest delikatnymi zielonymi akcentami.

  Odmiana o eleganckiej, subtelnej kolorystyce. Kremowy kolor liście przyozdobiony jest delikatnymi zielonymi akcentami.

 • Aglaonema 'Anyamanee Tricolor'
  149,99 zł
  Aglaonema 'Anyamanee Tricolor'
  149,99 zł

  Efektownie wybarwiona aglonema o pstrokatych, zielono - żółto - czerwonych liściach. Ozdobny, cętkowany wzór tworzy widowiskowy efekt. Roślina cienioznośna.

  Efektownie wybarwiona aglonema o pstrokatych, zielono - żółto - czerwonych liściach. Ozdobny, cętkowany wzór tworzy widowiskowy efekt. Roślina cienioznośna.

  Wyprzedany
  I
 • Aglaonema nowa biała 5
  69,99 zł
  Aglaonema 'Super White'
  69,99 zł

  Jedna z najjaśniejszych odmian aglonemy, której dojrzałe liście są niemal całkowicie białe.

  Jedna z najjaśniejszych odmian aglonemy, której dojrzałe liście są niemal całkowicie białe.

  Wyprzedany
  I
 • Aglaonema Army Red
  59,99 zł
  Aglaonema 'Army Red'
  59,99 zł

  Cudowna, malownicza odmiana aglonemy o radosnej, ciepłej kolorystyce. Łososiowy róż i czerwień obrysowuje ciemno zielona siatka, która najbardziej zagęszczona jest na brzegach liści oraz w okolicach głównych nerwów. 

  Cudowna, malownicza odmiana aglonemy o radosnej, ciepłej kolorystyce. Łososiowy róż i czerwień obrysowuje ciemno zielona siatka, która najbardziej...

 • Aglaonema 'Bidadari'
  Nowy
  129,99 zł
  Aglaonema 'Bidadari'
  129,99 zł

  Odmiana o malowniczej kolorystyce, w której róż przeplata się z kolorem cytrynowym nakrapianym zielonymi piegami. Wyjątkowo duże liście tworzą bujne kępy do 60 cm. 

  Odmiana o malowniczej kolorystyce, w której róż przeplata się z kolorem cytrynowym nakrapianym zielonymi piegami. Wyjątkowo duże liście tworzą bujne kępy do...

  Wyprzedany
  I

Aglaonema w Zielonym Parapecie.

Aglaonema 'Red Elephant' jest barwną odmianą, która zachwyca oryginalną kolorystyką. Jej liście są niemal całkowicie intensywnie czerwono - różowe, tylko w niektórych miejscach brzegi liści są niezbyt mocno zarysowane zielono-żółtym nieregularnym marginesem.

Aglaonema 'Madagascar' zachwyca dużymi, szerokimi, lancetowatymi liśćmi w spokojnej zielono-kremowej kolorystyce. Jest odmianą o stonowanej barwie, bez krzykliwych deseni i wzorów.

Aglaonema 'Anyamanee Tricolor' jest zachwycającą odmianą o pstrokatych, trójbarwnych liściach. Blaszki liściowe są duże, szerokie i nakrapiane mnóstwem nieregularnych plamek o czerwonej i żółtej barwie oraz kropek w różnych odcieniach zieleni. Należy do odmian kolekcjonerskich i bardzo rzadko spotykanych!

Aglonema 'Pride of Sumatra' to odmiana unikatowa i poszukiwana przez kolekcjonerów. Pierwszą zwracającą uwagę cechą jest barwa -z wierzchniej strony ciemna zieleń, od spodniej natomiast szlachetna purpura wchodząca w wiśnię. Kolejny niezwykły atut to wyraziste, kontrastowe unerwienie, które również jest inne na spodzie niż na górnej stronie liścia.

Aglaonema 'Green Bowl' Zachwycająca i rzadka spotykana w sprzedaży odmiana, która pomimo dość dużych liści tworzy zwarty i krępy pokrój. Najbardziej rzucają się w oczy jej przepięknie ubarwione i oryginalne w formie liście, osadzone na krótkich ogonkach. Zdobi je efektowny rysunek trzech nałożonych na siebie odcieni zieleni, ma błyszczące i wklęsłe jak miseczki liście.

Aglaomena -choroby i szkodniki

Aglonema uprawiana w dobrych warunkach i odpowiednio pielęgnowana powinna być odporna na wszelkie choroby i szkodniki. Zdarzyć się może jednak, ze pojawią się oznaki działania szkodników i chorób. Najczęściej atakują ją przędziorki, tarczniki, wełnowce i wciornastki. Z chorób pojawić się mogą mączniak i zgnilizna.

Dlaczego żółkną liście aglonemy?

Przyczyna żółknięcia liści aglonemy jest najczęściej zbyt niska temperatura przy jednoczesnym mokrym podłożu oraz przelanie. W takiej sytuacji należy aglonemę przenieść w cieplejsze miejsce, poczekać aż podłoże dostatecznie przeschnie przed następnym podlaniem i obserwować zachowanie rośliny. Żółte liście po czasie usuwamy i kontrolujemy wilgotność podłoża.

Dlaczego liście aglonemy zasychają i zwijają się?

Przyczyną zwijania się, zasychania i wykruszania liści aglonemy jest najczęściej zbyt suche powietrze i zbyt wysoka temperatura. Należy zapewnić wtedy roślinie wysoką wilgotność powietrza przez jej zraszanie lub zamgławianie, ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej wodą i kamykami lub użyciu w pobliżu nawilżacza powietrza. Problem z wilgotnością pojawia się szczególne w okresie zimowym, kiedy mieszkania są ogrzewane.

Czy aglonema jest bezpieczna dla kota?

Aglonema ma wiele zalet, ale właściciele kotów powinni wiedzieć, że ta roślina posiada też jedną wadę - jest niebezpieczna dla ich pupili. Decydując się na uprawę aglonemy powinniśmy wiedzieć, że każda część rośliny może być szkodliwa dla zdrowia kota. Nie zakładamy od razu czarnych scenariuszy, ale lepiej dmuchać na gorące. Aglonema i kot to nie jest bezpieczne połączenie. Podobnie jak większość roślin z rodziny obrazkowatych aglonema zawiera kryształki szczawianu wapnia, które mogą w najlepszym wypadku podrażnić kocie gardło i język, ale ich działanie może być też cięższe. Objawy takie jak ślinotok, biegunka czy odruchy wymiotne zwykle pojawiają się od razu po spożyciu rośliny. Opiekunowie zwierząt domowych powinni wybrać rośliny bezpieczne dla psów i kotów.